• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Régóta terveztem már valamit, de most már sosem lesz időm.
Egy affél "hotlist" topik, ahol listázva van egy adott téma beszélgetés folyama kb. az első kommenttől.
De erre eleve alkalmatlan a fórum, mert ehhez végtelen ideig szerkeszthető első komment kéne.

A BMS fórumon van ilyen a MOD-król, hogy ne kelljen a usernek egyesével keresnie.

De igazából erről is lehetne egy videó. Meg mindenről is...
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 347
13 881
113
Egyetértek. Még a legszarabb, leglepusztultabb reptér is jobb, mint az utakról bohóckodni. És ezek azért minimum egy szinttel felette vannak.
De, ha van betonfedezék Kecsón, akkor ennek értelme amúgy se nagyon lenne.

Hát pontosan.
Ha van valami előnye is a Szovjet megszállás örökségének, akkor ez az.
Egy közúttal ellentétben:
  • Rohadt vastag beton, nem szedi fel a gázsugár egyik pontját sem
  • Vannak gurulóutak, rámpák, szervízutak a kiszolgáló járműveknek
  • Van tornyuk (!)
  • Van, vagy legalább a helye megvan a fénytechnikának, műszeres leszállító rendszereknek - éjjel, rossz időben is használható
  • Nincs tele a környéke táblákkal, korlátokkal oszlopokkal, stb... nagyrészt megfelelnek a mai napig a OC (obstacle clearance) követelményeknek
  • Környékükön sincs semmi felső vezeték, ilyesmi az útban
  • Maguk a repterek nagyok, elfér rajtuk az üzemanyagszállítók sora, a fegyverzet, a műszakiak, ami csak kell
  • Védhető, mert körbe vannak kerítve
  • Alapból szélirányba épültek...
Szóval az utak mellett semmi nem szól ott, ahol ennyi ex-szovjet reptér van. Felesleges.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 499
113
Nem is beszélve a betonos vidéki repterekről.
Pécs, Szeged, B,csaba, Pér.

Gripennek tökéletesen megfelelnek
A betonosak nem olyan mint egy aszfalt kifutó pálya, ha jól tudom a beton hézagokat bitumen tölti ki.
Tehát nem olyan mint egy egyöntetű aszfalt csík.
Úgy tudom, hogy eléggé tönkreteszi az első futóművet Gripennél az ilyen a beton pálya....:rolleyes:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A betonosak nem olyan mint egy aszfalt kifutó pálya, ha jól tudom a beton hézagokat bitumen tölti ki.
Tehát nem olyan mint egy egyöntetű aszfalt csík.
Úgy tudom, hogy eléggé tönkreteszi az első futóművet Gripennél az ilyen a beton pálya....:rolleyes:
A széles diletációs hézagok a régebbi építésű betonos repterekre voltak jellemzők és emiatt Kecskeméten jelentkezett a probléma a Gripenek első futóművénél. A pálya felújítása során új anyagra cserélték a régi bitumenes diletációt.
beton.jpg


Az új építésű vidéki repterek pályáinál nincs ilyen gond.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 674
4 003
113
Az elméleti kérdés az lenne, hogy van realitása annak, hogy rakétacsapással akkora kárt okoz az ellenség a kifutópályákban, és egyéb infrastruktúrában hogy földre kényszerüljenek a gépeink (még ha azokon egy karcolás sem esik), így kivívni a légi fölényt? Van-e a Gripeneknek alternatív felszállóhelye ilyen esetre (utak, autópályák) ? Van-e vészhelyzeti protokoll, ha pl. az irányítótorony megsemmisül? Vagy Kecskeméten annyi a beton hogy nem tudnák a románok az ATACMS-al szétlőni az egészet úgy hogy használhatatlan legyen a repülőtér?
Szia,

Szerintem itt a legfontosabb kerdes az ido. Raadasul 2 ertelemben is:
1. Ha szetbombazzak a kifutopalyat, akkor az egy darabig nem lesz kifutopalya. Itt az a kerdes, hogy mennyi az az "egy darabig", regen (VSZ idokben) volt boven karbantarto alakulat, akik nagyon gyorsan (akar 1-2 ora alatt) befoltoztak a lukakat a felszallopalyan, es maris mehetett tovabb a mukodes. Kerdes, hogy most a honvedsegnek pont erre megmaradt a kapacitasa, vagy inkabb valamelyik vallalkozot kernek meg, hogy viszonylag gyorsan segitsen be. Itt alternativ lehetoseg a guruloutak hasznalata addig is.
2. A masik kerdes, hogy mennyire gyorsan bombaznak. Ha gyorsan, akkor nyilanvaloan csak olyan helyrol szallhat fel a gipen, ahol ott van. Azt mar leirtak a tobbiek, hogy ha lassan, akkor tengersok helyre at lehet telepulni. Raadasul ezek a helyek tele vannak ilyenekkel (ez epp egy 2004-es Kiskunlachazai foto):
pici0026.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: AirNinja and endre

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 435
10 341
113
Nem is beszélve a betonos vidéki repterekről.
Pécs, Szeged, B,csaba, Pér.

