A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 988
15 849
113
visszatérve: Sokkal nagyobb mulasztás, hogy a politikai okok miatt "átaludt" fejlesztési idő miatt nem tudtuk a német mintát követni az ágyúcső hossz növelését illetően! Mindez a folyamat/lehetőség elmaradt annak ellenére, hogy a 105 mm-es löveg hazai gyártású volt(lehetett volna "hosszabbítani" a lövegcsövet), és a 80mm-es Bofors is hazai gyártású volt, ráadásul megfelelő csőhosszal és kiemelkedő tűzgyorsasággal: 15(+) lövés/perc!!! A nagybetűs Politikának ezt is sikerült elqúrnia német-csoda(technológia)-várás miatt.

Hát, a 8 centis Boforsról épp azt olvastam (nagyon nagyon régen), hogy elégtelen volt nagy magasságon (ahol az amerikai bombázók jellemzően jöttek) a ballisztikája és Honvéd vezérkar nagyon akart a németektől 8,8-asokat, amit ímmel-ámmal adtak párat (pedig ez maga is elég határeset volt ezen a magasságon), a 10,5-est meg végképp nem akarták adni, mert abból nekik sem volt elég.

Egyébként rokon a német 8,8-assal, a németek ugyanazt a titokban Svédországban fejlesztett "svéd" ágyút használták a 8,8-as alapjául, csak nagyobb űrmérettel, további fejlesztésekkel.

A 15-20 lövés per perc pedig semmi extra nem volt egy légvédelmi lövegnél, egy teljesen átlagos szám, nagy részüknél azt is úgy érték el, hogy volt egy rakás töltő aki sorban állt a gránátokkal a löveg mögött, így lehetett elérni.

2880px-29M_Bofors_80mm-es_l%C3%A9gv%C3%A9delmi_%C3%A1gy%C3%BA_t%C3%BCzel%C5%91%C3%A1ll%C3%A1sban._Fortepan_27130.jpg


Egyes angolszász lövegeknél volt félautomata adagolás is (nem csak automata hüvelkivetés) de azok már dögnehéz, 10 tonnás, statikus darabok voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 197
113
Hát, a 8 centis Boforsról épp azt olvastam (nagyon nagyon régen), hogy elégtelen volt nagy magasságon (ahol az amerikai bombázók jellemzően jöttek) ...
Én a napokban is olvastam ezt, igaz. A II. V-háború alatt/miattfelgyorsult rep-gép fejlődés miatt a légvédelemből a végére kiöregedő 80-as Bofors-ok a balliszikai paramétereik alapján páncélelhárításban bőven megfeleltek volna volna a háború végéig!


...a ballisztikája és Honvéd vezérkar nagyon akart a németektől 8,8-asokat, amit ímmel-ámmal adtak párat (pedig ez maga is elég határeset volt ezen a magasságon), a 10,5-est meg végképp nem akarták adni, mert abból nekik sem volt elég.

Egyébként rokon a német 8,8-assal, a németek ugyanazt a titokban Svédországban fejlesztett "svéd" ágyút használták a 8,8-as alapjául, csak nagyobb űrmérettel, további fejlesztésekkel.

A 15-20 lövés per perc pedig semmi extra nem volt egy légvédelmi lövegnél, egy teljesen átlagos szám, nagy részüknél azt is úgy érték el, hogy volt egy rakás töltő aki sorban állt a gránátokkal a löveg mögött, így lehetett elérni.

2880px-29M_Bofors_80mm-es_l%C3%A9gv%C3%A9delmi_%C3%A1gy%C3%BA_t%C3%BCzel%C5%91%C3%A1ll%C3%A1sban._Fortepan_27130.jpg

Igen, a Bofors tűzgyorsaságban hozta is akkori élvonalat. Amiből ki lehetett volna hozni egy igen jó értéket harckocsiágyúként alkalmazva. Politikai okok miatt "Átaludva"/elszalasztva a lehetőség! :(

A németeknél is asszem' 5-9 közötti percenkénti lövésszámra(jóval alacsonyabb sebességre) szelídültek a harckocsijaikba áttervezett --eredetileg légvédelmi-- lövegeik. A Zrínyi 105-ös tarackjánál ezzel a percenkénti 7-8 értékkel is jobb lett volna, és a két javult jellemző miatt jelentősen jobb lett volna az eredetileg tervezett feladatában egyébként elég jó harcértéke, immár az ellenséges harckocsik ellen is.

Egyes angolszász lövegeknél volt félautomata adagolás is (nem csak automata hüvelkivetés) de azok már dögnehéz, 10 tonnás, statikus darabok voltak.


A németeknek volt egy automata-töltős tervük valamelyik 75/88-as ? harckocsilövegükhöz, aszem' be is tettem vhova, ilyesmi konstrukcióra emléxem:
egy revolver, vagy "spiráltáras" elrendezésre emlékszem vmilyen köríves alakban elhelyezkedő lőszerrel és 15 feletti percenkénti lövés-számmal. Nem készült el a háború vége előtt.

