[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Pont erről beszélek.
A Covid elvitte a 400 milliárd tartalékot. Az nem magától fog visszahízni. Meg 15% GDP arányos államadósságot. (Ez a későbbiekben 7-8 év honvédelmi költségvetését fogja jelenteni.) Borzasztóan demagógnak érzem az olyan szokásos érveket, hogy csökkentsük a politikusok fizetését és azt adjuk oda az éhező afrikai árváknak, ne az ifjúsági sportra költsünk, hanem az egészségügyre meg az oktatásra. (Amúgy az ifjúsági sport szükséges lenne a hadseregnek, mert borzasztó a mai fiatalok kondija. Ahogy egyébként az enyém is.)
Lehet vitatkozni egyes ágazatok szakpolitikáján, de az messze túlfeszíti a magyar vadászrepülők topicját. Nem tartanám szerencsésnek, ha Varga Misi úgy írná a költségvetést, hogy 1000 milliárd a Magyar Honvédségre, meg berakunk laktanyafelújítást a vadászati kiállításra, meg légzőkészülékek és orvosi maszk vásárlást hadgyakorlatokhoz, mert remélem nem vonod kétségbe, hogy ezekre égető szükség volt, és értse meg mindenki, hogy én bármit bárhova be tudok írni.

1, Ha a pénzt a hadseregre szeretnénk szánni, azt a katonai költségvetésbe írjuk.
2, Ez a keret az, ami jövőre nőni fog, ahogy az elmúlt 5 évben mindig több jutott. És ez egy kiszámítható fejlődést alapoz meg.
3, Nem drukkolok annak, hogy orvosképzés rovására Gripen pilóták képzését fizessünk, mert az egy évet jelent, amikor megbaszunk egy fontos területet és oda adjuk a pénzét a másiknak. A pilóták óraszáma, amitől az egész vita indult, pont olyan terület, amit a MH költségvetésében szeretnék látni és ez ad bizalmat, hogy jövőre is lesz rá pénz.
4, Feleslegesnek tartom a vitát, hogy 1% költésről miért nem ugrottunk azonnal 2-re. Rohadt könnyű mondani, hogy én nem sajnálom ezt a pénzt a katonáktól, de meg volt az oka annak, hogy ez nem így történt. Molinak igaza van abban, hogy ha kétszer többet tartod a levegőben a gépeket, akkor kétszer gyorsabban kell őket lecserélned. A kétszeres óraszámmal lényegében minden duplázódna. Azt a tervezést szeretném, ha elfelejtenéd, hogy 1000 milliárd forintból 300-at odaadunk a légierőnek, mehet 200 a repórákra, és még így is marad 100milliárd minden másra. Ahogy Moli írta, ha duplázod a repórát, duplázol minden költséget. Ha két századdal számolunk, akkor négyszerezel. A GDP meg nő mondjuk 5%-kal.
5, Nézd meg, kérlek, hogy mit jelent a COVID a cseh hadsereg modernizációjára! Mert sok országban ez várható. (Nem szoktam szentimentális lenni, tényként közölném, hogy inkább hálásak lehetünk, hogy nálunk nem a honvédek rovására kezelik a gazdasági válságot, mert volt már ilyenre is példa.)
Tele van csúsztatásokkal amiket írsz.Légyszives olvasd vissza miket írtam.Molni írt 240 órát majd 0-át.Én annyit írtam ,hogy 650 óra 6 évre kicsit kevés.Alátámasztottam linkekkel,tele van a net ezzel kapcsolatos bejegyzésekkel,mennyi repórát tartanak ideálisnak. Nem én találtam ki hasra ütve.De én lezárom,mert meddő vita.Végre talán megvesszük azokat a fegyvereket amivel ki tudnánk használni a képességeit,aminek az elsajátításához szintén idő kell.Tudod minél több repidőt repült pilótánk lesz annál jobb, képzettebb,gyakorlottabb lesz,ez nem vita kérdése ez tény.Vagy kimerülhet
Amúgy sajnos fájóan sok buta komment jön vissza Gripen videóra. Ott a címe.



Erre sorjáznak a kommentek, hogy miért a 9.12-őt vetem össze a Gripen C-vel és miért nem az M, M2, Kub és f*szomtudja melyik típust.
Komolyan mondom, erre mit lehet mondani?
Egy egymondatos címet nem tudnak az emberek értelmezni, vagy nem akarnak, mert elvakítja őket a MiG imádat.
Ha meg más bajuk van, akkor érvek semmi...
Mivel ez volt nálunk rendszeresítve.Egyébként jó a cik.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Tele van csúsztatásokkal amiket írsz.Légyszives olvasd vissza miket írtam.Molni írt 240 órát majd 0-át.Én annyit írtam ,hogy 650 óra 6 évre kicsit kevés.Alátámasztottam linkekkel,tele van a net ezzel kapcsolatos bejegyzésekkel,mennyi repórát tartanak ideálisnak. Nem én találtam ki hasra ütve.De én lezárom,mert meddő vita.Végre talán megvesszük azokat a fegyvereket amivel ki tudnánk használni a képességeit,aminek az elsajátításához szintén idő kell.Tudod minél több repidőt repült pilótánk lesz annál jobb, képzettebb,gyakorlottabb lesz,ez nem vita kérdése ez tény.Vagy kimerülhet

