A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 419
7 975
113
Végigolvassa a cikket csak nekem tűnik fel mintha egy kicsit kitérő válaszokat adott volna. Pl amikor a riporter kérdezi hogy részünkre nem lesz e hasonló apc beszerzés mint a románoknál. A busz trendet kapásból beveti válaszként. De ne kötözködjünk azért vannak remény keltő szavai is Pl tüzérség beszerzése. Kérdés vajon honnét fogják meg mire lesz elég a pénz? Én azon se lepődnék meg ha valamely V 4 es "használt korszerüsitett" vagy esetleg "új V 4 es " tüzérségi eszközöket szereznénk be. De bárminek örülni kell! feltéve ha lesz belőle valami? Véleményem szerint a komolyabb fejlesztéseket valamikor 2022-26 környékén fogják végrehajtani. Addigra ha a gdp marad akkor egy "jelentősebb" összegből fognak tudni gazdálkodni. Meg persze addigra valamilyen szinten kiforja magát a tartalékos rendszer is. Elvégre létszám is kellene majd. Részben egyetértek velük hogy 7-8 ezer aktív főre jelenleg nem sokat tudnak alapozni. Legalább a kétszeresére lenne szükség. Na térjünk vissza a cikkhez ami várható az elkövetkező kormányzati ciklusban:
-tüzérség beszerzése,páncéltörő képesség növelése
-létszám növelése a tartalékos rendszer alapján. A tartalékosokra a könnyebb kisebb feladatok átruházása. Pl polgárvédelem,kisebb harcászati feladatok,határvédelem kiegészítése stb. És ne feledkezünk el a legfontosabbról! Fiatalok elérése! Főként az átlagéletkor csökkenjen a rendszerben
-Grippen képességek növelése :hadonaszos:
-Valamilyen szállítógép-ek beszerzése. Ezt már nem lehet húzni tovább. További helikopterek modernizálása/felújítása (valamikori váltótípus 2024 után várható)
-légvédelem modernizálása/korszerűsítése. Itt milyen lehetőségeink adódhatnak?
-Nehéz dandár. Fogas kérdés? Érződik hogy a meglévő vasakra nem akarnak költeni,de ki se akarják őket dobni. Látva a mai konfliktusokat könnyen elképzelhető hogy későbbiekben "felújítások után" átcsoportosítják a tartalékos rendszerbe. Egy új jól felszerelt dandár meg nagyon de nagyon sokkba fáj. Tehát elképzelhető hogy a dandár fejlesztést átütemezik 2022 utáni időszakra. Addigra talán már meglesznek hogy miket szerzünk be. Mire lesz pénzünk. Reméljük nem fog a süllyesztőben landolni. Viszont ezzel együtt a korszerű APC/IFV képességek is jegelve lesznek addig.
-Mivel a büdzsé szűkös,az elkövetkező 4-5 évre megpróbálják a lehető legtöbbet kihozni belőle. Azért a megvilágosodás "szakértelem" jelei már tapasztalhatóak. lásd tüzérség grippen/légvédelem képesség növelése.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 419
7 975
113
Nem!
De mivel változik a világ! Még az is megeshet hogy a "zsebükre" megy a játék. Elég csak egy balkáni krizis vagy egy terrorhullám nyugaton. Szerinted mennyit buknának rajta? Főleg akiknek érdekeltségei vannak pl a horvátoknál? Mindig a zseb politikájukból indulj ki;) És utána jöhetnek a "por" népek.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Végigolvassa a cikket csak nekem tűnik fel mintha egy kicsit kitérő válaszokat adott volna. Pl amikor a riporter kérdezi hogy részünkre nem lesz e hasonló apc beszerzés mint a románoknál. A busz trendet kapásból beveti válaszként. De ne kötözködjünk azért vannak remény keltő szavai is Pl tüzérség beszerzése. Kérdés vajon honnét fogják meg mire lesz elég a pénz? Én azon se lepődnék meg ha valamely V 4 es "használt korszerüsitett" vagy esetleg "új V 4 es " tüzérségi eszközöket szereznénk be. De bárminek örülni kell! feltéve ha lesz belőle valami? Véleményem szerint a komolyabb fejlesztéseket valamikor 2022-26 környékén fogják végrehajtani. Addigra ha a gdp marad akkor egy "jelentősebb" összegből fognak tudni gazdálkodni. Meg persze addigra valamilyen szinten kiforja magát a tartalékos rendszer is. Elvégre létszám is kellene majd. Részben egyetértek velük hogy 7-8 ezer aktív főre jelenleg nem sokat tudnak alapozni. Legalább a kétszeresére lenne szükség. Na térjünk vissza a cikkhez ami várható az elkövetkező kormányzati ciklusban:
-tüzérség beszerzése,páncéltörő képesség növelése
-létszám növelése a tartalékos rendszer alapján. A tartalékosokra a könnyebb kisebb feladatok átruházása. Pl polgárvédelem,kisebb harcászati feladatok,határvédelem kiegészítése stb. És ne feledkezünk el a legfontosabbról! Fiatalok elérése! Főként az átlagéletkor csökkenjen a rendszerben
-Grippen képességek növelése :hadonaszos:
-Valamilyen szállítógép-ek beszerzése. Ezt már nem lehet húzni tovább. További helikopterek modernizálása/felújítása (valamikori váltótípus 2024 után várható)
-légvédelem modernizálása/korszerűsítése. Itt milyen lehetőségeink adódhatnak?
-Nehéz dandár. Fogas kérdés? Érződik hogy a meglévő vasakra nem akarnak költeni,de ki se akarják őket dobni. Látva a mai konfliktusokat könnyen elképzelhető hogy későbbiekben "felújítások után" átcsoportosítják a tartalékos rendszerbe. Egy új jól felszerelt dandár meg nagyon de nagyon sokkba fáj. Tehát elképzelhető hogy a dandár fejlesztést átütemezik 2022 utáni időszakra. Addigra talán már meglesznek hogy miket szerzünk be. Mire lesz pénzünk. Reméljük nem fog a süllyesztőben landolni. Viszont ezzel együtt a korszerű APC/IFV képességek is jegelve lesznek addig.
-Mivel a büdzsé szűkös,az elkövetkező 4-5 évre megpróbálják a lehető legtöbbet kihozni belőle. Azért a megvilágosodás "szakértelem" jelei már tapasztalhatóak. lásd tüzérség grippen/légvédelem képesség növelése.

