A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Szerintem nem a lóvé termelés, hanem a külszolgálatos katonáink esetleges hiánya a visszatartó erő, a kidobásunkra. Nam meg pár előretolt bázis hiánya, meg egy tátongó lyuk a térképen.
Mondjuk a juncker, schulz, timmermans, merkel sorból indultam ki, ami a 23081 hsz-ben lett lefektetve.
ezekből legalább három szerintem porlasztva fossa le a külszolgálatainkat, meg a bázisokat.
Nekik inkább az eurojel előtti karaktersor az érdekes, de lehet, hogy tévedek.

De hogy ne csak melléugassak:
Van valakinek bármilyen tapasztalata önjáró aknavető konstruálásban?:)
Csak azért kérdezem, hogy lehetséges lenne-e a háromtengelyes komondorból pl. egy 120mm-es aknavetőhordozó járművet létrehozni úgy elviekben?
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ha akarnánk, olcsóbb dolgokkal is kezdhetnénk. Mondjuk kézi páncéltörő rakétákkal, meg MANPADS-sal. Semlegesítésre azok is jók lennének, amíg nincs más. De még kárt tennénk velük valakiben!

Az se kis tétel. Hidd el, minden le van osztva és mindenért pampognának. Nemcsak hogy megvedd, hanem hogy rendszerbe tartsd. Még egy ilyen jelentéktelennek tűnő cuccnak is az az igazi értelme hogy nem 5 évig van meg hanem tovább. És ez az igazi bevétel, a hosszú távú elköteleződés.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 205
113
Mondjuk a juncker, schulz, timmermans, merkel sorból indultam ki, ami a 23081 hsz-ben lett lefektetve.
ezekből legalább három szerintem porlasztva fossa le a külszolgálatainkat, meg a bázisokat.
Nekik inkább az eurojel előtti karaktersor az érdekes, de lehet, hogy tévedek.

De hogy ne csak melléugassak:
Van valakinek bármilyen tapasztalata önjáró aknavető konstruálásban?:)
Csak azért kérdezem, hogy lehetséges lenne-e a háromtengelyes komondorból pl. egy 120mm-es aknavetőhordozó járművet létrehozni úgy elviekben?
Hát ha az érintett "úriembereket-asszonyt" megnézzük, szerintem elég nagy csalódást okoztunk nekik is, ha tényleg ilyen elvárásaik lehetnek velünk szemben. Egyenlőre nagyjából egy nagy 0 szerepel a nevünk után az €-jel előtt. És szerintem nem is számítanak nagy változásra ez ügyben. Szerintem, ha hordozó járművet akarunk a Komondorból, akkor egy kisebb sorozatvetőt is lehetne tenni a 3 tengelyesre, szerb mintára. De az már túl veszélyes az ellenségre.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Csak óvatosan mert ha olyan jön helyettük, aki helyén kezeli a helyzetet, az páros lábbal fog kivágni a nyugati szövetségsekből egy szrkevergető államot....

Már csak azért, hogy a többi okuljon az esetből.
Akkor meg megint minek vegyünk tőlük fegyvert? Az utóbbi pár tíz évben az orosz alkatrész beszerzéssel volt gond, meg le van tiltva a tőlük való fegyver beszerzés. 15-17 év múlva meg a másik oldal eszközeivel lesz ilyen probléma...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
lehetséges lenne-e a háromtengelyes komondorból pl. egy 120mm-es aknavetőhordozó járművet létrehozni úgy elviekben?

Sandcat aknavető hordozó (ELBIT - izraeli):
Elbit_Systems_and_Plasan_join_forces_to_propose_Sandcat_mortar_carrier_varian_640_002.jpg

DJW9xufWAAELPRr.jpg


EIMOS aknavető rendszer (EXPAL - spanyol):
p1630101.jpg

1630102_-_main.jpg


Etc.

Gyakorlatilag tucatnyi MRAP alapú önjáró, automata aknavető rendszer került forgalomba az elmúlt öt évben.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 205
113
Akkor meg megint minek vegyünk tőlük fegyvert? Az utóbbi pár tíz évben az orosz alkatrész beszerzéssel volt gond, meg le van tiltva a tőlük való fegyver beszerzés. 15-17 év múlva meg a másik oldal eszközeivel lesz ilyen probléma...
Lenne köztes lehetőség is, semleges országokkal (Svédország, Dél-Korea, stb.), de nem akarásnak nyögés a vége. Mindenkiben lehet kivetnivalót találni.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Hát ha az érintett "úriembereket-asszonyt" megnézzük, szerintem elég nagy csalódást okoztunk nekik is, ha tényleg ilyen elvárásaik lehetnek velünk szemben. Egyenlőre nagyjából egy nagy 0 szerepel a nevünk után az €-jel előtt. És szerintem nem is számítanak nagy változásra ez ügyben.

Igen, nem véletlen a brüsszeli intrikák özöne. Ui. a parlamentben gyűltek össze a lobbisták akik erre a célra hivatottak, plusz az elnemzetietlenítés ügyére.
Elvileg amúgy az a fontosabb, a felhígítás, minél gyorsabban mert érzik már vesztüket. A legközelebbi választásokon repülnek a kukába.
Merkel teljesen más mint a régi német vezetés. Abszolúte idegen érdekek képviselője.
Kohl bármit megadott volna, ráadásul minimális pénzért, az akkori legkorszerűbb német cuccokból is akár. De a módszerváltás környékén erre se politikai akarat, se pénz nem volt. Képzeljük el a vsz-ben szocializálódott tiszteket, hogy mostmár tanulni kell, képezni magunkat és nem piálhatnak munkaidőben.... ja neeeeem, jó nekünk a T-72 is.
 

kondorvi

Member
2013. július 8.
73
11
8
A f@szát húzza bele,a törökök most kaptak hitelre S400 akat Szergejéktől,45% előleg,a többi hitel,mi a f@szt kell itt álmodozni aranyárú nyugati vackokról,feléért kaphatunk Orosz hadtechet,a mi feladataink ellátására bőven jó,a grippenek meg lágierő.
Olvasom ezt a topikot szorgalmasan,szerintem nem kellene a fellegekben járni,az Orosz manpads is lehozza a nyugati helit,az Orosz atgm is átüti a nyugati mbt-t,az Orosz radarok is bemérik a szomszédaink tüzérségét,légierejét,mindenét,az Orosz csöves/rakétás tüzérség is odapirít ha kell,a T90 export verziója is zokogásra késztetne minden szomszédunkat,reális mennyiségben vásárolva.
Úgy kell nekünk ez a nato tagság,mint sárgaláz a lepratelepre,pont nem véd meg semmitől,teljesen függők vagyunk,mehetünk felrobbanni a világ túlsó végébe,de legalább nekünk megfizethetetlen,bravó!
Mekkora angebót lehetett volna Paks 2-vel összevonva?
Megint bekészültem,inkább nem is olvasom ezt a topikot.
P@csába!:mad:
A politikát kifelejtetted.
Inkább nyugodj le és gondold újra.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Sandcat aknavető hordozó (ELBIT - izraeli):
Elbit_Systems_and_Plasan_join_forces_to_propose_Sandcat_mortar_carrier_varian_640_002.jpg

DJW9xufWAAELPRr.jpg


EIMOS aknavető rendszer (EXPAL - spanyol):
p1630101.jpg

1630102_-_main.jpg


Etc.

Gyakorlatilag tucatnyi MRAP alapú önjáró, automata aknavető rendszer került forgalomba az elmúlt öt évben.
Érdekes, hogy ahogy nézem nem kell letalpalni őket. A normál aknavetők alatti „tányér” nagyobbnak tűnik annál, hogy csak úgy felvegye a terhelést egy ilyen betegágy felfüggesztése, mint ami a képeken van.
Mondjuk gépesítettben azért jobban mutatna, mármint hogy nem kéne két-három figura aki „eteti”
zárójel: megint rá kellett csoldákozzam, hogy a vasziljok mennyire előremutató konstrukció volt a 4-es töltőlécével, meg a hátultöltéssel.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

kondorvi

Member
2013. július 8.
73
11
8
Ezt mondom,semmi szükségünk a nato tagságra,a szomszédaink ellen nem véd,a medve ellen nem fognak megvédeni,legfeljebb saját magunktól véd,nehogy valami baleset érje a katonáinkat fegyverrel pl.
A nyugati fegyvereket nem tudjuk megvenni,az Orosz fegyvereket nem engedik megvenni,hozott is ajándékot,meg nem is,de legalább volt mire hivatkozni,hogy lerohadhasson a már meglévő hadseregünk.
1 Gyártani kell. Nem mindent.
válogatva.
2. DE- Megvéd.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Csak óvatosan mert ha olyan jön helyettük, aki helyén kezeli a helyzetet, az páros lábbal fog kivágni a nyugati szövetségsekből egy szrkevergető államot....

Már csak azért, hogy a többi okuljon az esetből.

Helyén kezeli a helyetet... Ahaa, és mégis milyen helyzetet?
És mire alapozva vágnának ki minket a nyugati szövetségekből? Szarkevergetésért?
Ez itt Európa hiryu, nem a Közel-kelet!
Egyébként meg, ha nem vagyunk tagja egy szövetségnek sem, akkor sehonnan sem tudnak minket kivágni szarkevergetésért. Na ezért nem vágták ki még sehonnan sem a te kis hazádat. ;)
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 205
113
Igen, nem véletlen a brüsszeli intrikák özöne. Ui. a parlamentben gyűltek össze a lobbisták akik erre a célra hivatottak, plusz az elnemzetietlenítés ügyére.
Elvileg amúgy az a fontosabb, a felhígítás, minél gyorsabban mert érzik már vesztüket. A legközelebbi választásokon repülnek a kukába.
Merkel teljesen más mint a régi német vezetés. Abszolúte idegen érdekek képviselője.
Kohl bármit megadott volna, ráadásul minimális pénzért, az akkori legkorszerűbb német cuccokból is akár. De a módszerváltás környékén erre se politikai akarat, se pénz nem volt. Képzeljük el a vsz-ben szocializálódott tiszteket, hogy mostmár tanulni kell, képezni magunkat és nem piálhatnak munkaidőben.... ja neeeeem, jó nekünk a T-72 is.
Ez
Igen, nem véletlen a brüsszeli intrikák özöne. Ui. a parlamentben gyűltek össze a lobbisták akik erre a célra hivatottak, plusz az elnemzetietlenítés ügyére.
Elvileg amúgy az a fontosabb, a felhígítás, minél gyorsabban mert érzik már vesztüket. A legközelebbi választásokon repülnek a kukába.
Merkel teljesen más mint a régi német vezetés. Abszolúte idegen érdekek képviselője.
Kohl bármit megadott volna, ráadásul minimális pénzért, az akkori legkorszerűbb német cuccokból is akár. De a módszerváltás környékén erre se politikai akarat, se pénz nem volt. Képzeljük el a vsz-ben szocializálódott tiszteket, hogy mostmár tanulni kell, képezni magunkat és nem piálhatnak munkaidőben.... ja neeeeem, jó nekünk a T-72 is.
Bár a tábornokoknak sem árt érteni a fegyverekhez, de jobbára azok kezelőinek kellene tanulni, képezni magukat. Viszont nem az ő szintjükön döntenek a beszerzésekről. Szerintem ha a tiszteken múlna, már nem bohóckodnának a hagyományőrzéssel, Nato gyakorlatokon. Szerintem inkább égő ez, mint kihívás az új fegyverek kezelésének elsajátítása.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 253
113
Érdekes, hogy ahogy nézem nem kell letalpalni őket. A normál aknavetők alatti „tányér” nagyobbnak tűnik annál, hogy csak úgy felvegye a terhelést egy ilyen betegágy felfüggesztése, mint ami a képeken van.
Mondjuk gépesítettben azért jobban mutatna, mármint hogy nem kéne két-három figura aki „eteti”
zárójel: megint rá kellett csoldákozzam, hogy a vasziljok mennyire előremutató konstrukció volt a 4-es töltőlécével, meg a hátultöltéssel.
Igazabol vagy 5 fele onjaro aknaveto protoja keszult ithon 3 automata 1 120as es 1 be nemvagyok biztos se abba hogy automata volt e se abba hogy 120 as e...

Szerintem automata granatvetobol se artana par szaz db egyaltalan nem kotelez el
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Van valakinek bármilyen tapasztalata önjáró aknavető konstruálásban?:)
Csak azért kérdezem, hogy lehetséges lenne-e a háromtengelyes komondorból pl. egy 120mm-es aknavetőhordozó járművet létrehozni úgy elviekben?
A blogen által betett konstrukció mellett van ilyen is: https://www.armyrecognition.com/arm...boronservice_s_new_mobile_mortar_complex.html
Elvileg persze lehetséges egy ilyen verzió létrehozása, de már a 90-es években sem kellett nekünk az önjáró Vasziljok, pedig akkor modernebbnek számított az mint most egy ilyen aknavetős Komondor.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Igazabol vagy 5 fele onjaro aknaveto protoja keszult ithon 3 automata 1 120as es 1 be nemvagyok biztos se abba hogy automata volt e se abba hogy 120 as e...

Szerintem automata granatvetobol se artana par szaz db egyaltalan nem kotelez el
önjáróból nekem a háromféle alvázon lévő vasziljok az ismerős
- unimog
- MTLB
- BMP-1 / BREM, vagy valami BMP származék
Az utóbbi kettőt volt szerencsém élőben látni Bátorfalván, persze már csak múzeumi tárgyként :)
A 120mm-esről (gondolom 2Sz12 alapú, lévén digép termékként volt belőle itthon) nem is rémlik, hogy olvastam / hallottam volna róla (mármint járműre épített verzióban) :eek:
A blogen által betett konstrukció mellett van ilyen is: https://www.armyrecognition.com/arm...boronservice_s_new_mobile_mortar_complex.html
Elvileg persze lehetséges egy ilyen verzió létrehozása, de már a 90-es években sem kellett nekünk az önjáró Vasziljok, pedig akkor modernebbnek számított az mint most egy ilyen aknavetős Komondor.
1. Egész legálisnak tűnik a többihez képest, amit linkeltél
2. Hát igen, amennyire meg tudom ítélni égbekiáltó baklövés volt nem élni a lehetőséggel a vasziljokokat tekintve.... itt volt, kész volt, és elszabtuk...
mondjuk az azóta ~25 évet öregedett aknavetőink helyett még a komondoros is többet érne.