A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
23658497_1955854477772997_4311162843517799055_n.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Az igen 15 fő az Ural platon + 10 fő a Tsz majornál. 25 fő egy max szakaszra tervezett platon. Noha + ülő padokat középre lehet betenni. De az már hering konzerv feeling lenne. Nem igaz hogy nem tudnának még egy Uralt befogni. Egyébként Télvíz idején én ilyet szívesen látnék a határon.
https://hasznaltauto.medija.hu/10293/12190728_4.jpg?1510941600
Na ebbe már nyugodtan elférne 20-25 ember is. És nem fagynának szarrá.
https://hasznaltauto.medija.hu/10293/12190728_5.jpg?1510941600
Jajj gyerekek mindig csak a nyafogás... A határőrizet már csak ilyen sport. Ne mondja nekem senki se hogy nem tudja milyen cégnél dolgozik, legyen az Rendőrség vagy Honvédség. A kilencvenes évekig teherautó platón hordták ki a sorállományt a TP-k hez. Lerakták őket a felállítási helyen ,mafi vagy TBK oszlop tövében, útelágban, bokorban, és ott csöveztek míg értük nem jöttek. Mi is jártunk ki gyalog 12 órás szolikba télen is, (főleg télen mert addigra már nem volt benzinkeret) meg hónyomsáv ellenőrzés meg egyéb nyalánkságok. Aztán ugye mindezt surranóban, zöld meg rába mintás gyakorlóban. Tudtuk mire számítsunk ha kimegyünk szoliba, ennyi. Volt tea az őrsön ,vihettél magaddal. Nem emlékszem olyanra hogy valaha is utánunk küldték volna a menázsit akár hideget akár meleget. Vittünk két szendvicset vagy húsos kolbászt aztán ettünk ha letelt a szoli. Netán vettünk néha hamburgert ha bent a városba volt a civil ruhás szoli. Itt meg hasra vannak esve egyesek mert nem tudják megmelegíteni a leveskéjüket. Bexarás... Mi lenne a háború lenne? Vagy olyan helyzetek mint most ukránban keleten,vagy a Donnál régen, vagy az olasz fronton? Telesírnák a lövészárkot egyesek?
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
767
2 287
93
Ezt te sem gondolod komolyan.

De igen.Nap mint nap látjuk,tapasztaljuk,De mondhatnám a "leadtam az önvédelmimet mert nem kell" frázist is, ami szintén rendszeresen és sűrűn feltünik.

Azért nem adja le a lövést, mert a r...dt bíróság ötszázhúsz óra alatt sem dönti el jogos volt-e. Aztán másodfok , vissza első fok .....hol vagyok?