Gripennek tökéletesen megfelelnek
Mennyire reális, hogy mobil hangárokkal újra rendszerbe álljanak olyan repterek mint a Klementina, Taszár, Berekfürdő?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Mennyire reális, hogy mobil hangárokkal újra rendszerbe álljanak olyan repterek mint a Klementina, Taszár, Berekfürdő?
Kunmadaras, Mezőkövesd a használaton kívüli Orosz repterek kategóriájába tartozik.
Ha rajtam múlna én gondot fordítanék ezeken a helyeken a beton állapotának minimum megőrzésére, mert lehet hogy egyszer még jók lehetnek valamire.
Ma állapotukban kényszerleszálló helynek jók, de Gripent nem hiszem hogy jó ötlet lenne onnan üzemeltetni.

A taszári beton - én úgy tudom - hogy még ma is teljesen használható állapotban van. Az infrastruktúra, nos az romokban...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 201
36 771
113
Az autópályás üzemeltetés (svéd módi) szerintetek nálunk is működne?
Lehet, hogy nem lenne rossz néhány egyenesebb síkabb autópálya szakasz mellé némi kiszolgáló létesítményt építeni vagy legalábbis megágyazni neki... :)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 209
11 029
113
Az autópályás üzemeltetés (svéd módi) szerintetek nálunk is működne?
Lehet, hogy nem lenne rossz néhány egyenesebb síkabb autópálya szakasz mellé némi kiszolgáló létesítményt építeni vagy legalábbis megágyazni neki... :)


Kereső ;)
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby
T

Törölt tag 4082

Guest
Az autópályás üzemeltetés (svéd módi) szerintetek nálunk is működne?
Lehet, hogy nem lenne rossz néhány egyenesebb síkabb autópálya szakasz mellé némi kiszolgáló létesítményt építeni vagy legalábbis megágyazni neki... :)
Miért akartok állandóan autópályára leszállni?
Vegyük már észre, a környező országok képességei nem képesek az összes repterünket egyszerre kiütni, és bőven nem elegek egy jól kiépített kecskeméti védelmet áttörni, és még ha sikerül is, a betonbunkereket szétverni (amit kb az ilyen autópálya szakaszok árából kiépíthetünk). Ha meg az USA Oo, Kína 3asból valakivel háborúba kerülünk, akkor Blackadius római centúriót tudom idézni: ha meg kell baszódni, hát meg kell baszódni...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and endre

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 201
36 771
113
Miért akartok állandóan autópályára leszállni?
Vegyük már észre, a környező országok képességei nem képesek az összes repterünket egyszerre kiütni, és bőven nem elegek egy jól kiépített kecskeméti védelmet áttörni, és még ha sikerül is, a betonbunkereket szétverni (amit kb az ilyen autópálya szakaszok árából kiépíthetünk). Ha meg az USA Oo, Kína 3asból valakivel háborúba kerülünk, akkor Blackadius római centúriót tudom idézni: ha meg kell baszódni, hát meg kell baszódni...
Az igaz, hogy az autópályákra leszállást gyakorló svédek az oroszok ellen készülnek háborúra...
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
Kunmadaras, Mezőkövesd a használaton kívüli Orosz repterek kategóriájába tartozik.
Ha rajtam múlna én gondot fordítanék ezeken a helyeken a beton állapotának minimum megőrzésére, mert lehet hogy egyszer még jók lehetnek valamire.
Ma állapotukban kényszerleszálló helynek jók, de Gripent nem hiszem hogy jó ötlet lenne onnan üzemeltetni.

A taszári beton - én úgy tudom - hogy még ma is teljesen használható állapotban van. Az infrastruktúra, nos az romokban...

Mezőkövesdről annyit tudok, hogy a pálya szélén már kinőnek a fák és lassan a beton közepén is.Szóval ha cél lenne esetleg az, hogy valamire jók legyenek, akkor legalább egyszer végig kellene szaladni rajta, mielőtt visszaveszi a természet teljesen. Kényszerleszálláshoz talán oké, de rohadt nagy fűcsomók vannak a hézagokban és itt ott már tényleg fa kezdemények vannak. Gripennek lehet, hogy már teljesen alkalmatlan lenne mai állapotában még vészmegoldásnak is, bár a semminél jobb, elég sokat repülnek Mkövesd környékén.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az autópályás üzemeltetés (svéd módi) szerintetek nálunk is működne?
Lehet, hogy nem lenne rossz néhány egyenesebb síkabb autópálya szakasz mellé némi kiszolgáló létesítményt építeni vagy legalábbis megágyazni neki... :)

Most beszéltük át, hogy van elég repterünk és a mobil hangárral infrastruktúra is egyre jobban lesz.
A másik az, hogy ha egyszer az életben az autópálya egyik szakasza azért lesz túlárazva, mert titkos tartalék kifutópálya, akkor legyetek szívesek azt ne írni meg ide! Az a baj, hogy én nem akarok tudni róla, mert amit én tudok, azt az ellenség hírszerzése már rég tudja.
Szóval nem tartanám szerencsésnek, ha még hangárt és üzemanyag- és lőszerraktárat is építenénk mellé. Szerintem a svédek sem tesznek mellé táblát, hogy ez egy vészhelyzeti leszálló autópálya, úgy tessék vezetni!
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
940
2 333
93
Kerdes, hogy most a honvedsegnek pont erre megmaradt a kapacitasa, vagy inkabb valamelyik vallalkozot kernek meg, hogy viszonylag gyorsan segitsen be.

Szerintem ilyen képességekkel már csak a szentesi műszaki ezred bír. De ezzel nem lenne probléma, mert egy konfliktusban bevonnák a honvédelembe úgyis a civil építőipart, szállítást stb.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Az igaz, hogy az autópályákra leszállást gyakorló svédek az oroszok ellen készülnek háborúra...
Igen, az oroszok ellen készülnek. Ez pl látszik a seregük felépítéséből, felszereltségéből, a ráköltött pénzből, ééés a MÉRETÉBŐL...

Basszus, jelenleg a gazdaságilag legkisebb nagy, kis túlzással annyi légi hadsereget tud emelni egy konfliktus esetén, ahány griffünk van. Ez ellen semmit nem ér a honvédség. De nem is ez ellen kell készülnünk. A romulánok viszont nem fogják lekűzdeni egy jól kiépített légibázis védelmét. Innentől meg költsük erre a pénzt, és ne arra, hogy minden griffhez legyen külön reptér, autópálya leszálló, főút leszálló, titkos mező, meg anyám kínja.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and rappali_
T

Törölt tag 1586

Guest
Most beszéltük át, hogy van elég repterünk és a mobil hangárral infrastruktúra is egyre jobban lesz.
A másik az, hogy ha egyszer az életben az autópálya egyik szakasza azért lesz túlárazva, mert titkos tartalék kifutópálya, akkor legyetek szívesek azt ne írni meg ide! Az a baj, hogy én nem akarok tudni róla, mert amit én tudok, azt az ellenség hírszerzése már rég tudja.
Szóval nem tartanám szerencsésnek, ha még hangárt és üzemanyag- és lőszerraktárat is építenénk mellé. Szerintem a svédek sem tesznek mellé táblát, hogy ez egy vészhelyzeti leszálló autópálya, úgy tessék vezetni!
Ez megint csak elég paranoid megközelítés és feltételezi hogy az ellenség komplett hülye...o_O
Ma amikor 1m es felbontású műhold képeket lehet venni a polgári piacon valyon mennyi ideig tart végig elemezni egy Mo. méretű ország úthálózatát hogy melyek azok a szakaszok amik alkalmasak lehetnek leszállóhelynek? Főleg ha üzemanyag meg lőszerraktárakat is építesz mellé...

Szerintem ilyen képességekkel már csak a szentesi műszaki ezred bír. De ezzel nem lenne probléma, mert egy konfliktusban bevonnák a honvédelembe úgyis a civil építőipart, szállítást stb.
Minden normális katona reptér felkészül gépekkel, anyagokkal és gyakorlással arra hogy a futópálya sérüléseit néhány órán belül kijavítsa.
Kecskeméten is kell legyen ilyen szolgálat. Hogy mennyire felkészültek és jól felszereltek az más lapra tartozik.
Amúgy kb. erről van szó: