OFF, mert ez nem Pancir téma. Ha valaki akarja tegye át a légvédelmi gépágyús topicba az előzménnyel együtt.
Masszív drónrajok és kis bombák és CM ellen a legköltséghatékonyabb. Mert filléres az AHEAD lőszer ára egy rakétához képets és 3-4 km távolságban is lb. 1 sec hosszú sorozattal leszedhető akár egy kis SDB is vele. Ja, és mobil.
Ne haragudj, de ez úgy marhaság, ahogy van. Repülőgépek és helik ellen a 2K22M effektív lőtávolsága 4 km. Csak ezek nagyméretű célok. Ha kijön a AAA cikkem végre, akkor látni fogod, hogy kb. 30 cm-es célokat leszed a cucc 8-10 lövésből is. Komolyan mondom a fejemet fogom, hogy ekkora hülyeséget hogyan sikerült leírnod...
Akkor a te stílusodban: Komolyan mondom, a fejemet fogom hogyan nem vagy képes a saját előző mondataidat megjegyezni. Te magad szeretnéd elsősorban kis méretű drónok, bombák, robotrepülők ellen használni. Kit érdekel az elméleti maximális 3-4 km-es lőtávolság, ami csak nagy méretű repülőgépek és helikopterek ellen igaz, ha nincs olyan épeszű pilóta, aki ennyire közel repül a légvédelemhez. Az általad említett célok ellen 1, legfeljebb 1,5 km a gyakorlati hatásos lőtáv AHEAD lőszerrel. Mint az alábbiakban látható nem is lehet több, mert egy viszonylag kis körrel kell lefedni a kis méretű, ezért nagy repeszsűrűséget igénylő cél helyzetét.
Ne haragudj, de vedd már elő a sokat emlegetett matekot!
8-10 db AHEAD lőszerrel, lőszerenként 152 db 3,3 g-os repesszel 1216 - 1520 db repeszből álló felhőt lehet képezni. Ha egy 25-30 centi átmérőjű, azaz kb. 0,2-0,3 m2 keresztmetszető célt szemből néhány találattal szeretnél megszórni, akkor a repeszsűrűség néhányszor 10 db kell legyen m2-enként. Ebből könnyen ki lehet számolni, hogy tökéletesen egyenletes eloszlású repeszfelhőnél 2-4 méter sugarú kör fedhető le. A valóságban a repeszek eloszlása nagyon messze van a tökéletestől, így a gyakorlatban inkább egy 1,5-3 méter sugarú körrel kell lefedni a célt, ahhoz hogy a 8-10 lövedékes sorozat biztosan hatásos legyen.
Ezzel szemben a közelségi gyújtós 3P lőszerekből a 40 mm-es 1100 db, az 57 mm-es 2400 db előre gyártott volfrám repesszel rendelkezik. A lövedék testéből keletkező repeszekkel együtt pedig az összes repesz száma a 40 mm-esnél a 3000-es, az 57 mm-esnél a 8000-et is meghaladja, de ez utóbbi számokkal azért nem érdemes kalkulálni mert a lövedéktestből keletkező acél repeszek túlnyomó része túl kicsi. Maradjunk csak a volfrám repeszeknél, ahogy az AHEAD lőszernél is. A 3P lövedékek repeszei kisebbek, 0,3 grammosak, de a sebességüket nagyobb részben nem a lövedék aktuális repülési sebessége határozza meg, hanem a robbanótöltet. Ráadásul a lövés előtti a radaros távolság és sebesség mérés véges pontossága miatt az AHEAD a repeszeket sokkal nagyobb távolságra szórja ki a céltól, miatt amilyen távolságra a közelségi gyújtós robban. Ezért a repeszek többet is lassulnak az AHEAD esetélben. Pont azért kell az AHEAD esetében a nagyobb, nehezebb repesz, hogy ne veszítse el becsapódás előtt a mozgási energiáját. Így a közelségi gyújtós repeszei legalább 2-szer gyorsabbak. A becsapódási energiájuk darabonként nem 10-szer, hanem csak 2,5-3-szoz kisebb az AHEAD lőszer repeszeihez képest. A célban kifejtett hatás közti különbség pedig még kisebb, mert azt javarészt az egyik esetben kevesebb mint 7, a másik esetben 3 mm-es átmérő határozza meg. Ha valami létfontosságút talál a repesz, akkor majdnem mindegy hogy 7, vagy 3 mm-es lyukat üt.