Itt nem lett volna ilyen ugyanis LŐTTEK rá és a társára.A társa nem gondolkodott kettőig se,és a vizsgálat is gyorsan lezárult.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 877
113
A valóság az hogy kis hazánkban alig lenne ember azok közül akik megmernék húzni a ravaszt egy esetleges konfliktusban. Itt most nem az állományra gondolok. Hanem az "egyszerű" civil emberekre. Hozzátenném még akkor se ha kapna eset
Lehet karkötőt meg gyűrűt, órát viselni a seregben? Mintha úgy rémlene tiltva volt régebben.
Az egyik tisztesünknek konkrétan visszavarrták a félig leszakadt gyűrűs úját mert beleakadt az Ural platójába. Kapott is érte szerencsétlen rendesen.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 877
113
Jajj gyerekek mindig csak a nyafogás... A határőrizet már csak ilyen sport. Ne mondja nekem senki se hogy nem tudja milyen cégnél dolgozik, legyen az Rendőrség vagy Honvédség. A kilencvenes évekig teherautó platón hordták ki a sorállományt a TP-k hez. Lerakták őket a felállítási helyen ,mafi vagy TBK oszlop tövében, útelágban, bokorban, és ott csöveztek míg értük nem jöttek. Mi is jártunk ki gyalog 12 órás szolikba télen is, (főleg télen mert addigra már nem volt benzinkeret) meg hónyomsáv ellenőrzés meg egyéb nyalánkságok. Aztán ugye mindezt surranóban, zöld meg rába mintás gyakorlóban. Tudtuk mire számítsunk ha kimegyünk szoliba, ennyi. Volt tea az őrsön ,vihettél magaddal. Nem emlékszem olyanra hogy valaha is utánunk küldték volna a menázsit akár hideget akár meleget. Vittünk két szendvicset vagy húsos kolbászt aztán ettünk ha letelt a szoli. Netán vettünk néha hamburgert ha bent a városba volt a civil ruhás szoli. Itt meg hasra vannak esve egyesek mert nem tudják megmelegíteni a leveskéjüket. Bexarás... Mi lenne a háború lenne? Vagy olyan helyzetek mint most ukránban keleten,vagy a Donnál régen, vagy az olasz fronton? Telesírnák a lövészárkot egyesek?
De tett hozzá azt is hogy bőven volt teherautó is. Mi konkrétan 10-12 en voltunk a platon mikor mentünk őrségbe,szolgálatba. Nem is engedtek több embert fel. Mert kiadták parancsba egy kisebb-baleset után hogy max egy szakasznyi lehet a platon. A laktanyában nekünk az őrszázadnak mindig 3 Ural volt
készenlétben.Pluszba még 2 ha van valami.
Hopsz benne maradt egy vázlatom az egyik hozzászólásomba.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 324
8 104
113
A valóság az hogy kis hazánkban alig lenne ember azok közül akik megmernék húzni a ravaszt egy esetleges konfliktusban. Itt most nem az állományra gondolok. Hanem az "egyszerű" civil emberekre.
Ilyen alapon én is mondhatnám ennek pontosan az ellenkezőjét is. Csak általánosítás. Én például sok embert ismerek akik nem tétováznának ha arról van szó.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Én úgy látom a területvédelmi tartalékosaink, abból amit eddig megtudhattunk, még normális alapkiképzést sem fognak kapni, nem szakkiképzést komolyabb fegyverekre, azok harcászatával együtt.
Kelet ukrajnai orosz harcosok szerintem, 95 %-ban voltak sorkatonák, egykoron a Vörös hadseregben, vagy az ukrán hadseregben. Ebből lett aztán az, hogy komoly orosz logisztikai és tanácsadói segítséggel, megtámogatva némi rejtett aktív orosz katonasággal, egyenrangú ellenfele lett pár hét alatt, az ukrán reguláris hadseregnek, az ottani felkelő armada. Több tízezres létszámban.
Nem bántásból, de szerintem nézd vissza a vonatkozó topikot. Nem volt rövid az a folyamat, illetve nem egykor volt sorosok bontakoztatták ki a felkelést.

Mindkettőtöknél a pont!
Egyébként anno annak idején sorosként jó 4-5 hetes harcászati alapkiképzés kaptunk töményen. Volt benne minden a kúszás mászástól a gumigránátdobástól kezdve épületharcászati alapismeretek meg kint a szabadban éjszakai harcászattal megfűszerezve. Nem győztük a fegyvert pucolni a sokk vaktöltény portol :D És volt értelme. Igen! Mert megtanulta az ember a legalapvetőbb harcászati alapismereteket. Fogalmazunk úgy belénk nyomták :)
Élesben meg jött volna az acélmagvas kinder meglepetés lsd. Szíria, ukrán haderő, Jemen.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 144
73 703
113
Van a típusnak saját topikja, amiben van már egy cikk idézve, ami részletesen leírja...

https://forum.htka.hu/threads/hun-aerospatile-as-350b-ecureuil.1239/#post-273509

"A típushoz létezik egy „C-keret” amely a gép két oldalára szerelhető. A C felső száráról kötelet lehet lelógatni, amin lecsúszhatnak a katonák, az alsó részén pedig egy pad van, amire ki lehet ülni. Problémát jelenthet, hogy a keretet az AS350-es erősebb hajtóműves B2-es változatához vagy a két hajtóműves AS355-öshöz találták ki, a szolnoki gépek viszont a kisebb teljesítményű hajtóművel felszerelt, könnyített padlózatú AS350B-k. Az, hogy az elképzelés a magyar gépekkel működőképes lesz-e a gyakorlatban, majd csak a nagyjavítás után derül ki."

Ez az írás gész jól összefoglalja az elmúlt hetek történéseit:

http://patriota.info/tobb-mint-furcsa-valami-rendben-van/


És tényleg.... hol van a két Zlin 143LSi?
Bár olyat is hallottam már, hogy állítólag a megérkezett két Zlinnel is probléma van.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Nem bántásból, de szerintem nézd vissza a vonatkozó topikot. Nem volt rövid az a folyamat, illetve nem egykor volt sorosok bontakoztatták ki a felkelést.


Élesben meg jött volna az acélmagvas kinder meglepetés lsd. Szíria, ukrán haderő, Jemen.
Élesben a legjobban kiképzett embernek is benne van egy akna, ied, tüzérségi aknagránát, atgm a járműre amiben utazik. Élesben a tömeg ha kellő morál és lőszer van hozzá, még mindig nyerő a földön.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Nem bántásból, de szerintem nézd vissza a vonatkozó topikot. Nem volt rövid az a folyamat, illetve nem egykor volt sorosok bontakoztatták ki a felkelést.

Nem arra gondoltam hogy egykori sorkatonák robbantották ki a felkelést. Inkább arra, hogy komoly előnyt élvez az, aki olyan tartalékkal bír, akik egykoron voltak katonák. Mintsem olyan, aki olyan tartalékkal bír, akik nem voltak még katonák és a nulláról kell kezdeni velük. Kritikus helyzetben, az idő tényező rendkívül fontos lehet. Bizony háború kitörésekor, ebből lesz a legkevesebb. Én 30 éve voltam katona, de a mai napig szét tudnám szedni és összerakni az AMD gépkarabélyt, tudnék vele célzott lövést leadni és tudnám, hogy a 3 lőszer kilövéses rövid sorozat a leghatásosabb, ha sorozattal lövök. Emlékezem nagyon sok harcászati dologra is. amit belénk sulykoltak és nem hinném hogy el fogom feledni. Ez, egykori másfél év intenzív katonaság eredménye. Amennyiben nem lettem volna katona, akkor max a videókra, vagy írásokra támaszkodhatnék, ami nagyon sokszor messze áll a valóságtól. Ezért gondolom, hogy a legjobb tartalékos az, aki már volt katona. Ma már persze, az életkori határok folytán, max., hivatásos, vagy szerződéses katonák jöhetnének szóba e téren. Amennyiben arra gondolunk, hogy normális, használható emberanyag tekintetében, 40-45 év lehetne a felső korhatár.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 877
113
Nem arra gondoltam hogy egykori sorkatonák robbantották ki a felkelést. Inkább arra, hogy komoly előnyt élvez az, aki olyan tartalékkal bír, akik egykoron voltak katonák. Mintsem olyan, aki olyan tartalékkal bír, akik nem voltak még katonák és a nulláról kell kezdeni velük. Kritikus helyzetben, az idő tényező rendkívül fontos lehet. Bizony háború kitörésekor, ebből lesz a legkevesebb. Én 30 éve voltam katona, de a mai napig szét tudnám szedni és összerakni az AMD gépkarabélyt, tudnék vele célzott lövést leadni és tudnám, hogy a 3 lőszer kilövéses rövid sorozat a leghatásosabb, ha sorozattal lövök. Emlékezem nagyon sok harcászati dologra is. amit belénk sulykoltak és nem hinném hogy el fogom feledni. Ez, egykori másfél év intenzív katonaság eredménye. Amennyiben nem lettem volna katona, akkor max a videókra, vagy írásokra támaszkodhatnék, ami nagyon sokszor messze áll a valóságtól. Ezért gondolom, hogy a legjobb tartalékos az, aki már volt katona. Ma már persze, az életkori határok folytán, max., hivatásos, vagy szerződéses katonák jöhetnének szóba e téren. Amennyiben arra gondolunk, hogy normális, használható emberanyag tekintetében, 40-45 év lehetne a felső korhatár.
Jövőhéten megyek aláírni a szerződést ÖTT tartalékosnak 40 éves fejel. Kiváncsi vagyok hogy hány fiatal lesz köztünk. Nálunk is nagyon de nagyon elférne egy szlovák tipusú 8-10 hetes önkéntes sorkatonai alap szolgálat. Pár hét után már rögtön pozitív szemlélet lenne bennük. Persze ehhez szükségesek lennenek a feltételek is. Tudom hogy sokszor írtam róla. De a rendszer mindig ezt hozza ki mint az egyik gyengeség. (A sokk közül)