A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
Néhány kép feszkó oldásként! :D Saját felvételek!
26766459823_35885fa2b2_k.jpg
</a><script async src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js" charset="utf-8"></script>"
26765481374_25f540cacf_k.jpg
</a><script async src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js" charset="utf-8"></script>"

a bácsi szerintem egy idős a löveggel :)
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 824
2 548
113
<blockquote rel="Pocok75">Néhány kép feszkó oldásként! :D Saját felvételek!
26766459823_35885fa2b2_k.jpg
</a><script async src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js" charset="utf-8"></script>"
26765481374_25f540cacf_k.jpg
</a><script async src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js" charset="utf-8"></script>"

a bácsi szerintem egy idős a löveggel :)</blockquote>
A bácsi testvére tüzér volt az észak-afrikai és olaszországi fronton, a bácsi csak a háború után vonult be. El is sütötték a löveget többször is nap folyamán! Jó volt beszélgetni velük, remek kis nap volt!
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
galland

Valóban te hoztad fel a témát, de nem a te egyedüli elméleted. Sokan gondolkodtak már el ezen, köztük én is. De szerintem ezen a mi lett volna ha opción már a háború vége felé is elgondolkodtak a németek. Szóval ez egy örök történelmi kérdés marad.
(Ezzel a hozzászólással nem a bátorságod akartam kisebbíteni amivel behoztad a témát a fórumba.)

Jaj, nem, nem érzem magaménak a kérdést. Be kell valljam, itt igazából mindenkihez kismiska vagyok! Se egyetem, se ehhez kapcsolódó munkahely, monjuk már 15 éve fegyveres szervnél dolgozom. Minden amit tudok, könyvekből veszem, nem tanították. Olyan 6-700 könyvem van, csak erről a témáról. Top Gunnal kezdtem 1992-ben. Azóta már a Sas, a Regiment, néha a Haditechnika, és minden hónapban a Honvéd. Elolvasom mindkét oldalt, pl a tizen akárhány kötetes a Nagy Honvédő háború történetétől az Otto Carius emlékirataiig bezárólag. Persze mindenki magát emeli ki, de próbálom megtalálni a mértani közepet, talán így a reális.
Monjuk amit Molni írt, a Zoli hajói-t ma este kukkolom meg.plusz infó mindíg jó.
Egyébként hiányolom mindenhol, a Francia flotta bemutatását, mind Vhicy, mind az Angolokhoz átállt hajókról! Ebben tudnátok segíteni? Hol tudakozódhatnék erről?
 
M

molnibalage

Guest
Molni: Érts meg valamit. Senki nem állítja, hogy a németek, csak úgy kigyalogolhattak volna a partra.
Pedig egyesek szinte ilyet haluznak be, hogy kompokkal és összeguberált szállító hajókkal majd nehézfegyverzetű hadosztályokat (többesz szám!) raknak parta első hullámban és megy a logisztikája is, ami egyszerűen röhejes elképzelés.

Azt állítottam, és ezt a történelemre visszanézve elismerheted, hogy csak akkor nyerhették volna meg a háborút, ha partra szállnak, és elfoglalják Angliát.
Thank you captain obvious... És én hol tagadtam ennek ellenkezőjét? Pontosan az az alapprobléma és annak alapkövetelménye, amit a LW soha nem ért el, a közelében nem jártak. A szövik 1944-re meg igen.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 120
113
galland

Szerintem itt mindenki laikus a témában, én is.
De pont ettől jók ezek a fórumok, sokat tanulhatunk egymástól :)
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
<blockquote rel="eSeM"><blockquote rel="Pocok75">Néhány kép feszkó oldásként! :D Saját felvételek!
26766459823_35885fa2b2_k.jpg
</a><script async src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js" charset="utf-8"></script>"
26765481374_25f540cacf_k.jpg
</a><script async src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js" charset="utf-8"></script>"

a bácsi szerintem egy idős a löveggel :)</blockquote>
A bácsi testvére tüzér volt az észak-afrikai és olaszországi fronton, a bácsi csak a háború után vonult be. El is sütötték a löveget többször is nap folyamán! Jó volt beszélgetni velük, remek kis nap volt!
</blockquote>

az ilyeneket szívesebben olvasnám itt :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 120
113
Ez is egy jó történet:
http://www.origo.hu/tudomany/tortenelem/20160602-masodik-vilaghaboru-adriai-tenger-u-81-donitz-admiralis-konvojcsatak-hms-ark-royal-rombolo.html
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként hiányolom mindenhol, a Francia flotta bemutatását, mind Vhicy, mind az Angolokhoz átállt hajókról! Ebben tudnátok segíteni? Hol tudakozódhatnék erről?
Matapan, Mers-El Kabir írásokban Zoli oldalán.
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
<blockquote rel="galland">
Egyébként hiányolom mindenhol, a Francia flotta bemutatását, mind Vhicy, mind az Angolokhoz átállt hajókról! Ebben tudnátok segíteni? Hol tudakozódhatnék erről?
Matapan, Mers-El Kabir írásokban Zoli oldalán.
</blockquote>

Köszönöm
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 449
17 961
113
Napi 1 cirkáló és 2 romboló veszteség, ha a németek tudták volna tartan ezt a tempót, akkor pár hét alatt felőrlik a segéd hajókat. :eek: Kérdés, hogy a német bombázók medig bírták volna. Iszonyatos felörlő harc lett volna
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<i>Egyébként meg a hadijáték is azt hozta ki, hogy bukta az egész. Szóval nem értem, hogy te is mit pattogsz. Ha már ennyire benne vagyunk a hangnemben...</i>

A hadijáték (amit nagyrészt angolok szerveztek, szóval valószínüleg nem volt elfogult a németekkel szemben) azt hozta ki, hogy brutális vesztességeket szenvedett az angol flotta, ami a későbbiekben nagyon rosszul jött volna nekik. Lehet, hogy ezt a csatát megnyerték volna, de utána lehet, hogy Dönitz kiéhezteti Angliát. A másik meg, hogy úgy jött ki nagy nehezen az angol győzelem, hogy a németek a légierőt nem rendeltetésszerúen használták. A valóságban használták volna az angol sereg bombázására, úgy már más lett volna az eredmény.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg">Egyébként a világháború előtt, majd az elején 39-40-41-ben a háborús felek kb. mennyire voltak képben az ellenséges országok haditechnikájának mennyiségével?
Sokszor nagyon nem. Kiváló példa erre a megfuvaroztatott angol (?) követ vagy mi. Elment egy reptérre és ott sorakozott 100 vagy mittomén mennyi Me-109. Autóba be, autókáztak egy kicsit, egy másik reptéren megint mutattak ki ugyanennyi gépet, tolták propagandát.

Azt persze nem kötötték az orrára, hogy a két autókázás között az összes gépet átreptették. A szovjetek is eljátszották ez a bomber gap idejét az interkont bombázókkal.

Esetleg a hadikibocsátásról mennyi infójuk lehetett? Pl. a németeknek fogalmuk sem volt róla, amikor megindították a háborút, hogy egyedül Anglia több repülőgépet gyárt, mint ők?
Nem valószínű, hogy tudtak erről, akkor az Angliai csatát nem erőltették volna...

</blockquote>

Ez érdekes és vicces is. :)
Mikor volt? A háború előtt?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<i>Illetve Neville Chamberlain németek általi "megalázása" sem tett jót a két ország viszonyának. Konkréten ezek után senki nem bízott a németekben.</i>

Fip ez mi is volt?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Na, hogy kicsit eltérjünk ettől a partraszállástól, mert már többet harcoltunk egymással, mint a németek és az angolok. :)

Szerintem Hitler legeslegnagyobb hibája amit elkövetett, az a mindenféle népek iránti gyűlölete. Ráadásul ez nem is egy véletlenül elkövetett hiba, vagy a helyzet nem kellő ismeretéből következő tévedés volt, hanem mindenféle ésszerű gondolkodással szembement.
1. A népírtások. Háború közben saját erőforrásokat kötött le azért, hogy saját erőforrásokat pusztítson. Mert ugyebár az a 6 millió zsidó és ki tudja hány millió egyéb nemzetiség Németországnak dolgozott. Német hadseregbe lehetett volna besorozni őket. A másik meg, hogy arra pazarolták a vasúti kapacitást, hogy összegyűjtsék őket. Továbbá több tízezer vagy százezer német katona ahelyett, hogy a fronton harcoljon, a hátországban hajkurászta a kiírtandó népeket.
2. Szintén hasonló dolog a szovjet hadifogjok megölése. Egyes történészek szerint nem volt kapacitásuk annyi hadifogjot ellátni. Hát szerintem meg sem próbálták. Mindent meg kellett volna tenni azért, hogy azok a hadifogjok Németországba érjenek. Az egyik, hogy dolgoztak volna a munkaerőhiányban szenvedő gyárakban. A másik pedig, hogy ha jól bánnak velük, akkor akár még Sztálin ellen is lehetett volna őket használni.
3. A Szovjetunió elfoglalt területein élőkkel való brutális bánásmód. A baltiak, ukránok felszabadítóként üdvözölték őket. Errefel ők meg rosszabbul viselkedtek velük, mint Sztálin. Ha pl. az ukránoknak és a többi népnek legalább egy kis autonómiát ad (mint a szlovákoknak, horvátoknak), valamint függetlenséget ígér a háború utánra, nem lett volna partizánháború, a több tízmilliós Ukrajna mellé áll, egész hadseregeket lehetett volna felállítani belőlük.
Utána ez egy dominóhatást indíthatott volna el. A Szovjetúnióban élő többi nép is (pl. kaukázusiak) fellázzadhatott volna, vagy esetleg több katonaszökevény lett volna a szovjet oldalon.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Rosszul tudod.
Hitler úgy vélte, hogy az ukránok annyira át vannak itatva gót vérrel, hogy velük szemben, semmiféle retorziót nem lehet foganatosítani.
Örömmel vettek részt a toborzásokon, a háború végén, amikor a frontvonal mögé kerültek, az 50-es évek közepéig harcoltak a bolshevikok ellen, a baltiakkal egyetemben, mint, ahogy a honi Hadsereg is.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
Cikk a szicíliai partraszállásról:

http://erdekestortenelmunk.blog.hu/2016/06/02/a_husky-hadmuvelet
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 549
15 345
113
Na, hogy kicsit eltérjünk ettől a partraszállástól, mert már többet harcoltunk egymással, mint a németek és az angolok. :)

Szerintem Hitler legeslegnagyobb hibája amit elkövetett, az a mindenféle népek iránti gyűlölete. Ráadásul ez nem is egy véletlenül elkövetett hiba, vagy a helyzet nem kellő ismeretéből következő tévedés volt, hanem mindenféle ésszerű gondolkodással szembement.
1. A népírtások. Háború közben saját erőforrásokat kötött le azért, hogy saját erőforrásokat pusztítson. Mert ugyebár az a 6 millió zsidó és ki tudja hány millió egyéb nemzetiség Németországnak dolgozott. Német hadseregbe lehetett volna besorozni őket. A másik meg, hogy arra pazarolták a vasúti kapacitást, hogy összegyűjtsék őket. Továbbá több tízezer vagy százezer német katona ahelyett, hogy a fronton harcoljon, a hátországban hajkurászta a kiírtandó népeket.
2. Szintén hasonló dolog a szovjet hadifogjok megölése. Egyes történészek szerint nem volt kapacitásuk annyi hadifogjot ellátni. Hát szerintem meg sem próbálták. Mindent meg kellett volna tenni azért, hogy azok a hadifogjok Németországba érjenek. Az egyik, hogy dolgoztak volna a munkaerőhiányban szenvedő gyárakban. A másik pedig, hogy ha jól bánnak velük, akkor akár még Sztálin ellen is lehetett volna őket használni.
3. A Szovjetunió elfoglalt területein élőkkel való brutális bánásmód. A baltiak, ukránok felszabadítóként üdvözölték őket. Errefel ők meg rosszabbul viselkedtek velük, mint Sztálin. Ha pl. az ukránoknak és a többi népnek legalább egy kis autonómiát ad (mint a szlovákoknak, horvátoknak), valamint függetlenséget ígér a háború utánra, nem lett volna partizánháború, a több tízmilliós Ukrajna mellé áll, egész hadseregeket lehetett volna felállítani belőlük.
Utána ez egy dominóhatást indíthatott volna el. A Szovjetúnióban élő többi nép is (pl. kaukázusiak) fellázzadhatott volna, vagy esetleg több katonaszökevény lett volna a szovjet oldalon.
Megint csak a "ha, mi lett volna"..... :)
A III. Birodalom alapfilozófiájáról írtál. Ha ezt nem tették volna meg, akkor a Birodalom nem az lett volna, ami VOLT. Ha Hitler és rezsimje (mert azért nem CSAK ő volt ott) a szerinted vázolt elveket és gyakorlatot követi, akkor nem tör ki a vh., hanem fehér asztal mellett megegyeztek volna. Ezért utálják a történészek a "ha" szócskát.... :) Ha apámnak áramszedője lett volna, én lennék a trolibusz....
Egyébként elég sok szu-beli állampolgár áltt a németek oldalára, de nem bíztak bennük. Segédcsapatként használták őket, amíg a KONR meg nem alakult.... Későn... (Lásd Vlaszov tb. és csapata)....
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ez is egy jó történet:
http://www.origo.hu/tudomany/tortenelem/20160602-masodik-vilaghaboru-adriai-tenger-u-81-donitz-admiralis-konvojcsatak-hms-ark-royal-rombolo.html

Jó írás. Ebből valamennyire választ is kaptál a tengeralattjárós kérdésedre. :)
1939 szeptemberében 52 tengó volt.
Azért nem semmi volt akkoriban tengeralattjárón szolgálni. 3-6 hónap volt az átlagos "életkor" és a 40000 tengerészből 30000 meghalt. A kamikaze pilótákon kívül volt még ilyen veszélyes állás a seregben?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Rosszul tudod.
Hitler úgy vélte, hogy az ukránok annyira át vannak itatva gót vérrel, hogy velük szemben, semmiféle retorziót nem lehet foganatosítani.
Örömmel vettek részt a toborzásokon, a háború végén, amikor a frontvonal mögé kerültek, az 50-es évek közepéig harcoltak a bolshevikok ellen, a baltiakkal egyetemben, mint, ahogy a honi Hadsereg is.

A Baltikumban és Ukrajnában is jelentős partizántámadások voltak, bár azt nem tudom, hogy milyen nemzetiségüek.