A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Értem én, hogy mit mondasz, tök jó lenne egy gyártótól venni mindent.
De: a brazil felsővezetéssel valószínűleg nem Neymar legújabb sikereiről egyeztettünk.
Nehéztechnikát meg az Atlas szállíthat.
Rakd ezt össze, nem egy gyártó a végeredmény.
kamm jól beszélt, üzemeltetés szempontjából logikus amit mond, igaz az is amit te mondasz. Na most legyünk okosak. Viszont: ez ugyan nem teljesen ugyan az, de nagy megbízhatóságú rendszereknél van olyan szempont is, hogy ne egy gyártótól vegyünk mindent mert ha tervezési/típus, stb. hiba miatt le kell állítani/leáll a rendszer, akkor a tartalék rendszer ne ugyan az legyen. Persze ez teljesen más lapra tartozik.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Helló, milyen urán tartalmú fegyverekröl beszélsz? Tudtommal az uránt páncéltörő löszerekhez használják. A radarhoz minek páncéltörő löszer? Óda elég egy betonnal töltött precéziós cucc is, az is szétcseszi a célt. Minimális járulékos kárt okozva.
Amikor ment a lokátor ellenes kampány, akkor elökerültek az iraki torzszülöttek, meg a rákot kapott amerikai katonák is. Akkoriban olvastam ilyesmit, lehet hogy azok bunker rombolók, nem tudom.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
kamm jól beszélt, üzemeltetés szempontjából logikus amit mond, igaz az is amit te mondasz. Na most legyünk okosak. Viszont: ez ugyan nem teljesen ugyan az, de nagy megbízhatóságú rendszereknél van olyan szempont is, hogy ne egy gyártótól vegyünk mindent mert ha tervezési/típus, stb. hiba miatt le kell állítani/leáll a rendszer, akkor a tartalék rendszer ne ugyan az legyen. Persze ez teljesen más lapra tartozik.
Azt nem vitattam sose, hogy egy gyártónak milyen előnyei vannak.
De a realitás nem ebbe az irányba mutat. Amit pedig te hozzátettél, az nagyon fontos szempont.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Helló, milyen urán tartalmú fegyverekröl beszélsz? Tudtommal az uránt páncéltörő löszerekhez használják. A radarhoz minek páncéltörő löszer? Óda elég egy betonnal töltött precéziós cucc is, az is szétcseszi a célt. Minimális járulékos kárt okozva.
Értem én az aggodalmat, csak mondjuk ha az bekövetkezik, hogy valaki támadja azt a radart, akkor ott már nem az az 1500m lesz a legfájóbb pont. Vagy gondoljátok, hogy egy olyan helyzetben, ahol a NATO radaállomását támadja valaki, utána kitör a világbéke és madárcsicsrgéstől hangos tavasz következik, vagy az már a III. nabaszdmeg egyik állomása lesz? Ha és amennyiben esetleg az utóbbi, akkor mekkora esélyed lesz arra, hogy az a ház érintetlen marad? Ezzel együtt én sem gondolom szerencsésnek azt a helyet, pont azért mert az emberek félnek minden "ismeretlen" objektumtól. Még akkor is, ha egyébként semmi kárt nem okoz, lásd 5G.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Csak nem minket olvasnak... :rolleyes:

,,bizonyos haditechnikai fórumokon még újabb eszközök, komponensek hazai gyártásáról is pletykálnak. Az utóbbi irányt jól alátámasztja a kiskunfélegyházi fegyvergyár megépítése mellett a hamarosan Győrben létrejövő Airbus-üzem, illetve az is, hogy a Krauss-Maffei Wegmann nemrég magyar leányvállalatot létesített."

Mondjuk az Airbus üzemet rossz városba helyezte.. o_O
Túl sok újdonság nem volt a cikkben ...:)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
Amikor ment a lokátor ellenes kampány, akkor elökerültek az iraki torzszülöttek, meg a rákot kapott amerikai katonák is. Akkoriban olvastam ilyesmit, lehet hogy azok bunker rombolók, nem tudom.
A10 30milis gá-ja,meg a hk ágyúk sabotja használ uraánkarbid(vagy valami olyasmit) lőszert.ARM rakéták sima repeszrombolók.
Látva amilyen tököléses ráérősen haladnak a többi technikai eszközök rendszerbe állításával kb 2025 mire valamit el is fognak érni azokkal az F-16 al. Románnak egy nagy ellensége van (a többi mellé) az peddig saját maga.
Minnyi ideig tartott nálunk a Gripenek rendszerbe állitása?Úgy,hogy felderitő+REH konténereink és üzemeltetéshez ipari bázisunk máig nincs.
Politika ott is széttud barmolni mindent.
Nem jó dolog notóriusan lebecsülni egy potenciális ellenfelet-csúny dolog a kellemetlen meglepetés.A valószinüsithetően előfordulható legrosszabb eshetőségre kell felkészűlni-az ellen nincs kifogásom,hogy kellemes meglepetések érjenek
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
Helló, milyen urán tartalmú fegyverekröl beszélsz? Tudtommal az uránt páncéltörő löszerekhez használják. A radarhoz minek páncéltörő löszer? Óda elég egy betonnal töltött precéziós cucc is, az is szétcseszi a célt. Minimális járulékos kárt okozva.

