A Rosztec harci géppé alakítja àt a Pantsir-szállító és rakodójárművét
https://tass.com/defense/1114079
Nahát. Ezek szerint ők is hasonlóan gondolkodnak.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A Rosztec harci géppé alakítja àt a Pantsir-szállító és rakodójárművét
https://tass.com/defense/1114079
A Gremlin soha nem fog olyan közel kerülni egy csöves AHEAD lőszeres VSHORAD rendszerhez hogy halomra mészárolják. (az AHEAD max. lőtávolsága 3 km)AHEAD lőszeres AAA. Az halomra mészárolja azokat.
Azért egyre gyakrabban lepődök meg, hogy mennyre szélsőségesen vagy képes leértékelni egyes fegyverrendszereket.A Gremlin soha nem fog olyan közel kerülni egy csöves AHEAD lőszeres VSHORAD rendszerhez hogy halomra mészárolják. (az AHEAD max. lőtávolsága 3 km)
A Gremlin egy olyan drón lesz aminek az a feladata hogy a fő támadó hullám előtt repülve különféle támadó repülőgépeket és rakétákat szimuláljon.
Az a célja hogy a felriassza az ellenséges légvédelmet hogy az bekapcsolja a radarjait és ellövöldözze a rakétáit.
Tipikusan arra találták ki hogy a Pantsir és S3 00/400radarja max.teljesítményen működjön és lehetőleg ellője a muníciót mire a Delilah megérkezik.
Gondolom itt arra gondolsz hogy pl. a Panstirnak is van EO célzó rendszere...Képalkotó földi felderítő rendszereket ezek soha a büdös életben nem vernek át.
A Gremlin 0.8 Mach-ra képes. Szerintem a legtöbb harci gép sem nem repül gyorsabban - ritka kivételektől eltekintve.Nem feltűnő, hogy nem vadászgép sebességgel mozognak azok a drónok?
A Gremlin drón 300 NM-ről (540 km) ről indítható. Ilyen távol nincs az a földi telepítésű SAM ami leszedi az indító gépet.Azokat a "swarm of cruise missiles"-t a videóban levő C-130 olyan helyzetben indítja, ahol régen leszedi az area denial SAM...
Igen mivel pont ez a cél. Olcsó, újrahasznosítható (amit nem lőnek le a C-130 visszagyűjti)Kérdés, hogy megéri-e és van-e elég fegyver.
Tök mindegy hogy az Oroszoknak mennyi olcsó SARH rakéja áll a raktárban.És mennyi is lesz belőle? Gyorsabban gyártják majd, mint az oroszok az olcsó és egyszerű parancsvezérlésű légvédelmi rakétáikat?
Az eleve orbitálisan magas súlypontú járműre hogyan akarsz még többet tenni...? A végtelen sok rakéta sem fog azok segíteni, ha 90 fokos tűzíve és "csak" 4 db célcsatornája van a rendszernek. Akkor több rakétával fog felrobbanni.
A probléáma az, hogy a klasszikus rávezető állomásos SAM az bizony egy elavulóban levő dolog. Hiába olcsó (?) az RPK, ha pontosan tudod, hogy a rávezetőállomás sugároz ki. Keményen.
AHEAD lőszeres AAA. Az halomra mészárolja azokat.
Mondod te....Egyébként egy kicsit eltúlzod ezt a tűzív kérdést.
Ez senkit nem érdekel, ha egy időben egyszerre csak egy irányú cél ellen képes dolgozni. Ezért atomdurva a NASAMAS2, mert lövésed nincs, hogyA Pancir tűzíve ugyan csak 90 fok, de 360 fokban forgatható zsámolyon van a felépítmény.
