[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 449
46 347
113
Lényeg a lényeg, hogy amíg alapellátási, alapvető kiképzéstechnikai és személyügyi hiányosságok vannak a teljes állomány szintjén évtizedek óta addig nem bizti, hogy a gripen repóra az első amire költeni kéne.
Kell arra is költeni, csak nem kell extra mennyiség. Szerintem a jelelegin kívül arra csak akkor kell többet költeni, ha nagyobb lesz a flotta. De pilótánként nem nagyon kell. A többi helyett meg szépen meg kell venni a fasza taktikai szimulátor TERMET a csehektők, és azon kell gyakorolni. Mert igaz, hogy a repült órát semmi nem pótolja de ott olyan dolgokat tudnak hétről-hétre gyakorolni, amit meg a valóságban nem lehetséges földrajzi vagy pénzügyi okokra visszavezethetően.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Lényeg a lényeg, hogy amíg alapellátási, alapvető kiképzéstechnikai és személyügyi hiányosságok vannak a teljes állomány szintjén évtizedek óta addig nem bizti, hogy a gripen repóra az első amire költeni kéne.
Én nem is azt mondtam,hogy a legfontosabb,de növelni kell a jövőben.Nem tudom milyen tételt jelentene még azoknak ellátása akik még nem kapták meg( Ezt te jobban tudod gondolom)de nem hiszem,hogy csillagászati összeg lenne.Egyébként meg igazad van abban ,hogy ezzel kellett volna kezdeni.
Én csak egy kijelentést tettem,hogy a 6év alatti 650 repóraszám nem túl sok és belinkeltem ezzel kapcsolatos linkeket,ezzel kapcsolatban tartom is a kijelentésemet.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
T

Törölt tag 1586

Guest
Lényeg a lényeg, hogy amíg alapellátási, alapvető kiképzéstechnikai és személyügyi hiányosságok vannak a teljes állomány szintjén évtizedek óta addig nem bizti, hogy a gripen repóra az első amire költeni kéne.
Igazad van...
Dögöljön meg a szomszéd tehene.is.
Azért mert a bokorugrógnak nincs gatyája, ne repüljenek a Gripenek se.

Roppant konstruktív hozzáállás....:(
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 259
120 016
113
Igazad van...
Dögöljön meg a szomszéd tehene.is.
Azért mert a bokorugrógnak nincs gatyája, ne repüljenek a Gripenek se.

Roppant konstruktív hozzáállás....:(
A pilótáknak sincs gatyája, pont panaszkodtak miatta vasárnap. Meg hogy magának kell combvédőt vennie mert a cég nem ad. Ez általános probléma.
Vagyis az általános munkakörmények javítása mindenkinek, hogy maradjanak mivel a pilótáknál is marha nagy a fluktuáció. És nem a fizetésre panaszkodtak vagy arra, hogy keveset repülnek.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Kell arra is költeni, csak nem kell extra mennyiség. Szerintem a jelelegin kívül arra csak akkor kell többet költeni, ha nagyobb lesz a flotta. De pilótánként nem nagyon kell. A többi helyett meg szépen meg kell venni a fasza taktikai szimulátor TERMET a csehektők, és azon kell gyakorolni. Mert igaz, hogy a repült órát semmi nem pótolja de ott olyan dolgokat tudnak hétről-hétre gyakorolni, amit meg a valóságban nem lehetséges földrajzi vagy pénzügyi okokra visszavezethetően.
USA szakértők 200 órát tartanak ideálisnak.2003 óta csökkent a légi erejüknél az óraszám,képesség csökkentést tapasztaltak.Feljebb linkeltem a cikket. De elengedem.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
T

Törölt tag 1586

Guest
A pilótáknak sincs gatyája, pont panaszkodtak miatta vasárnap. Meg hogy magának kell combvédőt vennie mert a cég nem ad.
Bizonyosan állítom hogy ha egy pilótát választás elé àllítasz hogy vagy combvédő (akár mi is az) vagy repült óra egy mp.ig sem fog gondolkozni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 259
120 016
113
Bizonyosan állítom hogy ha egy pilótát választás elé àllítasz hogy vagy combvédő (akár mi is az) vagy repült óra egy mp.ig sem fog gondolkozni.
Persze, mivel mind fanatikus. És kell is növelni a repórát, de akkor növeljük a repórát ha az alapok rendben vannak. Az alapok alatt értsd, hogy elhelyezési infrastruktúra embernek, technikának (helikopter hangárok jó példa) egyaránt, kiképzési infrastruktúra etc. ami 20 éve nincs meg addig hova emelsz repült órát?
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Persze, mivel mind fanatikus. És kell is növelni a repórát, de akkor növeljük a repórát ha az alapok rendben vannak. Az alapok alatt értsd, hogy elhelyezési infrastruktúra embernek, technikának (helikopter hangárok jó példa) egyaránt, kiképzési infrastruktúra etc. ami 20 éve nincs meg addig hova emelsz repült órát?
Az a különbség,közöttünk,hogy te azt mondod vagy vagy ,én meg azt mondom,hogy is is.Én preferálok egy magas harcképességű vadászrepülő egységet,mert kulcsfontosságú a légifölény megtartásában,ami ahoz kell,hogy ne pusztítsák el a drága szárazföldi technikánkat és azokat üzemeltető katonáinkat.A légvédelem mellé kellenek a vadászok is,akik korszerű fegyverekkel ellencsapást is mérhetnek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 259
120 016
113
Az a különbség,közöttünk,hogy te azt mondod vagy vagy ,én meg azt mondom,hogy is is.Én preferálok egy magas harcképességű vadászrepülő egységet,mert kulcsfontosságú a légifölény megtartásában,ami ahoz kell,hogy ne pusztítsák el a drága szárazföldi technikánkat és azokat üzemeltető katonáinkat.A légvédelem mellé kellenek a vadászok is,akik korszerű fegyverekkel ellencsapást is mérhetnek.
Persze, csak egyszerre nem megy minden egyelőre (annyi pénzünk még mindig nincs) és sajna sikerült úgy összehozni a dolgokat eddig, hogy fejére állítottuk a piramist az alapozás helyett és ez nagyon el van késve. Vagyis a modern technikához először megfeleő előfeltételeket kell teremteni aztán emelhetünk repórát.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and bel

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
28 MiG-29 elfért ott. Csak elférnének ezek is.

Végülis elfértek, de a 28-ból illik 28-at repülőképes állapotban tartani.Ezért gondoltam elsősorban arra, hogy biztosan csak Kecskemétben kellene őket tartani vagy mondjuk Pápára is lehetne belőle rakni? Mert ha már pénzt adunk érte, akkor minél jobb körülmények között tartjuk őket, annál tovább szolgálnak. Meg ugye azokat nem szándékozunk szerintem lekannibalizálni, mint szegény MiG-29-eseket.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nézd ,ha jól tudom a haderő fejlesztés minden fegyvernemet érint.

Szerintem meg nem véletlen, hogy több fajta gyakorló repülőt fogunk rendszerben tartani. Lehet nem csak attól tartanak odafönt, hogy ne egy szuper méreg drága gépet verjenek a földhöz, hanem akkor veszünk ahelyett az egy helyett egy tucat méreg drága vasat odaföntre.
Lehet a kero fogyasztás, a szerviz igény meg pár dolog még közre játszik. Ha nem így lenne, vehetnénk D-ket meg F-eket és rögtön azon tanulhatnának tapasztalt pilóták segítségével. Meg rengeteg pénzt fektetünk szimulátorokba, ami mellett fog megvalósulni minden fegyvernemben a valós gyakorlás.

Lőtér,laktanya felújítás ez talán mehetne a központiból is.

Mégis mire gondolsz? Uszoda építés címén laktanya felújítás, vagy idősek otthona?
Nincs olyan, hogy mehetne a központiból is. Ezt próbálja mindenki magyarázni. Ha valamire (például a repült órák megduplázása) akarsz költeni többet, meg kell mondanod, hogy miből szeretnéd azt elvenni. Mert eddig minden fillérnek megvan a helye.
Amikor ilyeneket hallasz, hogy a politikusok nem a honvédségi keretbe, hanem a központiba számolták el, az pusztán egy kommunikáció, ahol nem mondták meg neked, hogy miből. Például a vihar- és egyéb természeti károk rendkívüli alapjából vagy a hiteleket nem fizetjük ki, hanem újabbak felvételével kicsit görgetjük magunk előtt.
Gondolj bele, az az átlag embernél nem váltana ki szimpátiát a hadsereg irányába, hogy egy árvíz után vagy tűzvész esetén azért nem adunk majd pénzt, mert úgy terveztük, hogy idén már ilyen nem lesz! Az más kérdés, hogy egy Lynx esetén a gyárat nem az MH-nak számolják fel meg a Leok érkezése után szükségessé váló hidak megerősítését más keretekbe teszik.
De nincs ingyen pénz. A költségvetés egészét nézve is csak valaki máson tudsz spórolni. És ezen belül a honvédelmi kereten belül is csak más fegyvernemek rovására. És ez csak akkor fog megváltozni, amikor jövőre nagyobb lesz a költségvetés a GDP és a 2% felé növekedés miatt és ott is el van nagyjából osztva minden. A következő évben pedig az "ingyen pénzt" megint a gazdaság és az adóbevételek növekedésétől várhatod, ami pluszt megint gondolkodhatsz, hogy egyes részterületre mennyivel költesz többet.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Szerintem meg nem véletlen, hogy több fajta gyakorló repülőt fogunk rendszerben tartani. Lehet nem csak attól tartanak odafönt, hogy ne egy szuper méreg drága gépet verjenek a földhöz, hanem akkor veszünk ahelyett az egy helyett egy tucat méreg drága vasat odaföntre.
Lehet a kero fogyasztás, a szerviz igény meg pár dolog még közre játszik. Ha nem így lenne, vehetnénk D-ket meg F-eket és rögtön azon tanulhatnának tapasztalt pilóták segítségével. Meg rengeteg pénzt fektetünk szimulátorokba, ami mellett fog megvalósulni minden fegyvernemben a valós gyakorlás.



