Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
Nem. Az állam a hülye. Kötelező átvétel és dotált ár mellett 15 év alatt esetleg megtérül. Ja és igen, sok barom teljesen ész nélkül rakja fel ezeket. Németeknél is látod, hogy mi a túltolás eredménye.

Te komolyan azt hiszed, hogy ami piaci alapon nem életképes Spanyolországban sem, az UK-ban igen? Nem látod az időjárást a saját szemeddel és a napsütéses órákat + a teljesítményfaktort?
Ezt értem Molni, de akkor csak az emberi butaság miatt van egyre több napelem farm is erre felé? Ezt nem értem. Egyébként, ahogy mondod, nem piaci alapon megy mert egy valag támogatást kapsz rá.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt értem Molni, de akkor csak az emberi butaság miatt van egyre több napelem farm is erre felé? Ezt nem értem. Egyébként, ahogy mondod, nem piaci alapon megy mert egy valag támogatást kapsz rá.
Támogatás és kötelező átvétel nélkül 0 db-ot tenne le bárki is. Mert soha nem térülne meg. Sőt, hitelből építve még a kamatait sem nagyon termelné ki...
A német áram ára nem viccből lőtt ki az égbe úgy, hogy alig 20% csak a nap+szél aránya, tehát a napenergia ökörségeit részben tompítja azért a szél, mert az éjszakai is fúj. Meg úgy, hogy mindenre szartak rá és a szomszédos országok hálózatán élősködnek.

Ennyi. Ezerszer el lett már mondva.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A napelem jelenleg egyedül az azokat telepítőknek éri meg, mindenki más (vevő, állam) számára veszteséges a dolog, ezért is tolják az agymosást rendületlenül.
blitzkrieg és fip7 kérdései/felvetései is meg lesznek válaszolva, de ez egy hosszabb lélegzetvételű munka lesz.

Hogy mikor? Amikor épp kedvem lesz hozzá.

Apropó, elolvastam az egész fórumot. Rengeteg sületlenség ütötte meg a szememet, ezek egy részére majd reagálnék a jövőben. Ne csodálkozzatok, ha adott esetben 2013-as hozzászólásokra válaszolok. 5-6 év távlatából elég vicces volt olvasni néhány dolgot. :D

A napelem jelenleg egyedül az azokat telepítő cégeknek éri meg, mindenki más (vevő, állam) számára veszteséges a dolog, ezért is toljátok az agymosást rendületlenül.

Számolhatnál megtérülést akár nekem is...
... 600kWh a havi átlag fogyasztásom, és 22.500ft-ot fizetek átlagosan villanyszámlára.
 
M

molnibalage

Guest
Én havi 20000-et fizetek villanyra, ebben van egy rakás 1000-2000- wattos fogyasztó meg fagyasztó stb. Mikró, flex, körfűrész ,hegesztő hirtelen felvételéről nem is beszélve.Lécci segíts nekem és számold ki mit kéne vennem ,beruháznom ehhez hogy megtérüljön és kevesebbet fizessek. De most komolyan. Halál komolyan kérdezem, lécci segíts nekem hogy megtérüljön max 10 év alatt és még nyerjek is rajt. Amúgy 10 év megtérülés brutál sok a mai világban mikor mindenki max 2 évvel számol.
Ki az a "mindenki"? Az ipari nagyberuházások, de még a kisebbek sem térülnek meg sokszor ennyi idő alatt. A kisebbeknél tényleg 2-3 éves limit van. Pislogtam, amikor egy MOL üzemnél az jött ki, hogy frekiváltó beépítésével 3,5-4 éves megtérülést nem csináltak meg, amikor rendszer még úgy 15-20 évig üzemelni fog...
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Én havi 20000-et fizetek villanyra, ebben van egy rakás 1000-2000- wattos fogyasztó meg fagyasztó stb. Mikró, flex, körfűrész ,hegesztő hirtelen felvételéről nem is beszélve.Lécci segíts nekem és számold ki mit kéne vennem ,beruháznom ehhez hogy megtérüljön és kevesebbet fizessek. De most komolyan. Halál komolyan kérdezem, lécci segíts nekem hogy megtérüljön max 10 év alatt és még nyerjek is rajt. Amúgy 10 év megtérülés brutál sok a mai világban mikor mindenki max 2 évvel számol.

Havi 20 ezer Ft-os villanyszámlához egy 6 kW-os rendszer kell, amennyiben ideális az elhelyezés. Ez 2-2,5 millió között van, márkától függően. A megtérülés így valahol 8,5 év és 10,5 év között lesz. A panelekre 25 év garancia van, átlagosan egy inverter cserével kell számolni, és némi degradációval, az kb 1,5 - 2 évvel növeli meg a megtérülést. Ez így 10-12,5 év.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Havi 20 ezer Ft-os villanyszámlához egy 6 kW-os rendszer kell, amennyiben ideális az elhelyezés. Ez 2-2,5 millió között van, márkától függően. A megtérülés így valahol 8,5 év és 10,5 év között lesz. A panelekre 25 év garancia van, átlagosan egy inverter cserével kell számolni, és némi degradációval, az kb 1,5 - 2 évvel növeli meg a megtérülést. Ez így 10-12,5 év.

Rosszul számolsz, ugyanis ha a ma meglévő 2,5millió forintot a jelenleg 4,1%-os kamatot hozó állampapírba fektetem (napelem helyett), akkor 12 év múlva 4millió forintom lenne.
Tehát azon a napon, amikor hogy napelemet veszek, azonnal elbukok 1,5millió forint kamatot 12 évre előre.

Ezt vajon mikor termeli ki a rendszered?
(12 év múlva az eredeti 2,5millió forint akkorra már 4 millió forint éves kamata 164 ezer ft, 8 havi villanyszámla...)
 
M

molnibalage

Guest
Rosszul számolsz, ugyanis ha a ma meglévő 2,5millió forintot a jelenleg 4,1%-os kamatot hozó állampapírba fektetem (napelem helyett), akkor 12 év múlva 4millió forintom lenne.
Tehát azon a napon, amikor hogy napelemet veszek, azonnal elbukok 1,5millió forint kamatot 12 évre előre.

Ezt vajon mikor termeli ki a rendszered?
(12 év múlva az eredeti 2,5millió forint akkorra már 4 millió forint éves kamata 164 ezer ft, 8 havi villanyszámla...)
Akkor most az képzeld el, ha hitelből építed fel ezt az izét...
A modelledben továbbra is él, hogy kötelező átvétel és dotált ár van...
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Rosszul számolsz, ugyanis ha a ma meglévő 2,5millió forintot a jelenleg 4,1%-os kamatot hozó állampapírba fektetem (napelem helyett), akkor 12 év múlva 4millió forintom lenne.
Tehát azon a napon, amikor hogy napelemet veszek, azonnal elbukok 1,5millió forint kamatot 12 évre előre.

Ezt vajon mikor termeli ki a rendszered?
(12 év múlva az eredeti 2,5millió forint akkorra már 4 millió forint éves kamata 164 ezer ft, 8 havi villanyszámla...)

A megspórolt pénzt meg ugye nem fekteted be? Meg azt se veszed figyelembe, hogy 12 év után van egy rendszered, ami hosszú évekig termeli még a pénzt.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Rosszul számolsz, ugyanis ha a ma meglévő 2,5millió forintot a jelenleg 4,1%-os kamatot hozó állampapírba fektetem (napelem helyett), akkor 12 év múlva 4millió forintom lenne.
Tehát azon a napon, amikor hogy napelemet veszek, azonnal elbukok 1,5millió forint kamatot 12 évre előre.

Ezt vajon mikor termeli ki a rendszered?
(12 év múlva az eredeti 2,5millió forint akkorra már 4 millió forint éves kamata 164 ezer ft, 8 havi villanyszámla...)


A telepítés kb 2 millió, a 30 éves üzemeltetés, karbantartás, 30 év után a lebontás és elszállítás további 1 millió, összesen 3 millió Ft
Az évente átlagosan megtakarított villanyszámla legyen csak 220 ezer Ft.

Van 3 millió Ft-od.

1. variáció: beteszed prémium államkötvénybe, 4,1%/éves hozam (jelenleg), kamatos kamattal 30 év múlva 9,184 millió Ft, minusz kamatadó: 8,257 millió Ft.
Jól hangzik, nem igaz?

2. variáció: napelem telepítés 2 millió Ft-ból. Mivel a többi költség később fog jelentkezni, 500 ezer Ft 15 évre mehet prémium államkötvénybe, ez 375 ezer Ft hozam.
Évente a megspórolt 220 ezer Ft szintén megy prémium államkötvénybe a 30. év végéig.
1. év - a 220 ezer Ft-ból 29 év múlva lesz 595 ezer Ft
2. év - a 220 ezer Ft-ból lesz 577 ezer Ft 28 év múlva,
...
stb

30 év múlva lesz 11,7 millió Ft-od

11,7 millió vs. 8,3 millió
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
T

Törölt tag 1945

Guest
A telepítés kb 2 millió, a 30 éves üzemeltetés, karbantartás, 30 év után a lebontás és elszállítás további 1 millió, összesen 3 millió Ft
Az évente átlagosan megtakarított villanyszámla legyen csak 220 ezer Ft.

Van 3 millió Ft-od.

1. variáció: beteszed prémium államkötvénybe, 4,1%/éves hozam (jelenleg), kamatos kamattal 30 év múlva 9,184 millió Ft, minusz kamatadó: 8,257 millió Ft.
Jól hangzik, nem igaz?

