A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
73-ban csoportosítottak át Északról Délre miután Északon kifulladt a szír-jordán támadás.63-ban pedig menekülő ellenséget üldöztek nem az ellenség mélységében próbáltak portyázni.


Egyébként nem is értem hogyan gondolhat valaki portyázásra 2018-ban,gőleg Hunyadi példáján felbuzdulva aki maga is felhagyott ezzel a fajta harcmodorral miután látta,hogy nincs értelme.
67ben a rendezetten,vezérkari parancsra visszavonuló egyiptomi csapatokat megkerülve és megelőzve egy hk dd. eröltetett menetben elérte a Mitla hágot,és ejtőernyős desszantal közössen lezárta.Közben a hk többségét hátrahagyták,üzemanyag hiány miatt.Hát azért ezt nem nevezném adminisztrativ menetnek...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Epp eqzerthogy nekem meg van a kepzesem ra mind csinalni mind felszamolni... Hidd el nem egyszeru... Megkerulesnel barmi lehet az it szelen atgazolni rajta bar!i lehet az autokba...
Rendor jaror nem tenyezo lehet de szerinted a konvoly honnan tudja hogy egy rendorjaror van ott vagy a kmz???
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Es amugyos a megkerules mennyi odo veszteswg is.? Na es ha ilyeneket hatrahagysz vegkepp lotek a logisztikanak. Civileken elni meg badarsag. Egy varos boltjaiba nincs annyi elelmiszer hogy mimdenkinek 3-4 napig eleglegyen nem hogy meg egy hadseregnek is. Es abba biztos lehetsz hogy mire az ellenseges hadsereg odaer a polcok raktarak mar reg ureswk
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Egy kis titok a fak az utszelere nem azert vannak telepitve hogy megfoja a szelet /a tozs magassaga miatt arra pont alkalmatlan./ es nem is azert hogy legyen mire felcsvarodni az autosoknak...
Hanem ha hiszed ha sem pont az orszag vedelme a fo feladatuk. Ketoldalrol szisztematikusan radontik az utra minden x ediket meg a szantofoldre x100 vagy 1000 meteren aztan szep napot es sok sikert a tovabniakban /robbantassal pik pak munka de lancfuresszel se egetrengeto problema donteni oket./ egy tuzolzo orsnek meg plane gyerekjatek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Es amugyos a megkerules mennyi odo veszteswg is.? Na es ha ilyeneket hatrahagysz vegkepp lotek a logisztikanak. Civileken elni meg badarsag. Egy varos boltjaiba nincs annyi elelmiszer hogy mimdenkinek 3-4 napig eleglegyen nem hogy meg egy hadseregnek is. Es abba biztos lehetsz hogy mire az ellenseges hadsereg odaer a polcok raktarak mar reg ureswk
LMzek ötlete volt,nem az enyém.Ha visszaolvasod,nem értek vele eggyet.De van valahol egy müszaki örnagy által irt tanulmány,ami azon kesereg,hogy a mi zártelepitő képességünk erösdve degradálódot.Éshát valamit valamiért.Ha gyorsan akarsz haladni,kockáztatni kell.El kell dönteni,hogy a várható nyereség megéri-e a felvállalt kockázatot.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and LMzek

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
A műszaki járművet sem zavarhatod rá a műszaki zárra ész nélkül.Biztosítás meg műszaki felderítés ugyan úgy kell.Szétlőni tüzérséggel meg nincs értelme mert akkor az utat us tönkreteszed amit használni akarsz.


Azt a részt tönkreteszem, kikerülöm!

Aláaknázom, csak a "játék kedvéért"...

Guderian, Rommel, tudtak rövid ideig "rohanni", (80 éve) ezt vettem példának.

Egy ilyen gyorsan mozgó egységet nem kap el tüzérség, HIMARS, csak közvetlen harcérintkezésbe, de akkor meg "rá kell fordulni", ilyen esetben már az ellenség "hátában" van valahol az alakulat.

Akit lehet, meg kell lepni.

Mindjárt a támadó kerül lépéskényszerbe, kezdeményezése elvesztve, utánpótlás logisztika veszélyben, ha ezért a célért elég 50 km-t meg tenni, és nem kell 500-t az jó.

A háborúban, hogy 50 km biztos legyen 500-ra kell méretezni! :( Ez van!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 588
79 778
113
Azt a részt tönkreteszem, kikerülöm!

Aláaknázom, csak a "játék kedvéért"...

Guderian, Rommel, tudtak rövid ideig "rohanni", (80 éve) ezt vettem példának.

