A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 838
113
ambasa
Kb minden fegyverre van kereslet M-16 -tól F-16 -ig. De az országok közötti kapcsolat függvényében nem ugyannyiért árulják egyiknek, mint a másiknak.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Most komolyan azt várjátok Duditól, vagy bárki mástól, hogy feltöltöttségi (és vele együtt hadrafoghatósági mutatókat) közöljön, ami minősített adat?

Meg lehet nézni a HM honlapján, hogy hány zászlóaljunk van, az, hogy az mennyire van feltöltve az nem nyilvános, sőt titkos (mint mindenhol). Az azonban közismert, hogy miközben amit egy néhány éves ÁSZ jelentés is megerősített (ez nyilvános), hogy miközben a központi szervezeteknél többletlétszám van a csapatoknál nincs minden beosztás betöltve. És a mindenkori kormányoktól függetlenül meghirdetett hangzatos létszámemelések minden esetben ezeknek az üres beosztásoknak a betöltésére irányult az utóbbi évtizedben. (az más kérdés, hogy aztán valahogy soha sem sikerült).

A HM szervezete, lehet bogarászni:
http://www.honvedelem.hu/szervezetek

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Joker!

igazad van de nem mindegy, hogy mekkora. Szerinted a németek a Leóikat nekünk fogják kedvezményesen áron eladni, vagy valamelyik baráti arab monarchinák, amely egyben megrendel egy zsíros modernizációs csomagot is hozzá, munkát adva a német hadiiparnak?

Való igaz az ár különböző, de vajon a tartalom is ugyan az? Vajon összehasonítható-e a nekünk felajánlott UH-1-es ajánlat műszaki és pénzügyi tartalma pl a görög M1-es üzlettel? Én nem ismerem a részleteket, az ördög, meg abban rejlik.

Tudomásul kellene vennünk, hogy elmúlt, a hidegháború utáni hirtelen fegyverbőség, ma már piaci viszonyok működnek ezek az eszközök vagy kohóban végezték, vagy már rég gazdát cseréltek. Valahogy nem emlékszem hogy a németek az utóbbi időkben nagy ajándékfelajánlásokkal halmoznának el minket (az utóbbi három kormányunktól függetlenül). A 90-es évek nagy felbuzdulása után gyakorlatilag csak teherautókat meg néhány sisakot kaptunk/vettünk.

TG
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 838
113
Azok a baráti arab országok nehéz piac. Otthon nem nézik jó szemmel, hogy diktatúráknak adjanak el csúcsfegyvereket vagy bármilyen fegyvert. Nekik meg amúgyis új cucc kell, Leo2A6 vagy A7, nem pedig egy használt modernizált A2 vagy A4, azokból meg nyugodtan lepasszolhatnak a HM-nek is. Persze nem győzöm hangsúlyozni, hogy csak akkor van értelme ha rendszerben is maradnak nem pedig a harci helik módján végzik.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Joker!

próbáld már egyszer ne a mi, hanem a németek szemszögéből is nézni a dolgokat. Újra megkérdezem, ha valamit el tudnak adni, úgy, hogy az ráadásul még munkát is ad a német hadiiparnak (felújítás, modernizáció stb) akkor miért adnák el nekünk bagóért úgy, hogy tudják, hogy egy kanyi alkatrészt se fogunk hozzá venni az elkövetkező 10 évben lőszert is csak minimális mennyiségben azt is majd a rendszerbe állítás után 2-3 évvel.

Amúgy vitatom azt a kijelentésedet, hogy a németek ne adnának el az araboknak, vagy diktatúráknak fegyvereket, a német hadiipar nem csak a Krauss-Maffeiből áll (megjegyzem, hogy bizonyos okokból valahogy a nyugat nem szereti az arab monarchiákat diktarúrának nevezni), de legyen igazad, nem ott értékesítik, hanem majd Dél-Amerikában, vagy Ázsiában, mint ahogy arra már volt példa Chile, Indonézia, hiszen az utóbbi időben mindkét térségben egy mini fegyverkezési verseny van kialakulóban.

Persze ahelyett, hogy tudatos és következetes hadsereg fejlesztésbe kezdenénk, ott is folytatjuk ahol húsz évvel ezelőtt elkezdtük, várjuk az ajándékokat, mert a világ és Európa tartozik nekünk, mert évszázadokon keresztül felfogtuk az őt épen aktuálisan fenyegető veszélyt, illetve megveszünk bármit, amit éppen olcsón árulnak, ha kell ha nem. Ugyanis sajnos a MH utoló húsz évének fejlesztését, kevés kivételtől eltekintve ez jellemezte szerintem.

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Borisz!

akkor még egyszer, ez miért érdekelné őket? Téged érdekel, ha eladod az autódat mi lesz vele, hogy szétvágják, vagy még húsz éven keresztül garázsban tartják és minden nap lemossák, ha már megkaptad a pénzed? Egy érdekli őket mennyi pénzt kapnak érte közvetlenül és utána még közvetve. Már a németeknél is elmúlt a nagy jótékonykodás időszaka, hiába is álmodozunk róla folyamatosan.

TG
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 121
7 048
113
Dudi, az alábbi linken felsorolják az alakulatokat:
http://www.honvedelem.hu/szervezetek

Lövész zászlóaljak:
25. Klapka György dandár / 1. Lövészzászlóalj
5. Bocskai István lövészdandár / 3. 39. 62. Lövészzászlóaljak

Tehát ezek szerint 4 lövészzászlóalj van.

Ezek mellett még lövész jellegű alakulat:
34. Bercsényi különleges zászlóalj.
88-as Könnyű vegyes zászlóalj (ez a 25. Klapka dandár alá tartozik)
24. Bornemissza felderítő zászlóalj (ez az 5. Bocskai dandár alá tartozik).

A wikin is ezt írták.

Ezek alapján van 4 lövészzászlóalj, 1 felderítő, 1 könnyű vegyes és 1 különleges.

Ezek mellett vannak a dandároknál olyan támgató egységek, mint pl.: őr századok.

+ Tatán van a 3 nehéz fegyverzetű zászlóalj: 11. zászlóalj a T-72-esekkel, 101. a D-20-as tarackokkal, és a 36. a páncéltörők.

Vannak még egyéb alakulatok, pl.: hiradósok, légrakosok, vegyvédelmisek, vagy a tűzszerész és hadihajós ezred, de olyan alakulat, amit még esetleg lövész alakulatnak lehet nevezni, az max a Ludovika zászlóalj, tehát 4 lövészzászlóalj van. Ha több van, annak én nagyon örülök.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Dudi, az alábbi linken felsorolják az alakulatokat:
http://www.honvedelem.hu/szervezetek

Lövész zászlóaljak:
25. Klapka György dandár / 1. Lövészzászlóalj
5. Bocskai István lövészdandár / 3. 39. 62. Lövészzászlóaljak

Tehát ezek szerint 4 lövészzászlóalj van.

Ezek mellett még lövész jellegű alakulat:
34. Bercsényi különleges zászlóalj.
88-as Könnyű vegyes zászlóalj (ez a 25. Klapka dandár alá tartozik)
24. Bornemissza felderítő zászlóalj (ez az 5. Bocskai dandár alá tartozik).

A wikin is ezt írták.

Ezek alapján van 4 lövészzászlóalj, 1 felderítő, 1 könnyű vegyes és 1 különleges.

Ezek mellett vannak a dandároknál olyan támgató egységek, mint pl.: őr századok.

+ Tatán van a 3 nehéz fegyverzetű zászlóalj: 11. zászlóalj a T-72-esekkel, 101. a D-20-as tarackokkal, és a 36. a páncéltörők.