En is ugy emlekszem, hogy volt a hirekben anno. A bombakhoz adtak hozza, mint valami "adalekanyagot". Nem panceltores cellal, hanem (ismet irom allitolag) novelni a pusztitohatast. Akit jobban erdekel, biztos rakeres. Csak azert irtam, hogy forgott anno ez a tema a kozmediaban is, bar lehet, hogy az annak megfelelo pontatlansaggal...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Hát akkor felültél a kamukampánynak barátom.
Én ellene voltam. Bukott is a korábbi pécsi vezetés utána. Gyakorlatilag egy érvénytelen népszavazás volt amiben mindenki kampánylt mindennel. Ha jól emlékszem Lokátor Stop volt a szlogen. De a kamukampány szerintem a Zengö védelme volt.
Oda kellett volna telepïteni és kész. Persze ha a föparancsnok (közt. elnök) is a kisvirágokat védi, akkor a HM nem csörtet tovább.
Ha az ami bombákra gondolsz, akkor majd rákeresek. Akkoriban a II Vh büvkörében éltem még.
A Mecsekoldalban élünk. Amúgy katonai adó most is van a Tubesen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
Én ellene voltam. Bukott is a korábbi pécsi vezetés utána. Gyakorlatilag egy érvénytelen népszavazás volt amiben mindenki kampánylt mindennel. Ha jól emlékszem Lokátor Stop volt a szlogen. De a kamukampány szerintem a Zengö védelme volt.
Oda kellett volna telepïteni és kész. Persze ha a föparancsnok (közt. elnök) is a kisvirágokat védi, akkor a HM nem csörtet tovább.
Ha az ami bombákra gondolsz, akkor majd rákeresek. Akkoriban a II Vh büvkörében éltem még.
A Mecsekoldalban élünk. Amúgy katonai adó most is van a Tubesen.
Vagyis igy is célpont.A katonai hirközpontok kiemelt célpontok.(de nem lepne meg,ha lehallgató "fülek" is lennének ott-ami szintén kiemelt célpont)
Sólyom meg úgy táncolt,ahogy a vajda fütyűlt.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Vagyis igy is célpont.A katonai hirközpontok kiemelt célpontok.(de nem lepne meg,ha lehallgató "fülek" is lennének ott-ami szintén kiemelt célpont)
Sólyom meg úgy táncolt,ahogy a vajda fütyűlt.
Ha a “ nemlétezö” fülekre gondolsz, akkor a Tenkes hegyen nézz szét! :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
Az igazság az,hogy ezek a fix radarok addig érnek valamit,mig ki nem tőr a háború.Ezek kapják az első csapást.Mégcsak bemérni se kell őket,mindenki tudja hol vannak.
Ezert jok legyfogonak. Megfelelo vedelemmel ellatva jo sok penzt el lehet egettetni az ellennel. /egyebkent nem veletlen vannak mobilradarok mimdnel./
 

agronomus

Well-Known Member
2020. augusztus 5.
222
1 253
93
Igen, így van, bar overkillnek nem neveznem, de amig a romanok 12 hasznalt F-16-ot lassan ket eve probalnak szolgalatba allitani, addig nagyon nem kell aggódni.

A román F-16-osokról annyit, hogy az ottani szakkomentátorok (újságírók) és HTKA tipusú fórumok szerint 38 db géppel számolnak (a tizenvalahány portugál gép mellé még USA lerakatból vennének feljavítottat), de csak átmeneti megoldásként, mert egy évtízed múltán 30 egynéhány F-35-őst szeretnének majd vásárolni, mint váltótípust.
Az ottaniak szerint a sivatagszökevényeket azért vennék - a szakérőik szerint is méreg drágán - mert ezzel akarják Sam bácsi jóindulatát az F-35-ök kapcsán megszerezni.

Ezzel kapcsolatban két kérdésem lenne.
1. Miért kell több milliárdot kidobni, ha csak kb. 10-15 év működtetéssel számolnak az F-16-ok kapcsán?
2. Vajon az USA ismerve (feltételezem, hogy nem hülyék) a románok kétkulacsosságát, vajon átadja-e az F-35 gépeket nekik? Halkan jegyezm meg, hogy biiztosabb megoldás lenne egy román átállás esetén az F-35-et Mo-ról, Szlovákiából, Csehektől és Lengyelektől működtetni (több mint 100 gép ami elérheti egy konfliktus esetén az ellenséget).

És még egy megjegyzés. El sem tudom képzelni, ha mégis megkapják az F-35-öt, hogyan fogják ezt a folyamatos és precíz karbantartást igénylő gépeket működtetni. Lehet PATRIOT megoldás lesz, ahol ott vannak 1/3-ad személyzettel az Amik is?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
Off.
Nem szabad elitelni majd senki nem szabad eggyik oldalra sem allni.
A torok kihasznalja a helyzetet ki kell hasznalnia a helyzetet ami mar elorre meg volt irva.
Feszultseget kelt naton es az eun bellul /az eu nem katonai szovetseg nem avatkozik be katonailag nem is lenne ra kepes./ ezzel torokorazag meg fogja menteni atmenetileg europat egy vilaghaborutol. Ez persze csak a front sulypontjanak athelyezeset jelenti. A natonak reszeltek /persze nem azonnal papir szerint meg sokaig lessz./ eu atalakul dezintegracio felgyorsul /nem feltetlen jelent majd szethullast csak az europai eggyesult allamok koncepcioja veget fogja jelenteni./ a sztyeppei kapcsolatok felertekelodnek majd.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
A román F-16-osokról annyit, hogy az ottani szakkomentátorok (újságírók) és HTKA tipusú fórumok szerint 38 db géppel számolnak (a tizenvalahány portugál gép mellé még USA lerakatból vennének feljavítottat), de csak átmeneti megoldásként, mert egy évtízed múltán 30 egynéhány F-35-őst szeretnének majd vásárolni, mint váltótípust.
Az ottaniak szerint a sivatagszökevényeket azért vennék - a szakérőik szerint is méreg drágán - mert ezzel akarják Sam bácsi jóindulatát az F-35-ök kapcsán megszerezni.

Ezzel kapcsolatban két kérdésem lenne.
1. Miért kell több milliárdot kidobni, ha csak kb. 10-15 év működtetéssel számolnak az F-16-ok kapcsán?
2. Vajon az USA ismerve (feltételezem, hogy nem hülyék) a románok kétkulacsosságát, vajon átadja-e az F-35 gépeket nekik? Halkan jegyezm meg, hogy biiztosabb megoldás lenne egy román átállás esetén az F-35-et Mo-ról, Szlovákiából, Csehektől és Lengyelektől működtetni (több mint 100 gép ami elérheti egy konfliktus esetén az ellenséget).

És még egy megjegyzés. El sem tudom képzelni, ha mégis megkapják az F-35-öt, hogyan fogják ezt a folyamatos és precíz karbantartást igénylő gépeket működtetni. Lehet PATRIOT megoldás lesz, ahol ott vannak 1/3-ad személyzettel az Amik is?
F 16 ra se fogja futni nem hogy 35 re. Akkor lessz nekik 35 amikor mar a kov generacio is repul.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
Ezert jok legyfogonak. Megfelelo vedelemmel ellatva jo sok penzt el lehet egettetni az ellennel. /egyebkent nem veletlen vannak mobilradarok mimdnel./
Ezek katonai szempontbol azért kellenek,hogy ne tudjanak full meglepetésszerűen megtámadni.Ha tied a légi,meg úgy általában,fölény,akkor tovább tudnak működni.De ha nem,végük.Hogy aztán ARM,tüzérség,BM vagy egy beszivárgó kommandó nyirja e ki őket,lényegtelen.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Most ez egy továbbfejlesztett változat vagy a csehek később kapják meg ugyanazt, ami nálunk már gyártásra, bevezetésre került?


https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kazdy-vojak-dostane-novou-pusku-40333122

A BREN támadó puskákat a biztonsági erők már 40 országban használják, például Franciaországban vagy Mexikóban. "A legnagyobb megrendelés Magyarországon van, és azt szintén szeretnénk szállítani a szlovák hadsereg számára, ahol még mindig használják a Sa 58-at" - tette hozzá Vávra
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
Ezek katonai szempontbol azért kellenek,hogy ne tudjanak full meglepetésszerűen megtámadni.Ha tied a légi,meg úgy általában,fölény,akkor tovább tudnak működni.De ha nem,végük.Hogy aztán ARM,tüzérség,BM vagy egy beszivárgó kommandó nyirja e ki őket,lényegtelen.
Jol latod legyfogo spec egysegeknek is akar. Abm nek is akar
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Most ez egy továbbfejlesztett változat vagy a csehek később kapják meg ugyanazt, ami nálunk már gyártásra, bevezetésre került?


https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kazdy-vojak-dostane-novou-pusku-40333122

A BREN támadó puskákat a biztonsági erők már 40 országban használják, például Franciaországban vagy Mexikóban. "A legnagyobb megrendelés Magyarországon van, és azt szintén szeretnénk szállítani a szlovák hadsereg számára, ahol még mindig használják a Sa 58-at" - tette hozzá Vávra
Ők nem az egyel régebbi brent rendszeresítették? Aztán gondolom majd valamikor a közeljövőben rendszeresítik a bren2-t.