2. variáció: napelem telepítés 2 millió Ft-ból. Mivel a többi költség később fog jelentkezni, 500 ezer Ft 15 évre mehet prémium államkötvénybe, ez 375 ezer Ft hozam.
Évente a megspórolt 220 ezer Ft szintén megy prémium államkötvénybe a 30. év végéig.
1. év - a 220 ezer Ft-ból 29 év múlva lesz 595 ezer Ft
2. év - a 220 ezer Ft-ból lesz 577 ezer Ft 28 év múlva,
...
stb

30 év múlva lesz 11,7 millió Ft-od

11,7 millió vs. 8,3 millió

Az általad ajánlott 6kW-os napelem rendszer tájékoztató ára: 2'790'000 ft (nem pedig 2millió forint)
https://enhome.hu/data/cms983402/Arlista_enHome__201809.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
T

Törölt tag 1945

Guest
A telepítés kb 2 millió, a 30 éves üzemeltetés, karbantartás, 30 év után a lebontás és elszállítás további 1 millió, összesen 3 millió Ft
Az évente átlagosan megtakarított villanyszámla legyen csak 220 ezer Ft.

Van 3 millió Ft-od.

1. variáció: beteszed prémium államkötvénybe, 4,1%/éves hozam (jelenleg), kamatos kamattal 30 év múlva 9,184 millió Ft, minusz kamatadó: 8,257 millió Ft.
Jól hangzik, nem igaz?

Sajnos ez sem igaz.
http://kamatoskamat.com/

3 millió forint 30 év múlva 4.1% kamattal 10 millió, nem pedig 9.
 

lui7889

Well-Known Member
2012. január 27.
243
272
63
Na meg ugye 10-12 év nem kis idő mi van akkor, ha állambá úgy dönt 5 év múlva, hogy nyisto támogatás, meg kötelező átvétel.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 528
113
Ki az a "mindenki"? Az ipari nagyberuházások, de még a kisebbek sem térülnek meg sokszor ennyi idő alatt. A kisebbeknél tényleg 2-3 éves limit van. Pislogtam, amikor egy MOL üzemnél az jött ki, hogy frekiváltó beépítésével 3,5-4 éves megtérülést nem csináltak meg, amikor rendszer még úgy 15-20 évig üzemelni fog...
Nagy cégek is, pl ahol dolgozom mindhárom lépcsős bővítésnél 2-2-2 évet számoltak teljes megtérülésre. 14-30 milliárd ft közötti beruházások/db.Be is jött nekik.
De pl én sem számolok többel nagyon mert gyakorlatilag egy életem van. Nekem az nem opció hogy felrakok pár ilyen napelemet meg miegyebet és 15 év alatt visszajön a befektetett pénzem, vagy nem, az egész cuccot meg 20 év múlva kidobhatom és újra építtethetem hogy megint várjak 15-20 évet. Akkor miért jobb ez annál hogy inkább továbbra is úgy vegyem mint ezek nélkül? Sokkal szabadabb vagyok mert a pénzem megmarad, azzal bármit kezdhetek. Pl mondjuk vegyünk x összeget, veszek rajta napkollektor rendszert, vagy veszek rajt egy lakást és kiadom bérbe aminek a bevételéből nyugodtan fizethetek villanyszámlát. A lakás meg 20 év múlva nem semmisül meg mint a napelemek hanem továbbra is őrzi az értékét.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Na meg ugye 10-12 év nem kis idő mi van akkor, ha állambá úgy dönt 5 év múlva, hogy nyisto támogatás, meg kötelező átvétel.

Természetesen eddig csak a tőke költséggel együtt szerettem volna ha kihozza a nyereséget (ez sem ment), az amortizációs költségekkel még egyáltalán nem számoltam.
:cool:

Napelemre a jelenlegi árak mellett, annyira van szüksége bárkinek is (az eladón kívül), mint liposzómás kézkrémre. (ugyanúgy próbálják reklámozni is)

Engem eddig még nem tudtak meggyőzni, pedig van déli tetőm, és tőkém is, és pár évente újra számolom a business case-t, de még soha sem jött ki.
:oops:
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Napelemem is van, szélkerekem is, de biztos ami biztos aggregátorom is hatvan l benzinnel.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Sajnos ez sem igaz.
http://kamatoskamat.com/

3 millió forint 30 év múlva 4.1% kamattal 10 millió, nem pedig 9.

Mert 5 évente annualizáltam a kamatokat, mindkét esetben.
Amit viszont nem vettél észre, hogy a napelemnél elfelejtettem levonni a kamatadót.
Újraszámoltam éves annualizálással:

Államkötvény: 9,7 millió minusz kamatadó: 8,7 millió
Napelem: 12,1 millió, minusz kamatadó: :11,2 millió