A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 048
16 171
113
Esélye nem volt a magyar iparnak egy olyan motort gyártani, ami a németeknek is alig ment.

A WM gyártotta a DB 605-öst, és az a Maybachoz képest jóval fejlettebb (repülőgép) motor volt.

Logikus lett volna annak egy változatát használni, de lehet hogy a Tas gyomrát megfeküdte volna egy ekkora (2+ méteres) motor.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 413
113
A WM gyártotta a DB 605-öst, és az a Maybachoz képest jóval fejlettebb (repülőgép) motor volt.

Logikus lett volna annak egy változatát használni, de lehet hogy a Tas gyomrát megfeküdte volna egy ekkora (2+ méteres) motor.
Bjztosan nem fért volna be és át is kellett volna skálázni.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 112
22 931
113
A WM gyártotta a DB 605-öst, és az a Maybachoz képest jóval fejlettebb (repülőgép) motor volt.

Logikus lett volna annak egy változatát használni, de lehet hogy a Tas gyomrát megfeküdte volna egy ekkora (2+ méteres) motor.

Bjztosan nem fért volna be és át is kellett volna skálázni.
Hiába gyártottak a németek jó repcsi motorokat, attól még a nehéz hk motor és hajtás feladta nekik is a leckét. Pedig eléggé ott voltak a mérnökeik.
Valószínűleg amúgy -bár ez csak az én agyalásom- a Panther HL230 P30-as motorja és annak az AK 7-200-as váltója a Tas 5-8 tonnával könyebb testének mozgatása kiváló lett volna. Licencbe talán még gyártani is tudtuk volna. Más kérdés a szövetségeseink miként álltak az ilyen dolgokhoz, de pusztán műszakilag talán egy működő dolog lehetett volna.
 

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
606
1 562
93
Hiába gyártottak a németek jó repcsi motorokat, attól még a nehéz hk motor és hajtás feladta nekik is a leckét. Pedig eléggé ott voltak a mérnökeik.
Valószínűleg amúgy -bár ez csak az én agyalásom- a Panther HL230 P30-as motorja és annak az AK 7-200-as váltója a Tas 5-8 tonnával könyebb testének mozgatása kiváló lett volna. Licencbe talán még gyártani is tudtuk volna. Más kérdés a szövetségeseink miként álltak az ilyen dolgokhoz, de pusztán műszakilag talán egy működő dolog lehetett volna.
Emlékeim szerint kértük licensz gyártás pont a Párducra, illetve talán vételi szándék is volt, de olyan árat mondtak rá a németek, hogy inkább dobtuk a témát. Viszont így is volt pár Párduc nálunk német készletből átadva.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 112
22 931
113
Igen, ilyesmire gondoltam amikor írtam, hogy tudjuk a szövetségeseink miként álltak a lincenc és egyéb dolgokkal kapcsolatban hozzánk. Illetve a többi szövetségesükhöz is természetesen.
Egyébként nem találom túl logikusnak ezt a húzásukat, hiszen a harcértékünk lett volna nagyobb és ráadásul nem nekik kellett volna technikát átadni, amiben eleve nem bővelkedtek. Azt már nem is említem, hogy mint kiderült az Messereknél, képesek vagyunk licencből a gyártásra.
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
606
1 562
93
Dolfi nem kedvelt minket finoman fogalmazva.
Pedig nagyon is volt benne logika, hogy gyátsunk Párduct. A háború egyik legjobb páncélosa volt, pedig voltak vele gondok, főleg az első széria szeretet leégni magától is. Szerény véleményem szerint, én a németek helyében dobtam volna a két Tigrist ennek a javára.

Messerből mi max csak a Me-109G-6 variációt gyártottuk, a sokkal jobb G-14 nálunk mutatóba se volt, csak a német légierő itteni képviseletében. :oops:
Volt két darab 109E-4(?), a keleti fronton kaptunk 109F-4-ket. Meg gyártva az Me-410, meg a hajtóművek. Talán DB605 volt nálunk gyártva.