Említetted a helikoptereket. Csak felületesen kapcsolódva ehhez: nem irányított rakétalövészetet hajtottak végre éjszakába(!) nyúlóan a Katasztrófavédelem, pardon, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis szállítóhelikopterein.
23471941_1942558932435885_927391545232549732_n.jpg


Ja, jut eszembe. azt hiszem 2006-tól, de legalábbis már több mint 10 éve vannak itthon Gripenek. Ennyi idő alatt meglehetett volna tanulni azt, hogy 1 db p-vel írjuk a nevét. Hidd el, minden alkalommal, ha valaki még mindig két p-vel írja hogy "Grippen" a hozzáértők fogják a fejüket.
 
D

danielblack

Guest
Végigolvassa a cikket csak nekem tűnik fel mintha egy kicsit kitérő válaszokat adott volna. Pl amikor a riporter kérdezi hogy részünkre nem lesz e hasonló apc beszerzés mint a románoknál. A busz trendet kapásból beveti válaszként. De ne kötözködjünk azért vannak remény keltő szavai is Pl tüzérség beszerzése. Kérdés vajon honnét fogják meg mire lesz elég a pénz? Én azon se lepődnék meg ha valamely V 4 es "használt korszerüsitett" vagy esetleg "új V 4 es " tüzérségi eszközöket szereznénk be. De bárminek örülni kell! feltéve ha lesz belőle valami? Véleményem szerint a komolyabb fejlesztéseket valamikor 2022-26 környékén fogják végrehajtani. Addigra ha a gdp marad akkor egy "jelentősebb" összegből fognak tudni gazdálkodni. Meg persze addigra valamilyen szinten kiforja magát a tartalékos rendszer is. Elvégre létszám is kellene majd. Részben egyetértek velük hogy 7-8 ezer aktív főre jelenleg nem sokat tudnak alapozni. Legalább a kétszeresére lenne szükség. Na térjünk vissza a cikkhez ami várható az elkövetkező kormányzati ciklusban:
-tüzérség beszerzése,páncéltörő képesség növelése
-létszám növelése a tartalékos rendszer alapján. A tartalékosokra a könnyebb kisebb feladatok átruházása. Pl polgárvédelem,kisebb harcászati feladatok,határvédelem kiegészítése stb. És ne feledkezünk el a legfontosabbról! Fiatalok elérése! Főként az átlagéletkor csökkenjen a rendszerben
-Grippen képességek növelése :hadonaszos:
-Valamilyen szállítógép-ek beszerzése. Ezt már nem lehet húzni tovább. További helikopterek modernizálása/felújítása (valamikori váltótípus 2024 után várható)
-légvédelem modernizálása/korszerűsítése. Itt milyen lehetőségeink adódhatnak?
-Nehéz dandár. Fogas kérdés? Érződik hogy a meglévő vasakra nem akarnak költeni,de ki se akarják őket dobni. Látva a mai konfliktusokat könnyen elképzelhető hogy későbbiekben "felújítások után" átcsoportosítják a tartalékos rendszerbe. Egy új jól felszerelt dandár meg nagyon de nagyon sokkba fáj. Tehát elképzelhető hogy a dandár fejlesztést átütemezik 2022 utáni időszakra. Addigra talán már meglesznek hogy miket szerzünk be. Mire lesz pénzünk. Reméljük nem fog a süllyesztőben landolni. Viszont ezzel együtt a korszerű APC/IFV képességek is jegelve lesznek addig.
-Mivel a büdzsé szűkös,az elkövetkező 4-5 évre megpróbálják a lehető legtöbbet kihozni belőle. Azért a megvilágosodás "szakértelem" jelei már tapasztalhatóak. lásd tüzérség grippen/légvédelem képesség növelése.
Plusz kb. hetente ad ilyen interjút különböző lapoknak, és rendre ugyan annyit mond. Azonban most említett újat is: új rakétákat említ a Gripenekre.

Azonban fájó hogy a BTR cseréről sosem esik szó.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 774
46 885
113
Amit mondott azt mondom én is itt évek óta. Tüzérség, pct. és légvédelmi rakéta első körben a legfontosabb. A magyar hadiipart, gépgyártást pedig újra kell éleszteni, és igen, mivel az alapoktól kell ezt megtenni, arra tudunk támaszkodni ami még volt, pl. buszokra, és igen, szükség van rá már most azonnal a határon lévő megnövekedett jelenlét miatt. Helikopter vonalnál pedig ha tetszik ha nem, fontos követelmény hogy ne csak a folyamatosan háborúra készülő hadsereg, hanem a valóban minden évben élesben szükséges Katasztrófavédelem is tudja használni a forgószárnyas képességet.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 723
4 125
113
Említetted a helikoptereket. Csak felületesen kapcsolódva ehhez: nem irányított rakétalövészetet hajtottak végre éjszakába(!) nyúlóan a Katasztrófavédelem, pardon, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis szállítóhelikopterein.
23471941_1942558932435885_927391545232549732_n.jpg