Vannak még egyéb alakulatok, pl.: hiradósok, légrakosok, vegyvédelmisek, vagy a tűzszerész és hadihajós ezred, de olyan alakulat, amit még esetleg lövész alakulatnak lehet nevezni, az max a Ludovika zászlóalj, tehát 4 lövészzászlóalj van. Ha több van, annak én nagyon örülök.

Nem hiszem, hogy az elmúlt 2 évben eltűnt volna egy lövészzászlóalj. Tatán 1 van Hódmezőn 2 és Debrecenben is 2. 1+2+2=? Ha mégis feloszlattak azóta egy zászlóaljat akkor én kérek elnézés.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 121
7 048
113
Tatán 1 lövészzászlóalj van, ahogy írtam (az 1.).
Debrecenben és Hódmezővásárhelyen az 5. Bocskai dandár van, és úgy van 4 zászlóaljuk, hogy abból 1 a 24. Bornemissza felderítő zászlóalj, tehát a Bocskainak 3 lövészzászlóalja van (3. 39. 62.), lásd a honlapjukat:
http://www.bocskaidandar.hu/new/index.php/dandarrol/tortenet

"Szervezeti felépítés
A dandár harctámogató alegységei a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj, a törzstámogató század, a híradó század, a műszaki század és a művelettámogató Műszaki Zászlóalj. Harcoló alegységei a 39. Lövészzászlóalj, a 3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj és a 62. Lövészzászlóalj."

Tehát itt a három lövész és egy felderítő zászlóaljon kívül egy művelettámogató műszaki szászlóaljat írnak (ami nem lövész) + híradó század, ...

Ezek alapján továbbra is azt mondom, hogy van 4 lövész zászlóalj, 1 felderítő, 1 könnyű vegyes és 1 különleges + 3 nehéz fegyverzetű Tatán (páncélos, tüzér, páncéltörő rakétás).
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Én nem hallottam a 39.ről ameddig katona voltam. Az MH5nél van az 1. 2. Debrecenben és a 3. és 62. Hódmezőn. De ma rákérdezek mert nekem gyanús h itt valamit torzítanak.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Szerencsére a Bocskaiaknak egy elég jó és informatív honlapjuk van (ellentétben a HM-ével):
http://www.bocskaidandar.hu/new/
http://www.bocskaidandar.hu/new/index.php/dandarrol/tortenet

Egyébként engem is meglepett, a 39-esek színre lépése, mert én is arra emlékeztem, amire therob, de lehet, hogy Tata átalakításával egyidőben Debrecenben is voltak változások.

Egyébként 2011. február 3-án alakult (kapott új hadrendi számot) a 39. zászlóalj, utalva az 1756-ban alapított debreceni gyalogezred-re.

TG
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Napkollektorok az MH objektumain? Melléjük kéne rakni, aztán alá a teknikát :DD ,, ha már fedett tárolókra nem futja... végre, egy képességgel több. :D
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Magyar "energiapajzs"... :) Amúgy nem rossz ötlet, csak ezt még szélesebb körben kellene. Valami olyasmi rémlik, hogy 1-2 négyzetméter napelem elég egy családi házhoz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 838
113
Kiváncsi vagyok, hogy valami előzetes tanulmány készült-e ezeknek a megtérüléséről vagy csak valakinek jó üzlet volt. Nem vagyok meggyőződve, hogy a jelenlegi áramárakkal gazdaságos egy ilyen beruházás. Az osztrákoknál meg a németeknél létezik ez a hálózatba visszatöltős módszer, de ha jól tudom ott drágább az áram és a napelemekre komoly állami támogatást adnak (talán 90%), tehát úgy egészen másként néz ki a helyzet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 797
57 521
113
Egy kis rövid hír:
http://mno.hu/belfold/hende-a-lenyeg-hogy-szembenezzunk-a-gyengesegekkel-1190227

joker

Nekem a hírből az jött le, hogy ez is egy 90%-ban EU támogatott dolog volt. A napelemes dolgokat ennyivel szokták támogatni különben senki nem vágna bele ilyen beruházásba.