.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 095
6 845
113
Ez a Győr, csak a Győr kapott 80 mm-es Bofors-okat (egyet előre és egyet hátra). A horogkereszt miatt pedig gyanítom, hogy a kép már 1945-ben készült Ausztriaban, miután a flottila megmaradt egységei elhagytak Magyarország területét és teljesen német parancsnokság alá kerültek. Csakhogy a Debrecen még 1944.11.25.-én elsüllyedt a Csepel szigetnel, miután a PM-1-el közösen kemény harcot vívott a parton megbujo szovjet T-34-esekkel.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 095
6 845
113
Ez a Győr, csak a Győr kapott 80 mm-es Bofors-okat (egyet előre és egyet hátra). A horogkereszt miatt pedig gyanítom, hogy a kép már 1945-ben készült Ausztriaban, miután a flottila megmaradt egységei elhagytak Magyarország területét és teljesen német parancsnokság alá kerültek. Csakhogy a Debrecen még 1944.11.25.-én elsüllyedt a Csepel szigetnel, miután a PM-1-el közösen kemény harcot vívott a parton megbujo szovjet T-34-esekkel.
Egy pillanatra elbizonytalanodtam, hogy hátha az ex csehszlovák ex MASARYK BECHALAREN az, mert amikor a németek megszereztek Csehországot, akkor az a hajó is a német dunai flottila egysége lett és 1945-ben kapott 2 db 88 mm-est, de a profil képeket összehasonlítva a képen a Győr van.
 
  • Tetszik
Reactions: Hortator

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 991
22 288
113
Egy pillanatra elbizonytalanodtam, hogy hátha az ex csehszlovák ex MASARYK BECHALAREN az, mert amikor a németek megszereztek Csehországot, akkor az a hajó is a német dunai flottila egysége lett és 1945-ben kapott 2 db 88 mm-est, de a profil képeket összehasonlítva a képen a Győr van.

Megha a hid hasonlo is volt azon egy teljesen mas formaju torony mukodott:
nbv89g5djwg61.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 922
75 188
113
Messerschmitt a Balatonban - Indul a kiemelés...

A Balatonakarattya térségében, a vízben közel nyolcvan éve pihenő darabon kívül a világon egyetlen fennmaradt magyar gyártmányú Messerschmitt vadászrepülőgép sem ismert jelenleg. A győri Magyar Waggon és Gépgyárban, licenc alapján előállított repülőgép roncsa nem csak hadtörténeti, hanem ipartörténeti szempontból is felbecsülhetetlen értéket képvisel.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 988
15 849
113
A cikk szerint ez egyetlen magyar gyártású messer ami megmaradt. Emlékeim szerint az államokban van egy német messer ami szériaszám alapján magyar gyártású.
Valaki esetleg tud pontosabb infót erről?

A sorozatszáma alapján az egy igazoltan a 101. Vadászezredhez tartozó kései G-10/U4 (U4: MK 108 gá-val szerelt) változat, de asszem nem magyar hanem bécsújhelyi gyártasú (lusta vagyok levenni a könyvespolcról Prien könyvét :D ) .

Valamiért német JG 52 színekre restaurálva állították ki, bár a végén már mi se vacakoltuk sokat a magyar jelzések átfestésével úgy tudom.


Kiváncsi vagyok hogy ez a balatoni magyar gép mennyire van egyben, a reptárban 2 éve volt egy előadás de nagyon nagy volt a titkolózás és kevés a konkrétum. Ami ‘magyar messzert’ láttam eddig az nem repülőgép volt, hanem alumíniumörlemény…
 

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
581
1 459
93
A sorozatszáma alapján az egy igazoltan a 101. Vadászezredhez tartozó kései G-10/U4 (U4: MK 108 gá-val szerelt) változat, de asszem nem magyar hanem bécsújhelyi gyártasú (lusta vagyok levenni a könyvespolcról Prien könyvét :D ) .

Valamiért német JG 52 színekre restaurálva állították ki, bár a végén már mi se vacakoltuk sokat a magyar jelzések átfestésével úgy tudom.


Kiváncsi vagyok hogy ez a balatoni magyar gép mennyire van egyben, a reptárban 2 éve volt egy előadás de nagyon nagy volt a titkolózás és kevés a konkrétum. Ami ‘magyar messzert’ láttam eddig az nem repülőgép volt, hanem alumíniumörlemény…
Köszi :)
Akkor ott kevertem félre a dolgot, hogy bár Magyarnak Magyar, de nem hazai gyártásból való.
A reptárban annyi Messer alkatrész van, hogy lassan kijönne belőle egy része egy gépnek :)

Folyamatosan akarnak majd beszámolni róla, amit víz fölé kerül meglátjuk mi maradt belőle. De ha igaz a cikk, hogy a pilotát kiszedték belőle lehet, hogy egy része épségben van valamilyen szinten. Minden esetre szoritok, hogy legalább annyi legyen belőle mint az IL-2-ből maradt :)