[BIZTPOL] Tajvan-Kína konfliktus (1949 - ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 878
7 554
113
Ennél könnyebb célpont talán nincs is: golyófogónak küldik vagy mi értelme van?
Nemcsak a légvédelem túlterhelése miatt, hanem a drónra tüzelve elárulja pozícióját, amit aztán a fejlettebb rendszerek már ki tudnak iktatni.
gjwpBvlifPs.jpg
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 096
32 653
113
Kína megalkotta a MiG-19 pilóta nélküli változatát, hogy áttörje Tajvan légvédelmét:


Ez mondjuk már vagy 20 éve is a hírekben volt, hogy ezt csinálják.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 878
7 554
113
Már csak az a kérdés, a Bajraktárt miért nem lövi le? Vagy legalább a rakettáit.
Karabahban viszonylag egyszerű volt a kép, a fél évszázados Oszák meg Sztrelák nem voltak képesek követni a viszonylag lassú, kis radarkeresztmetszetű, kompozitokból épült drónt, egészen más jellegű célokra tervezték őket a hidegháború alatt. Azonkívül feltételezhető, hogy a műszaki állapotuk és a kezelőik felkészültsége is hagyott kívánnivalókat maga után.
Taiwan esetén ez nem így lesz, az nagyon is le tudja lőni a pilóta nélküli J-6-osokat, de pont ez a cél. A magát felfedő célpontra már mehetnek a robotrepülőgépek, hiperszonikus rakéták, J-20-asok, akármik. Engem inkább az érdekelne mennyi működőképes J-6 lehet, amit át tudnak alakítani. Több száz?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 096
32 653
113
Karabahban viszonylag egyszerű volt a kép, a fél évszázados Oszák meg Sztrelák nem voltak képesek követni a viszonylag lassú, kis radarkeresztmetszetű, kompozitokból épült drónt, egészen más jellegű célokra tervezték őket a hidegháború alatt. Azonkívül feltételezhető, hogy a műszaki állapotuk és a kezelőik felkészültsége is hagyott kívánnivalókat maga után.

A Pancir sem volt túl eredményes a harci drónok ellen.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 642
3 233
113
Tajvanon is elkezdődött valami ilyesmi, egyre jobban megy a keménykedés. Egyértelműen bele akarják Kínát ugrasztani egy háborúba.
Alapból Kína jól elvan Tajvannal. A gazdaságuk ezer szálon kötődik. A két összeborulás párti pártnak 45 széke van a 113-ból a parlamentben. Ahogy Kína erősödik a nyugat fénye hanyatlik egyre többeknek lenne vonzó....de nyilván ezt nem fogják hagyni.

A legújabb provokációjuk:


 
  • Hűha
Reactions: Törölt tag 008
T

Törölt tag 008

Guest
A legújabb provokációjuk:


Ezek komplett hülyék!!!!
"Az amerikai katonai jelenlét annyiban borítja fel ezt a képletet, hogy az valós akadálya lehet egy kínai inváziónak, és jogos indokot teremthet az amerikai beavatkozásra a sziget, illetve ez esetben saját erőik védelmében."

Lovon fordítva ülés tipikus esete!
A világ 180 országa egy kínát ismer el, a Kínai Népköztársaságot és senki sem kérdőjelezi meg, hogy Tajvan Kína része....még a tajvaniak sem. Szóval jogilag a Kínai népköztásraság területére amerikai katonák léptek. Ez konkrétan casus beli Kínának.
Nagyon durva chicken gamet játszik az usa persze a tajvaniak kontójára.
Ez pont ugyanaz, hogy az EUval bünteti az oroszokat míg ő kereskedik vele. Most a Kínaiakkal ütteti ki a konkurens félvezető ipart.
Szép, a gond, hogy a Kínai Népköztársaság jelenleg csak veszíthet.
Ha támad a saját iparát nyírja ki és a sajátjait öli le míg USA csak erősödik.
Ha nem támad brutáis arcvesztés és jövő héten akár THAADot is bevihetnek az amcsik.....vót má ilyen.
Leszaladok jódtablettáé.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 642
3 233
113
Ezek komplett hülyék!!!!
"Az amerikai katonai jelenlét annyiban borítja fel ezt a képletet, hogy az valós akadálya lehet egy kínai inváziónak, és jogos indokot teremthet az amerikai beavatkozásra a sziget, illetve ez esetben saját erőik védelmében."