Igen, hoztál hivatkozást, hogy a US Air Force mit tart saját maga számára jónak. És többszörös GDP-vel sem tudják megadni maguknak, ahogy erre felhívták rá a figyelmed, úgy gondolom. (És tényleg jó dolog, hogy forrásokat hozol, ezt mindig becsülöm a másikban.)
Ha visszaolvasol a Taurus vitánál én pont amellett vagyok, hogy ne kis költségvetésű legyen a légierő modernizálása. Kriss másik topicban elmondja, hogy a személyi felszerelések beszerzését is megterheli a vasak beszerzése. Én azt mondom, hogy 2 század C/D+E/F 100 órás évi repüléssel nagyobb harci értéket jelent 2026 után, mint 1 század C/D 200 órával. Viszont abban teljes mértékben igazad van, hogy egy 200 órás pilóta mindig gyakorlottabb lesz, mint egy 100 órás.
És a vitát a részemről is lezártam. Aki érti, hogy miért mondom, hogy fegyelmezett költségvetés, hosszútávra tervezés és gazdasági megtérülés lesz a magyar hadipar és Honvédség jövője vagy ennek hiányában a sírja, az szerintem érti. Aki nem érti, annak nem kötelező.

Molnibalage, ne bánkódj a kritikák miatt! Nekem személy szerint nagyon tetszett, csak nem szoktam ezt a pozitív véleményt sehová se aláírni. Te megcsináltad a videót, és aki kritizálja, az azért megnézte. De én nem láttam a kritikusaidtól videót.
 
  • Vicces
Reactions: Törölt tag 1586

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Egyszerűen nem értem néhány ember siránkozását,amikor veszünk valami élvonalbeli csúcstechnikát akkor jön a jaj miért ezt vettük ez nagyon drága,miért nem azt abból kétszer annyit lehetett volna.
Szia,

Jelenleg a NATO kb. legkisebb keresetu katonai a magyarok (Bulgaria meg eselyes erre a cimre, de egyertelmu, hogy a NATO zome messze jobban fizeti a katonait).

Ez a messze jobban fizeti a katonait azt is jelenti, hogy ha az amugy helyes es indokolt 50-100% koruli fizetesemelest kapnanak a katonak, akkor meg mindig joval kevesebb fizetest kapnanak, mint egy USA, holland, nemet, angol katona.

Kozben nalunk venni egy Leo2A7-et, vagy egy PZ2000-t pont annyiba kerul (ha eltekintunk a korrupciotol), mint az elozo bekezdesben emlitett orszagok szamara megvenni.

Ebbol kovetkezik, hogy a gazdasagi racionalitas bizony az, hogy nalunk aranyaiban tobb legyen a katona, mint a Leo2A7, mint pl. Nemetorszagban.

Tehat alapvetoen jobb otlet lett volna dupla mennyisegu Leo2A6-ot venni, es amennyivel olcsobb lett volna a dupla mennyisegu Leo2A6, azt rakolteni a tobb katona berere. Es ez igaz minden masra is (pl. jusson minden katonanak tisztesseges ejjellato inkabb, mint hogy a katonak egytizede hokamerat hasznal, a 90% meg semmit).

Ezzel egyutt orulok a Leo2A7-nek, mert a semminel sokkal-sokkal jobb az egy zaszloalj beszerzese.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 969
113
Ez a messze jobban fizeti a katonait azt is jelenti, hogy ha az amugy helyes es indokolt 50-100% koruli fizetesemelest kapnanak a katonak, akkor meg mindig joval kevesebb fizetest kapnanak, mint egy USA, holland, nemet, angol katona.

Ez kb. minden szakmára igaz! Szinte mindenki szarul van fizetve Magyarországon a NATO országokhoz képest!
Pl. kezdő tanár, akinek a munkáján múlik, hogy 18-20 év múlva legyen használható ember az országban, aki tud szöveget értelmezni és értelmes munkát végezni - nettó 121ezret keres, amiből egy albérlet sem jön ki.
Szinte minden közalkalmazottra ráférne 50-100%-os béremelés vagy legalább egy bérminimum: pl. senki nem kereshet nettó 200 ezernél többet aki az államnak dolgozik.

Nagyon szeretném már, hogy az oktatás és az egészségügy is megkapja a maga "Zrínyi-programját"!
Örülök, hogy fejlődik a honvédség, de ezek a területek legalább ilyen fontosak lennének - sőt, talán még fontosabbak is....