Gyorsan fejből ennyi. Aki pontosabb infóval bír javitson ki nyugodtan. :)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 112
22 931
113
Dolfi nem kedvelt minket finoman fogalmazva.
Pedig nagyon is volt benne logika, hogy gyátsunk Párduct. A háború egyik legjobb páncélosa volt, pedig voltak vele gondok, főleg az első széria szeretet leégni magától is. Szerény véleményem szerint, én a németek helyében dobtam volna a két Tigrist ennek a javára.

Messerből mi max csak a Me-109G-6 variációt gyártottuk, a sokkal jobb G-14 nálunk mutatóba se volt, csak a német légierő itteni képviseletében. :oops:
Volt két darab 109E-4(?), a keleti fronton kaptunk 109F-4-ket. Meg gyártva az Me-410, meg a hajtóművek. Talán DB605 volt nálunk gyártva.

Gyorsan fejből ennyi. Aki pontosabb infóval bír javitson ki nyugodtan. :)

Az első magyar Me-210C már 1942-ben repült és 1943-től gyártottuk.
A 109-el kapcsolatban dobok egy roncskutatós linket, szerintem érdekelni fog:
 
  • Tetszik
Reactions: ZsoltHun

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 297
12 629
113
Csak azt nem tudom, hogy ennyivelbtöbb páncél mellett, hogy gondolták komolyan azt, hogy könnysbb lesz mint a Panther.
Rövidebb és keskenyebb a páncéltest, a torony is rövidebb.
Ugyanakkor érdekes, hogy ezeket az adatokat én máshogy tudtam, pl a torony szemből 130mm de oldalról csak 20 mm.
Viszont ez az első hivatalosnak tekinthető dokumentum, amit látok a Tasról.
Úgyhogy nem tudom, hogy mi az igazság.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 203
113
Kb. tucatnyi repgép-motort licenceltünk és gyártottunk, amik eredeti területükön --a repülésben-- már elavultak volt, de ide még nagyon-nagyon elég/kibbebb@szottul jó lett volna!

Kicsit, de inkább nagyon sok idő ment el a németre(jujj-nem-szabad-ilyet-kimondani)csodára várásra, utána meg a "letolt-gatya" a Kárpátoknál!



U.I.: ... akkor is vmi "előrelátó", + nég "Úriember"(-kedő=>balek :mad: ) politikus! :oops:


U.I. 2.0: Rep-gép motort a tankba :hadonaszos: , ahogy sok más nemzet mellett az orosz T-k V-12-es alu-blokkos motorja is rep-gép motor volt leány-korában a T-34-től a T-90-ig!


.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 413
113
Igen, ilyesmire gondoltam amikor írtam, hogy tudjuk a szövetségeseink miként álltak a lincenc és egyéb dolgokkal kapcsolatban hozzánk. Illetve a többi szövetségesükhöz is természetesen.
Egyébként nem találom túl logikusnak ezt a húzásukat, hiszen a harcértékünk lett volna nagyobb és ráadásul nem nekik kellett volna technikát átadni, amiben eleve nem bővelkedtek. Azt már nem is említem, hogy mint kiderült az Messereknél, képesek vagyunk licencből a gyártásra.
Számomra is érthetetlen ez a hozzáállás, még nekik is tudtunk volna Panther-t gyártani a saját igényeink mellett, jóval olcsóbban mintha Németországban készültek volna.
 
  • Tetszik
Reactions: reich_und_roll

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 413
113
Rövidebb és keskenyebb a páncéltest, a torony is rövidebb.
Ugyanakkor érdekes, hogy ezeket az adatokat én máshogy tudtam, pl a torony szemből 130mm de oldalról csak 20 mm.
Viszont ez az első hivatalosnak tekinthető dokumentum, amit látok a Tasról.
Úgyhogy nem tudom, hogy mi az igazság.
Ezt értem, de a TAS páncélzata jóval vastagabb, teknő oldala 50mm vs. 40-45mm, teknő farpáncél 100mm vs. 50mm, torony oldala 100mm vs. 45mm. torony hátulja 100mm vs. 45 mm. Ezek nagyon nagy különbségek.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 112
22 931
113
Számomra is érthetetlen ez a hozzáállás, még nekik is tudtunk volna Panther-t gyártani a saját igényeink mellett, jóval olcsóbban mintha Németországban készültek volna.

Ezt is valószerűtlenül nagyon elbaszták. És gondolj bele, hogy a potens német közepes és nehéz technikát akár az olaszokkal is gyártathatták volna az ő értékelhetetlen szarjaik helyett. Románokat, bulgárokat nem ismerem, fogalmam sincs egy széken kívül tudtak-e valami mást…

Ezt értem, de a TAS páncélzata jóval vastagabb, teknő oldala 50mm vs. 40-45mm, teknő farpáncél 100mm vs. 50mm, torony oldala 100mm vs. 45mm. torony hátulja 100mm vs. 45 mm. Ezek nagyon nagy különbségek.

Könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy az említett méretbeli különbségek hoztak ennyit. Fél méterrel volt alacsonyabb, rövidebb es 30 centivel keskenyebb. Azért ez páncélból lehet egy komolyabb súly is. Mérget nem mernék rá venni, de… Amúgy a meglévő adatok alapján azért ki lehetne matekozni, hogy hány négyzetméter milyen vastagságú páncél lemez a különbség. Abból aztán meg a súlyt is meg lehetne tudni.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 413
113
Ezt is valószerűtlenül nagyon elbaszták. És gondolj bele, hogy a potens német közepes és nehéz technikát akár az olaszokkal is gyártathatták volna az ő értékelhetetlen szarjaik helyett. Románokat, bulgárokat nem ismerem, fogalmam sincs egy széken kívül tudtak-e valami mást…



Könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy az említett méretbeli különbségek hoztak ennyit. Fél méterrel volt alacsonyabb, rövidebb es 30 centivel keskenyebb. Azért ez páncélból lehet egy komolyabb súly is. Mérget nem mernék rá venni, de… Amúgy a meglévő adatok alapján azért ki lehetne matekozni, hogy hány négyzetméter milyen vastagságú páncél lemez a különbség. Abból aztán meg a súlyt is meg lehetne tudni.
Igen, ha tudjuk a TAS lemezeinek pontos méretét akkor ki lehet számolni, hisz a neten meg lehet találni a Panther ezirányú adatait.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 112
22 931
113
Igen, ha tudjuk a TAS lemezeinek pontos méretét akkor ki lehet számolni, hisz a neten meg lehet találni a Panther ezirányú adatait.

Csak egy kis érdekesség és elmélkedés még súly témához. A Panther görgők 87 centi átmérőjűek voltak és 100 kg-t nyomtak. A Tas görgők 70 centisek voltak. Ha abból indulunk ki, hogy hasonlóan aránylik a két hk görgőinek súlya és magassága, akkor a Tas görgői 83 kiló körül nyomtak. A Panther 32 görgője 3200 kg volt, a Tas 24 darabja 2000 kg. Ez alapján csak a görgők 1.2 tonnával nyomtak többet a Pz V-ön.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 203
113
Ezt is valószerűtlenül nagyon elbaszták. És gondolj bele, hogy a potens német közepes és nehéz technikát akár az olaszokkal is gyártathatták volna az ő értékelhetetlen szarjaik helyett. Románokat, bulgárokat nem ismerem, fogalmam sincs egy széken kívül tudtak-e valami mást…

Könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy az említett méretbeli különbségek hoztak ennyit. Fél méterrel volt alacsonyabb,rövidebb es 30 centivel keskenyebb. Azért ez páncélból lehet egy komolyabb súly is. Mérget nem mernék rá venni, de… Amúgy a meglévő adatok alapján azért ki lehetne matekozni, hogy hány négyzetméter milyen vastagságú páncél lemez a különbség. Abból aztán meg a súlyt is meg lehetne tudni.

Ha abból a TAS javára meglévő fél méter magasság-különbségből csak 5 cm a teknő, és a többi a torony, már meg is van, hogy hogyan lehetséges ez az előny a magyar gép javára! ;)
Műszakilag és technikailag nagyon rendben volt, döntően a politika miatt ezzel is kiszaladtunk az időből, de-nagyon! :(

Én személy szerint ebben is Horthy úriemberkedő-balek módon előadott "német elsődlegesség"-es kiváró/halogató politizálását látom ezekben.

