A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Nekünk ez inkább kapóra jött mi t előre eltervezett volt...
Lehet, hogy kapora jott... de miota volt az USA-nak ilyen terve? Talan 5-8 eve is mar, tehat a magyar kormany is kellett tudjon rola mar evek ota, ellenben a Zrinyi egy eve indult be, szoval lehet kapora jott, de egyben lehet, hogy epp ez miatt nem is Kecskemetet fejlesztettek, hanem mashova tettek azt a penzt. Persze nem tudhatjuk biztosan, de nem valoszinu, hogy az USA ezt par hete talalta ki.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Milyen másik oldal vállalása?
Egy szerzodes mindig ket oldalu. A NATO tagsag egy nemzetkozi szerzodes. Nyilvan nem azt a dokumentumot vettek elo a szefbol es irtak a margora, hogy "Mo plusz egy hadosztaly". Tehat kellett errol egy uj szerzodes, a szerzodes meg ketoldalu dolog, mindket fel kell, hogy kapjon benne valamit. Ha nem, akkor diktatum, jogilag meg sem allja a helyet. Ha nincs szerzodes, akkor annyi tortent hogy egy politikus mondot valamit szoban a valasztasok elott/utan, amit senki sem vesz komolyan. Ne ertsd felre, en nagyon orulnek egy nehezdandarnak, de magunk miatt, nem pedig ugy, hogy azt sem tudjuk, hogy ki mondta hogy lesz ilyen es kinek mondta es le van-e irva vagy csak egy politikusi "igeret" a nem is egyertelmu hogy kinek, mert a NATO nem is jogi szemely, csak par orszag egyuttmukodesi szerzodese. Ha a NATO-nak igerunk meg valamit azt magunknak igerjuk meg, mint NATO tag-allam, meg a tobbi tag-nak. Akiknek mindnek mas es mas erdeke van. Pl. Romania mint a NATO tagja nyilvan nem orult ennek az igeretnek. De az USA is elobb keri rajtunk szamon, hogy miert nem veszunk F-akarhanyasokat Gripenek helyett mint a dandarjaink szamat. Szoval ez az igeret nekem egy nagy semminek tunik, egy politikus mondott valamit es kesz, ha nincs rola nemzetkozi szerzodes. Pedig jo lenne ha lenne egy (tobb) nehezdandar, de onmagunk miatt. Amugy ha az USA tenyleg azt szeretne, hogy legyen meg egy magyar dandar, akkor noha fognank a fejunket, hogy megint mas akar minket a Don-kanyarba hajtani, de lenne meg egy dandar, a kiallitasaert cserebe meg mondjuk az USA fegyverezne fel, ingyen vagy nagyon olcson (ket oldala van a szerzodesnek). De (szerencsere? sajnos?) ugy tunik nem ez a helyzet.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Tökmindegy, nemzetközi szerződést nem Józsi/Pisti/Sanyi vállal, és nem is Inci vagy Finci párt, hanem bárki írta alá, az Magyarország nevében írta alá, tehát Mo. vállalta!!
Meg azt sem tudjuk, hogy letezik-e a szerzodes... igenis erdekes kerdes.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Egy szerzodes mindig ket oldalu. A NATO tagsag egy nemzetkozi szerzodes. Nyilvan nem azt a dokumentumot vettek elo a szefbol es irtak a margora, hogy "Mo plusz egy hadosztaly". Tehat kellett errol egy uj szerzodes, a szerzodes meg ketoldalu dolog, mindket fel kell, hogy kapjon benne valamit. Ha nem, akkor diktatum, jogilag meg sem allja a helyet. Ha nincs szerzodes, akkor annyi tortent hogy egy politikus mondot valamit szoban a valasztasok elott/utan, amit senki sem vesz komolyan. Ne ertsd felre, en nagyon orulnek egy nehezdandarnak, de magunk miatt, nem pedig ugy, hogy azt sem tudjuk, hogy ki mondta hogy lesz ilyen es kinek mondta es le van-e irva vagy csak egy politikusi "igeret" a nem is egyertelmu hogy kinek, mert a NATO nem is jogi szemely, csak par orszag egyuttmukodesi szerzodese. Ha a NATO-nak igerunk meg valamit azt magunknak igerjuk meg, mint NATO tag-allam, meg a tobbi tag-nak. Akiknek mindnek mas es mas erdeke van. Pl. Romania mint a NATO tagja nyilvan nem orult ennek az igeretnek. De az USA is elobb keri rajtunk szamon, hogy miert nem veszunk F-akarhanyasokat Gripenek helyett mint a dandarjaink szamat. Szoval ez az igeret nekem egy nagy semminek tunik, egy politikus mondott valamit es kesz, ha nincs rola nemzetkozi szerzodes. Pedig jo lenne ha lenne egy (tobb) nehezdandar, de onmagunk miatt. Amugy ha az USA tenyleg azt szeretne, hogy legyen meg egy magyar dandar, akkor noha fognank a fejunket, hogy megint mas akar minket a Don-kanyarba hajtani, de lenne meg egy dandar, a kiallitasaert cserebe meg mondjuk az USA fegyverezne fel, ingyen vagy nagyon olcson (ket oldala van a szerzodesnek). De (szerencsere? sajnos?) ugy tunik nem ez a helyzet.

A NATO arra épül,hogy segít ha kell de nwm helyetted csinálja.Tehát a mi vállalásunk ellenpárja az,hogy segítenek ha kell de azt azért elvárja a NATO,hogy képes legyél megvédeni magad.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 135
4 208
113
Egy szerzodes mindig ket oldalu. A NATO tagsag egy nemzetkozi szerzodes. Nyilvan nem azt a dokumentumot vettek elo a szefbol es irtak a margora, hogy "Mo plusz egy hadosztaly". Tehat kellett errol egy uj szerzodes, a szerzodes meg ketoldalu dolog, mindket fel kell, hogy kapjon benne valamit. Ha nem, akkor diktatum, jogilag meg sem allja a helyet. Ha nincs szerzodes, akkor annyi tortent hogy egy politikus mondot valamit szoban a valasztasok elott/utan, amit senki sem vesz komolyan. Ne ertsd felre, en nagyon orulnek egy nehezdandarnak, de magunk miatt, nem pedig ugy, hogy azt sem tudjuk, hogy ki mondta hogy lesz ilyen es kinek mondta es le van-e irva vagy csak egy politikusi "igeret" a nem is egyertelmu hogy kinek, mert a NATO nem is jogi szemely, csak par orszag egyuttmukodesi szerzodese. Ha a NATO-nak igerunk meg valamit azt magunknak igerjuk meg, mint NATO tag-allam, meg a tobbi tag-nak. Akiknek mindnek mas es mas erdeke van. Pl. Romania mint a NATO tagja nyilvan nem orult ennek az igeretnek. De az USA is elobb keri rajtunk szamon, hogy miert nem veszunk F-akarhanyasokat Gripenek helyett mint a dandarjaink szamat. Szoval ez az igeret nekem egy nagy semminek tunik, egy politikus mondott valamit es kesz, ha nincs rola nemzetkozi szerzodes. Pedig jo lenne ha lenne egy (tobb) nehezdandar, de onmagunk miatt. Amugy ha az USA tenyleg azt szeretne, hogy legyen meg egy magyar dandar, akkor noha fognank a fejunket, hogy megint mas akar minket a Don-kanyarba hajtani, de lenne meg egy dandar, a kiallitasaert cserebe meg mondjuk az USA fegyverezne fel, ingyen vagy nagyon olcson (ket oldala van a szerzodesnek). De (szerencsere? sajnos?) ugy tunik nem ez a helyzet.
Amiket írtál, abban igazat adok. Viszont ha nem teljesítjük az ígéreteinket, akkor nem biztos, hogy komolyan vesznek minket. Akkor mi a garancia arra, hogy teljesítjük a Zrínyi 2026-ban vállaltakat? Akkor a Nato is csak a már megkötött szerződések alapján ítélhet meg bennünket. Akkor viszont még elég rosszul állunk! És nem csak az USA-nál.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Serényen :)
De én a jugó háborút láttam közelebbről, ami volt a tőszomszédságban.
Amit már most meg lehet állapítani: annyi hagyományos fegyverzet és eszköz ami a donbasszi feleknél van, itt a Kárpát-medencében nincs.
A JNA-nak volt egy komoly gépesített állománya, de elég hamar és néha könnyen le lettek szedálva. Tucatjával kerülgettük a szétcincált oszlopokat 91-92-ben.
Most hogy szétesett a déli szomszéd, senkinek sincs túl nagy mennyiségben semmi az azért más jelleget fog adni egy itteni konfliktnak.
