A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
Max úgy jártunk volna,mint a bolgárok. Cseberből vederbe.

:eek: 2-300e ember, elvitt gyárak, "malenkíj robot"...

Pár-száz-ezer megerőszakolt magyar lány/asszony...

Ezek nekem elég nyomós érvek lettek volna!

Rossz lett volna úgy is, de hogy az volt a legjobb, ahogy történt, az azért eléggé meglepő vélemény szmomra!
Szerintem a "lehető legrosszabb"-hoz jóval közelebb voltunk a II. V-h utáni egyenlegnél, mint a "viszonylag jól megúsztuk"-hoz!




Szerintem nagyjából mindenféle saját fejlesztést el kellett volna engedni. A németeknek pedig nemhogy át kellett volna adniuk több technikájuk gyártáshoz szükséges dokumentumokat, hanem egyenesen kötelezni őket a gyártásra. Mi következett volna ebből? Az olaszok a sivatagba nem a hulladék vicckategóriás hk-ikkal bohóckodnak, hanem Pz. III-ak és IV-ek harcolnak az Afrika Korps mellett. Mi sem ölünk bele éveket a semmit nem érő Túrán, Zrínyi és egyebek tervezésébe, gyártásba… potens és modern dolgokkal harcolhattunk volna, mint a Panzerek, Stugok... s ezekből értékelhetőbb mennyiséget gyárthattunk volna. Ott volt az MG42, MP40, fillérekből Panzerfaust…
A németeknek fel kellett volna ismernie ezeket a lehetőségeket. Szörnyen szűklátókörűek voltak ebben a kérdésben is.

Igen! ez jobb lett volna! Sokkal jobb!!! ... csak az ehhez szükséges németek nagyon-nagyon másképp gondolták: "... a magyar kérdés (csak) vagon kérdés!"

Megcsíptük ismét a "Két szék között a földre..." huppanós megoldást.

.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
3 612
17 855
113
:eek: 2-300e ember, elvitt gyárak, "malenkíj robot"...

Pár-száz-ezer megerőszakolt magyar lány/asszony...

Ezek nekem elég nyomós érvek lettek volna!

Rossz lett volna úgy is, de hogy az volt a legjobb, ahogy történt, az azért eléggé meglepő vélemény szmomra!
Szerintem a "lehető legrosszabb"-hoz jóval közelebb voltunk a II. V-h utáni egyenlegnél, mint a "viszonylag jól megúsztuk"-hoz!






Igen! ez jobb lett volna! Sokkal jobb!!! ... csak az ehhez szükséges németek nagyon-nagyon másképp gondolták: "... a magyar kérdés (csak) vagon kérdés!"

Megcsíptük ismét a "Két szék között a földre..." huppanós megoldást.

.
Sehol nem írtam,hogy ez jobb lett volna. A bolgár sztorit arra írtam,hogy ugyanúgy beszopták ők is,pedig semlegesek voltak,még a diplomáciai kapcsolatok is működtek.Mégis megszállták őket.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 194
23 624
113
:eek: 2-300e ember, elvitt gyárak, "malenkíj robot"...

Pár-száz-ezer megerőszakolt magyar lány/asszony...

Ezek nekem elég nyomós érvek lettek volna!

Rossz lett volna úgy is, de hogy az volt a legjobb, ahogy történt, az azért eléggé meglepő vélemény szmomra!
Szerintem a "lehető legrosszabb"-hoz jóval közelebb voltunk a II. V-h utáni egyenlegnél, mint a "viszonylag jól megúsztuk"-hoz!






Igen! ez jobb lett volna! Sokkal jobb!!! ... csak az ehhez szükséges németek nagyon-nagyon másképp gondolták: "... a magyar kérdés (csak) vagon kérdés!"

Megcsíptük ismét a "Két szék között a földre..." huppanós megoldást.

.

Nem látták át a németek mit nyerhettek volna ezzel. Csak gondold el Afrikában mennyire másként alakul minden ha Rommel úgy kapja az olaszokat, hogy Panzereik vannak. Az olaszok sztenderd páncélos hadosztályai 1941-től 189 darab harckocsival, 20 önáró vagy rohamlöveggel, 40 páncélkocsival rendelkeztek a puha technika mellett. Ha ezek mind Panzerek, Stugok és Sd.kfz-k lettek volna… az olaszoknak valami 60-70 harckocsi/hó kapacitásuk volt. Ezt mint elhardálták a németek…
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 787
113
Az utolsó emelkedés - Kiemelték a Balatonból a magyar gyártású Messerschmitt 109-es roncsát...

653a6e1e6e200253140169.jpg
653a6e216938b469796467.jpg


 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
227
1 016
93
A sorozatszáma alapján az egy igazoltan a 101. Vadászezredhez tartozó kései G-10/U4 (U4: MK 108 gá-val szerelt) változat, de asszem nem magyar hanem bécsújhelyi gyártasú (lusta vagyok levenni a könyvespolcról Prien könyvét :D ) .

Valamiért német JG 52 színekre restaurálva állították ki, bár a végén már mi se vacakoltuk sokat a magyar jelzések átfestésével úgy tudom.


Kiváncsi vagyok hogy ez a balatoni magyar gép mennyire van egyben, a reptárban 2 éve volt egy előadás de nagyon nagy volt a titkolózás és kevés a konkrétum. Ami ‘magyar messzert’ láttam eddig az nem repülőgép volt, hanem alumíniumörlemény…
Igen, Tobak Tibi bácsi írta a könyvében, hogy ahogy települtek egyre inkább nyugat felé, a repülőtereken álló, vadi új " Fűrészekbe" pattanva mentek bevetésekre. Nem volt ott már idő festegetésre ....
 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
227
1 016
93
.
.
Azt akartam mondani, hogy Budapest téli ostromakor maga az a tény, hogy tél volt, önmagában is lassitotta az eseményeket, és ha igy nézzük időnyerés. Azt gondolom, itt már a kimerült, demoralizálódott német csapatok hatása is volt, hogy a harcok és a véráldozat ellenére is itt már érdemben nem tudták lassitani az eseményeket, pláne ahhoz képest, hogy egy nagyvárosban lehetett volna Leningrád, Sztálingrád szintű hosszan elnyúló ostrom. HItler is ezt tervezte amikor Festung Budapest-ről fantáziált, csak már nem volt hozzá ütőképes sereg.
.
Az eredményes ellenállás hiánya a berlini csatában még nyilvánvalóbb volt, mert ott már két hónap se volt, csak kb 3 hét.
Azt sem szabad elfeledni, hogy mire a szovjet csapatok felzárkóztak a Duna vonalára, súlyos veszteségeik voltak mind személyi, mind eszközállományban. Leginkább a páncélosállomány fogyatkozott meg. Talán kevéssé ismert, a körülzárt Budapesten rekedt német-magyar véderő, bár a csatalétszám tekintetében 1 : 3 , a tüzérség tekintetében 1 : 8 arányú hátrányban volt, addig a harcképes páncélosok tekintetében a 130 db harckocsival és rohamlöveggel , darabszám tekintetében közel pariban, de inkább fölényben volt a szovjetekkel szemben.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Azt sem szabad elfeledni, hogy mire a szovjet csapatok felzárkóztak a Duna vonalára, súlyos veszteségeik voltak mind személyi, mind eszközállományban. Leginkább a páncélosállomány fogyatkozott meg. Talán kevéssé ismert, a körülzárt Budapesten rekedt német-magyar véderő, bár a csatalétszám tekintetében 1 : 3 , a tüzérség tekintetében 1 : 8 arányú hátrányban volt, addig a harcképes páncélosok tekintetében a 130 db harckocsival és rohamlöveggel , darabszám tekintetében közel pariban, de inkább fölényben volt a szovjetekkel szemben.
.
Azért ha ez igy is volt, 1945 februárra sokat változott. A Tavaszi Ébredésre a 3. Ukrán Front korábbi harcokban valóban jelentősen meggyengült csapatai öt összfegyvernemi és egy légi hadsereggel, azaz 37 szovjet és hat bolgár hadosztállyal, két harckocsi-, egy gépesített- és egy lovashadtesttel, 407 ezer katonával, 6890 löveggel és aknavetővel, 407 harckocsival és önjáró löveggel, valamint 965 repülőgéppel rendelkeztek. A lövegek és aknavetők állományába 339 rakéta-sorozatvető, 1178 ZISZ–3 76, 2 mm-es és 36 BSZ–3 100 mm-es ágyú is beletartozott.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 903
56 772
113
.
Azért ha ez igy is volt, 1945 februárra sokat változott. A Tavaszi Ébredésre a 3. Ukrán Front korábbi harcokban valóban jelentősen meggyengült csapatai öt összfegyvernemi és egy légi hadsereggel, azaz 37 szovjet és hat bolgár hadosztállyal, két harckocsi-, egy gépesített- és egy lovashadtesttel, 407 ezer katonával, 6890 löveggel és aknavetővel, 407 harckocsival és önjáró löveggel, valamint 965 repülőgéppel rendelkeztek. A lövegek és aknavetők állományába 339 rakéta-sorozatvető, 1178 ZISZ–3 76, 2 mm-es és 36 BSZ–3 100 mm-es ágyú is beletartozott.
Ez saccra több, mint ami most Ukrajnában harcol! Csak Bp ellen.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hiába gyártottak a németek jó repcsi motorokat, attól még a nehéz hk motor és hajtás feladta nekik is a leckét. Pedig eléggé ott voltak a mérnökeik.