Lovon fordítva ülés tipikus esete!
A világ 180 országa egy kínát ismer el, a Kínai Népköztársaságot és senki sem kérdőjelezi meg, hogy Tajvan Kína része....még a tajvaniak sem. Szóval jogilag a Kínai népköztásraság területére amerikai katonák léptek. Ez konkrétan casus beli Kínának.
Nagyon durva chicken gamet játszik az usa persze a tajvaniak kontójára.
Ez pont ugyanaz, hogy az EUval bünteti az oroszokat míg ő kereskedik vele. Most a Kínaiakkal ütteti ki a konkurens félvezető ipart.
Szép, a gond, hogy a Kínai Népköztársaság jelenleg csak veszíthet.
Ha támad a saját iparát nyírja ki és a sajátjait öli le míg USA csak erősödik.
Ha nem támad brutáis arcvesztés és jövő héten akár THAADot is bevihetnek az amcsik.....vót má ilyen.
Leszaladok jódtablettáé.

Na most legyenek okosak... előbb-utóbb úgy is elfognak menni addig a pontig, hogy kénytelenek lesznek válaszolni, kérdés, hogy nem-e értük-e el ezt a pontot máris? Ha igen, akkor hozz nekem is jódtablettát, légyszíves.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 490
18 025
113
Na most legyenek okosak... előbb-utóbb úgy is elfognak menni addig a pontig, hogy kénytelenek lesznek válaszolni, kérdés, hogy nem-e értük-e el ezt a pontot máris? Ha igen, akkor hozz nekem is jódtablettát, légyszíves.
Nyugi, nem fognak egymásra atomot dobni, sem egymásnak esni. Ez nem az a pont. Az USA-nak ez nyilván kínos, hogy kitudódott, de emaitt nem fog beleállni Kínába. Szerintem csendben el fognak tűnni onnan azok a tanácsadók.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 642
3 233
113
Nyugi, nem fognak egymásra atomot dobni, sem egymásnak esni. Ez nem az a pont. Az USA-nak ez nyilván kínos, hogy kitudódott, de emaitt nem fog beleállni Kínába. Szerintem csendben el fognak tűnni onnan azok a tanácsadók.

Mivel a tajvani elnök mondta el nyilvánosan, ez arra utal, hogy nem kínos nekik. Ez nem úgy tudódott ki, hogy mondjuk kikémkedték, hanem Tajvan első embere mondta ki a nagy publikum előtt. Ebből arra következtetek, hogy valószínűleg ez így volt megtervezve.
Kérdés, hogy lesz-e valamilyen következménye.(?)
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 490
18 025
113
Mivel a tajvani elnök mondta el nyilvánosan, ez arra utal, hogy nem kínos nekik. Ez nem úgy tudódott ki, hogy mondjuk kikémkedték, hanem Tajvan első embere mondta ki a nagy publikum előtt. Ebből arra következtetek, hogy valószínűleg ez így volt megtervezve.
Kérdés, hogy lesz-e valamilyen következménye.(?)
Mondjuk a CNN már megszellőztette előtte, gondolom úgy voltak vele, hogy ezek után kár tagadni. Szerintem a diplomáciai adok - kapokon túl nem lesz következménye.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 145
36 636
113
Szerintem ez nem szimpátia vagy antipátia kérdése. Sokkal inkább az, hogy a világ a kommunista Kínát ismerték el a legitim kormánynak. Na és ha ezen logika mentén megyek, akkor arra a területre joga van függetlenűl attól, hogy az állami berendezkedése éppen demokratikus vagy antidemokratikus. A nemzetközi jog szerint ők -értsd: a komcsik - Kína legitim államhatalma és nem a tajvani vezetés.
Az amerikai részről mérvadó Taiwan Relation Act érdekesen fogalmaz, direkt baromi kétértelmű az egész.
Itt komplett törvény - rövid, szóval érdemes elolvasni:

Néhány kiemelés:

  • to make clear that the United States decision to establish diplomatic relations with the People’s Republic of China rests upon the expectation that the future of Taiwan will be determined by peaceful means;
  • to provide Taiwan with arms of a defensive character; and
  • to maintain the capacity of the United States to resist any resort to force or other forms of coercion that would jeopardize the security, or the social or economic system, of the people on Taiwan.

Egyébként meg igazából ez a kérdés szerintem másodlagos, mert én kb 1 esetleg 2 évet adok még Tajvannak és utána Kína meg fogja támadni és meg fogja szállni. A kérdés innentől kezdve meg az, hogy az USA hajlandó lesz támogatni a szigetországot Kína ellenében úgy, hogy egy el nem ismert államot fog megsegíteni katonailag.
Szerintem is 50%-nál nagyobb a valószínűsége, hogy Kína megpróbálja erővel visszaszerezni Tajvánt még ebben az évtizedben, de szerintem Tajvan fog nemzetközi segítséget kapni és nem veszem biztosra, hogy Kína sikerrel jár a sziget megszerzésében.
Egy partraszállló hadművelet a legnehezebb "katonai műfaj" és Kínának semmilyen ilyen irányú tapasztalata nincs - konkrétan a 1979-es vietnámi határháború óta nem háborúztak senkivel, és ott sem szerepeltek túl jól. Azóta nyilván fejlődtek, csak egy óriási nagy kérdőjel, hogy mennyire.
Egyébként is egy háborúban csak az a biztos, hogy semmi sem biztos! :D
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 490
18 025
113
Az amerikai részről mérvadó Taiwan Relation Act érdekesen fogalmaz, direkt baromi kétértelmű az egész.
Itt komplett törvény - rövid, szóval érdemes elolvasni:

Néhány kiemelés:

  • to make clear that the United States decision to establish diplomatic relations with the People’s Republic of China rests upon the expectation that the future of Taiwan will be determined by peaceful means;
  • to provide Taiwan with arms of a defensive character; and
  • to maintain the capacity of the United States to resist any resort to force or other forms of coercion that would jeopardize the security, or the social or economic system, of the people on Taiwan.


Szerintem is 50%-nál nagyobb a valószínűsége, hogy Kína megpróbálja erővel visszaszerezni Tajvánt még ebben az évtizedben, de szerintem Tajvan fog nemzetközi segítséget kapni és nem veszem biztosra, hogy Kína sikerrel jár a sziget megszerzésében.
Egy partraszállló hadművelet a legnehezebb "katonai műfaj" és Kínának semmilyen ilyen irányú tapasztalata nincs - konkrétan a 1979-es vietnámi határháború óta nem háborúztak senkivel, és ott sem szerepeltek túl jól. Azóta nyilván fejlődtek, csak egy óriási nagy kérdőjel, hogy mennyire.
Egyébként is egy háborúban csak az a biztos, hogy semmi sem biztos! :D
Nyilván persze a katonai kimenetele kétséges és egyáltalán nem garantált a siker Kína részéről. Szerintem itt az idő lesz a döntő tényező. Ha gyorsan képes elfoglalni a szigetet akkor erőből tud tárgyalni a világgal. Ha az invázió kudarcot vall, nos onnantól a dolog bukó.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 145
36 636
113
Nem lehet objektív, de mégis köze van valamifajta általános igazságérzethez.
Te mondtad hogy objektívitásra törekszel.
Az én "igazságérzetem" szerint, senkit nem lehet olyanra kényszeríteni jogosan, amit nem akar! Pláne nem fegyverrel, gyilkolászással. Évtzedekig el voltak egymás mellett, Kína és Tajván is fejlődött - a sziget nem jelent fenyegetést Kína számára. Amíg nem kezdtek harciaskodi, még amerikai diplomtaák is ki voltak tiltva szigetről. nem hogy katonák állomásozzanak ott!
A sziget lakói meg egyértelműen nem akarnak nép Kína részei lenni - nincsenek százezres tüntetések, hogy "kommunizmust azonnal!" Vannak konkrét felmérések egyébként, lásd lejebb!

Ennek mi köze van a Szovjetunióhoz? Miért, ha most Kuba (ami Tajvannal ellentétben egy szuverén ország mindenki által elismerten) kínai csapatokat hívna be az országába, az nyilván tetszene nekik nem? Na ne szórakozzunk már.
A szovjetekkel kicsit nagyobb konfliktusban voltak az amerikaiak a hidegháború idején, de leszarták hogy oroszok is vannak ott a míg nincsenek ott atomfegyverek. Ha Kuba kínaiakat akarnának oda, nyilván nem tetszene neki, de nem lenne háború belőle.
Venezuelában pl. kavarnak a kínaiak meg az oroszok (bőven van ott annyi tanácsadójuk és katonájuk mint USA-nak Tajvanon) mégis leszarják, pedig a mexikói öböl az eléggé az amerikaik hátsó udvara.
Óriási a különbség abban, hogy "nem tetszik" valami meg aközött hogy inváziót indítasz!

Mivel nem egy szuverén országról van szó, ezért a fenyegetés szót nem tudom értelmezni.
Ott van egy csomó ember, aki nem szeretné hogy lebombázzák őket, mert más a politikai véleményük, más kormányzati formát szeretnének mint amit Peking szeretne. Ezek az emberek vannak fegyverrel fenyegetve.
Lehet mondani, hogy ez az embercsoport "nem szuverén ország", de attól még így éreznek és viselkednek - pláne ha fenyegetve érzik magukat. De facto ez egy ország.

Én meg azt tartom szem előtt, hogy a kínaiak oldják meg maguk a saját problémáikat és ne avatkozzon bele az ügyeikbe senki sem.
Kína se avatkozzon be a szigetlakóinak életébe, akik nem szeretnének a Kínai Kommunista Párt kormányzása alatt élni.


Nem tudom mennyire népszerű az újraegyesítés gondolata azon a szigeten. Fogalmam sincs. Talán népszavazást kellene kiírniuk róla. Vagy azt csinálnak, amit akarnak, mert semmi közöm nincs hozzájuk.
1994 és 2021 között minden évben felmérték mit szeretne Tajvan népe. Íme az eredmény:



Lehet mondani hogy nem pontosak a mérések, de azért az látszana, ha nagyon szeretnének népi Kína része lenni!
Jelenleg nagyon nem akarnak...
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 642
3 233
113
A nagyrészte realitás ismert, csak ne vitassuk el a tajvani emberek önvédelmi jogát - akár országnak hívjuk az 23-24millió embert akár nem. Ha ők nem akarnak valamit, akkor joguk van tenni ellene.
Az ország nem ország kérdése az csak többi ország szempontjából érdekes: vagyis hogy ők miként reagálnak rá...

Én Katalóniánák is engedném a népszavazást... :)
Győzze meg őket madridi kormány, hogy jobb nekik az országon belül, de ne fegyverrel!

Én meg csak az idegen országok beavatkozását ítélem el, bár kötve hiszem, hogy nagyon harcolni akarnának Kínával a függetlenségükért.
 
  • Vicces
Reactions: formosa1

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 145
36 636
113
Én meg csak az idegen országok beavatkozását ítélem el, bár kötve hiszem, hogy nagyon harcolni akarnának Kínával a függetlenségükért.
Hű de nagy beavatkozást nem látok: a tajvani emberek által megválasztott vezetés kiképzési célra hívott pár tucat amerikai katonát, akik valószínűleg haza is mennek rövid időn belül ha lefutott tréning program.
Ha Kína nem kép fel fegyverrel, akkor az USA se fog.

Tajvanon a legnépszerűbb álláspont a jelenlegi helyzet fenntartása - ahogy évtizedeken át elvoltak így egymás mellett.
Maguktól biztos nem fogják függetlenséget választani és harcolni érte. Egy kínai támadás esetén jöhetne ezen a téren jelentős változás: kénytelenek lennének harcolni és biztos vagyok benne hogy meg is próbálják visszaverni a támadást.
Ennek sikere kérdéses, ha egyedül kell megküzedniük Kínával, de nagyon nem lesz könnyű dolga Kínának sem.
Ha Japán és az USA segítik Tajvant (kérdés, hogy milyen formában), akkor már inkább úgy vélem, hogy nem fog sikerülni a megszállás, bár a sziget alaposan szét lesz lőve...
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 642
3 233
113
Tajvanon a legnépszerűbb álláspont a jelenlegi helyzet fenntartása - ahogy évtizedeken át elvoltak így egymás mellett.
Maguktól biztos nem fogják függetlenséget választani és harcolni érte.

Ha maguktól nem, akkor nincs is miről beszélni.
kénytelenek lennének harcolni és biztos vagyok benne hogy meg is próbálják visszaverni a támadást.
Ennek sikere kérdéses, ha egyedül kell megküzedniük Kínával, de nagyon nem lesz könnyű dolga Kínának sem.
Ha Japán és az USA segítik Tajvant (kérdés, hogy milyen formában), akkor már inkább úgy vélem, hogy nem fog sikerülni a megszállás, bár a sziget alaposan szét lesz lőve...

Azért a wishful-thinkingnek is vannak bizonyos határai.
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen