[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Vagy nem. Pont annyi esélye van mint egy Szu-25-nek hogy eltalálják, se több, se kevesebb. Az tény, hogy nem olyan páncélozott, ha találatot kap a Szu-25-nek még lehet egy kis esélye hogy kihordja szárnyon és hazatér, az Albának nem.


Csak ha figyeltél volna, azt írtam és ez a lényeg, hogy nem mindenhol van ám jelen olyan nagy számban Igla/Stinger, hogy alapvetésként minden rajban/szakaszban legyen. Tudom hihetetlen, de ezek az eszközök igen drágák.


Nekünk pl. csak hogy ne menjün messzire, NINCS.
Mert mi hülye módon lemondtunk róla, ahogy szinte a teljes nehézfegyverzetről.

Máshol nem ilyen hülyék, még a dzsungelben sem, Igla, Sztrela és társai sok helyen vannak közkézen, nem is értem, miről beszélsz.
Ennek a szarnak nincs radarja, a vicces felderítő változat pedig a Wescamet használja majd. Mint egy átlagos drón. Csak ha a drónt lelövik, ott pilóta nincs veszélyben.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Nemerson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 051
113
Nekem a turbo propokkal sincs semmi bajom!

DE ha te egy Super Tucanoban szeretnél lenni, mikor én mondjuk az ellenfél oldalon L-39 NZ-ben csüccsenek épp, 2 Sidewinderrel, géppuska konténerekkkel, az is a TE bajod lenne inkább, nem az enyém. Egy TB-2 meg totál esélytelen mindenre egy ilyen szituban.

S még egyszer, a világ legtöbb helyén nem Ukrán szintű légvédelem van, ami megörökölt egy gigászi kezdő csomagot a Szovjetuniótól, meg 2 éve tolja a nyugat körömszakadtáig.

Sok helyre bőven jó az az L-39 NG.
COIN gépnek hatótáv/repidő,könnyű/olcsó üzemeltetés,tábori repteres alkalmasság,megfelelő fegyverzet kell.
L39nek egyik sincs.Abszorut nem ideális Toyoták vadászatára.
Államközi háborúk arrafelé ritkák."Vadászgépként" ugyan annyit ér,mint mondjuk a Super Tocano.Sőt,a kisebb repidő miatt annyit se.Légi irányitás többnyire nincs.Fedélzeti radar nincs.IR AAM-t meg a Tukán is hordhat.
1603673014_oblodka-super-tucano-a-29.jpg

Nincs szüksége betonos reptérre
1603673345_tukano-nigerii.jpg

Sokkal jobb a fegyverzete
super-tucano.jpg
A-29-Super-Tucano-principais-configura%C3%A7%C3%B5es-armadas-recorte-de-imagem-Embraer.jpg

Nem meglepő módon vesznek is belőle Afrikában
plane1.jpg

Egyébként meg a kinaiak Fekete-Afrika nagyrészét mát neokolonializálták.És inkább K-8 Karakorumot vesznek,akiknek ilyen kategóriájú gépre támad gusztusuk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 021
113
COIN gépnek hatótáv/repidő,könnyű/olcsó üzemeltetés,tábori repteres alkalmasság,megfelelő fegyverzet kell.
L39nek egyik sincs.Abszorut nem ideális Toyoták vadászatára.
Államközi háborúk arrafelé ritkák."Vadászgépként" ugyan annyit ér,mint mondjuk a Super Tocano.Sőt,a kisebb repidő miatt annyit se.Légi irányitás többnyire nincs.Fedélzeti radar nincs.IR AAM-t meg a Tukán is hordhat.
1603673014_oblodka-super-tucano-a-29.jpg

Nincs szüksége betonos reptérre
1603673345_tukano-nigerii.jpg

Sokkal jobb a fegyverzete
super-tucano.jpg
A-29-Super-Tucano-principais-configura%C3%A7%C3%B5es-armadas-recorte-de-imagem-Embraer.jpg