Németek már jóval a háború előtt rákészültek, hogy takony minőségű üzemanyaggal kell üzemelniük, ezért lett befecskendezős a légierő motorparkja és a harckocsi motoroknál is fontos volt, hogy a legtrágyább, rozsdás hordóból beleborított mocsokkal is müködjön, miközben maguknak a motoroknak a gyártásához nem használhattak fel semmilyen külföldről beszerzett ötvöző elemet (elég megnézni mekkora különbség volt méretben és tömegben a brit és német repmotorok között emiatt).
Ebből a szempontból a Maybach motorok kiváló vizsgáztak, az már nem ő hibájuk, hogy 10-15-20 tonnával nehezebb harckocsikba kerültek, mint amibe szánták őket.

Ezt is valószerűtlenül nagyon elbaszták. És gondolj bele, hogy a potens német közepes és nehéz technikát akár az olaszokkal is gyártathatták volna az ő értékelhetetlen szarjaik helyett. Románokat, bulgárokat nem ismerem, fogalmam sincs egy széken kívül tudtak-e valami mást…


Ez nem ilyen egyszerű, politikai akarat más volt.
Eleve az olasz harckocsigyártáson belül a Fiat és Ansaldo folyamatosan egymásnak feszült, ami az erőforrások elaprózásával vezetett, ráadásul egyiknek sem voltak meg a szerszámgépei ahhoz, hogy nehezebb technikát gyártsanak (+így is a németek látták el őket az ipar működtetéséhez szükséges szénnel).
Ráadásul Franciaországi áttörésig bizonytalan volt Olaszország szerepe, ők az első világháború befejezése óta egy Alpokban vívott háborúra készültek Németország ellen.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 903
56 772
113
Nem szabad azt gondolni, hogy a német ipar, de a politika is racionâlisan, koordináltan, eröforrâsait összpontositva a nagy cél érdekében dolgozott. Intrika, hatalomvâgy, pénzéhség, irigység uralkodott, versengés a Vezetö kegyeièrt ,aminek következményeként sok eröforrâst elpazaroltak teljesen feleslegesen. Különösen a háború elsö èveiben, de sok szempontból a hâború végéig. A britek sokkal korâbban ráálltak a totális hâborús gazdasági rendszerre, mint a nèmetek.Pedig ott demokrâcia volt, No- ban meg diktatura.
De ezt biztos mindenki tudja, csak nèha elfelejti.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 719
93
Pár könyvön túl vagyok melyek az Anschlussról szólnak, de hogy Burgenlandnál megálltak a németek és 3 napot vártak volna, hogy mi vonuljunk be…
Ez nekem is teljesen új infó, nem is hiszem, hogy igaz.

Ugyanakkor mégis eléggé hihető, ha összevetjük Hitlernek a Várvidéknél sokkalta németebb Dél-Tirollal kapcsolatos elképzeléseivel. A térség a német nacionalizmus ébredésének egyik fészke volt, itt működött a legendás szabadságharcos, Andreas Hofer, akit száz évvel később az áruló olaszok elleni honvédő háború egyik hatásos szimbólumaként használt a Monarchia propagandája:

2b1d9d652ad652d2ca388878d7a41b6c.jpg


Az első világháború végén még színnémet régió ellen a Monarchia széthullása után azonnal beindultak az agresszív olaszosítási törekvések. Az Anschluss után pedig ezek a törekvések Hiter jóváhagyásával teljesedhettek ki! Berlin célja az itt élő kb. 200 ezer német áttelepítése volt a Birodalom területére, olyannyira, hogy aki ott maradt, azt árulónak titulálták.
Dél-Tirolt még az 1943-as olasz összeomlás és német megszállás után sem csatolták át a Birodalomhoz.
Hitler Keleten akarta kitágítani a német faj életterét, ezért jól jött neki minden áttelepíthető német akár Itáliából, akár a Kárpát-medencéből, akár a Balkánról.

339px-South_Tyrolean_Option_Agreement_Nazi_propaganda_Heim_ins_Reich_poster_1939-40.jpg


Könnyen lehet, hogy a Várvidéki németek is jól jöttek volna neki a végtelen keleti térségek benépesítéséhez.
Mindenesetre néhány konkrét forrást nagyon megnéznék erről az "ajánlatról"!

(Amúgy mekkora lett volna... Adolftól '38-ban a Várvidék és a teljes Felvidék, '40-ben Észak-Erdély, '41-ben a Délvidék, aztán bölcsen kimaradni a háborúból (Hitlert meggyőzni, hogy jobb neki egy nem hadviselő Magyarország, ahol zavartalaunl termelhet a Birodalomnak a hadiipar meg a mezőgazdaság.), majd '44 nyarán a fasiszta Romániától vissza Dél-Erdélyt és voilá... minden visszatért! :D Persze semmi szovjet megszállás, hanem semlegesség finn, svéd, osztrák módra, csak 3× akkora erőforrásból...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
227
1 016
93
Pár könyvön túl vagyok melyek az Anschlussról szólnak, de hogy Burgenlandnál megálltak a németek és 3 napot vártak volna, hogy mi vonuljunk be…
Na ennek én is utána nézek ... birtokomban van a Wilhelmstrasse Magyarországgal kapcsolatos dokumentumainak gyűjteménye , az 1933 - 1944 időszakból
 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
227
1 016
93
.
Azért ha ez igy is volt, 1945 februárra sokat változott. A Tavaszi Ébredésre a 3. Ukrán Front korábbi harcokban valóban jelentősen meggyengült csapatai öt összfegyvernemi és egy légi hadsereggel, azaz 37 szovjet és hat bolgár hadosztállyal, két harckocsi-, egy gépesített- és egy lovashadtesttel, 407 ezer katonával, 6890 löveggel és aknavetővel, 407 harckocsival és önjáró löveggel, valamint 965 repülőgéppel rendelkeztek. A lövegek és aknavetők állományába 339 rakéta-sorozatvető, 1178 ZISZ–3 76, 2 mm-es és 36 BSZ–3 100 mm-es ágyú is beletartozott.
Talán nem haragszol meg, de jelezném, én a budapesti támadó hadművelet erőviszonyait taglaltam. Mivel elővetted a " Frühlingserwachen " idején számba vehető szovjet erőket ( idézve Szabó Péter - Számvéber Norbert : A keleti hadszíntér és Magyarország 1943 -1945 könyvének 187. oldaláról :) ) , így akkor álljon itt a szemben álló fél felvonultatott ereje 45 márciusában : német adatok szerint ( ez a hihetőbb szerintem ) : 140.000 katona, 900 harckocsi, 850 repülőgép _ szovjet források : 431.000 katona, 600 tüzérségi löveg és aknavető, 877 harckocsi és önjáró löveg . Tehát abban mindkét fél azonosan számolt, hogy páncélos erőket tekintve a német-magyar fél volt fölényben, még ekkor is.
 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
227
1 016
93