A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
  1. Én az USA elnöke vagyok, az amerikai állampolgárok élete a fontos nekem.
  2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen.
  3. A japók az ultimátumra nem válaszoltak.
  4. Ha nem vetem be, akkor marad a partraszállás.
1. Én Németország Führere vagyok, az árja német faj minden élete fontos nekem.
2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen( o_O )
3. Az angolok az ultimátumra nem válaszoltak.
4. Ha nem vetem be akkor marad a partraszállás.

A lényeg, hogy rövidebb lett a háború nem? Ööö, miért is megy a krákogás a civilek elleni atrocitások miatt a keleti fronton? Hiszen csak rövidítették a háborút. :D
 
M

molnibalage

Guest
1. Én Németország Führere vagyok, az árja német faj minden élete fontos nekem.
2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen( o_O )
3. Az angolok az ultimátumra nem válaszoltak.
4. Ha nem vetem be akkor marad a partraszállás.

A lényeg, hogy rövidebb lett a háború nem? Ööö, miért is megy a krákogás a civilek elleni atrocitások miatt a keleti fronton? Hiszen csak rövidítették a háborút. :D
A civilek elleni atrocitások hol rövidítették a háborút?
Ellenben a két városban katonai célpontok is voltak. Ahogy civilek is.
A háború X-dik évében mindenki célpontnak tekintette sajnos azokat is.
De ezért sem ültettek senkit Nürnbergben a LW-tól azzal a váddal a padra, hogy civileket bombáztak...

Azért néha egészen elképedek a szellemi rövidnadrágság igen magas fokain és az ilyen balfék revitalizáláson.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
A civilek elleni atrocitások hol rövidítették a háborút?
Ellenben a két városban katonai célpontok is voltak. Ahogy civilek is.
A háború X-dik évében mindenki célpontnak tekintette sajnos azokat is.
De ezért sem ültettek senkit Nürnbergben a LW-tól azzal a váddal a padra, hogy civileket bombáztak...

Azért néha egészen elképedek a szellemi rövidnadrágság igen magas fokain és az ilyen balfék revitalizáláson.
Értem. Tehát ha a levegőből gyilkolok céltalanul egász populációkat, az tiszta mint a patyolat, de nekem aztán nehogy beleágyúzzatok a tömegbe, vagy tartsatok mészárlást gödrök szélén, mert az csúnya dolog. :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Akkor te egy magyarország - gyűlöltellenségeink konfliktusban "megtiltanád" a bombázást (sőt az ágyúzást is), nehogy ellenséges civilek meghaljanak?
Én sokkal fontosabbnak gondolom a sajátjaim védelmét, ezért elfogadom ha Truman pont így gondolta.
Minden szentnek maga felé hajlik ugye. A világgal az a probléma, hogy azok, akik felégettek több tucatnyi városnyi civilt, utána mélységesen felháborodtak erkölcseikben, mert a másik más indokok mentén úgy döntött, hogy hasonló érzékenységgel tevékenykedik. Szóval mióta lezajlott ez az egész, azóta azt szajkózzák, hogy senki nem náculhat, miközben persze ők teszik erőből akármilyen okkal is(a legszabadabb nemzet, világcsendőr, meg a felszabadítók és aki mást mond, blablabla, ki lettünk írtva) és ebből jelenleg baromi nagy feszkó generálódik, amiben írja át a múltat is. És azzal kezdte, hogy van a jó tömeggyilkosság, meg van a velejéig gonosz. Breivik sátáni gonosz, amerikai pilóta esküvői menetet bombázva a demokrácia hírnöke, a legszabadabb legkirályabb nemzet blablablaaaaaahhh...., Vukorvár ostroma barbár szörnyűség, a többszáz más etnikumú áldozat vért kíván, nemzetközi bíróságot ide, Fallujah ostroma a szabadság és a demokrácia lágy ecsete csupán egy komor és sötét világ festővásznának megtisztítása során, a legyilkolt irakiak minek voltak ott, megvonom a nemzetközi bíróságtól a támogatást és köröztetni kezdem aki eljárna ellenünk, blablablaaaah..., elítéljük Kínát az átnevelő táborok miatt, ahol embereket tartanak fogva eljárás nélkül, Guantanamo a szabadság szilárd bástyája, miként Izrael ahol ugyanezt teszik, de ott demokratikusan blablablaaaah...., rettenetes terror ez, amerikai polgárokat öltek meg a terroristák a tornyok ledöntésekor, aki civilek életére tör, az rosszabb az állatnál, de a 30 000 észak viet civil CIA kommandók általi legyilkolása pusztán félelemkeltés céljából az ember legdicsőbb harca a kommunizmus ellen, ami lehet, hogy megölte volna őket, blablablaaah...London bombázása embertelen tett volt, amiért bűnhődnie kell a németeknek, de Hiroshima és Nagasaki példaértékűen demokratikus, etikus és emberbarát cselekedet volt....És annyit lehetne sorolni. Vagy egy fostalicska hatalmas hazugságokra épülő kép, ami jelenleg a világ vezérfonala, úgy, hogy egy csomóan tudják, hogy micsoda okádék emberek okádék hazugságaiból áll, de nehogy mást akarj, ez tuti jó, hidd el, a legjobb, emit eddig az ember kitalált...blablablaaah.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Minden szentnek maga felé hajlik ugye. A világgal az a probléma, hogy azok, akik felégettek több tucatnyi városnyi civilt, utána mélységesen felháborodtak erkölcseikben, mert a másik más indokok mentén úgy döntött, hogy hasonló érzékenységgel tevékenykedik. Szóval mióta lezajlott ez az egész, azóta azt szajkózzák, hogy senki nem náculhat, miközben persze ők teszik erőből akármilyen okkal is(a legszabadabb nemzet, világcsendőr, meg a felszabadítók és aki mást mond, blablabla, ki lettünk írtva) és ebből jelenleg baromi nagy feszkó generálódik, amiben írja át a múltat is. És azzal kezdte, hogy van a jó tömeggyilkosság, meg van a velejéig gonosz. Breivik sátáni gonosz, amerikai pilóta esküvői menetet bombázva a demokrácia hírnöke, a legszabadabb legkirályabb nemzet blablablaaaaaahhh...., Vukorvár ostroma barbár szörnyűség, a többszáz más etnikumú áldozat vért kíván, nemzetközi bíróságot ide, Fallujah ostroma a szabadság és a demokrácia lágy ecsete csupán egy komor és sötét világ festővásznának megtisztítása során, a legyilkolt irakiak minek voltak ott, megvonom a nemzetközi bíróságtól a támogatást és köröztetni kezdem aki eljárna ellenünk, blablablaaaah..., elítéljük Kínát az átnevelő táborok miatt, ahol embereket tartanak fogva eljárás nélkül, Guantanamo a szabadság szilárd bástyája, miként Izrael ahol ugyanezt teszik, de ott demokratikusan blablablaaaah...., rettenetes terror ez, amerikai polgárokat öltek meg a terroristák a tornyok ledöntésekor, aki civilek életére tör, az rosszabb az állatnál, de a 30 000 észak viet civil CIA kommandók általi legyilkolása pusztán félelemkeltés céljából az ember legdicsőbb harca a kommunizmus ellen, ami lehet, hogy megölte volna őket, blablablaaah...London bombázása embertelen tett volt, amiért bűnhődnie kell a németeknek, de Hiroshima és Nagasaki példaértékűen demokratikus, etikus és emberbarát cselekedet volt....És annyit lehetne sorolni. Vagy egy fostalicska hatalmas hazugságokra épülő kép, ami jelenleg a világ vezérfonala, úgy, hogy egy csomóan tudják, hogy micsoda okádék emberek okádék hazugságaiból áll, de nehogy mást akarj, ez tuti jó, hidd el, a legjobb, emit eddig az ember kitalált...blablablaaah.
227084844_4145099538938306_9146127606014352012_n.jpg
 
W

Wilson

Guest
Értem. Tehát ha a levegőből gyilkolok céltalanul egász populációkat, az tiszta mint a patyolat, de nekem aztán nehogy beleágyúzzatok a tömegbe, vagy tartsatok mészárlást gödrök szélén, mert az csúnya dolog. :D
Szerintem mindent az adott kornak megfelelően kell megítélni, gyakorlatilag semmit sem tudtak az atombomba valós erejéről a sugárzás rövid és pláne a hosszútávú hatásairól pedig még annál is kevesebbet.

És ugye adva volt egy olyan ellenség amely addigra már visszaszorult a saját szigeteire, és a háború elmúlt 4 éve alatt bebizonyította, hogy teljesen fanatikus és nem ismeri a megadás fogalmát és még egy zsebkendőnyi méretű korallzátonyért is képes teljesen értelmetlenül a saját katonáinak ezreit felàldozni.

Ilyen előzmények után a Japán főszigetek elleni támadás előestéjén, amikor a legoptimistább amerikai forgatókönyvek is nagyon nagyszámú amerikai áldozattal számoltak és a japánok nem válaszoltak az ultimátumra, ott volt a kezükben egy olyan fegyver amelyről tudták,hogy képes elpusztítani egy egész várost és amellyel akár amerikaiak ezreit tízezreit menthetik meg.Nem tudom melyik hadvezetés vagy kormány mondta volna azt, hogy nem veti be az atombombát.Én személy szerint nem tudok elképzelni 1945-ben ilyen kormányt és hadvezetést.
 
M

molnibalage

Guest
Értem. Tehát ha a levegőből gyilkolok céltalanul egász populációkat, az tiszta mint a patyolat, de nekem aztán nehogy beleágyúzzatok a tömegbe, vagy tartsatok mészárlást gödrök szélén, mert az csúnya dolog. :D
Nem céltalanul, mert a USAAF nem támadott célzottan soha random civileket.
Ellenben az ideológiai alapú népirtást ehhez mérni elég vicces...
Ja, nem.

Minden szentnek maga felé hajlik ugye. A világgal az a probléma, hogy azok, akik felégettek több tucatnyi városnyi civilt, utána mélységesen felháborodtak erkölcseikben, mert a másik más indokok mentén úgy döntött, hogy hasonló érzékenységgel tevékenykedik.
Mond te olvasol is vagy csak böfögsz ide write only módban?
A LW-ból senkit nem vontak felelősségre "civil" célpontok bombázásáért, mert a nyugati filizófia (sajnos) magáévá tette azt, hogy a civiliek is lehetnek legitim célpontok.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Egy fiktív valóságban akkor Németországot rohanta le mindenki és nem ők üzentek hadat a fél világnak...?


Nekem meg ettől a balfasz mantrától felmegy a vérnyomásom.
Biztos viccből volt tervezve októberre a partraszállás, és a bombát csak "erődemonstrációnak szánták az oroszoknak".

Ja, nem.
Egy végső eszköznek, hogy "hát, ha már 2 mrd+ USD volt, akkor vessük be és talán nem kell partraszállni".

Képzeld maga elé, hogy te vagy az elnök.
Térdig gázoltok már a vérben a háború 4 évében (jenki szemmel), a veszteségek minden japó sziget bevételével egyre nőttek és nőttek.
Jön az új elnök, aki addig semmit nem tudott a bombáról, majd közlik vele, hogy van ilyen, azzal, hogy "segíthet lerövidíteni a háborút".
Az elnök ekkor töpreng egyet.
  1. Én az USA elnöke vagyok, az amerikai állampolgárok élete a fontos nekem.
  2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen.
  3. A japók az ultimátumra nem válaszoltak.
  4. Ha nem vetem be, akkor marad a partraszállás.
Na, akkor mi legyen?
A bombák bevetéséről döntés jóval a szovjet támadás előtt történt.
De igen, " szovjeteknek szólt"...

facepalm-icegif-12.gif


Mivel a szovjet támadással lényegében egyidőben következtek be az események, ezért igen trendi lett egyes szűklátókörű és utólag viccesen okos "történészeknek" és másoknak ilyen hülyeségeket terjeszteni. Az, hogy az oroszoknak is esetleg jelenthetett valamit az off design hatás volt. Semmi több.

Az ugye megvan, hogy a bombák fejlesztésekor eredetileg európai bevetéssel számoltak, csak lekésték a győzelem miatt a bevetést?
Még jó , hogy te helikopter vagy közöttünk !
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
A LW-ból senkit nem vontak felelősségre "civil" célpontok bombázásáért, mert a nyugati filizófia (sajnos) magáévá tette azt, hogy a civiliek is lehetnek legitim célpontok
Dolfiék is magukévá tették az élettér elmélet megvalósítását. Khmmm. Szörnyetegek. Khmmm. Most tényleg magyarázod ezt a szart? :D Szóval csak ki kell jelenteni manapság, hogy elsősorban a gyerekeket kell ölni, mert akkor nem lesz aki háborúzzon a jövőben és akkor ez így fasza. Ha az angolszászok mondták, akkor tuti a dolog, rendben van, nem olyan borzasztó értelmetlenül tűzhalált halni, mintha egy náci gödörbe lő. :D Ez demokratikus. :D Sőt, ha szovjet ideológiát vallasz a magadénak, akkor ez tulajdonképpen felszabadítás. :D
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 389
24 832
113
Nem céltalanul, mert a USAAF nem támadott célzottan soha random civileket.
Ellenben az ideológiai alapú népirtást ehhez mérni elég vicces...
Ja, nem.


Mond te olvasol is vagy csak böfögsz ide write only módban?
A LW-ból senkit nem vontak felelősségre "civil" célpontok bombázásáért, mert a nyugati filizófia (sajnos) magáévá tette azt, hogy a civiliek is lehetnek legitim célpontok.
Böfögök már én is. Tokiói lángtenger?
 
M

molnibalage

Guest
Böfögök már én is. Tokiói lángtenger?
Ezt a kommentet sem értem.
Az is pont olyan bombázás volt, mint a többi. Az eszköz volt más.
Az eleve ugyanaz volt. Ezért senkit nem vegzáltak.
Borzalmas volt? Igen az.
De okkal hívták világháborúnak és nem kocsmai bunyónak.
Azóta sem volt kedve hála istennek senkinek sem ehhez.

Ennyi jó lett belőle.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 389
24 832
113
Ezt a kommentet sem értem.
Az is pont olyan bombázás volt, mint a többi. Az eszköz volt más.
Az eleve ugyanaz volt. Ezért senkit nem vegzáltak.
Borzalmas volt? Igen az.
De okkal hívták világháborúnak és nem kocsmai bunyónak.
Azóta sem volt kedve hála istennek senkinek sem ehhez.

Ennyi jó lett belőle.
"szerencsére azóta sem volt kedve senkinek sem ehhez" Igen ezzel egyetért mindenki.

Tokiót többször megbombázták gyújtó és repeszbombákkal, kimondottan lakóházakat, amelyben ugyan munkások laktak a családjukkal, azaz civilek.


Mindazonáltal korábban leírtam a japánokkal kapcsolatos véleményemet.
 
W

Wilson

Guest
80 évvel ezelőtt a szovjet repülőgépek először bombázták Berlint .

1941. augusztus 8-án hajnali fél kettőkor öt szovjet repülőgép dobott bombákat a jól kivilágított Berlinre, a többi Berlin külvárosait és Stettint bombázta.
A szovjet gépek Augusztus 8-án hajnali 4 órakor, hétórás repülés után a sérülések nélkül tértek vissza a repülőtérre.

A szovjet gépek Ösel szigetéről (Saaremaa), Kingisepp (ma Kuressaare) repülőteréről szálltak fel. Az eredeti terv Hitler pillaui (ma Baltijszk) haditengerészeti támaszpontjának bombázása volt. Ezt a július 22-i moszkvai támadás megtorlásaként tervezték.

De Nyikolaj Preobrazhensky ezredesnek, a KBF nagy hatótávolságú bombázó repülőbázisának parancsnokának volt egy kósza ötlete, hogy bombázzák le Berlint. És ezt az elképzelést meg is valósították, nagyban elrontva Hitler és Goebbels "hangulatát".A németek ezt a bombázását megpróbálták a britek számlájára írni, de a britek őszintén megmondták, hogy ők akkoriban nem bombázták Berlint.

1941 augusztusában a szovjet gépek még néhányszor elrepültek Saaremaa-ról Berlinbe. Csak 1941 szeptemberében, amikor a nácik elfoglalták az észt szárazföldet és megtámadták magát a szigetet, helyezték át a szovjet bombázók bázisát Kronstadtba.

229133083_3574794969289909_6324085320520684372_n.jpg

228918840_3574794955956577_3246798710046755031_n.jpg





228798364_3574819145954158_1131254236293329354_n.jpg
 
W

Wilson

Guest
Winnipeg náci megszállása

A Kanada középső részén fekvő Winnipeg lakói viszonylag kényelmes és biztonságos körülmények között éltek, amíg Hitler csapatai 1942-ben meg nem szállták a várost.

612c17e7664d752f150fa.jpg


Távol a háborútól..

A kanadaiak még a második világháború harmadik évében sem tekintették az európai hadszínteret olyan területnek, amely közvetlenül érintette volna őket. Igen, 1939 szeptemberében a kanadai kormány a Brit Dominium részeként és kötelezettségeinek eleget téve hadat üzent a hitleri Németországnak, és még az 1. kanadai hadosztályt is Angliába küldte, egy felderítő repülőhadosztállyal megerősítve. Kanadában azonban 1940 közepéig nem vezették be az általános hadkötelezettséget. Az ország élte normális életét, de facto nem vett részt a "kint" zajló háborúban. Csak az angol és francia kontinentális hadseregek megsemmisítő veresége kényszerítette a kanadai politikai és katonai vezetést, élén Mackenzie King miniszterelnökkel, hogy felhagyjon az önkéntes sorozással, és általános sorozást írjon ki.

Ez egy rendkívül takarékos mozgósítás volt, amely lehetővé tette, hogy az embereket a védelmi intézménynek dolgozó ágazatokban alkalmazzák. Szó sem volt arról, hogy a sorkatonákat erőszakkal külföldre küldjék - erre csak önkéntes beleegyezéssel volt lehetőség. Még a tengerészek is választhattak, hogy Skóciába mennek, és a britek oldalán harcolnak az atlanti csatában, vagy a parti őrségben maradnak.

0c615fcfb601c5d0b250d.jpg

A winnipegi kormány letartóztatása...

A kanadai hadsereg tűzkeresztségét a második világháborúban Hongkong védelme jelentette 1941 decemberében. Abban az évben a brit kontingenssel együtt - összesen mintegy 15 000 emberrel együtt - vereséget szenvedtek japán hadsereggel szemben . Kanada csak 1942 végén növelte tengerentúli kontingensét öt önkéntes hadosztályra. A háborúellenes hangulat a francia nyelvű Québec tartományban volt a legerősebb. Tekintettel a fegyveres erők gyengeségére, a kanadaiaknak jó okuk volt arra, hogy ne vonják be őket a harcokba. A kormány azonban tisztában volt azzal, hogy a Hitler-ellenes koalícióban való részvétel kötelezettséget jelent, és kreatívan próbálta megváltoztatni polgárainak a háborúhoz való hozzáállását. A "beszélgetések" nem segítettek - amire szükség volt, az egy jó kis felrázássa volt a lakosságnak.

A nap

A náci járőrök 1942. február 19-én hajnali 5.30-kor törtek be Winnipegbe. Letartóztatták a rádió bemondóját, és miután megvárták a főerő megérkezését, gyorsan elfoglalták a város nyugati részét. Reggel 7 óra körül megszólalt a sziréna, amely légitámadásra figyelmeztetett. A Kanadai Védelmi Erők parancsnoksága elrendelte, hogy a lakosok tartsák fenn a álcázást. Német repülőgépek jelentek meg az égen, és bombákat zúdítottak a békésen alvó területekre. Három perccel a légitámadás után az ellenséges szárazföldi egységek megtámadták a kanadai állásokat.

A nácik az ágyútűz dübörgése és a géppuskatűz ropogása alatt, gyorsan szétzúzva az előretolt egységek védelmét, a város központja felé törtek előre. A visszavonuló kanadai egységek felrobbantották a mögöttük lévő hidakat. A főútvonalakat és az útkereszteződéseket a 18. Manitoba Páncélozott Ezred könnyű harckocsijai tartották. Harminc, platformokon elhelyezett légvédelmi géppuska járta a várost, segítve az épületek tetején elhelyezett álló légvédelmi "ágyúkat"az ellenséges repülőgépek visszaverésében.

Délelőtt fél tízre a várost védők a városháza felé szorultak vissza és bekerítették. A kanadai erők kétségbeesett ellenállása megtört, kénytelenek voltak megadni magukat. A fasiszták elárasztották az utcákat, zaklatták és megfélemlítették a lakosságot.

Nem akarod a nehezebb utat választani? A jó út még rosszabb lesz!

Győzelmük megünneplésére a nácik katonai felvonulást tartottak. A páncéljukon keresztet "viselő" harckocsik, amelyeket tengerészgyalogosok követtek, végigvonultak Portage egyik főutcáján. Letartóztatták Manitoba tartomány miniszterelnökét és kabinetjének tagjait. A város polgármestere, az alkormányzó és a norvég nagykövet, aki meglátogatta, internálótáborba került.

b85af2b5c5b8095cb47ef.jpg

A nácik leszedik az utasokat a buszról.

Mindenünnen leszedték a kanadai zászlókat, és horogkeresztek kerültek fel. Winnipeget átnevezték Himmlerstadtra, a Main Street pedig Hitlerstrasse lett. A kanadai dollárt birodalmi márka váltotta fel. A Winnipeg Tribune című újságot az új hatóságok átnevezték Das Winnipeger Lügenblattra (Winnipegi Hazugok lapja). Német nyelvű címlappal jelent meg, a többi oldal tele volt szegényes angol nyelvű anyaggal. A cikkek tele voltak katonai humorral. Az egyik címe "A nagy nap" volt, amelyben a szerző a német Führert és a birodalom udvarias, türelmes katonáit dicsőítette. Hozzátette azt is, hogy a helyi lakosság saját boldogságának meg nem értése nagyon idegessé tette a nácikat, és megígérte, hogy megtanítja a lakosságot a valóság "helyes felfogására", mondván, hogy Manitoba egykori miniszterelnöke és Winnipeg polgármestere már intenzív átnevelésen esik át egy koncentrációs táborban.
 
W

Wilson

Guest
A nácik megtámadták a Winnipeg Free Press terjesztőjét, elkobozták és megsemmisítették a lap példányszámát. Könyveket égettek el a közkönyvtár bejáratánál. A katonák a tűz mellett melegedtek, mivel kint hideg volt (-8°C). A megszállók fosztogatni kezdtek. Kifosztották a rendőrőrsöt, betörtek az emberek házába, és ellopták a nekik tetsző dolgokat. Az egyik iskolában letartóztatták az igazgatót, és egy fasisztabarát felügyelőt neveztek ki. A "náci igazságról" tartottak órát.

41bbe0f01813f1976eed6.jpg

Nácik "dobálják ki" a vendégeket egy étteremből.

Erich von Nürnberg lett a tartomány gauleiterje. Kinevezte a helyi Gestapo vezetőjét, és bejelentette a megszállás célját: a kanadai lakosság alacsony népsűrűségét kihasználva a területet igazi árjákkal népesíti be. Von Nürnberg a megszállt területet a Birodalom részévé nyilvánította, és kijárási tilalmat rendelt el. Minden háztulajdonosnak öt katona számára kellett lakást biztosítania. Minden katonai és félkatonai szervezetet betiltottak, kivéve az ifjúsági cserkészmozgalmat, amely a Gauleiter és a rohamosztagosok ellenőrzése alá került.

A személygépkocsik, teherautók és buszok tulajdonosait felszólították, hogy adományozzák járműveiket a hadseregnek. A gazdáknak azonnal jelenteniük kellett a készleteiket, és át kellett adniuk azokat az ellátási parancsnoknak. A horogkereszt kivételével minden nemzeti jelképet azonnal meg kellett semmisíteni. Tárgyalás nélküli halálbüntetés járt annak, aki ellenállást próbált szervezni, aki engedély nélkül akarta elhagyni vagy akart belépni a tartományba, aki lőfegyverrel rendelkezett, és aki nem volt hajlandó számot adni a birtokában lévő értéktárgyakról és javakról.

A Gauleiter rendeletét a középületek és a templomok falán kifüggesztették. Lelkészeket tartóztattak le és küldtek koncentrációs táborokba. A Kanadai Rádió a "Swastika over Canada" című műsort sugározta, katonai felvonulásokat és Hitler beszédeit közvetítették. A katonák megállították a buszokat és átkutatták az utasokat. Egy csapat náci berontott egy étterembe, és kidobta a vendégeket. A katonák jókedvűen ették az asztalokon lévő ételeket. Fizetésről szó sem lehetett.

Ennek nem szabadna itt megtörténnie!

Délután fél hatkor a város "megszállása" véget ért. Természetesen az inváziót azért rendezték meg, hogy a polgárokkal megértessenek egy egyszerű igazságot: aki nem akarja fenntartani a saját hadseregét, az fenntartja valaki másét. Tizenkét órán át éreztették az emberekkel a megszállás "borzalmait", bár csak látszat volt, de legalább távolról hasonlított a valósághoz.

A produkcióban mintegy 3500 ember vett részt a helyi katonai egységekből és veteránszervezetekből. A Fiatalok Kereskedelmi Szövetségének önkéntesei Hollywoodból importált német egyenruhába öltöztek arcukra szablyahegeket festettek. Repülőgépek valóban átrepültek a város felett, de természetesen nem dobtak le bombákat. Robbanó bombákat helyeztek el biztonságos helyeken, és jelzésre speciális tűzszerészek robbantották fel őket. A kanadai csapatok "visszavonulása" során a hidakon hasonló szerkezetek léptek működésbe robbanást szimulálva. A német tankokat sikeresen játszották a Bren Carrier páncélozott személyszállító járművek. A "tűzharcokat" vaktöltényekkel folytatták.

A grandiózus, a világon egyedülállóan nagyszabású akciót a legapróbb részletekig átgondolták. Bár a "nácik" szoros kapcsolatban voltak a civilekkel, csak egy nő vágta meg az ujját ijedtében, amikor hirtelen kialudt a fény. Egy "német" pedig kificamította a lábát. A vörös festékkel bevont kötésekbe burkolt színészek színpadias nyögésein és kiáltásain kívül nem voltak más áldozatok.

Amikor a színjáték véget ért, az összes "kifosztott" és "elkobzott" árut visszaszolgáltatták jogos tulajdonosának. A kiadónak megtérítették a megsemmisült újság példányszámát, az étterem pedig kártérítést kapott.


8f495a6eb2917147d7da1.jpg

Náci felvonulás Winnipegben....

Mindenki megkönnyebbülésére a produkció résztvevői ünnepélyes alakzatban vonultak végig a Portage utcán, ahol korábban horogkeresztes tankok közlekedtek. A színészek "Ez itt nem történhet meg!" feliratú plakátokat vittek magukkal. A produkció 3000 dollárjába került a szervezőknek. Az eredmény felülmúlta a várakozásokat.

Az esemény felkavarta a közvéleményt. A szervezők 45 millió dollárt terveztek összegyűjteni Manitoba-szerte. Ehhez háborús kötvényeket bocsátottak ki. Az első nap rekordot jelentő 3,2 millió dollárt hozott. Mindössze öt nap alatt Winnipeg 24 millió dollárt gyűjtött össze, míg az egész tartomány 60 millió dollárt. Az eseményt széles körben közvetítették országos szinten. Országszerte mintegy 2 milliárd dollár értékben vásároltak hadikötvényeket, ami 2016 decemberében mintegy 28,5 milliárd dollárnak felelt meg. Ez az összeg meghaladta az adománygyűjtők legoptimistább várakozásait is

Két kanál kátrány egy hordó juharszirupban.

Az adománygyűjtés nagy sikere ellenére a kormány nem érte el másik célját, a frontra küldendő önkéntesek tömeges toborzását. Az önként jelentkezők száma a várakozásokkal szemben meredeken csökkent.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 055
6 518
113
Eléggé ledöbbentem, hogy a németek ennyire vacak torpedókat használtak a háború elején. Ez a német ipar és német alaposság szégyene:


Scapa Flow-i akciója során Prien kis távolságról hét torpedót lőtt ki a Royal Oakra, de csak három működött rendesen.

Alig két héttel később, 1939 október harmincadikán, egy német szempontból még bosszantóbb eset történt. Az U–56 ezen a napon belefutott az angol flotta főerőibe, a tucatnyi cirkáló és romboló által kísért Hood, Nelson, és Rodney csatahajókba. A tengeralattjáró észrevétlenül átcsúszott a rombolófedezeten, és alig 800 méteres távolságból három torpedót lőtt ki a Home Fleet zászlóshajójára, a Nelson csatahajóra. Az U–56 olyan közel volt, hogy a belsejében fülelő tengerészek jól hallották, ahogy a három torpedóból kettő hangos koppanással nekivágódik a Nelson oldalának, de egyik sem robbant fel.

Viktor Schütze korvettkapitány egy ízben megállított egy angol teherhajót, majd miután azt elhagyta a legénysége, az álló hajóra közvetlen közelről egymás után négy torpedót lőtt ki, melyek közül egyik sem robbant fel.

Dönitz novemberben már jelentette a főparancsnokságnak a rendszeres meghibásodásokat, úgy becsülve, a torpedók harmada gyári hibás.

A tengeralattjáró parancsnokok 1940 januárjában tíz nap alatt tizenháromszor jelentettek torpedómeghibásodások miatt kudarcot vallott támadásokat. Az egyik tengeralattjáró parancsnok jelentésében ezt írta: „A személyi állomány nélkülözések, és gyakran embertelen erőfeszítések árán harcol ki magának kedvező tüzelési pozíciókat, és a rossz fegyverek mindent elrontanak. Ezáltal értelmetlenül és feleslegesen teszik kockára a személyzet életét, és a tengeralattjáró épségét.”

A Warspite csatahajóra három német tengeralattjáró kis távolságokról legalább öt torpedót lőtt ki, de egyetlen találatot sem tudtak elérni.

Günther Prien egy nagy angol csapatszállítóra közvetlen közelről, alig pár száz méterről, két támadás során nyolc torpedót lőtt ki, mágneses és érintőgyújtós torpedókat vegyesen, de egyik sem robbant fel.

Alapos vizsgálat indult, mely kiderítette, hogy mind a mágneses, mind pedig az érintőgyújtó konstrukciója hibás, és egyik sem működik rendesen. A torpedók futási mélységét beállító szerkezet a gyakorlatban szintén nem működött megfelelően, a torpedók a beállított mélység alatt két-három méterrel futottak. Mint a vizsgálat megállapította, az érintőgyújtóval szerelt torpedókat utoljára 1928-ban próbálták ki, és akkor is csak kétszer tesztelték őket. A mágneses gyújtót szintén nem próbálták ki rendesen, ezeken a teszteken ugyanis nem a valós, harctéri körülményeket imitálták, és még csak nem is éles torpedókat használtak. Kiderült az is, Friedrich Götting altengernagy már a háború előtt észrevette, hogy a torpedók konstrukciója hibás, és azok nem működnek megfelelően, s ezt kétszer is jelentette Raedernek, aki azonban nem fordított figyelmet ezekre a jelentésekre.

Dönitz később ezt írta: „Meggyőződésem, hogy a hadtörténelemben még sohasem küldtek harcba fegyveres erőt ilyen mértékben használhatatlan fegyverekkel.”