Még AVR-rel sincs tökéletes rávezetés, túlspilázod. Nagyon. Ezen felül domborzat és elektronikai zavarás is létezik.Nézzünk egy elég durva példát: 6 robotot indítanak egy szál magányos a Pancirra úgy, hogy, az indítások (érkezések) közt mindössze 2 másodperc van és csak 2-2 robot jön 90 fokon belül. 3 90 fokos tűzívre fordulva küzdhetők csak le. További nehezítésnek a robot sebessége legyen a sugárhajtású robotokra jellemző 200-250 m/s felső határán és a robotrepülőkhöz képest viszonylag kicsi legyen a radarkeresztmetszete. Nem akkora, mint egy HARM rakétáé, annál azért nagyobb, mivel a fizikai keresztmetszete is nagyobb és ott van az a fránya szívócsatorna is.
A kis radarkeresztmetszet miatt tegyük fel, hogy a Pancir csak 10 km-re lévő célra indíthat először. A célokat veszélyességi, azaz azonos sebesség mellett érkezési sorrendben kezeli. K= az első 1. célra indítás időpontja. 2 másodperc gyorsítás 1,3 km/s-ra, 6 másodperc lassulás. 8 másodperc alatt elér 8 km távolságba és az 1. cél ennyi idő alatt 2 km-t tesz meg. Tehát 8 km-nél éppen találkoznak. Az azonos tűzíven belül lévő 2. cél hátránya 2 másodperc és a Pancir is ennyivel később indít rá, így szintén 8 km-nél kapja el, de már K+10 másodperckor. Ezt a két célt párhuzamosan tudja leküzdeni 2, vagy 4 rakétával. Ezután a Pancir fordul 2-3 másodpercig és 5-6 másodperc kell neki az amúgy már a felderítő radar által követett cél befogásáig és indításig. K+18-kor indít a 3. célra, aminek az elsőhöz képest volt 4 másodperc hátránya, tehát 18-4=14x0,25=3,5-km-rel közelebb, 6,5 km-nél van indításkor. Rakéta 2 másodpercet gyorsít, 3-at lassul és eljut 5 km-re. A cél is eljut 5 másodperc alatt majdnem az 5 km-es távolságig, tehát kicsivel 5km-en túl találkoznak K+23 másodperckor. A 4. célra a Pancir 2 másodperccel később indít, de annak van még 2 másodperc hátránya, így szintén bő 5km-nél van a találkozás K+25-kor. A 3. és 4. célt is párhuzamosan tudja leküzdeni, hiszen egy tűzíven belül vannak 2, vagy 4 rakétával. Majd a Pancir fordul 2-3 másodpercig és 5-6 másodperc kell neki a befogásáig és indításig. K+33-kor indít az 5. célra, aminek az elsőhöz képest volt 8 másodperc hátránya, tehát 33-8=25x0,25=6,25-km-rel közelebb, 3,75 km-nél van indításkor. Még bőven nincs minimális hatótávon belül, könnyedén elkapható a, 5. és 6. cél is. Az ilyen kicsi és esetleg manőverező cserébe viszont közel lévő célokra egy rakétával kb 70-80% a megsemmisítési valószínűség, kettővel 91-96%. célra A parancsközlő távirányítás szöghibával dolgozik a rakéta manőverező képessége pedig sebesség függő. Azaz minél közelebb van a találkozási pont, annál nagyobb a megsemmisítési valószínűség. A Pancir erre a mutatványra felhasznált 6-12 rakétát és ha minden célra kettőt indított akkor 75% az esélye, hogy mind a 6-ot elkapta. Ezzel ki is fogy a készletéből. Nem a tűzív volt számára a szűk keresztmetszet ennél a feladatnál, hanem a rakéták száma
Igen mivel pont ez a cél. Olcsó, újrahasznosítható (amit nem lőnek le a C-130 visszagyűjti)
ITök mindegy hogy az Oroszoknak mennyi olcsó SARH rakéja áll a raktárban.
Az a lényeg hogy hány célcsatorna van és mennyi rakéta van az indítókban akkor és ott amikor épp zajlik egy támadás. Ha ezek kifogynak akkor a földi SAM rendszert megsemmisítik.
Egyébként egy kicsit eltúlzod ezt a tűzív kérdést.
A Pancir erre a mutatványra felhasznált 6-12 rakétát és ha minden célra kettőt indított akkor 75% az esélye, hogy mind a 6-ot elkapta. Ezzel ki is fogy a készletéből. Nem a tűzív volt számára a szűk keresztmetszet ennél a feladatnál, hanem a rakéták száma
Persze lehet cifrázni. Még több bejövő cél, nagyon kis időkülönbséggel, 360 fokban közelítve, lopakodó célpontok, stb... Csak fegyver mennyiség kérdése és minden rendszer túlterhelhető. De az is igaz, hogy a Pancirt általában nem magányosan harcol, hanem csapatosan és 3 Pancir már egyidejűleg 270 fokot tud lefedni fordulás nélkül is, 12 párhuzamos célcsatornával.
Masszív drónrajok és kis bombák és CM ellen a legköltséghatékonyabb. Mert filléres az AHEAD lőszer ára egy rakétához képets és 3-4 km távolságban is lb. 1 sec hosszú sorozattal leszedhető akár egy kis SDB is vele. Ja, és mobil.Miért vagy ennyire AHEAD lőszer párti? Mintha csodafegyver lenne.
Ne haragudj, de ez úgy marhaság, ahogy van. Repülőgépek és helik ellen a 2K22M effektív lőtávolsága 4 km. Csak ezek nagyméretű célok. Ha kijön a AAA cikkem végre, akkor látni fogod, hogy kb. 30 cm-es célokat leszed a cucc 8-10 lövésből is. Komolyan mondom a fejemet fogom, hogy ekkora hülyeséget hogyan sikerült leírnod...1, legfeljebb 1,5 km a hatásos lőtávja.
Ez így van. Ezt senki nem mondta. Csak olcsó egy Pancírhoz képest és gyorsan mozog. Ezen felül a lassú támadó fegyverek közül többet le tud szedni úgy, hogy nem kell újratölteni, ami rohadt sokáig tart.Nem tud párhuzamosan 2 célra foglalkozni.
Milyen célsebességet vettél alapul?Elereszt egy célra egy rövid sorozatot, azután fordul. De ilyen kis távolságon a 2., vagy 3. cél már biztos előbb ér oda, mint ahogy gépágyú rá tudna fordulni és lőni tudna.
Mondom, várd meg a AAA cikket. Számokkal ott lesz.Pár száz méterről pedig már a lendület is beviszi a célba. Néhány 3,3 grammos volfrám repesz megrongálja, ami elég ahhoz hogy ne legyen irányítása, vagy ne működjenek a kormányfelületei, de megállítani nem fogja. A kis lőtáv és az azt gyorsan befutó célpont miatt rendelkezésre álló kevés idő következtében messze nem tud annyi egyidejűleg, vagy gyors egymásutánban érkező céllal foglalkozni, mint egy rakétás rendszer. Pláne ha azok eltérő irányból érkeznek. Ráadásul ilyen kis távolságon a keresztező célok szögsebessége igen nagy lehet, amit nem egyszerű lekövetni. Persze 1 db AHEAD lőszer olcsó egy rakétához képest, de még egy rövid sorozatban is sokat kell ellőni. Mindegyik lőszerben ott a költséges elektronika.
Ez sem igaz, mert a szórás miatt vagy közel repül a célhoz eléggé vagy nem. Ha azonos szórásképe van a közelségi gyújtónak / grátánt, akkor tökugyanaz a végeredmény. Gondold végig matekkal...Ehhez képest már jobb megoldás a rádió közelségi gyújtós lőszer, ha mindenképpen csöves légvédelemmel szeretnéd a célt leküzdeni. Az AHEAD sok lövedék sok repeszével hoz létre egy néhány máter sugarú repeszfelhőt. A közelségi gyújtós egy lövedékkel megoldja ugyanannak a területnek a lefedését a gyújtó hatótávján belül. Közelségi gyújtósból sokkal kevesebb lőszert kell ellőni.
Senki nem mondta, hogy a közeljövőben nem lehet nagyobb űrméretű AAA-t csinálni, mint 30 vagy 35 mm. Adott cél ellen megvan a sweet spot.Meg aztán az sem mindegy, hogy a lőszer árát az elektronika határozza meg. A nagyobb lőszer sem érdemben drágább ugyanazzal az elektronikával. Nem mindegy hogy 35 mm-es AHEAD lőszerrel 550g, 40 mm-es 3P lőszerrel közel 1 kg, 57 mm-es 3P lőszerrel közel 3 kg, 76 mm-es közelségi gyújtóssal közel 7 kg fémet indítunk egy lövéssel, nagyságrendileg hasonló költségen.
Ezek túl drágák, de cserébe az ütközési pont lehet akár 5-7 km-re is. De kis drónra ezzel lövöldözni hülyeség. Szerintem.Vagy ott vannak az irányított lövedékek, amelyek nagy mértékben kitolják a megsemmisítési távolságot és ezáltal jelentősen növelik a közel párhuzamosan érkező leküzdhető célok számát, a védett területet és csökkentik a megsemmisítéshez szükséges lőszerek számát. Olasz 76 mm-es DART, vagy az új orosz 57mm-es irányított lőszer.
Aham...csak van egy kis bibi...egy F35-ös elvisz 8 darab SDB-t, amik képesek akár több irányból is támadni. egyébként meg a Pantsir felderítő radarjának sem 360 fokos a látószöge, szóval ha kellően eltérő irányokból támadnak a fegyverek, akkor azért az új célok felderítése is elvesz némi időt.
Most akkor 360 fokos vagy nem...????Egyébként meg a molni által vázolt problémákat valszeg az oroszok is tapasztalják...nem véletlen jelent meg a Pantsir-ból a "2 felderítő radaros" verzió, amiről korábban volt szó itt a topikban is, illetve nem véletlen fejlesztenek nagyobb sebességű rakétát hozzá.
A Pancír pontosan az SDB ellen készült. Ha nem tesztelték el ekkora cél ellen, akkor semmit nem ér a rendszer.Az meg a következő kérdés, hogy ha SDB méretű célokat kell elfognia majd, akkor biztosan jó ötlet-e, hogy az új rakéta hit-to-kill rendszerű lesz-e
Ez bármilyen légvédelmi rendszerre igaz, általános állítás. Nem csak a Pancirra, hanem bármire. Bármilyen rendszer túlterhelhető. A kérdés az, hogy mennyibe kerül a légvédelmi rendszer és mennyibe kerül a megsemmisítése.
A felderítő radar lényege, hogy 360 fokban pásztáz. Hogyan sikerült ekkora butaságot leírni...?
Csak azért, mert valaki egyetért velem nem jelenti azt, hogy a tévedés leírásával egyetértek. Semmiféle kötekedés nem volt abban, amit írtam.Hihetetlen, hogy akkor is képes vagy az emberbe belekötni, ha éppen egyet értenek veled. És nem tudom, hogy most ennyire hülyének nézel mindenkit, vagy ekkora "mérnöknáci" vagy, hogy ha valaki egy kicsit pongyolán fogalmaz, akkor rögtön kötekedni kelljen....
A Pantsir radarjának látószöge mekkora? 120 fok? a 360 fokot forgatással érik el. Az egymással háttal egybeépített radarok meg folyamatosan biztosítanak 240 fokot.
És by the way most ragozhatod akárhogy de a lényeg, hogy a rendszer reakcióidejét akarják csökkenteni ezzel, hogy növeljék az egységnyi időablakban leküzdhető célok számát.
Csak azért, mert valaki egyetért velem nem jelenti azt, hogy a tévedés leírásával egyetértek. Semmiféle kötekedés nem volt abban, amit írtam.
Egyébként egy kicsit eltúlzod ezt a tűzív kérdést.
A Pancir tűzíve ugyan csak 90 fok, de 360 fokban forgatható zsámolyon van a felépítmény.
Nézzünk egy elég durva példát: 6 robotot indítanak egy szál magányos a Pancirra úgy, hogy, az indítások (érkezések) közt mindössze 2 másodperc van és csak 2-2 robot jön 90 fokon belül. 3 90 fokos tűzívre fordulva küzdhetők csak le. További nehezítésnek a robot sebessége legyen a sugárhajtású robotokra jellemző 200-250 m/s felső határán és a robotrepülőkhöz képest viszonylag kicsi legyen a radarkeresztmetszete. Nem akkora, mint egy HARM rakétáé, annál azért nagyobb, mivel a fizikai keresztmetszete is nagyobb és ott van az a fránya szívócsatorna is.
A kis radarkeresztmetszet miatt tegyük fel, hogy a Pancir csak 10 km-re lévő célra indíthat először. A célokat veszélyességi, azaz azonos sebesség mellett érkezési sorrendben kezeli. K= az első 1. célra indítás időpontja. 2 másodperc gyorsítás 1,3 km/s-ra, 6 másodperc lassulás. 8 másodperc alatt elér 8 km távolságba és az 1. cél ennyi idő alatt 2 km-t tesz meg. Tehát 8 km-nél éppen találkoznak. Az azonos tűzíven belül lévő 2. cél hátránya 2 másodperc és a Pancir is ennyivel később indít rá, így szintén 8 km-nél kapja el, de már K+10 másodperckor. Ezt a két célt párhuzamosan tudja leküzdeni 2, vagy 4 rakétával. Ezután a Pancir fordul 2-3 másodpercig és 5-6 másodperc kell neki az amúgy már a felderítő radar által követett cél befogásáig és indításig. K+18-kor indít a 3. célra, aminek az elsőhöz képest volt 4 másodperc hátránya, tehát 18-4=14x0,25=3,5-km-rel közelebb, 6,5 km-nél van indításkor. Rakéta 2 másodpercet gyorsít, 3-at lassul és eljut 5 km-re. A cél is eljut 5 másodperc alatt majdnem az 5 km-es távolságig, tehát kicsivel 5km-en túl találkoznak K+23 másodperckor. A 4. célra a Pancir 2 másodperccel később indít, de annak van még 2 másodperc hátránya, így szintén bő 5km-nél van a találkozás K+25-kor. A 3. és 4. célt is párhuzamosan tudja leküzdeni, hiszen egy tűzíven belül vannak 2, vagy 4 rakétával. Majd a Pancir fordul 2-3 másodpercig és 5-6 másodperc kell neki a befogásáig és indításig. K+33-kor indít az 5. célra, aminek az elsőhöz képest volt 8 másodperc hátránya, tehát 33-8=25x0,25=6,25-km-rel közelebb, 3,75 km-nél van indításkor. Még bőven nincs minimális hatótávon belül, könnyedén elkapható a, 5. és 6. cél is. Az ilyen kicsi és esetleg manőverező cserébe viszont közel lévő célokra egy rakétával kb 70-80% a megsemmisítési valószínűség, kettővel 91-96%. célra A parancsközlő távirányítás szöghibával dolgozik a rakéta manőverező képessége pedig sebesség függő. Azaz minél közelebb van a találkozási pont, annál nagyobb a megsemmisítési valószínűség. A Pancir erre a mutatványra felhasznált 6-12 rakétát és ha minden célra kettőt indított akkor 75% az esélye, hogy mind a 6-ot elkapta. Ezzel ki is fogy a készletéből. Nem a tűzív volt számára a szűk keresztmetszet ennél a feladatnál, hanem a rakéták száma
Persze lehet cifrázni. Még több bejövő cél, nagyon kis időkülönbséggel, 360 fokban közelítve, lopakodó célpontok, stb... Csak fegyver mennyiség kérdése és minden rendszer túlterhelhető. De az is igaz, hogy a Pancirt általában nem magányosan harcol, hanem csapatosan és 3 Pancir már egyidejűleg 270 fokot tud lefedni fordulás nélkül is, 12 párhuzamos célcsatornával.
Ha egy Pacirt egyszerre 3-4 vadászgép támad tucatnyi rakétával, vagy bombával, akkor jó eséllyel nem a Pancir fog nyerni. Csak ha tisztességesek vagyunk, akkor hasonlítsuk össze 1 Pancir jármű és rakétáinak árát 3-4 vadászgép és tucatnyi irányított fegyver árával. Mindig ár/harcérték arányban érdemes vizsgálni a fegyvereket és nem a jó képességű, csillagászatian drága technika az egyetlen észszerű megoldás.
Aham...csak van egy kis bibi...egy F35-ös elvisz 8 darab SDB-t, amik képesek akár több irányból is támadni. egyébként meg a Pantsir felderítő radarjának sem 360 fokos a látószöge, szóval ha kellően eltérő irányokból támadnak a fegyverek, akkor azért az új célok felderítése is elvesz némi időt.
Nem, egy Nasams rendszert nem tudsz így túlterhelni. Ott van egy rakat mindenfelé széttelepített kisméretű, jól álcázható egységed, annyi célcsatronával, ahány rakétád van. És nem egy darab eszköz van amit ki kell iktatni. És ha egy rakétahordozó platformot kilőnek akkor mi van? Egy ilyen filléres eszköz:
mondjuk 4 pantsir egység, ami biztosítja a folyamatos 360 fokos tűzívet az már úgy nem is olyan olcsó...
Egyébként meg a molni által vázolt problémákat valszeg az oroszok is tapasztalják...nem véletlen jelent meg a Pantsir-ból a "2 felderítő radaros" verzió, amiről korábban volt szó itt a topikban is, illetve nem véletlen fejlesztenek nagyobb sebességű rakétát hozzá. Ezekkel akarják megnövelni a rendszer célleküzdési képességét, hogy nehezebb legyen túlterhelni...csak azért kérdem én, ha a Pantsir-on lesz már összesen 3 darab AESA radar, meg hiperszonikus rakéta...akkor valóban olyan "olcsó" lesz majd?
Az meg a következő kérdés, hogy ha SDB méretű célokat kell elfognia majd, akkor biztosan jó ötlet-e, hogy az új rakéta hit-to-kill rendszerű lesz-e
Nem érted...az alap állításod az volt, hogy a Pantsir rakétája milyen olcsó...csak az a bibi, hogy hiába áll eked raktáron egy rakat olcsó rakéta, ha a korlátozott célcsatorna szám miatt kilövik a drága indítóeszközödet!
Az Iron Dome nem egy mobil dolog és a fenyegetés iránya pontosan adott...Dehogynem. Csak a rakéták számától függ. A hasonló elven működő vaskupolánál sem véletlenül van olyan sok elfogó rakéta.
Önvédelemre elég lenne a sokkal kisebb EO/IR rakéta, a célok úgyis feléd jönnek. Viszont így ahány rakéta, annyi célcsatorna. Nem kell mindig ARH...Az pedig nagyon nem mindegy, hogy egy légvédelmi rakétád kerül kb. 2 milió dollárba, vagy még többe, attól függőenhogy a jenkik kit mennyivel vágnak meg (AMRAAM a NASAMS-hoz), miközben a célpontok nagy többsége ennél olcsóbb. Még 100%-os egy rakétás lelövési aránynál is (ami a gyakorlatban nem létezik) a támadó jár jobban anyagilag.
Tökéletesen félreérted az egészet. A4 db Pancir járművön csak a tűzkész rakéták száma 48 db, 16 egyidejű célcsatornával. Mennyibe is kerül 48 db AMRAAM, meg a felderítő radar és a hordozó, indító járművek? A pancir egy rakétára jutó teljes rendszerköltsége alacsonyabb, ha csak egy javadalmazásnyi rakétára osztod el, akkor is. Ráadásul a Pancir újratöltése vagy 20-szor olcsóbb ugyanannyi rakétával, mint a NASAMS újratöltése.