[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 673
3 999
113
Felejtsük el ezt a 22-es dolgot. Rendes katonának rendes lőszer kell. Gyakorolj azzal amivel harcolni fogsz!!!
Szia,

Nyilvan van az a szint, ahol mar felesleges .22-essel loni, de oda el is kell jutni, es ha ugyanannyi penzbol 5-szor annyit lohet, az elony (kiveve ha sorozatlovest vagy gyors duplat kell tanulni, arra nem jo).

Hosszu tavon nezve nem pluszkoltseg a .22-es fegyver, mert addig se kopik a "rendes" fegyver.
Regen volt NDK gyartmanyu .22-es AK (igaz keves, a rendorsegnek se jutott eleg belole nalunk).

Jobban meggondolva egyes lovesre szerintem meg jol kikepzett katona szintentarto loveszetenek egy reszere is jo lenne a .22-es fegyver. De fontos az "egy reszere" kitetel, mert reszben tenyleg fontos a valos fegyverrel valo gyakorlas.
De szerintem pl. toredekebe kerul olyan hazat epiteni, ami megfogja a .22-es loszert, mint olyat, ami a .223-as loszert megfogja. Vagy aktualis problemat erintve: sokkal gyengebb szelloztetes is eleg a .22-es fegyverekhez. Nyilt loteren is egesz mas szabalyok szerint lehet loveszetet rendezni, pl ha 22 fovel kisebb letszamu orseg kell, akkor sokkal gyakrabban lehet loveszetet rendezni.

Szoval lenne ennek ertelme, ha mertekkel hasznalnak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 387
34 221
113
Nagyon el vagy tájolva a jelenlegi alapkiképzés programjáról. Amit le írsz az a 10 évvel ezelőtti 14 hetes alapkiképzés.
A TVE-knél vannak alapkiképzések kérd el a programot ha bemész melózni.
15. étől úgyis oda tartozok egyébként... de mostanába nem megyek be jövő héten megkezdődik az érettségi. (amúgy is rosszúl írtam mert a gránátdobáskor nem 1 es vagy 2 es van/volt lövetve hanem fedezéken kívüli álló térdelő fekvő
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 800
77 945
113
Nagyon el vagy tájolva a jelenlegi alapkiképzés programjáról. Amit le írsz az a 10 évvel ezelőtti 14 hetes alapkiképzés.
A TVE-knél vannak alapkiképzések kérd el a programot ha bemész melózni.
Én 2009-ben alapkiképzésen lőttem karabély alap,1-es és 2-es szamú lőgyakorlatot kétszer nappal és egyszer este (volt belővés is), pisztollyal pedig csak nappal alap és 1-es számút lőgyakorlatot kétszer. Dobtunk gránátot és robbantottunk egyszer.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 397
14 447
113
Azt megnézem, hogy te nulla lövésszámú emberrel, ha ellövetsz 3 nap alatt 560 lőszert az mennyire tanul meg célbalőni.
Mond ezt az mc-nek. De talan többet èr mint nálunk.

Jobb hogy a lynx zaszlóalj 3 óra oktatás(hogy fogd a fegyvert így cèlzol) után lepuffogtatták az alapot 1 nap alatt?? Na nem 560ato_O
Ők mennyire tanultak meg lőni??
Aztán külsős van hívva kèsöbbin lőoktatás megtartására? :confused: o_O Hagyjuk már.

De szerintem sem ideális.
A mennyisèget viszont el lehet lőni.
Pár nap alatt.

Ha ezt meg egy kispuskával teszed, az elejèn, az meg kicsit olyan hogy lèpèsről lèpèsre visznek bele a lövèszetbe az embert.

Többször vittem civil ismerőseimet lőtèrre.
Főleg a nőknèk a fokozatosság kisebb kalibertől a nagyobbfelè, sokat segített.(Èrzem, hogy magas labda, de máshogy nem tudom leírni:rolleyes:)

A lènyeg ha az elmèleti oktatás megvan, napi 200 lőszer ideális. Semmi sorozat.
Ezt 3-4 óra alatt èrtelmesen ellőhető.
Lőkikèpző(igazi) meg tud 4-5 emberrel úgy foglalkozni hogy javítja a hibáit.
Egybidő után meg már kikèpző sem kell mindenhez.
Kispuskával elèg 25-re lőni. Kimenni, visszajönni időspórolás, ès akkor nem kell milliókat rákölteni valami hiper szuper lőtèrre.

Olyan mint amikor valaki már simsonnal motorozott ès utána ül át valami nagyobb mocira.

Ja. Ès utána amikor az állomany nem tud kimenni lőtèrre, akkor is belefèr egy belső vagy pincelőtèren. Èsszerűen megtervezve 1 szakasznak lőtèrfüggő de 1-2 óra alatt megvan.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 800
77 945
113
Mond ezt az mc-nek. De talan többet èr mint nálunk.

Jobb hogy a lynx zaszlóalj 3 óra oktatás(hogy fogd a fegyvert így cèlzol) után lepuffogtatták az alapot 1 nap alatt?? Na nem 560ato_O
Ők mennyire tanultak meg lőni??
Aztán külsős van hívva kèsöbbin lőoktatás megtartására? :confused: o_O Hagyjuk már.

De szerintem sem ideális.
A mennyisèget viszont el lehet lőni.
Pár nap alatt.

Ha ezt meg egy kispuskával teszed, az elejèn, az meg kicsit olyan hogy lèpèsről lèpèsre visznek bele a lövèszetbe az embert.

Többször vittem civil ismerőseimet lőtèrre.
Főleg a nőknèk a fokozatosság kisebb kalibertől a nagyobbfelè, sokat segített.(Èrzem, hogy magas labda, de máshogy nem tudom leírni:rolleyes:)

A lènyeg ha az elmèleti oktatás megvan, napi 200 lőszer ideális. Semmi sorozat.
Ezt 3-4 óra alatt èrtelmesen ellőhető.
Lőkikèpző(igazi) meg tud 4-5 emberrel úgy foglalkozni hogy javítja a hibáit.
Egybidő után meg már kikèpző sem kell mindenhez.
Kispuskával elèg 25-re lőni. Kimenni, visszajönni időspórolás, ès akkor nem kell milliókat rákölteni valami hiper szuper lőtèrre.

Olyan mint amikor valaki már simsonnal motorozott ès utána ül át valami nagyobb mocira.

Ja. Ès utána amikor az állomany nem tud kimenni lőtèrre, akkor is belefèr egy belső vagy pincelőtèren. Èsszerűen megtervezve 1 szakasznak lőtèrfüggő de 1-2 óra alatt megvan.
Nem elég az, hogy ellövöd. Vegyünk egy századnyi újoncot. Az első nap nagy része el fog menni a fegyverek belövésével. Ezutána kezdődik csak az, hogy na akkor fekve 100 méteres céllövészet ahol azért a minimum a 70 köregységet mindenkinek meg kell lőni 10 lőszerből. Ha ez megvan akkor lehet lőni térdelve ugyanígy 100 méter itt már elég a 60 köregység. Aztán állva 100 méter de már álló alakra. Amikor ezzel végeztél, jöhetnek a kis távolságú kapáslövések. Ezzel el is ment a 3 nap egy századnyi kopasszal.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 397
14 447
113
Nem elég az, hogy ellövöd. Vegyünk egy századnyi újoncot. Az első nap nagy része el fog menni a fegyverek belövésével. Ezutána kezdődik csak az, hogy na akkor fekve 100 méteres céllövészet ahol azért a minimum a 70 köregységet mindenkinek meg kell lőni 10 lőszerből. Ha ez megvan akkor lehet lőni térdelve ugyanígy 100 méter itt már elég a 60 köregység. Aztán állva 100 méter de már álló alakra. Amikor ezzel végeztél, jöhetnek a kis távolságú kapáslövések. Ezzel el is ment a 3 nap egy századnyi kopasszal.
Mièrt ez most így zajlik? :D :D:D
Hagyjuk már.

Pár hónappal ezelötti alaplövèszetet írtam le, hogy köze nincs ehhez.

3 nap???
Hány lőállás van? Hány lövető?


Elmegy a fegyver belövèsre a nap nagy rèsze???:confused::eek:

Miről beszèlsz?:eek:

Ez nem arról szól hogy mindenkinek van egy saját fegyvere. Mindet be kell lőni. Ez nem egy ócska gepárd.
Egy egyszerű 22-es kispuska.

De akkor sem megy el annyi idő egy századnál. Max ha van egy 4 lőállásos lőtered.

Ès hozzátennèm mi van akkor ha erre elmegy 3 nap??? Semmi. De ez max akkor fordulhat elő, ha szar a lövèszet levezetèse.
 
  • Hűha
Reactions: Nemerson

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 800
77 945
113
Mièrt ez most így zajlik? :D :D:D
Hagyjuk már.

Pár hónappal ezelötti alaplövèszetet írtam le, hogy köze nincs ehhez.

3 nap???
Hány lőállás van? Hány lövető?


Elmegy a fegyver belövèsre a nap nagy rèsze???:confused::eek:

Miről beszèlsz?:eek:

Ez nem arról szól hogy mindenkinek van egy saját fegyvere. Mindet be kell lőni. Ez nem egy ócska gepárd.
Egy egyszerű 22-es kispuska.

De akkor sem megy el annyi idő egy századnál. Max ha van egy 4 lőállásos lőtered.

Ès hozzátennèm mi van akkor ha erre elmegy 3 nap??? Semmi. De ez max akkor fordulhat elő, ha szar a lövèszet levezetèse.
Látom nem nagyon vettél még full kopaszokkal belövésen. Tudod 25 méteren amíg nagyobb a szórásuk 3 lövéssel min egy 3,5cm átmérőjű kör addig állítani sincs sok ertelme a fegyveren...
 
  • Vicces
Reactions: Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 397
14 447
113
Látom nem nagyon vettél még full kopaszokkal belövésen. Tudod 25 méteren amíg nagyobb a szórásuk 3 lövéssel min egy 3,5cm átmérőjű kör addig állítani sincs sok ertelme a fegyveren...
Ès mivel egyszerübb(nem akkora a hatrarúgás,könnyebben kezelhető,nem ilyed meg annyira aki erre hajlamos),gyorsabb(25-re kell kigyalogolni nem 100),olcsóbb(olcsóbb fegyver, olcsóbb lőszer)a full alapokra megtanítani valakit?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 800
77 945
113
Ès mivel egyszerübb(nem akkora a hatrarúgás,könnyebben kezelhető,nem ilyed meg annyira aki erre hajlamos),gyorsabb(25-re kell kigyalogolni nem 100),olcsóbb(olcsóbb fegyver, olcsóbb lőszer)a full alapokra megtanítani valakit?
A saját fegyverével tanuljon meg lőni. Értem én, hogy mindenen is spórolnátok, mert ilyen spórolósok vagytok, de a lófasznak is van vége. Miert nem veszünk egy színű gyakorlót, hisz az olcsóbb és békeidőben amúgy is mind1. Tudok faszságot kitalálni 1000 számra én is.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and J.G.

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 563
4 839
113
A saját fegyverével tanuljon meg lőni. Értem én, hogy mindenen is spórolnátok, mert ilyen spórolósok vagytok, de a lófasznak is van vége. Miert nem veszünk egy színű gyakorlót, hisz az olcsóbb és békeidőben amúgy is mind1. Tudok faszságot kitalálni 1000 számra én is.
Én viszonylag sok fegyverrel lövök alkalmanként, pisztoly, géppisztoly, karabély, félautómata és bock sörétesek, nemrég éppen alsókulcsos 30-30-al szórakoztam. De, egyik sem segít abban, hogy jobbnak lőjek a saját fegyvereimmel.
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: dudi and Nemerson

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 936
15 598
113
Én viszonylag sok fegyverrel lövök alkalmanként, pisztoly, géppisztoly, karabély, félautómata és bock sörétesek, nemrég éppen alsókulcsos 30-30-al szórakoztam. De, egyik sem segít abban, hogy jobbnak lőjek a saját fegyvereimmel.

De te nem az alapoktól kezded és azokat tanulod a nulláról, hanem a saját fegyvered viselkedését ‘szokod’ már a tanulási folyamatban.

De erre van a rengeteg .22 trainer, nyilván nem hülyeségből, ami súlyra, kinézetre, kezelésre majdnem teljesen megegyezik az adott hadifegyverrel, ellenben a lőszerköltsége a töredéke. CZ Scorpion EVO-ból pl. biztosan van: https://www.czub.cz/en/firearms-and-products-product/cz-scorpion-evo-3-s1-22llr
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 563
4 839
113
De te nem az alapoktól kezded és azokat tanulod a nulláról, hanem a saját fegyvered viselkedését ‘szokod’ már a tanulási folyamatban.

De erre van a rengeteg .22 trainer, nyilván nem hülyeségből, ami súlyra, kinézetre, kezelésre majdnem teljesen megegyezik az adott hadifegyverrel, ellenben a lőszerköltsége a töredéke. CZ Scorpion EVO-ból pl. biztosan van: https://www.czub.cz/en/firearms-and-products-product/cz-scorpion-evo-3-s1-22llr
Szerintem egy olyan lépcsőfok, amire nem kell visszalépni.
Alapozni jó, de felesleges túl sok időt eltölteni vele, utána már csak játék és szórakozás.
Egyébként egyetértek, messze a legjobb ár/érték arányú 22-es a cz, de nem a skorpió.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 936
15 598
113
Szerintem egy olyan lépcsőfok, amire nem kell visszalépni.
Alapozni jó, de felesleges túl sok időt eltölteni vele, utána már csak játék és szórakozás.

Ezzel nem értek teljesen egyet, az "igazi" gyakorlást nem helyettesíti, de a kéz-szem koordináció, a "ritmus" gyakorlására, szintentartására nagyon jó. Meg persze pénztárcabarát módon plinkelni is. :)

Viszont akinek először van a kezében fegyver sokszor olyan dolgokat kell elsajátítania, hogy egyátalán hova fogja fel a fegyvert, hogyan hárítson el akadályt, biztonságos kezelést, légzést, sütést stb. stb. Arra full felesleges teljes értékű lőszert ellőni, amit ezzel megspórolsz, azt fordíthatod akár a rendes hadifegyveres gyakorlásra is később.

Egyébként egyetértek, messze a legjobb ár/érték arányú 22-es a cz, de nem a skorpió.

Ha az M2/452/455/457 vonalra gondolsz, egyetértek, én is szemeztem vele, aztán szembejött más.
(Egyébként úgy tudom az eredetije éppen egy világháborús katonai gyakorlópuska, amit a csehek elővettek a háború után).
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 397
14 447
113
Tudok faszságot kitalálni 1000 számra én is.
Nem mondod :rolleyes: Nem is vettük èszre.:oops:
A saját fegyverével tanuljon meg lőni. Értem én, hogy mindenen is spórolnátok, mert ilyen spórolósok vagytok, de a lófasznak is van vége.
Akkor gondolom a gèppuskás nem lő alapkiken brennel??:confused: Remèljük utána nem zavarodik meg ès tud gpu-val lőni.

Ja ès ugye előfordul hogy lövèszeten a karabèlyos is lő gpu-val ès fordítva.
Ès a nèpek odacsámpáznak a "mesterlövèszekhez".


Én viszonylag sok fegyverrel lövök alkalmanként, pisztoly, géppisztoly, karabély, félautómata és bock sörétesek, nemrég éppen alsókulcsos 30-30-al szórakoztam. De, egyik sem segít abban, hogy jobbnak lőjek a saját fegyvereimmel.
De segít.
Csak akkor èszre sem veszed.o_O

De az igaz. Ha csak mókázol az nem fog annyit segíteni mintha odaáll mellèd egy hozzáèrtő. Vagy nem csak mókáznál ès odafigyelsz.

Mert bármivel lössz az növeli a lőkèszsèged, hiszen odafigyelsz hogyan húzod az elsütőbillentyűt, hogy veszed a levegőt,hogy koncentrálsz az egèsz folyamatra.o_O


Volt hogy jött hazzánk egy sportlövő srác.
De furcsa hogy rögtön a legjobb lövők közè került dd szinten.
Pedig elötte csak kispuskával lőtt. Abba az ormótlan sportlövő kabátban.
De biztos nincs összefüggès a kettő között.

Vagy azt vettem èszre akik íjjászkodnak általában azok is jobban lőnek.

De amikor elmentünk èlmènylövèszetre civil ismerőssel nem is èrtem mièrt lőttünk mi katonák jobban mint a civilek.o_O Pedig mi is olyan fegyvereket választottunk amivel elötte mèg nem lőttünk.o_O De biztos nincs összefüggès.

Ès ahogy a rallyversenyzőknek van edzőautójuk.
Ahogy a speedmotorosok sokszor motocrossoznak, vagy salakmotoroznak(ès saját bevallásuk szerint ez főleg esőben sokat segít a sportmotorokon).

Vagy albákkal is repültek 29-es pilóták. Konkrètan szintentartás miatt.

Abban sem tudom mi az ördögtölvaló, ha nem megy ki a lőtèrre az állomány 1-2 hónapig, ès azalatt 1-2 alkalommal lennék a pincelőtèrre költsèghatèkonyan lőni.

De @dudi ha az állomanynak kilyukad a mutatóújján a kesztyű, ès mindenki szarásig lő adott fegyverèvel, akkor minden fasza.
Csak hat nèha látni olyan fotókat/videókat ahol nem ez látszik.
A külsős oktatók behívása a cègbe meg konkrètan ciki/gazdaságtalan.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 563
4 839
113
Nem mondod :rolleyes: Nem is vettük èszre.:oops:

Akkor gondolom a gèppuskás nem lő alapkiken brennel??:confused: Remèljük utána nem zavarodik meg ès tud gpu-val lőni.

Ja ès ugye előfordul hogy lövèszeten a karabèlyos is lő gpu-val ès fordítva.
Ès a nèpek odacsámpáznak a "mesterlövèszekhez".



De segít.
Csak akkor èszre sem veszed.o_O

De az igaz. Ha csak mókázol az nem fog annyit segíteni mintha odaáll mellèd egy hozzáèrtő. Vagy nem csak mókáznál ès odafigyelsz.

Mert bármivel lössz az növeli a lőkèszsèged, hiszen odafigyelsz hogyan húzod az elsütőbillentyűt, hogy veszed a levegőt,hogy koncentrálsz az egèsz folyamatra.o_O


Volt hogy jött hazzánk egy sportlövő srác.
De furcsa hogy rögtön a legjobb lövők közè került dd szinten.
Pedig elötte csak kispuskával lőtt. Abba az ormótlan sportlövő kabátban.
De biztos nincs összefüggès a kettő között.

Vagy azt vettem èszre akik íjjászkodnak általában azok is jobban lőnek.

De amikor elmentünk èlmènylövèszetre civil ismerőssel nem is èrtem mièrt lőttünk mi katonák jobban mint a civilek.o_O Pedig mi is olyan fegyvereket választottunk amivel elötte mèg nem lőttünk.o_O De biztos nincs összefüggès.

Ès ahogy a rallyversenyzőknek van edzőautójuk.
Ahogy a speedmotorosok sokszor motocrossoznak, vagy salakmotoroznak(ès saját bevallásuk szerint ez főleg esőben sokat segít a sportmotorokon).

Vagy albákkal is repültek 29-es pilóták. Konkrètan szintentartás miatt.

Abban sem tudom mi az ördögtölvaló, ha nem megy ki a lőtèrre az állomány 1-2 hónapig, ès azalatt 1-2 alkalommal lennék a pincelőtèrre költsèghatèkonyan lőni.

De @dudi ha az állomanynak kilyukad a mutatóújján a kesztyű, ès mindenki szarásig lő adott fegyverèvel, akkor minden fasza.
Csak hat nèha látni olyan fotókat/videókat ahol nem ez látszik.
A külsős oktatók behívása a cègbe meg konkrètan ciki/gazdaságtalan.
Van igazság abban, amit írsz. De tapasztalatom szerint nem, vagy nem hatékonyan segít egy másik kategória. Elsősorban kispuska/karabély volt az analógia, nem pedig karabély/géppuska, ahol szinte megegyező erőhatások és kísérő jelenségek érik az embert.