A modern hk sincs igazán komoly mennyiségben a környéken, és ami van, azt egy relatíve újszerű páncéltörő erő simán zárójelbe teszi.
Valahol olvastam róla hogy a szerbek ép most akarnak modernizálni pár db BVP M-80 ast új optikával kiegészítő páncélzattal új toronnyal. Gondolom ahogy lesz rá pénzük úgy fogják őket modernizálni. Megj: nekünk se ártana pár db használt BVP M-80 A1 es t (30 as toronnyal) beszerezni tőlük. Másodvonalba,tapasztalatszerzésre és tartalékba jó lenne. Pluszba egy kis itthoni pofozgatos modernizálással legalább addig elmennének még értelmes IFV et vagy APC ét nem tudnánk beszerezni. Ha már annyira szűkös a keret. Fillérekből megúsznánk a dolgot.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A NATO arra épül,hogy segít ha kell de nwm helyetted csinálja.Tehát a mi vállalásunk ellenpárja az,hogy segítenek ha kell de azt azért elvárja a NATO,hogy képes legyél megvédeni magad.
Teljesen egyetertek, hogy mindenkinek meg kell tennie minden tole telhetot az onvedelem erdekeben, nekem csak a NATO fetisizalasaval van bajom, meg valami botkent lebegtetesevel a magyar emberek feje felett, amivel azt hiszik, hogy a magyar allampolgart zsarolni lehet, hogy ha nem igy, vagy ugy akkor majd a NATO ejnye-bejnye. Mert ez nem igaz, a NATO nem onallo valami, hanem eppenhogy onallo allamok kozotti szerzodes. Es a NATO fotitkar megtehette, hogy megfenyegette Macedonait, de ezt mar nem teheti meg Mo-val, mivel a fotitkar is egy adott allam polgara, nem a NATO-e, csak a buta Macedonok ezt nem ertettek, es megijedtek, hogy majd oket is lebombazzak mint par eve a szerbeket. De sosem a NATO bombaz, hanem allamok.
Es nem a NATO varja el az onvedelmet sem, hanem a tobbi NATO tag, azokis csak kb. azota amiota az USA-nak nincs eleg urugye, hogy miert is gyart annyi fegyvert. Hiszen pl. Romania mint NATO tag menyi onvedelmet var el tolunk? Vagy szlovakia? Vagy mikor jutott eszebe No-nak vagy Fro-nak, hogy elvarja Belgiumtol, hogy az meg tudja magat vedeni? Az az orszag beragadt 2 nagyhatalom koze, majd hulyek lesznek onvedelemre biztatni...
Megegyszer hangsulyozom, hogy nagyon fontos, szukseges es jo dolog az onvedelem minnel magasabb foku kepessege, de ehhez NATO-nak nincs koze, ehhez a nemzetallamoknak van koze. Ha az USA azt akarja, hogy a szovetsegese, Mo erosebb legyen akkor a NATO-tol fuggetlenul is idevag par cuccot mint JTAC vagy mit Kecskemetre. Ha meg nem tetszik nekik a politikank, akkor meg bombaznak minket, mint tettek a Delvideken, hiaba voltunk NATO tag. Vagy ha mondjuk No-nak nem tetszik a politikank, akkor ok esnek nekunk, (ha ugy gondoljak tobb lehet a haszna mint a koltsege) a NATO-tol fuggetlenul is. Lehet, hogy jo dolog a NATO tagsag, de a helyen kell kezelni, nem egy istenseg mint sokan (pl. Sharid) szeretik feltuntetni.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Amiket írtál, abban igazat adok. Viszont ha nem teljesítjük az ígéreteinket, akkor nem biztos, hogy komolyan vesznek minket. Akkor mi a garancia arra, hogy teljesítjük a Zrínyi 2026-ban vállaltakat? Akkor a Nato is csak a már megkötött szerződések alapján ítélhet meg bennünket. Akkor viszont még elég rosszul állunk! És nem csak az USA-nál.
Elso kiemeles: Ez minden nemzetkozi kapcsolatra igaz. Szerintem senki nem is ervelt az ellen, hogy ne teljesitsunk X vagy Y nemzetkozi vallalasunkat. (felteve ha egyaltalan letezik es nem csak a media talalta ki...).
Masodik kiemeles: milyen nemzetkozi szerzodest nem tartottunk be? Nem hiszem, hogy lenne ilyen, egy ekkora orszag nem engedheti meg maganak. (Szerzodest modositani persze lehet, valszeg az osszes europai allam esz nelkul irkalta at kb. az osszes szerzodeset 2008 novemberetol...)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Valahol olvastam róla hogy a szerbek ép most akarnak modernizálni pár db BVP M-80 ast új optikával kiegészítő páncélzattal új toronnyal. Gondolom ahogy lesz rá pénzük úgy fogják őket modernizálni. Megj: nekünk se ártana pár db használt BVP M-80 A1 es t (30 as toronnyal) beszerezni tőlük. Másodvonalba,tapasztalatszerzésre és tartalékba jó lenne. Pluszba egy kis itthoni pofozgatos modernizálással legalább addig elmennének még értelmes IFV et vagy APC ét nem tudnánk beszerezni. Ha már annyira szűkös a keret. Fillérekből megúsznánk a dolgot.
Arra ott a brdm meg a btr.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A moder harckocsi vagy bármi más hiánya csak akkor baj ha az ellenségednek van(itt ugye erről nem beszélhetünk).Pont a kevés technika miatt írtam,hogy előtérbe kerülne a ténylegesen gyalogos vagy teherautón szállított lövész katona.
Tessék itthon is lehet kapni. U.z Patriot. Az oroszok vittek ki belőle szíriába is 23 mm es Zu ágyúval. Mi amilyen csoringek vagyunk szerintem még egy normális 12.7 et se tudnánk rá tenni. Viszont a plató miatt miatt egy rajni katonát kényelmes el tud vinni. Nem úgy mint gy 4x4 pick up.
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 628
5 513
113
A polaris-quad-ATV dologgal kapcsolatban megjegyezném, hogy nagyon jó ötlet egy olyan adottságokkal és hiányos hadsereggel rendelkező országnak mint a miénk. Védekező, halogató harcmodornál, utóvédeknek, rajtaütésszerűen támadó könnyű alakulatoknak tökéletes. Azonban CSAK SZIGORÚAN ATGM-el FELSZERELVE, esetleg úgy ,hogy a katona leteszi pár méterre a járművet, aztán harcállást foglal az erdős, bokros magyar terepen mondjuk egy főútra célozva.
Ha jön az ellenséges páncélos akkor lő, visszacsatolja gyorszárral az atv re az indítót és lelép a földutakon. Én szabolcsi vagyok, rengeteget motoroztam, endúróztam az alfödön. Próbáltam quadot terepen, és ismerek sok quadost is. Bizton állíthatom, hogy akár 20-30 kiló felszereléssel is téphetsz 50-70 km/h-val egy átlagos alföldi terepen. Linkelek fotókat is, hogy miképpen fest egy ilyen terep és egy ilyen ATV:

Ez egy kicsit magas súlypontot feltételez, így én a gyors záras, leszedhető indítóra szavaznék...
7385646594373640360no.jpg

nyirsegitaj.jpg

akac2.jpg

peszeradacsi-retek-2016-nyar-51.jpg

B0psMgzCYAAO-EK.jpg

300px-Spider_LSV_avec_missiles_SPIKE.jpg

dsc01676.jpg

És azt hallottad hogy néhány éve Pápán amerikai quadosok herkiből t'n'go folyamán ÉJJEL"kiszálltak" és lazán begurultak...:0 :)
Éjjellátoval termesetesen.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Tessék itthon is lehet kapni. U.z Patriot. Az oroszok vittek ki belőle szíriába is 23 mm es Zu ágyúval. Mi amilyen csoringek vagyunk szerintem még egy normális 12.7 et se tudnánk rá tenni. Viszont a plató miatt miatt egy rajni katonát kényelmes el tud vinni. Nem úgy mint gy 4x4 pick up.

A kényelmestől azért elég messze van egy rajnak egy UAZ.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Arra ott a brdm meg a btr.
BTR ből vajon mekkora üzemképes állományunk van? Egyébként pár db ol lenne szó. Max én 30-40 db tudnák elképzelni. Mivel nem maradt egy használható BMP-1 ünk se. Vagy csak imitt amott mutatóba. Így a saját elképzeléseinket,saját fejlesztéseinket nem tudjuk letesztelni. Lásd szlovákok csehek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
BTR ből vajon mekkora üzemképes állományunk van? Egyébként pár db ol lenne szó. Max én 30-40 db tudnák elképzelni. Mivel nem maradt egy használható BMP-1 ünk se. Vagy csak imitt amott mutatóba. Így a saját elképzeléseinket,saját fejlesztéseinket nem tudjuk letesztelni. Lásd szlovákok csehek.

Van belőlük elég harcképes.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 135
4 208
113
Elso kiemeles: Ez minden nemzetkozi kapcsolatra igaz. Szerintem senki nem is ervelt az ellen, hogy ne teljesitsunk X vagy Y nemzetkozi vallalasunkat. (felteve ha egyaltalan letezik es nem csak a media talalta ki...).
Masodik kiemeles: milyen nemzetkozi szerzodest nem tartottunk be? Nem hiszem, hogy lenne ilyen, egy ekkora orszag nem engedheti meg maganak. (Szerzodest modositani persze lehet, valszeg az osszes europai allam esz nelkul irkalta at kb. az osszes szerzodeset 2008 novemberetol...)
A szerződéseknél a fegyvergyárakkal kötött , konkrét fegyverbeszerzéseket, illetve azok hiányát értettem. Azon a téren még meg kellene tölteni tartalommal a Zrínyi 2026-ot, hogy komolyan vegyenek minket. Bár kisebb előrelépések vannak, de egy katonának, aki a bőrét viheti vásárra, ez még egy kicsit lassú, a lehetőségeinkhez, és a szomszédainkhoz képest is.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A polaris-quad-ATV dologgal kapcsolatban megjegyezném, hogy nagyon jó ötlet egy olyan adottságokkal és hiányos hadsereggel rendelkező országnak mint a miénk. Védekező, halogató harcmodornál, utóvédeknek, rajtaütésszerűen támadó könnyű alakulatoknak tökéletes. Azonban CSAK SZIGORÚAN ATGM-el FELSZERELVE, esetleg úgy ,hogy a katona leteszi pár méterre a járművet, aztán harcállást foglal az erdős, bokros magyar terepen mondjuk egy főútra célozva.
Ha jön az ellenséges páncélos akkor lő, visszacsatolja gyorszárral az atv re az indítót és lelép a földutakon. Én szabolcsi vagyok, rengeteget motoroztam, endúróztam az alfödön. Próbáltam quadot terepen, és ismerek sok quadost is. Bizton állíthatom, hogy akár 20-30 kiló felszereléssel is téphetsz 50-70 km/h-val egy átlagos alföldi terepen. Linkelek fotókat is, hogy miképpen fest egy ilyen terep és egy ilyen ATV:

Ez egy kicsit magas súlypontot feltételez, így én a gyors záras, leszedhető indítóra szavaznék...
7385646594373640360no.jpg

nyirsegitaj.jpg

akac2.jpg

peszeradacsi-retek-2016-nyar-51.jpg

B0psMgzCYAAO-EK.jpg

300px-Spider_LSV_avec_missiles_SPIKE.jpg

dsc01676.jpg
Az elso kepen levo "panceltoro quadok" honnan vannak? Mifelek?