Mégis mire gondolsz? Uszoda építés címén laktanya felújítás, vagy idősek otthona?
Nincs olyan, hogy mehetne a központiból is. Ezt próbálja mindenki magyarázni. Ha valamire (például a repült órák megduplázása) akarsz költeni többet, meg kell mondanod, hogy miből szeretnéd azt elvenni. Mert eddig minden fillérnek megvan a helye.
Amikor ilyeneket hallasz, hogy a politikusok nem a honvédségi keretbe, hanem a központiba számolták el, az pusztán egy kommunikáció, ahol nem mondták meg neked, hogy miből. Például a vihar- és egyéb természeti károk rendkívüli alapjából vagy a hiteleket nem fizetjük ki, hanem újabbak felvételével kicsit görgetjük magunk előtt.
Gondolj bele, az az átlag embernél nem váltana ki szimpátiát a hadsereg irányába, hogy egy árvíz után vagy tűzvész esetén azért nem adunk majd pénzt, mert úgy terveztük, hogy idén már ilyen nem lesz! Az más kérdés, hogy egy Lynx esetén a gyárat nem az MH-nak számolják fel meg a Leok érkezése után szükségessé váló hidak megerősítését más keretekbe teszik.
De nincs ingyen pénz. A költségvetés egészét nézve is csak valaki máson tudsz spórolni. És ezen belül a honvédelmi kereten belül is csak más fegyvernemek rovására. És ez csak akkor fog megváltozni, amikor jövőre nagyobb lesz a költségvetés a GDP és a 2% felé növekedés miatt és ott is el van nagyjából osztva minden. A következő évben pedig az "ingyen pénzt" megint a gazdaság és az adóbevételek növekedésétől várhatod, ami pluszt megint gondolkodhatsz, hogy egyes részterületre mennyivel költesz többet.
A járvány előtt 400 milliárd tartalékot halmozott fel a költségvetés,igaz ezt elvitte a Covid,de gondolom amint lesz lehetőség rá újra megteszik.Vannak olyan területek ahol a nagy beruházások nagy része már lezajlott (pl sportlétesítmények),egy darabig nem lesz vadászkiállítás sem,sorolhatnám még.Ne hogy már az a kevés laktanya amit használunk ne férjen bele.Egyszerűen nem értem néhány ember siránkozását,amikor veszünk valami élvonalbeli csúcstechnikát akkor jön a jaj miért ezt vettük ez nagyon drága,miért nem azt abból kétszer annyit lehetett volna.Semmi nem jó egyeseknek.Szerinted az eddigi beszerzésekre az árvíz károsultaktól vettük el a pénzt?Nekem ez egy kicsit demagóg.Persze ahogy Kriss is írta,az elmúlt húsz évet nem lehet egyszerre bepótolni,főleg ekkora minőségi ugrással,de még a 2%-ot sem értük el és a GDP is növekedni fog.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Ez a komment is elég fura.
Egyesek úgy tesznek, mintha a Gripen repóra 0 lenne és jaj, jaj.

A járvány előtt 400 milliárd tartalékot halmozott fel a költségvetés,igaz ezt elvitte a Covid,de gondolom amint lesz lehetőség rá újra megteszik.Vannak olyan területek ahol a nagy beruházások nagy része már lezajlott (pl sportlétesítmények),egy darabig nem lesz vadászkiállítás sem,sorolhatnám még.Ne hogy már az a kevés laktanya amit használunk ne férjen bele.Egyszerűen nem értem néhány ember siránkozását,amikor veszünk valami élvonalbeli csúcstechnikát akkor jön a jaj miért ezt vettük ez nagyon drága,miért nem azt abból kétszer annyit lehetett volna.Semmi nem jó egyeseknek.Szerinted az eddigi beszerzésekre az árvíz károsultaktól vettük el a pénzt?Nekem ez egy kicsit demagóg.Persze ahogy Kriss is írta,az elmúlt húsz évet nem lehet egyszerre bepótolni,főleg ekkora minőségi ugrással,de még a 2%-ot sem értük el és a GDP is növekedni fog.
Próbáljuk már meg az eddigi pesszimista hozzá állásunkat levetkőzni.Az elmúlt 3 évben mindig volt olyan bejelentés(ek), amire igen csak felkaptuk a fejünket.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A járvány előtt 400 milliárd tartalékot halmozott fel a költségvetés,igaz ezt elvitte a Covid,de gondolom amint lesz lehetőség rá újra megteszik.Vannak olyan területek ahol a nagy beruházások nagy része már lezajlott (pl sportlétesítmények),egy darabig nem lesz vadászkiállítás sem,sorolhatnám még.Ne hogy már az a kevés laktanya amit használunk ne férjen bele.Egyszerűen nem értem néhány ember siránkozását,amikor veszünk valami élvonalbeli csúcstechnikát akkor jön a jaj miért ezt vettük ez nagyon drága,miért nem azt abból kétszer annyit lehetett volna.Semmi nem jó egyeseknek.Szerinted az eddigi beszerzésekre az árvíz károsultaktól vettük el a pénzt?Nekem ez egy kicsit demagóg.Persze ahogy Kriss is írta,az elmúlt húsz évet nem lehet egyszerre bepótolni,főleg ekkora minőségi ugrással,de még a 2%-ot sem értük el és a GDP is növekedni fog.

Pont erről beszélek.
A Covid elvitte a 400 milliárd tartalékot. Az nem magától fog visszahízni. Meg 15% GDP arányos államadósságot. (Ez a későbbiekben 7-8 év honvédelmi költségvetését fogja jelenteni.) Borzasztóan demagógnak érzem az olyan szokásos érveket, hogy csökkentsük a politikusok fizetését és azt adjuk oda az éhező afrikai árváknak, ne az ifjúsági sportra költsünk, hanem az egészségügyre meg az oktatásra. (Amúgy az ifjúsági sport szükséges lenne a hadseregnek, mert borzasztó a mai fiatalok kondija. Ahogy egyébként az enyém is.)
Lehet vitatkozni egyes ágazatok szakpolitikáján, de az messze túlfeszíti a magyar vadászrepülők topicját. Nem tartanám szerencsésnek, ha Varga Misi úgy írná a költségvetést, hogy 1000 milliárd a Magyar Honvédségre, meg berakunk laktanyafelújítást a vadászati kiállításra, meg légzőkészülékek és orvosi maszk vásárlást hadgyakorlatokhoz, mert remélem nem vonod kétségbe, hogy ezekre égető szükség volt, és értse meg mindenki, hogy én bármit bárhova be tudok írni.

1, Ha a pénzt a hadseregre szeretnénk szánni, azt a katonai költségvetésbe írjuk.
2, Ez a keret az, ami jövőre nőni fog, ahogy az elmúlt 5 évben mindig több jutott. És ez egy kiszámítható fejlődést alapoz meg.
3, Nem drukkolok annak, hogy orvosképzés rovására Gripen pilóták képzését fizessünk, mert az egy évet jelent, amikor megbaszunk egy fontos területet és oda adjuk a pénzét a másiknak. A pilóták óraszáma, amitől az egész vita indult, pont olyan terület, amit a MH költségvetésében szeretnék látni és ez ad bizalmat, hogy jövőre is lesz rá pénz.
4, Feleslegesnek tartom a vitát, hogy 1% költésről miért nem ugrottunk azonnal 2-re. Rohadt könnyű mondani, hogy én nem sajnálom ezt a pénzt a katonáktól, de meg volt az oka annak, hogy ez nem így történt. Molinak igaza van abban, hogy ha kétszer többet tartod a levegőben a gépeket, akkor kétszer gyorsabban kell őket lecserélned. A kétszeres óraszámmal lényegében minden duplázódna. Azt a tervezést szeretném, ha elfelejtenéd, hogy 1000 milliárd forintból 300-at odaadunk a légierőnek, mehet 200 a repórákra, és még így is marad 100milliárd minden másra. Ahogy Moli írta, ha duplázod a repórát, duplázol minden költséget. Ha két századdal számolunk, akkor négyszerezel. A GDP meg nő mondjuk 5%-kal.
5, Nézd meg, kérlek, hogy mit jelent a COVID a cseh hadsereg modernizációjára! Mert sok országban ez várható. (Nem szoktam szentimentális lenni, tényként közölném, hogy inkább hálásak lehetünk, hogy nálunk nem a honvédek rovására kezelik a gazdasági válságot, mert volt már ilyenre is példa.)
 
Status
Not open for further replies.