Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
.Az M2 is ennyire '80-as évek hangulatot áraszt úgy, hogy 2008-ban állt hadrendbe? Ehhez képest enyhe 1988 utánérzése van az embernek.
.
.
Ez inkább szemre 60-70-es évek szinvonala. A bal felső sarokban a steampunkos antik nyomásmérő óra és viharlámpa pedig a 20-as évek leginkább.
Teljes mértékben egyet értek. Azok a régies antik benyomást keltő dolgok általában jóval drágábban előállítható és megbízhatóbb dolgok, mint a sok digitális kütyü. Tegyük ezt tisztába, a digitalizáció leginkább költségcsökkentési okok/hely-tömegcsökkentés miatt terjed a HT-ban. Egy helikopternél/vadászgépnél fontos nagyon a méret/tömeg, egy szárazföldi technikánál annyira nem. Nyilván nem azt akarom mondani hogy a régi jobb abszolút mértékben mint az új, mert a digitalizáció sok tekintetben természetesen főleg a kezelők munkájának megkönnyítésében, jobb átláthatóságot és több funkciót biztosítva hoz valódi előnyöket, a tényleges harcászati paraméterek nem feltétlenül ettől függenek.A design egy dolog, a megbízhatóság, működés pedig egy másik. Sajnos régebben sokkal stabilabb, megbízhatóbb, dolgokat csináltak, mint mostanában. Tovább is bírták a gyűrődést, mégha kevésbé voltak "szépek" is. Nekem egy 24 éves magyar mosógépem van és nem cserélném le egy mai, korszerű, csili-vili nyugati mosógépre, ami anyámnak van (Bosch), mert nem igen, vagy nagyon drágán javítható fos.
A tényleges harcászati paraméterek annyira függenek a kijelzőktől is, hogy a konkrétan a F-15 pilóták szóltak, hogy szart sem és a szép radar és egyéb fejlesztés, ha nem lehet a ember-gép interface szintje miatt kihasználni. Ez persze nem azt jelenti, hogy 60 colos TV kell, de azért lássuk már a különbséget a tenyérnyi és a kb. 15-18 hüvelykes képernyők közötti gyakorlati különbséget. A mechanikai igénybevételnek is sanszosan messze jobban ellenáll egy LCD, mint egy CRT technológia. Könnyebb is...Teljes mértékben egyet értek. Azok a régies antik benyomást keltő dolgok általában jóval drágábban előállítható és megbízhatóbb dolgok, mint a sok digitális kütyü. Tegyük ezt tisztába, a digitalizáció leginkább költségcsökkentési okok/hely-tömegcsökkentés miatt terjed a HT-ban. Egy helikopternél/vadászgépnél fontos nagyon a méret/tömeg, egy szárazföldi technikánál annyira nem. Nyilván nem azt akarom mondani hogy a régi jobb abszolút mértékben mint az új, mert a digitalizáció sok tekintetben természetesen főleg a kezelők munkájának megkönnyítésében, jobb átláthatóságot és több funkciót biztosítva hoz valódi előnyöket, a tényleges harcászati paraméterek nem feltétlenül ettől függenek.
Felhasználóbarátabb az új digitális technika, abban hogy megbízhatóbb én nem vagyok biztos. Könnyebb kezelni, az tény. Ott ahol a hely/tömeg nincs nagyon behatárolva(egy vadászgép nyilván nem ilyen), véleményem szerint leginkább kényelmi funkcióban tud többet adni, pláne ha jól ki van képezve a kezelő személyzet.A tényleges harcászati paraméterek annyira függenek a kijelzőktől is, hogy a konkrétan a F-15 pilóták szóltak, hogy szart sem és a szép radar és egyéb fejlesztés, ha nem lehet a ember-gép interface szintje miatt kihasználni. Ez persze nem azt jelenti, hogy 60 colos TV kell, de azért lássuk már a különbséget a tenyérnyi és a kb. 15-18 hüvelykes képernyők közötti gyakorlati különbséget. A mechanikai igénybevételnek is sanszosan messze jobban ellenáll egy LCD, mint egy CRT technológia. Könnyebb is...
.A design egy dolog, a megbízhatóság, működés pedig egy másik. Sajnos régebben sokkal stabilabb, megbízhatóbb, dolgokat csináltak, mint mostanában. Tovább is bírták a gyűrődést, mégha kevésbé voltak "szépek" is. Nekem egy 24 éves magyar mosógépem van és nem cserélném le egy mai, korszerű, csili-vili nyugati mosógépre, ami anyámnak van (Bosch), mert nem igen, vagy nagyon drágán javítható fos.
.Állj!!! Tévedés! Én nem a modern dolgok ellen vagyok, szerintem is kell a fejlődés. Én nem a kijelzőkröl beszéltem, hanem a viharlámpáról. Természetesen a kijelzőknél teljesen más a helyzet (azon én is megdöbbentem), ott egyszerűen váltani kell!! mert harcászatilag a CRT nem versenyképes, viszont sokkal drágább, a javítása pedig sokszor nem célszerű. A viharlámpa nem mérvadó ilyen tekintetben.
Valószínűleg a modernebb dolgoknál az a probléma, hogy annyira ki vannak hegyezve, lekönnyítve, hogy élettartamban, javíthatóságban sehol sincsenek a régebbiekhez.
A Pancírnak nem a repülőgépek lelövöldözése a fő dolga.A legvedelmi technika harcaszat ahogy barmely mas dolog a vilagban nem egy statikus hanem egy folytonosan valtozo fejlodo dolog. 1961 ben a radarok sok sok perccel azelott mar bemertek Powers gepet hogy az a legvedelmi raketak hatosugaraba kerult volna. Ahogy a technika es vele egyutt a harcaszat valtozott fejlodott ugy csokkent le a legvedelmi rendszerek szamara rendelkezesre allo ido ami alatt a celt fel kell deriteniuk, kovetesbe kell fogni, loelemeket megallapitani es az ideallis idopontban inditani a raketat vagy tuzelni. Mara ez odajutott hogy az alacsonyan repulo gepek kis radarkeresztmetszetu stand off raketakat inditanak melyek felderitesere befogasara masodpercek vannak. Raadasul az esetlegesen tobb iranybol egyszerre tamado celokrol meg nem is beszeltunk.
Eppen ezert minden legvedelmi komplexum gyartoja mar joideje arra torekszik hogy a leheto legjobban kizarja a dontesi folyamatokbol a rendszer leggyengebb lancszemet ami nem mas mint az ember. Az ember a leglassab eleme ennek a lancnak aminek azoka lehet faradtsag, kepzetlenseg,tulterhetlseg, felelotlenseg, stb. Donteselassu es a legnagyobb hibaszazalekkaljar rendszerszinten. Mara a korszeru rendszereknel gyakorlatilag a rendszer uzem/harc elotti beallitasa SETUP a feladata ( milyen iranykra milyen tavolsagra hany raketat milyen gyujtoval stb stb. Illetve harc kozben vetojoggal bir az az letilthatja a rendszertegy egy celrol vagy altalanossagban az egesz rendszert.
Elnezve a felveteleket a BUK legkorszerubb kezelopultjai is egy minimum ket generacioval korabbi mar tulhaladott rendszert mutatnak barmennyire is probaljak az uj kepernyokkel meg csili vili dolgokkal feldobni. Korszeru harban korszeru ellenfellel szemben csak szerencses lovesben bizhatnak ami vagy van vagy nincs. Azonban az esetek tobbsegeben csak a celpont es aldozat szerepet fogjak betolteni csakugy mint a hasonlo ( talan egy fel generacioval mar fiatalabb ) Pantsir Sziriaban ahol a legnagyobb hattertamogatas es akarat ellenere sem sikerult meg egy izraeli gepetsemleszednie ellenben forditva mar nem egy kerult veszteseglistara.
A magyar szemnek tetszik meg az osoreg KUB hoz kepest "csillaghajo" mind kepessegben mind megjelenesben azonben hogy tortenelmi hasonlattal eljek ma egy ilyen "korszeru" BUK nem lenne mas mint amikor anno a MKH Fiat CR-42 seket szerzett be amikor mar a teljesen femepitesu monoplan vadaszok ME-109 Spitfire stb karcoltak az eget mindenfele.
A Pancírnak nem a repülőgépek lelövöldözése a fő dolga.
Dinamo már megbocsáss, de iszonyatos tévedésekben leledzel, látszik, hogy csak felszinesen ismered. A végkövetkeztetéseid pedig egy dilettánsé. Annyira egysikú és gyermeteg, hogy még vitatkozni sem érdemes veled.
Ez így generálisan nagyon nem igaz.A legvedelmi technika harcaszat ahogy barmely mas dolog a vilagban nem egy statikus hanem egy folytonosan valtozo fejlodo dolog. 1961 ben a radarok sok sok perccel azelott mar bemertek Powers gepet hogy az a legvedelmi raketak hatosugaraba kerult volna. Ahogy a technika es vele egyutt a harcaszat valtozott fejlodott ugy csokkent le a legvedelmi rendszerek szamara rendelkezesre allo ido ami alatt a celt fel kell deriteniuk, kovetesbe kell fogni, loelemeket megallapitani es az ideallis idopontban inditani a raketat vagy tuzelni.
Hát, alacsonyan repülést 1991 ODS első hete óta senki nem adta elő. Persze lehetséges, csak a stealth mellett eddig kvázi feleslegesség vált. A stealth lényege, hogy úgy csökkenti az felderítési távolságot, hogy nem kell repülési profilban akkora korlátokat tenni. Nem a domborzat a mérvadó, a hatótávolságot sem kell durván beáldozni.Mara ez odajutott hogy az alacsonyan repulo gepek kis radarkeresztmetszetu stand off raketakat inditanak melyek felderitesere befogasara masodpercek vannak. Raadasul az esetlegesen tobb iranybol egyszerre tamado celokrol meg nem is beszeltunk.
A kizárás erős szó, mert az ember határozza meg azt, hogy mire és hogyan dolgozzon a rendszer. Lásd a Patriot leírását a HTÖ-ben. Ebben valós időben is bele lehet nyúlni, csak egy ponton túl inkább nem szabad, mert a hibás döntés aránya egyre veszélyesebb, ha nincs idő gondolkodni. De ettől nincs kizárva az ember. Az AVR-nél is magyaráztam, hogy mi a különbség az automatizált és automatikus szavak között.Eppen ezert minden legvedelmi komplexum gyartoja mar joideje arra torekszik hogy a leheto legjobban kizarja a dontesi folyamatokbol a rendszer leggyengebb lancszemet ami nem mas mint az ember.
Tehát nincs kizárva az ember, csak a hosszú döntési lánc egyes elemeinél kivehető és a pre-definiált elem marad ment és az ember csak a folyamat legvégén tilthat le dolgokat, ha úgy érzi szükséges, pl. téves IFF miatt. Vagy mert nem várja el, hogy a rakéta húzzon már bele akkora G-t, amit nem tud. Lásd a jemeni ABM műveletet, amikor a Patriot osztály mögé lőttek. Hpasp ezt is bemutatta.Az ember a leglassab eleme ennek a lancnak aminek azoka lehet faradtsag, kepzetlenseg,tulterhetlseg, felelotlenseg, stb. Donteselassu es a legnagyobb hibaszazalekkaljar rendszerszinten. Mara a korszeru rendszereknel gyakorlatilag a rendszer uzem/harc elotti beallitasa SETUP a feladata ( milyen iranykra milyen tavolsagra hany raketat milyen gyujtoval stb stb. Illetve harc kozben vetojoggal bir az az letilthatja a rendszertegy egy celrol vagy altalanossagban az egesz rendszert.
Az M2 export és M3 esetén nem ezt látom.Elnezve a felveteleket a BUK legkorszerubb kezelopultjai is egy minimum ket generacioval korabbi mar tulhaladott rendszert mutatnak barmennyire is probaljak az uj kepernyokkel meg csili vili dolgokkal feldobni.
És ki mondta, hogy a Pancír HMZ-jében valaha is járt egyetlen IAF gép is...? Vagy van forrásod, radar tracked erre? Mert azt sem lehet tudni, hogy egyáltalán hány céljel volt összesen a támadások során, hogy hány gép indított hány fals célt és csapásmérő fegyvert.Korszeru harban korszeru ellenfellel szemben csak szerencses lovesben bizhatnak ami vagy van vagy nincs. Azonban az esetek tobbsegeben csak a celpont es aldozat szerepet fogjak betolteni csakugy mint a hasonlo ( talan egy fel generacioval mar fiatalabb ) Pantsir Sziriaban ahol a legnagyobb hattertamogatas es akarat ellenere sem sikerult meg egy izraeli gepetsemleszednie ellenben forditva mar nem egy kerult veszteseglistara.
Most az M2 exoport változatáról beszélsz vagy az M3-ról?A magyar szemnek tetszik meg az osoreg KUB hoz kepest "csillaghajo" mind kepessegben mind megjelenesben azonben hogy tortenelmi hasonlattal eljek ma egy ilyen "korszeru" BUK nem lenne mas mint amikor anno a MKH Fiat CR-42 seket szerzett be amikor mar a teljesen femepitesu monoplan vadaszok ME-109 Spitfire stb karcoltak az eget mindenfele.
Melyikeket?Veled NEM! Régen már megírtam, tartom is hozzá magamat! A hozzászólásaimat olvasd végig, van benne elég sok érv és tény.
Uhum !Molni! Te meg válaszoltál mindent. Dinamo meg azt olvassa, amelyiket akarja. Innentől én nem foglalkozom vele.