Jó esetben egy nagyságrenddel nagyobb mennyiséget tudunk gyártani és ez esetben lett volna annyira lassítva az orosz előrenyomulás Mo. irányába, hogy a kapituláció --jó eséllyel-- az országhatáron kívül éri a frontot, mert a lengyel irány volt egyébként is a Főcsapás!
Ez rengeteget előnyt, sokkal kisebb veszteséget jelentett volna Magyarország számára!
Ez a lehetőség veszett el!


Hiányzott ehhez ez a fegyverzet mennyiség és a hibás/rossz logisztika miatt a Don-kanyarnál hiábavalóan elvesztett 100e(+) ember!

... szerintem!


.
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
3 570
17 643
113
Ha abból a TAS javára meglévő fél méter magasság-különbségből csak 5 cm a teknő, és a többi a torony, már meg is van, hogy hogyan lehetséges ez az előny a magyar gép javára! ;)
Műszakilag és technikailag nagyon rendben volt, döntően a politika miatt ezzel is kiszaladtunk az időből, de-nagyon! :(

Én személy szerint ebben is Horthy úriemberkedő-balek módon előadott "német elsődlegesség"-es kiváró/halogató politizálását látom ezekben.

Jó esetben egy nagyságrenddel nagyobb mennyiséget tudunk gyártani és ez esetben lett volna annyira lassítva az orosz előrenyomulás Mo. irányába, hogy a kapituláció --jó eséllyel-- az országhatáron kívül éri a frontot, mert a lengyel irány volt egyébként is a Főcsapás!
Ez rengeteget előnyt, sokkal kisebb veszteséget jelentett volna Magyarország számára!
Ez a lehetőség veszett el!


Hiányzott ehhez ez a fegyverzet mennyiség és a hibás/rossz logisztika miatt a Don-kanyarnál hiábavalóan elvesztett 100e(+) ember!

... szerintem!


.
Max úgy jártunk volna,mint a bolgárok. Cseberből vederbe.
 
  • Tetszik
Reactions: reich_und_roll

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 112
22 931
113
Ha abból a TAS javára meglévő fél méter magasság-különbségből csak 5 cm a teknő, és a többi a torony, már meg is van, hogy hogyan lehetséges ez az előny a magyar gép javára! ;)
Műszakilag és technikailag nagyon rendben volt, döntően a politika miatt ezzel is kiszaladtunk az időből, de-nagyon! :(

Én személy szerint ebben is Horthy úriemberkedő-balek módon előadott "német elsődlegesség"-es kiváró/halogató politizálását látom ezekben.

Jó esetben egy nagyságrenddel nagyobb mennyiséget tudunk gyártani és ez esetben lett volna annyira lassítva az orosz előrenyomulás Mo. irányába, hogy a kapituláció --jó eséllyel-- az országhatáron kívül éri a frontot, mert a lengyel irány volt egyébként is a Főcsapás!
Ez rengeteget előnyt, sokkal kisebb veszteséget jelentett volna Magyarország számára!
Ez a lehetőség veszett el!


Hiányzott ehhez ez a fegyverzet mennyiség és a hibás/rossz logisztika miatt a Don-kanyarnál hiábavalóan elvesztett 100e(+) ember!

... szerintem!


.

Szerintem nagyjából mindenféle saját fejlesztést el kellett volna engedni. A németeknek pedig nemhogy át kellett volna adniuk több technikájuk gyártáshoz szükséges dokumentumokat, hanem egyenesen kötelezni őket a gyártásra. Mi következett volna ebből? Az olaszok a sivatagba nem a hulladék vicckategóriás hk-ikkal bohóckodnak, hanem Pz. III-ak és IV-ek harcolnak az Afrika Korps mellett. Mi sem ölünk bele éveket a semmit nem érő Túrán, Zrínyi és egyebek tervezésébe, gyártásba… potens és modern dolgokkal harcolhattunk volna, mint a Panzerek, Stugok... s ezekből értékelhetőbb mennyiséget gyárthattunk volna. Ott volt az MG42, MP40, fillérekből Panzerfaust…
A németeknek fel kellett volna ismernie ezeket a lehetőségeket. Szörnyen szűklátókörűek voltak ebben a kérdésben is.