Nem meglepő módon vesznek is belőle Afrikában
plane1.jpg

Egyébként meg a kinaiak Fekete-Afrika nagyrészét mát neokolonializálták.És inkább K-8 Karakorumot vesznek,akiknek ilyen kategóriájú gépre támad gusztusuk.
Ahogy mondtam, semmi bajom az adott környezetben a turbo propokkal. Pont ott ahol sok ilyen van, lehet jó húzás egy L-39, mert azért kétséged ne legyen, radar és földi rávezetés nélkül is simán lehet hogy összetalálkozik két fegyveres ellenlábas erő gépe, s ott azért pusztán repteljesítmény miatt nem a Tucano lesz a nyerő, ha van rajta is Sidewinder, ha nem.

Helikopterek ellen is az L-39 simán jó választás geriállák/lázadó csoportok ellen, olyan sebesség fölénye van, amivel Ő választhatja meg hogy mikor és hol akar/nem akar harcolni egy helikoperrel/turbo proppal.

Pont jó hogy rámutattál arra, hogy JL-8 is teljesen jó oda, ahová az L-39NZ, mert igen, ugyan az a kategória. Az már politika hogy sokan inkább Kínától vesznek gépet, nem tőlünk, de maga az L-39NZ annak aki meg NEM Kínától akar/meg tudjuk korumpálni ügyesebben mint a csájnízok, az meg akár vehet tőlünk is, mert mint gép semmivel sem rosszabb mint a Karakorum.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 021
113
Mert mi hülye módon lemondtunk róla, ahogy szinte a teljes nehézfegyverzetről.

Máshol nem ilyen hülyék, még a dzsungelben sem, Igla, Sztrela és társai sok helyen vannak közkézen, nem is értem, miről beszélsz.
Ennek a szarnak nincs radarja, a vicces felderítő változat pedig a Wescamet használja majd. Mint egy átlagos drón. Csak ha a drónt lelövik, ott pilóta nincs veszélyben.
Nagyon sok országnak akinek van, a területéhez képest oszd vissza hogy mennyi van, aztán rájössz hogy ha nem konkrétan a csapatait támadod akkor nagy valószínűséggel NEM LESZ.

Az ukránok sem tudnak mindent védeni légvédelemmel, ami értékes katonai relevanciával rendelkező célpont, úgy hogy ahogy írtam, kurva sok rakétájuk volt SZU kiindulási örökség, meg azóta a nyugat vért hányva tolja őket.

Egy random afrikai országban ahová jól kiválasztott célpontra csapást kell mérjen egy ilyen géppár, nem lesz hirtelen egy gyalogos iglával. Verethetik majd neki az AK-val, ha egyáltalán időben észreveszik alacsony magasságból 800-al megérkezve, és éles kanyar után néhány másodperc után eltűnve a horizont mögött.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Nagyon sok országnak akinek van, a területéhez képest oszd vissza hogy mennyi van, aztán rájössz hogy ha nem konkrétan a csapatait támadod akkor nagy valószínűséggel NEM LESZ.

Az ukránok sem tudnak mindent védeni légvédelemmel, ami értékes katonai relevanciával rendelkező célpont, úgy hogy ahogy írtam, kurva sok rakétájuk volt SZU kiindulási örökség, meg azóta a nyugat vért hányva tolja őket.

Egy random afrikai országban ahová jól kiválasztott célpontra csapást kell mérjen egy ilyen géppár, nem lesz hirtelen egy gyalogos iglával. Verethetik majd neki az AK-val, ha egyáltalán időben észreveszik alacsony magasságból 800-al megérkezve, és éles kanyar után néhány másodperc után eltűnve a horizont mögött.
Szerinted van olyan ország, aminek minden négyzetméterére jut MANPADS??
Miről beszélsz már megint?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 051
113
Ahogy mondtam, semmi bajom az adott környezetben a turbo propokkal. Pont ott ahol sok ilyen van, lehet jó húzás egy L-39, mert azért kétséged ne legyen, radar és földi rávezetés nélkül is simán lehet hogy összetalálkozik két fegyveres ellenlábas erő gépe, s ott azért pusztán repteljesítmény miatt nem a Tucano lesz a nyerő, ha van rajta is Sidewinder, ha nem.

Helikopterek ellen is az L-39 simán jó választás geriállák/lázadó csoportok ellen, olyan sebesség fölénye van, amivel Ő választhatja meg hogy mikor és hol akar/nem akar harcolni egy helikoperrel/turbo proppal.

Pont jó hogy rámutattál arra, hogy JL-8 is teljesen jó oda, ahová az L-39NZ, mert igen, ugyan az a kategória. Az már politika hogy sokan inkább Kínától vesznek gépet, nem tőlünk, de maga az L-39NZ annak aki meg NEM Kínától akar/meg tudjuk korumpálni ügyesebben mint a csájnízok, az meg akár vehet tőlünk is, mert mint gép semmivel sem rosszabb mint a Karakorum.
Ne erőltesd.Marhaságokat beszélsz.
COIN gépnek hosszú örjárotozási idő kell,előretolt/tábori repteres képesség,fegyverzet.Ebből az L39nek egyik sincs.Nem véletlen kezdét el a mezgaz kukacbombázókbol kialakitani a COIN gépeket.Masszivak,nagy a teherbirásuk,és marha nagy üzemanyagkapacitás alakitható ki bennük.
Éppenséggel az Tukán a jobb kilátásával,kisebb IR nyomával,jobb védelmi rendszereivel pont előnyben lenne az L39el szemben.Ha meg még a FLIR tornyot is ráteszik,pláne.L39 sebességfölénye kb szarra se jó.
Akik még nem kinai gyarmatok,azok meg vehetnek olasz,török,angol/amerikai,orosz gépeket is.
FSI0HRcXwAEj7cW.jpg

Arrafelé minden második légierő pk szárnyas kiscsikó korában SF260 és M326 gépeken nőt fel-mitől lenne nekik szimpatikusabb a CSEH (és nem magyar) gép a taljánnál,amit egy pár kategóriával komolyabb cég kinál?Oroszok is ott furmánykodnak mindenfele.Hinduknak is jóval nagyobb a politikai befolyásuk,mint nekünk.
L39 futottak még kategória.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Gondolkozz el azon, hogy mi kell 2-3 század vadászgéphez! Meg, hogy miért nincsen jelenleg nyugati vadászgépből álló légiflottája Ukrajnának!
Azon is, hogy miért volt most elég, hogy 4 Gripent vegyünk, amikor pont most lépnek be a svédek a NATOba, akiknek van/lesz egy csomó típusazonos gépük letárolva.
Meg azon is, hogy mennyivel olcsóbb ez a forgatókönyv, mint ha azonnal megveszük a 4 gép helyett 14-18 másik Gripent - aminek kb. még további 10-15 év a releváns alkalmazási ideje. Mindehhez, mennyi pénzre van szükség a Honvédség egyéb területein?
Azon is gondolkozz el, hogy mit veszünk még jelenleg a gépek mellé! Miről szólnak a hírek a Gripen üzlet ipari együttműködésére gondolok?
Remélem a nagy közös gondolkodás végére összeállt a kép!
Te meg kérlek olvasgasd többet a HTKA-t, esetleg az én hozzászólásaimat,ha már gondolkodásra szólítasz fel. Én egyáltalán nem támogatom a légiflotta bővítését, sőt! Értelmét sem nagyon látom a mostaniak sem. Képzeld, pont kiszámoltam nemrég, hogy mennyibe kerülne egy magyar családnak egy 14 gépes bővítés, és példát is írtam rá, hogy mit lehet az árán venni. Persze kisarkitva a dolgokat... Szóval milyen képet kell, hogy lássák bölcshuszár?
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 021
113
Szerinted van olyan ország, aminek minden négyzetméterére jut MANPADS??
Miről beszélsz már megint?
Ki mondta ezt hogy minden m2-re jusson Manpads?

Azt mondtam, hogy ha van egy Magyarországnál sokszorta nagyobb területű Afrikai ország, aminek mondjuk van pár száz db. Iglája/Stingerje - már ez sincs mindenkinek, meg ennyi, maradjunk ennyiben hogy megengedő vagyok de nagyon! - akkor ha nem konkrétan a főerejét támadod, hanem a hátországban más értelmezhető célpontot, helyes útvonalon, alacsony támadási profillal, 800-as utazóval, ott jó eséllyel nem lesz aki indítson rád.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 397
113
csinaltuk valaha is jól? Nem!
Szekunder szégyenérzetem van ezzel a mondatoddal kapcsolatban! :mad:
Meg tudjuk venni mint szolgáltatást! Igen!

Csórók vagyunk, mint a templom egere, fele kütyüre sincs pénz a szükséges dolgoknak.
Hogyne tudnánk megvenni. De srácok!
Lehet az, hogy egy jelenleg hiánynak számító nagy hozzáadott értékű szolgáltatást nem máshol akarunk megvenni, amikor ennyire nincs pénz?
Esetleg az fel sem merül bennetek, hogy netalán ebből szintén üzletet lehet csinálni?
hasznalhatokat ezek a gépek másra?
Miért kellene másra használni? A Gripent tudjuk oktatásra használni?
De megpróbálkozhatunk a hátsó katapultülés kiszedésével földhordásra is alkalmazni az NG-ket! :oops:
Vagy mire szeretnéd még használni?
Van a mostani Gripen flottahoz mindenünk?
Kevés a Gripen dbszam
Továbbra is az a probléma, hogy pilóta nincs elég a bővüléshez! Akik vannak azokat horror áron képeztük ki. És mivel jelenleg hiány van kiképzési programokból, és úgy en bloc a NATO-ban pilótából, így mindenki veszettül pilótát akar képezni. Tehát a pilóta képzés ára nem lefelé fog menni, abban megegyezhetünk.
Honvédelmi szempontból a pilóta szám sokkal fontosabb, mint a gépszám. Az ukrán konfliktus megmutatta, hogy ha vannak szövetségesek, akkor alapvetően sosem a gépből meg a fegyverből lesz kevés, hanem azokból, akik repüljenek rajta.
Ha már benne vagyunk a NATO-ban, akkor nem gondoljátok, hogy okosan is ki lehetne esetleg használni?
A békeidős magyar igények nagyjából ki vannak elégítve az 1 százados légirendészettel.
Minden további század alapvetően luxus jelen helyzetben, mivel még mindig szarul állunk a haderőfejlesztésben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 137
113
Szekunder szégyenérzetem van ezzel a mondatoddal kapcsolatban! :mad:



Hogyne tudnánk megvenni. De srácok!
Lehet az, hogy egy jelenleg hiánynak számító nagy hozzáadott értékű szolgáltatást nem máshol akarunk megvenni, amikor ennyire nincs pénz?
Esetleg az fel sem merül bennetek, hogy netalán ebből szintén üzletet lehet csinálni?

Miért kellene másra használni? A Gripent tudjuk oktatásra használni?
De megpróbálkozhatunk a hátsó katapultülés kiszedésével földhordásra is alkalmazni az NG-ket! :oops:
Vagy mire szeretnéd még használni?


Továbbra is az a probléma, hogy pilóta nincs elég a bővüléshez! Akik vannak azokat horror áron képeztük ki. És mivel jelenleg hiány van kiképzési programokból, és úgy en bloc a NATO-ban pilótából, így mindenki veszettül pilótát akar képezni. Tehát a pilóta képzés ára nem lefelé fog menni, abban megegyezhetünk.
Honvédelmi szempontból a pilóta szám sokkal fontosabb, mint a gépszám. Az ukrán konfliktus megmutatta, hogy ha vannak szövetségesek, akkor alapvetően sosem a gépből meg a fegyverből lesz kevés, hanem azokból, akik repüljenek rajta.
Ha már benne vagyunk a NATO-ban, akkor nem gondoljátok, hogy okosan is ki lehetne esetleg használni?
A békeidős magyar igények nagyjából ki vannak elégítve az 1 százados légirendészettel.
Minden további század alapvetően luxus jelen helyzetben, mivel még mindig szarul állunk a haderőfejlesztésben.
Nem azért nincs pilótánk mert nem tudunk eleget képezni...
Hanem mert nem maradnak meg a cégnél.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Ki mondta ezt hogy minden m2-re jusson Manpads?

Azt mondtam, hogy ha van egy Magyarországnál sokszorta nagyobb területű Afrikai ország, aminek mondjuk van pár száz db. Iglája/Stingerje - már ez sincs mindenkinek, meg ennyi, maradjunk ennyiben hogy megengedő vagyok de nagyon! - akkor ha nem konkrétan a főerejét támadod, hanem a hátországban más értelmezhető célpontot, helyes útvonalon, alacsony támadási profillal, 800-as utazóval, ott jó eséllyel nem lesz aki indítson rád.
Az utolsó mondat az komoly. Még a komoly alapterületű Ukrajnában is mindig van, aki indítson rád, parázik is a ruszki légierő.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 021
113
Az utolsó mondat az komoly. Még a komoly alapterületű Ukrajnában is mindig van, aki indítson rád, parázik is a ruszki légierő.
Van a faszt mindig valaki aki indít rád... Avgyijivkáról csak én láttam nem kevés videót, ahogy gond nélkül repkedtek a harci helik, hetek óta ez megy. Senki nem indított rájuk, pedig az a front forró szakasza volt.

Mindegy, engedjük el.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Van a faszt mindig valaki aki indít rád... Avgyijivkáról csak én láttam nem kevés videót, ahogy gond nélkül repkedtek a harci helik, hetek óta ez megy. Senki nem indított rájuk, pedig az a front forró szakasza volt.

Mindegy, engedjük el.
Szál cigid nem lesz annyi, mint ukránban MANPADS.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 051
113
Ki mondta ezt hogy minden m2-re jusson Manpads?

Azt mondtam, hogy ha van egy Magyarországnál sokszorta nagyobb területű Afrikai ország, aminek mondjuk van pár száz db. Iglája/Stingerje - már ez sincs mindenkinek, meg ennyi, maradjunk ennyiben hogy megengedő vagyok de nagyon! - akkor ha nem konkrétan a főerejét támadod, hanem a hátországban más értelmezhető célpontot, helyes útvonalon, alacsony támadási profillal, 800-as utazóval, ott jó eséllyel nem lesz aki indítson rád.
Nem ártana elöbb talán kicsinként tájékozódni,hogy mit is jelent az afrikai COIN hadviselés......
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 397
113
Nem azért nincs pilótánk mert nem tudunk eleget képezni...
Hanem mert nem maradnak meg a cégnél.
Ez mindenhol így van. Vajon mi a megfejtés?
Ha 3-5x annyit képzel, mint az igény, akkor mindig lesz olyan aki repülje a rendelkezésre álló gépeket.
Még csak marasztalni sem kell őket.
Amikor meg szükség van rájuk, akkor legalább lesz hová nyúlni.
Pontosan emiatt vettünk A319-est. Mert a civil szektorból végszükség esetén mindig tudunk átrántani pilótát a gépre.
Ez lenne különben a lényege a tartalékos haderőnek, meg a sorkatonai szolgálatnak is! Legyen egy pool, amiből meríthetünk.
Jelenleg mi van?
Van kb. 18-20 aktív pilótánk, meg még 4-5 (?) már leszerelt. Ha baj van ennyihez tudunk nyúlni.
Az ukránok is jobban állnak, mert legalább nekik volt akit át tudjanak képezni nyugati típusokra.