6. generációsnak mondott vadászbombázók

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
Miért zavar egyeseket a függőleges vezérsík? Ha sokkal könnyebb vele repteteni a gépet, mint nélküle, akkor ott kell hagyni. Na meg ezzel a felhajtott megoldással úgyis kilóg felfele valamennyire a gép síkjából, ugyanúgy növeli a radarkeresztmetszetet.
Tömeg,RCS,légellenállas.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Tömeg,RCS,légellenállas.
A tömeget nem tudom, az RCS nem valószínű, mert ha majdnem vízszintesen van ugyanaz a terelőszárny ami a függőleges lenne, akkor annak ugyanakkora lesz a radarkeresztmetszete, légellenállásnál sem segíthet olyan sokat, mert a kép alapján nincs takarásban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
A tömeget nem tudom, az RCS nem valószínű, mert ha majdnem vízszintesen van ugyanaz a terelőszárny ami a függőleges lenne, akkor annak ugyanakkora lesz a radarkeresztmetszete, légellenállásnál sem segíthet olyan sokat, mert a kép alapján nincs takarásban.
Nagyob meglévő bármilyen kialakítású függőleges vezérsík tömeg,RCS-je és légellenállás mintha nem lenne függőleges vezérsík.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Miért zavar egyeseket a függőleges vezérsík? Ha sokkal könnyebb vele repteteni a gépet, mint nélküle, akkor ott kell hagyni. Na meg ezzel a felhajtott megoldással úgyis kilóg felfele valamennyire a gép síkjából, ugyanúgy növeli a radarkeresztmetszetet.

Semelyik ötödik generációs "stealth" gépnél nem használnak függőlegesen álló hátsó vezérsíkot, nem véletlenül. Ugyanis az RCS-re nagyon nincsenek jó hatással az egymásra merőleges síklapok.
Az meg már jóformán lényegtelen, hogy "könnyebb-e reptetni vele a gépet", mivel a repülésvezérlő számítógép kezeli a gépek kormányfelületeit. Volt régen valamelyik műsorban egy történet az F-117-esről, berepülésen, vagy teszten, amikor leszakadt róla valamelyik kormány, vagy aerodinamikai felület egy része, a pilóta meg észre sem vette, mert a számítógép korrigálta.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Akkor majdnemfüggőleges vezérsík. Az meg az összes 5. gen gépen van.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Akkor majdnemfüggőleges vezérsík. Az meg az összes 5. gen gépen van.

Még van, de folyamatosan el akarják hagyni részben, vagy egészben (az X-32 első verziója és most az új koncepciógrafikák, na meg már az YF-23-ason is csak a két döntött felület volt a négy helyett.). Szóval kérdés, mennyit lehet vele nyerni RCS-ben, ha teljesen elhagyják a gép farokrészét és mennyit veszít ezzel a gép a manőverezőképességéből és hogy ezek közül melyik a fontosabb?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
molnibalage már reagált az orosz 6 gen gépre egyszer akkor azt írta hogy "propaganda puffoktatás"
Na most lennék én kíváncsi a véleményére mikor azt egy brutális demokrácia hangoztatja :D
Íme a link
http://defence-blog.com/news/german...own-sixth-generation-stealth-fighter-jet.html

Ez egy hónapokkal ezelőtti hír és ki is lett tárgyalva valamelyik fórumon. Szerintem ha rákereser megtalálod.

Nekem fogalmam sincs mitől lenne ez a masina 6. generációs? Jó lesz ez egy sima 5. generációsnak is...
Szerintem a lényeg valahol a prospektus negyedik mondata környékén van:
"...secures existing defence industrial base and promotes innovation and growth over a wider spectrum of technologies.. "
vagyis szerintem a németek a jelenleg futó projektek lezárultával is szeretnének munkát adni a meglévő hadiipari termelő és fejlesztő kapacitásiaknak a következő évtizedekre is.

A Németek szerintem max. a Franciákat és a Spanyolokat tudják bevonni a fejlesztésbe.
A három országnak együtt talán meg is lenne a szükséges technológiája a fejlesztéshez. Érdekes lesz előteremteni rá a pénzt és legyőzni az F-35 eladásban érdekelt USA lobbit.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni
M

molnibalage

Guest
Én továbbra sem vágom, hogy mi az 5. gen és 6. gen közötti difii. Az F-35A-t pl. 5 gennek tartják, holott akkor a repteljesítmény difi, mint egy SH és egy F-15E legacy között, amiben a legerősebb GE hajtómű van. Ellenben a DAS és AESA kombóval olyan jó, hogy az F-22A hozzá képes félig vak.

Ha ma valaki öszerak egy F-22A szintű repteljesítményű gépet F-35A elektronikval az is 5. gen lenne a fentiek szerint. So, mikotől 6. gen, a 6. gen....? Mert ezt még senki nem mondta meg. Marketing bullshit megy csak ezerrel.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Hogy mekkora arc van az oroszoknak ! :eek:

Lesz nekik foton radar ami felülmúl minden létező radart (de nincs kész az első (AESA radarjuk sem:D)
A 6 gen gépet két formában képzelik el .Lesz egy pilótavezette meg lesz egy EDI UCAV is nekik ami hiperszónikus lesz m,eg olyan fűrge hogy abba pilóta nem ülhet .
+ elektromágneses fegyver.:D
Ja és ami még vadabb hogy már 2025-re levegőbe emelkedik a 6 generációs gépük.


https://vpk.name/news/188108_lazern...det_szhigat_golovki_samonavedeniya_raket.html

Ja és lézerrel fogják megsemmísíteni a képalkotós rakétákat.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Hogy mekkora arc van az oroszoknak ! :eek:

Lesz nekik foton radar ami felülmúl minden létező radart (de nincs kész az első (AESA radarjuk sem:D)
A 6 gen gépet két formában képzelik el .Lesz egy pilótavezette meg lesz egy EDI UCAV is nekik ami hiperszónikus lesz m,eg olyan fűrge hogy abba pilóta nem ülhet .
+ elektromágneses fegyver.:D
Ja és ami még vadabb hogy már 2025-re levegőbe emelkedik a 6 generációs gépük.


https://vpk.name/news/188108_lazern...det_szhigat_golovki_samonavedeniya_raket.html

Ja és lézerrel fogják megsemmísíteni a képalkotós rakétákat.
Van magyarázat.
VPK --> VermutPálinkaKonyak

Így könnyű ilyeneket írni.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Én továbbra sem vágom, hogy mi az 5. gen és 6. gen közötti difii. Az F-35A-t pl. 5 gennek tartják, holott akkor a repteljesítmény difi, mint egy SH és egy F-15E legacy között, amiben a legerősebb GE hajtómű van. Ellenben a DAS és AESA kombóval olyan jó, hogy az F-22A hozzá képes félig vak.

Ha ma valaki öszerak egy F-22A szintű repteljesítményű gépet F-35A elektronikval az is 5. gen lenne a fentiek szerint. So, mikotől 6. gen, a 6. gen....? Mert ezt még senki nem mondta meg. Marketing bullshit megy csak ezerrel.
Nem tom mi az a 6. gen, de veszek belőle kettőt. Csak lézer legyen benne, mert az szexy.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 690
113
A lényeg, hogy jól tudjon pörögni-forogni, amivel kimanőverezi az ellen lézerét :)

Mondjuk ez a lézer egy vicces dolog, mert annyira időjárás/légköri viszonyok és főleg felületfüggő, hogy arra harcászati taktikát építeni....
Dolgoztam annó egy lézergyárban, a 2 KWos (száloptikás) lézerünk átvitte a 24mm-es acélt - mert sötét matt volt, semmi tükröződés. Aztán az egyik hülye indiai cég nekiállt gyémántot vágni vele... hát nem cseréltük ki garanciálisan :D. A lényeg, hogy a légköri párán felül a felület is sokat számít, annó gondolkoztam is rajta, hogy egy szépen felpolírozott lemezszínű gép (mint régen a MiGek) mennyire szórná szét a BDO fényét. Szerintem az maga adna annyi veszteséget, hogy leszedje a hatótáv vagy negyedét.
Amúgy a generációs kérdést én tisztán amerikaiként látom, amit a többiek követnek. Igazából a szemlélet és az elvárás az, ami generációt emel náluk - meg persze az ezt megvalósító technika. Ahogy nézem, ők most a moduláris egész felé mozdulnak el, mint az XM8asnál, náluk ez lenne az új gen, nem a spec részegységek. Az F-35 és az F-22 náluk azért egy gen, mert hasonlóan kompakt, kész egésznek tekinthetők - de pl. a B-21nél már megfogalmazták az autonóm és pilótás lehetőség egyidejű meglétét, vagyis a rugalmasabb kialakíthatóságot, ami az első lépés efelé.
Szerintem a 6.th gen az koncepciójában egy lego jellegű platformot jelent, ami nem csak szoftveresen, hanem a hardware egészét tekintve flexibilis lehet - tekintve a várható élettartamot és az ezen időszak alatt megjelenő és szükséges új fejlesztéseket. Talán ebben rejlik az új generáció. Hogy aztán milyen lézer, AI, energiatárolási megoldás kerül bele, az már részletkérdés.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Hiperszonikus jenki terv majdnem hogy friss.
Talán lehet hogy a
Lopakodás
Gépágyú helyett beépített lézer
És a hiperszonikus sebesség-től lesz 6 gen egy gép.o_O
Attól 20 év múlva egy hiper sebességű gépnek nem kell úgy kinézni mint ezehttp://errymath.blogspot.com/2015/09/a-hypersonic-plane-for-6th-generation.html#.WX0o41FLeUkn az első két képen.