Ja, jut eszembe. azt hiszem 2006-tól, de legalábbis már több mint 10 éve vannak itthon Gripenek. Ennyi idő alatt meglehetett volna tanulni azt, hogy 1 db p-vel írjuk a nevét. Hidd el, minden alkalommal, ha valaki még mindig két p-vel írja hogy "Grippen" a hozzáértők fogják a fejüket.
UB-32-es kinézete van annak a blokknak....
Érdekes, hogy csak az Sz-5-ös rakétát használjuk.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Amit mondott azt mondom én is itt évek óta. Tüzérség, pct. és légvédelmi rakéta első körben a legfontosabb. A magyar hadiipart, gépgyártást pedig újra kell éleszteni, és igen, mivel az alapoktól kell ezt megtenni, arra tudunk támaszkodni ami még volt, pl. buszokra, és igen, szükség van rá már most azonnal a határon lévő megnövekedett jelenlét miatt. Helikopter vonalnál pedig ha tetszik ha nem, fontos követelmény hogy ne csak a folyamatosan háborúra készülő hadsereg, hanem a valóban minden évben élesben szükséges Katasztrófavédelem is tudja használni a forgószárnyas képességet.
Nem csak a határ miatt kellenek a buszok, hanem amúgyis. Ott ahol én voltam, egy dolog hogy mivel buszoztatják a kopaszokat, na de hogy a külföldi katonákat is ezeréves, büdös piros-fehér Ikarusszal hurcolták az már égő volt komolyan. Elég sokszor láttam a pápai bázisreptér Credoját is. Lövésem sincs, mit keresett ott, arról meg pláne nem, hogy miért nem kértek rá valami értelmes festést. Hamár katonai járgány, simán lehetett volna zöld, ehelyett lett fehér...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 802
122 758
113
Nem csak a határ miatt kellenek a buszok, hanem amúgyis. Ott ahol én voltam, egy dolog hogy mivel buszoztatják a kopaszokat, na de hogy a külföldi katonákat is ezeréves, büdös piros-fehér Ikarusszal hurcolták az már égő volt komolyan. Elég sokszor láttam a pápai bázisreptér Credoját is. Lövésem sincs, mit keresett ott, arról meg pláne nem, hogy miért nem kértek rá valami értelmes festést. Hamár katonai járgány, simán lehetett volna zöld, ehelyett lett fehér...
Ajándékba kaptak 2 db kész buszt. Örültek neki és nem a szín miatt hisztiztek.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 723
4 125
113
Nem csak a határ miatt kellenek a buszok, hanem amúgyis. Ott ahol én voltam, egy dolog hogy mivel buszoztatják a kopaszokat, na de hogy a külföldi katonákat is ezeréves, büdös piros-fehér Ikarusszal hurcolták az már égő volt komolyan. Elég sokszor láttam a pápai bázisreptér Credoját is. Lövésem sincs, mit keresett ott, arról meg pláne nem, hogy miért nem kértek rá valami értelmes festést. Hamár katonai járgány, simán lehetett volna zöld, ehelyett lett fehér...
És az Ik még a jobbik eset, mert kényelmesek az ülések legalább.... volt szerencsém az ajándék bundeshwehr mercedes OM-303 fegyencbuszhoz....(A legalja a busz fogalmának)
A credokat meg felesleges átfesteni, legalább nem gyűjti nyáron a napenergiát.. Ez például a fent említett mercedes foshalomról nem volt elmondható o_O
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 450
76 167
113
Említetted a helikoptereket. Csak felületesen kapcsolódva ehhez: nem irányított rakétalövészetet hajtottak végre éjszakába(!) nyúlóan a Katasztrófavédelem, pardon, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis szállítóhelikopterein.
23471941_1942558932435885_927391545232549732_n.jpg


Ja, jut eszembe. azt hiszem 2006-tól, de legalábbis már több mint 10 éve vannak itthon Gripenek. Ennyi idő alatt meglehetett volna tanulni azt, hogy 1 db p-vel írjuk a nevét. Hidd el, minden alkalommal, ha valaki még mindig két p-vel írja hogy "Grippen" a hozzáértők fogják a fejüket.

A lenti írással összevetve, érdekes fejlemény ez ...

http://jetplanes.blog.hu/2017/11/07/egy_lepes_elore_ketto_hatra_374
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 419
7 975
113
Véleményem szerint már réges rég eldöntötték hogy milyen ÚJ heliket szereznek majd be. A nagyjavítások is megerősíti azt az elképzelést hogy inkább maradnának orosz vonalon. Részben érthető is. Mert nem kell új infrastruktúrát kiépíteni a szállító heliknek. Ezért is tolták ki az üzemidőt addig ameddig lehetett. Ki tudja hogy mi várható itt a térségben pár éven belül. A mi-24 az meg egy másik mise lesz.
Oldalszámok amit kivettem a képen: 702,706
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 450
76 167
113
Véleményem szerint már réges rég eldöntötték hogy milyen ÚJ heliket szereznek majd be. A nagyjavítások is megerősíti azt az elképzelést hogy inkább maradnának orosz vonalon. Részben érthető is. Mert nem kell új infrastruktúrát kiépíteni a szállító heliknek. Ezért is tolták ki az üzemidőt addig ameddig lehetett. Ki tudja hogy mi várható itt a térségben pár éven belül. A mi-24 az meg egy másik mise lesz.
Oldalszámok amit kivettem a képen: 702,706

Én az éjszakai bevethetőségre gondoltam...

Láttuk hogy a két mókus rendszerbe állítása mennyi ideig tartott. Szerintem ebből még bármi lehet, a pillanatnyi politikai érdeknek megfelelően. De addig valamivel ki kell húzni.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo