Egyszer végigrágtam magam rajta ( 1.000 oldal ) és jó néhány esemény más megvilágításba került számomra. A kis bajszos például meglepően logikusan gondolkodott a kelet-közép európai szövetségesei tekintetében.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Már a saját nézőpontjából.Egyszer végigrágtam magam rajta ( 1.000 oldal ) és jó néhány esemény más megvilágításba került számomra. A kis bajszos például meglepően logikusan gondolkodott a kelet-közép európai szövetségesei tekintetében.
.Talán nem haragszol meg, de jelezném, én a budapesti támadó hadművelet erőviszonyait taglaltam. Mivel elővetted a " Frühlingserwachen " idején számba vehető szovjet erőket ( idézve Szabó Péter - Számvéber Norbert : A keleti hadszíntér és Magyarország 1943 -1945 könyvének 187. oldaláról ) , így akkor álljon itt a szemben álló fél felvonultatott ereje 45 márciusában : német adatok szerint ( ez a hihetőbb szerintem ) : 140.000 katona, 900 harckocsi, 850 repülőgép _ szovjet források : 431.000 katona, 600 tüzérségi löveg és aknavető, 877 harckocsi és önjáró löveg . Tehát abban mindkét fél azonosan számolt, hogy páncélos erőket tekintve a német-magyar fél volt fölényben, még ekkor is.
.Amúgy mekkora lett volna... Adolftól '38-ban a Várvidék és a teljes Felvidék, '40-ben Észak-Erdély, '41-ben a Délvidék, aztán bölcsen kimaradni a háborúból
.Már a saját nézőpontjából.
.
.
Miert haragudnek? Remelem, te sem. En örulök, ha van sajat velemenyed, ugy mindig jobb egy beszelgetes. Az sem baj, ha te is idezel adatokat, legalabb olvasott vagy a temaban. Egyikunk se vett reszt a nevezett csatakban, mindenki forrasokra hivatkozik es ervel.
Szemely szerint a Budapest körbezarasat, ostromat, es a Tavaszi Ebredest nem valasztanam ennyire kulön, reszben mert idöben is nagyon közel esnek egymashoz, masreszt egyik logikus es közvetlen következmenye a masiknak. A Tavaszi Ebredest, mint a szovjetek megallitasanak kiserletet is ide sorolom, mert miutan a Budapest Eröd gyorsan elesett, tettek meg egy probat a Dunantulon. Nyilvanvaloan minimalis eredmennyel. A nemet csapatok harci erteke ott mar közeleben sem volt a par evvel azelöttinek.
.102 nap volt míg lenyomták az oroszok Budapestet, azért ez közel sem a gyorsan elesett kategória.
.
.
Ez igaz, de mindezt egy nagyon hideg telen, karacsonnyal, ujevvel, amikor ha nem is mentek nyilvan szabadsagra a haborubol, de a vilaghaborus gyakorlat is az volt, hogy csendesedtek ilyenkor a harcok. Masreszt a varos meretehez, es ahhoz kepest, hogy Erödde alakitasrol, es az utolso töltenyig kitartasrol beszelt Hitler, szoval ehhez kepest a 102 nap azert soknak sem nevezhetö, mondjuk Leningrad ostromahoz, vagy eppen Sztalingradhoz hasonlitva.
.Január 18-án esett el Pest, Buda pedig az adottságaiból kifolyólag majdnem hogy alkalmatlan volt a hosszabb időn át való védekezésre. Komolyan tartották magukat a srácok, amit lehetett megtették. És meg többet is.
Leningrád, Sztálingrád teljesen más szituáció szerintem. Sztálingrádnál pl. a Volga túlpartján ezrével álltak az oroszok és a gyűrű soha nem záródott be. Ellenben nálunk…
A Vörös Hadseregnek szeptember végétől-közepétől decemberig, tehát kb. 70-80 napig tartott, hogy a Keleti-Kárpátoktól, Székelyföldtől elérjen Budapestig. A gyors előretörést a románok átállása tette lehetővé, hiszen a Kárpátok hatékonyan föltartóztathatta volna a szovjet hadseregeket. Nem így történt, ezért hát, hála akkori (és jelenlegi) szövetségeseinknek, 1944.12.01.-én nagyjából itt állt a front:Ez igaz, de mindezt egy nagyon hideg telen, karacsonnyal, ujevvel, amikor ha nem is mentek nyilvan szabadsagra a haborubol, de a vilaghaborus gyakorlat is az volt, hogy csendesedtek ilyenkor a harcok. Masreszt a varos meretehez, es ahhoz kepest, hogy Erödde alakitasrol, es az utolso töltenyig kitartasrol beszelt Hitler, szoval ehhez kepest a 102 nap azert soknak sem nevezhetö, mondjuk Leningrad ostromahoz, vagy eppen Sztalingradhoz hasonlitva.
.
.
Miert volt Buda alkalmatlan a vedelemre? Hegyvidekes terulet, van egy eröditmeny a Var, alatta könnyen dolgozhato hegy amibe tuzersegtöl vedett, alagutrendszer, vezetesi központ, Korhaz, stb epult, adott a magyar katonak helyismerete.... Ami hianyzott, az egy rendes repulöter, ahova utanpotlas jöhetett, a Vermezö probalta ezt a szerepet jobb hijan vinni.
Buda nem gondolnam, hogy eleve alkalmatlanabb volt vedekezesre, mint a pesti oldal, mas kerdes, hogy mire Budara tevödtek at a harcok sulypontja, addigra a vedelem emberben, technikaban, utanpotlasban, motivaltsagban sokat gyengult.
.Ha utána olvasol akkor látni fogod, hogy mire az oroszok felzárkóztak Budapestre, illetve az Attila III-ra addigra a pesti oldalon a védelmi munkálatok jó része befejeződtek, azonban a Budai oldalon semmi nem volt, még csak el sem kezdték. Pesten megvoltak az akna- és műszaki zárak védvonalak, védművek. Ilyen volt pl. a Körvasút ésRákos-patak, Kőbányán a gyárak amiket erődökké építettek át, Ludovika, Keleti pu, Iparcsarnok, Posta Járműjavító… Ezzel szemben Budán semmi nem volt, a fővárost védő légvédelmi ágyúkat mind simán legázoltak és csak akkor szilárdult meg a védelem, amikor a Florian Geyer srácai megérkeztek Pestről. És innentől annyi idejük volt bármi minimálist kiépíteni, amíg a pesti oldal tartotta magát. Vagyis nagyjából december 24-től január 18-ig.
Annyit azért hozzátennék, hogy a németbarát vezérkarunk (élén Werthel) sokkal jobban vágyott egy szovjetek elleni háborúra, mint a politikai vezetésünk. Csak Kassa bombázása után Werth még hivatalos vizsgálat előtt, szinte szóbeszéd alapján állt oda Horthyhoz, és állította kész tények elé..
Tulajdonkeppen ezt Franco meg is csinalta, amikor a Polgarhaborus nemet segitsegert cserebe Hitler megprobalta a spanyolokat belevonni a haboruba, pl a franciak ellen, vagy hogy legalabb Gibraltart rohanjak le a spanyolok az angol helyörseg elleneben, de Franco rendkivul bölcsen nemet mondott. Viszont Magyarorszaggal ez nem ment volna, egyszeruen tul központi helyen vagyunk, hatarorszag voltunk a Szovjetunioval, stb, szoval ebböl nehez lett volna kimaradni, vagy resztvevökent vagy megszallt orszagkent. Es valojaban a magyar politika nem is nagyon akart kimaradni, pedig a szovjetek kertek minket hogy valasszuk a semlegesseget, meg akkor is, amikor a haduzenetet a magyar kuldöttseg atadta.
Amikor latszott, hogy a magyar allaspont hajlithatatlan, Molotov azzal vette at a haduzenetet, hogy "ezt nagyon meg fogjuk banni" (mi magyarok), es ez pontosan igy is törtent sajnos.
Horthy egesz politikaja a trianoni revansra epult, es amikor föleg olasz közremuködessel a becsi dönteseknel nagyjabol megkaphatta azt, amit mindig akart, erre eleg furcsa lett volna nemet mondania, es ehhez ö nem is volt eleg nagyformatumu figura.
.Annyit azért hozzátennék, hogy a németbarát vezérkarunk (élén Werthel) sokkal jobban vágyott egy szovjetek elleni háborúra, mint a politikai vezetésünk. Csak Kassa bombázása után Werth még hivatalos vizsgálat előtt, szinte szóbeszéd alapján állt oda Horthyhoz, és állította kész tények elé.
Persze, így értettem.Már a saját nézőpontjából.
Azzal azért ne vádoljuk, hogy nekünk akart jót. Annyi realitásérzéke még 44-ben is vokt, hogy a magyaroknak jót tenni nem lehet...Persze, így értettem.
Azzal azért ne vádoljuk, hogy nekünk akart jót. Annyi realitásérzéke még 44-ben is vokt, hogy a magyaroknak jót tenni nem lehet...
Mikor akartunk?Baszki, ahogy belemásztunk a háborúba még mi magunk se akartunk jót magunknak…
.
.
Ez igaz, de a pesti oldal esett a front iranyaba, nyilvan arrol vartak a tamadast. A budai oldal sem volt teljesen vedtelen, ott a Duna, mint termeszetes akadaly volt a vedvonal, mas kerdes, hogy messzebb delen, Mohacs környeken megtörtent a szovjet atkeles, es utanna a budai oldalig haladva körbezarult az ostromgyuru. Eközben ket dunantuli vedvonalon kellett atjutni, a Sio csatorna környeken a Jenö allason, illetve a Margit vonalon.