Ugyanakkor 1 db 40 mm-es 3P lövegék majdnem annyi repeszt indít, mint amennyiből a 8-10 db AHEAD lövedék repeszfelhője áll, míg az 1 db 57 mm-es 3P lövedék kb dupla annyi repeszt képez, mint a 8-10 db-os AHEAD sorozat. Ráadásul az AHEAD szemből éri a gépágyú felé repülő célt, míg a közelségi gyújtós lövedékek oldalól oldalról szórják meg ugyanazt. Nagyvonalúan nem számolva a szárnyakkal, vezérsíkokkal, amik szemből szinte semmilyen célfelületet nem mutatnak,. oldalról viszont annál inkább, pusztán a törzset alapul véve, a már többször példaként használt kis mérető izraeli Delilah robotrepcsi a 33 centi átmérőjével és 2,71 m hosszával szemből 0,34 m2, oldalról 0,89 m2 célfelületet mutat. Számoljuk ki 3 méter távolságban a 40 mm-es 3P lőszer repeszsűrűségét optimális eloszlás mellett: A henger átmérője 6 méter, magassága pedig 2,25 méter, ha feltételezzük, hogy a repesz szórás a lövedék sebességének és a repeszek sebességének vektoros összeadásából adódóan a kereszttengelytől előre kb. 15 fok és 45 fok közti szögtartományt fed le. A henger palástja 42,4 m2, amire 1100 db repesz oszlik el, azaz 26 db/m2 a repeszsűrűség és oldalról bő 19 találat adódik a cél egy 2,25 méter hosszú szakaszán, aminek célfelülete 0,74 m2 (nem a teljes célfelülettel számoltam, csak a megszórt résszel). Ugyanennyi találathoz a szemből 0,34 m2-es célfelületen 56 db/m2 repeszsűrűség szükséges az AHEAD esetében. Tehát a 8-10 db AHEAD lövedékből álló sorozat, azaz 1216 - 1520 repesz egy 2,6 - 2,9 méter sugarú kör mentén oszolhat el, a 3P-hez hasonlóan ideális eloszlást feltételezve. 1 db 40 mm-es 3P lőszer viszont 3 méter sugarú körön produkálja ugyanezt. Tehát már egyetlen 40 mm-es 3P lőszerrel is kiváltható a 8-10 db AHEAD lőszer. 1 db 57 mm-es 3P pedig már 23 db AHEAD lőszerrel azonos átmérőjű körben produkálja ugyanazt a repesz találat számot.
A gyakorlatban persze a repeszek eloszlása egyik esetben sem optimális, így mind az AHEAD sorozat által lefedett kör, mind a közelségi gyújtás távolsága a fentieknél kisebb. De az arányokat a fenti számítás jól érzékelteti.
Innentől kezdve egyszerű a kérdés.1 db 40 mm-es 3P, vagy 10 db AHEAD lőszer-e a drágább. Hiszen ilyen arányban azonos a harcértékük, megsemmisítési valószínűségük. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a közelségi gyújtós lövedékeket egyesével lövöldözik. Mint ahogy az AHEAD lövedékekből is 8-10-nél bőven többet szórnak el, ha nehezebb (kisebb, gyorsabb), veszélyesebb célpont jön.
Megjegyzem, hogy a 3P miden olyan cél ellen hatásos, ami ellen az AHEAD is, de ezen kívül még:
- Képes felülről megszórni fedezék mögött lebegésben lévő helikoptert, ami viszonylag tipikus eset a harci helikoptereknél.
- Képes felülről megszórni a földön fekvő, vagy fedezék mögött lévő gyalogságot
- Képes átütni számottevő vastagságú falat, páncélt, hiszen nem apró repeszek érkeznek a célba, hanem megfelelő gyújtó állás esetén a lövedék egészben. Átütés után belül aprít fel mindent a repeszeivel és takarít ki a robbanó töltenének túlnyomásával.
- Képes nem páncélozott földi és vízi célokat közvetlen találattal kibelezni kb teherautó és motorcsónak méretig.
Ha nagyon leegyszerűsítjük, az AHEAD hátránya az időzített működési elvéből adódik. Abból, hogy nem egy pár méteres távolságból dolgozó közelségi gyújtó pontosságára, hanem a lövés előtt, a céltól km-nél nagyobb távolságra üzemelő tűzvezető radar pontosságára alapoz. Ezért kénytelen a céltól nagyobb távolságra kiszórni a repeszeit. Valamint a repeszeket nem egy robbanótöltet tolja bele a célba közelről, hanem csak a lövedék aktuális sebességből tudnak gazdálkodni. Emiatt nagyobb repeszekre van szükség, ami kisebb repesz számot jelent. Az összes többi ebből következik. Ugyanazt a repesz sűrűséget csak nagyságrenddel több AHEAD lőszerrel lehet elérni a működési elvből adódóan.
Kicsit hasonló a helyzet, mint az önirányított és a távirányítot rakéták esetében. Az önirányított rakéta a célhoz közeledve egyre pontosabb, míg a távirányított a rávezető állomástól távolodva (tehát a célhoz közeledve) egye pontatlanabb. A gyújtók esetében a közelségi gyújtó az önirányított analógiája, hiszen a célhoz közel mér. Az időzített AHEAD pedig a távirányított analógiája, hiszen a lövés előtti mérésre alapozva időzítik.
Ha a rakéta irányításnál az önirányított rakétákat favorizálod, akkor a gyújtóknál miért az időzített gyújtó a kedvenced?
Milyen célsebességet vettél alapul?
1-1,5 km határos lőtávnál? Még egy 200-250 m/s-al csapató robotrepcsi is pár másodperc alatt odaér. Most gondold el ha a cél egy rakéta. Mondjuk egy HARM, amit a gépágyú radarja csalt oda. A HARM kisebb célfelületet jelent szemből, és sokkal nagyobb sebességet. És ha nem egy HARM, hanem kettő, akkor már tényleg megoldhatatlan gond van.
Mondom, várd meg a AAA cikket. Számokkal ott lesz.
Úgy csinálsz, mintha más alapműveleti szinten sem tudna számolni és a te irományod lenne a biblia, amire áhítattal várni kell és annak olvasása nélkül még az alapokkal sem lehet tisztában senki. Akkor most nekem is olyan nagy arcom lesz, mint neked szokott lenni: Remélem a fenti kis levezetéssel hozzá tudtam járulni ahhoz, hogy a kedvenc AHEAD lőszeredet ne csak a mezei lőszerekkel, hanem például a közelségi gyújtásúakkal is összevetve, objektíven tudd majd értékelni. Még nem késő átgondolni azt a cikket.
Ez sem igaz, mert a szórás miatt vagy közel repül a célhoz eléggé vagy nem. Ha azonos szórásképe van a közelségi gyújtónak / grátánt, akkor tökugyanaz a végeredmény. Gondold végig matekkal...
Mint a fentiekből látható, végig gondoltam matekkal.
Nagy igazság, hogy a közelségi gyújtós vagy elég közel repül, vagy nem. Pont ugyanez igaz az AHEAD sorozatra is. Vagy befedi a célt a repeszfelhővel, vagy nem. Csak az AHEAD lőszerből egy nagyságrenddel többre van szükség ugyanolyan sugarú kör lefedéséhez, mint amilyen sugáron belül a közelségi gyújtós hatékony.
Ezzel az azonos szórásképpel kimondatlanul azt feltételezed, hogy 1 db AHEAD által lefedett terület = 1 db közelségi gyújtós által lefedett területtel. Na ez az ami nem igaz. Itt van a nagyságrendi tévedés.