Tehat alapvetoen jobb otlet lett volna dupla mennyisegu Leo2A6-ot venni, es amennyivel olcsobb lett volna a dupla mennyisegu Leo2A6, azt rakolteni a tobb katona berere. Es ez igaz minden masra is (pl. jusson minden katonanak tisztesseges ejjellato inkabb, mint hogy a katonak egytizede hokamerat hasznal, a 90% meg semmit).
Leo2A6 és az A7 között árban alig lehet nagy eltérés - akkora biztos nincs, hogy kétszer annyit vegyünk belőle.
Amennyire tudom, ha lefut a beszerzési dömping, akkor a bérfejlesztés lesz hangsúlyos. Most 40 év technikai lemaradását kell pár év alatt bepótolni és bár kitolták a fejlesztési programot 2030-ig, azért a beszerzések nagy részét már meglépték: az évtized közepétől várhatóan már jóval kisebb hányad megy majd erre - több forrás lesz a humán oldalra.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 107
113
Ez kb. minden szakmára igaz! Szinte mindenki szarul van fizetve Magyarországon a NATO országokhoz képest!
Pl. kezdő tanár, akinek a munkáján múlik, hogy 18-20 év múlva legyen használható ember az országban, aki tud szöveget értelmezni és értelmes munkát végezni - nettó 121ezret keres, amiből egy albérlet sem jön ki.
Szinte minden közalkalmazottra ráférne 50-100%-os béremelés vagy legalább egy bérminimum: pl. senki nem kereshet nettó 200 ezernél többet aki az államnak dolgozik.

Nagyon szeretném már, hogy az oktatás és az egészségügy is megkapja a maga "Zrínyi-programját"!
Örülök, hogy fejlődik a honvédség, de ezek a területek legalább ilyen fontosak lennének - sőt, talán még fontosabbak is....


Leo2A6 és az A7 között árban alig lehet nagy eltérés - akkora biztos nincs, hogy kétszer annyit vegyünk belőle.
Amennyire tudom, ha lefut a beszerzési dömping, akkor a bérfejlesztés lesz hangsúlyos. Most 40 év technikai lemaradását kell pár év alatt bepótolni és bár kitolták a fejlesztési programot 2030-ig, azért a beszerzések nagy részét már meglépték: az évtized közepétől várhatóan már jóval kisebb hányad megy majd erre - több forrás lesz a humán oldalra.
Ott fityeg még a levegőben a Rheinmetall 8x8-as APC-je is
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 355
9 943
113
Nagyon szeretném már, hogy a zoktatás
érdekeljenek dolgok és olvass, ne legyél hülye

és a zegészségügy
ne legyél dagadt alkesz

Megoldottam a problémák 80%-át.
Szívesen.


u.i.: nyilván kisarkítottam és nem ennyire szélsőséges a valódi véleményem, de ha az állampolgárok többnyire a saját döntésüknél fogva hülyék és egészségtelenek (és itt megállja a helyét a 80%-os arány, ennyi simán csak magának köszönheti), akkor nehogy már a haderőfejlesztéssel mérjük össze
a költségvonzatokat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 969
113
érdekeljenek dolgok és olvass, ne legyél hülye


ne legyél dagadt alkesz

Megoldottam a problémák 80%-át.
Szívesen.
Meggyőztél!
Minden iskolát bezárni, tanárokat kirúgni azonnal!

Elég ha foxi33 polgártárs két parancsolatát (olvass és élj egészségesen!) kiküldjük a szülőknek egy hivatalos levélben! :D
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 355
9 943
113
Meggyőztél!
Minden iskolát bezárni, tanárokat kirúgni azonnal!

Elég ha foxi33 polgártárs két parancsolatát (olvass és élj egészségesen!) kiküldjük a szülőknek egy hivatalos levélben! :D
Az eltúlzott, kiforgató irónia nem helyettesíti sem az érveket, sem az értő olvasást :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and krisss

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 969
113
Az eltúlzott, kiforgató irónia nem helyettesíti sem az érveket, sem az értő olvasást :rolleyes:
Talán fogalmazz árnyaltabban! :D

Lényeg, hogy az államnak legalább olyan fontos feladatának kellene lennie a színvonalas oktatás és a hatékony egészségügyi rendszer biztosítása, mint a honvédelem. Ha ilyen átgondoltan és sok pénzzel meg tudnak csinálni egy ágazati reformot (honvédelem), érthetetlen számomra, hogy más területek miért vannak leszarva...
Igazából ez bővebben kifejtve már OFF topik - olyan szempontból érdekes itt, hogy nem csak a honvédségi dolgozok vannak szarul fizetve, hanem szinte minden állami dolgozó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Miért, ha a légierő megkapja a költségvetés működtetési ráfordításainak 30%-át (50% sereg, 20% központi fejezet), a beruházási költéseknek meg 50% át (másik 50% a sereg) az szerintem egyáltalán nem túlzás.
Ezt te sem gondolod komolysn ugye?
 
  • Tetszik
Reactions: endre
S

speziale

Guest
A Taurus lenyege, hogy a fentiek toredekebe kerul es standoff fegyver, sajat legterbol lehet inditani es 30-40m magasan tekeregve jut el a celig, majd ott emelkedik meg es a betaplalt kep stb alapjan megkeresi a celjat avagy valaszt a megadott celok kozott. Mindezt $1M aron, azaz 10-12 darabot barmikor megengedhetne a MH.
Mondjuk ez az 1m usd darabár hülyeség nem tudom honnan jött. D-Korea nemrég adott fel egy follow-up ordert 90 darabra . Ár: 760m usd!!
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and vilmoci
Status
Not open for further replies.