Egy ilyen gyorsan mozgó egységet nem kap el tüzérség, HIMARS, csak közvetlen harcérintkezésbe, de akkor meg "rá kell fordulni", ilyen esetben már az ellenség "hátában" van valahol az alakulat.

Akit lehet, meg kell lepni.

Mindjárt a támadó kerül lépéskényszerbe, kezdeményezése elvesztve, utánpótlás logisztika veszélyben, ha ezért a célért elég 50 km-t meg tenni, és nem kell 500-t az jó.

A háborúban, hogy 50 km biztos legyen 500-ra kell méretezni! :( Ez van!

Azért mész arra mert az a legjobb neked.Ha kerülsz akkor a műszaki akadály elérte célját és máris arra mész amerre az ellenség akarja,akkor ki is irányít?

Nem,háborúban ha 50 km-et akarsz megtenni akkor 50-re tervezel.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Egy kis titok a fak az utszelere nem azert vannak telepitve hogy megfoja a szelet /a tozs magassaga miatt arra pont alkalmatlan./ es nem is azert hogy legyen mire felcsvarodni az autosoknak...
Hanem ha hiszed ha sem pont az orszag vedelme a fo feladatuk. Ketoldalrol szisztematikusan radontik az utra minden x ediket meg a szantofoldre x100 vagy 1000 meteren aztan szep napot es sok sikert a tovabniakban /robbantassal pik pak munka de lancfuresszel se egetrengeto problema donteni oket./ egy tuzolzo orsnek meg plane gyerekjatek.
Nameg mer Mária.Terézia elrendelte,szokásba hozta az ültetésüket.És ha nem rendeli el senki?Nameg ahol még eggyáltalán megvannak ezek a fasorok.Autóppályák mentén amugy sincsenek.Rendörjárör itt nem játszik.Jelentsen a feletesének és húzodjon vissza,hogy késöbb is jelenthessen.Mert holtan már nem fog tudni
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Azt a részt tönkreteszem, kikerülöm!

Aláaknázom, csak a "játék kedvéért"...

Guderian, Rommel, tudtak rövid ideig "rohanni", (80 éve) ezt vettem példának.

Egy ilyen gyorsan mozgó egységet nem kap el tüzérség, HIMARS, csak közvetlen harcérintkezésbe, de akkor meg "rá kell fordulni", ilyen esetben már az ellenség "hátában" van valahol az alakulat.

Akit lehet, meg kell lepni.

Mindjárt a támadó kerül lépéskényszerbe, kezdeményezése elvesztve, utánpótlás logisztika veszélyben, ha ezért a célért elég 50 km-t meg tenni, és nem kell 500-t az jó.

A háborúban, hogy 50 km biztos legyen 500-ra kell méretezni! :( Ez van!

Amit Te irsz,az ma a mi környezetünkben öngyilkosság.Minöségi fölény,légi fölény és olyan légiszállitó kapacitás kell hozzá ami nincs.Nincs meg hozzá semmi.Valójában a románok olan minőségi-mennyiségi fölényben vannak,hogy semmi félnivalojuk nincs katonai téren tőlünk.Lencerek simán szétbombáznának egy ilyen behatoló egységet.Socatcok meg befejeznék az apritást.Toyotás portyázo szakszokkal többet érnél,de még azok is igénylik a központi támogatást.Nem kicsit,nagyon

Azért mész arra mert az a legjobb neked.Ha kerülsz akkor a műszaki akadály elérte célját és máris arra mész amerre az ellenség akarja,akkor ki is irányít?

Nem,háborúban ha 50 km-et akarsz megtenni akkor 50-re tervezel.


Az 50 km említésnél az üzemanyag igény re utaltam: túlméretezés!

Még mindig, és ismét megemlítem, az aktív védelemre próbáltam javaslatot tenni, és örülök neki, hogy más is próbál kihozni a dologból valamit, ami segíthet a - ne történjen meg, de ha mégis- esetben, esetben,áthelyezni a hadműveletek helyszínét a támadóhoz/ra!

Én látok benne lehetőséget a 2. VH-s német példák alapján, pedig ott még a légifölény sem volt meg mindig!

A modern esetben pont azt látom a legnagyobb veszélynek: ellenséges légifölény!

Ha az nincs meg/elvész/visszavettük, akkor jól lehet kijönni egy ilyen történetből.

Végre nem Mo-n ér (rossz) véget egy történet!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Azt a részt tönkreteszem, kikerülöm!

Aláaknázom, csak a "játék kedvéért"...

Guderian, Rommel, tudtak rövid ideig "rohanni", (80 éve) ezt vettem példának.

Egy ilyen gyorsan mozgó egységet nem kap el tüzérség, HIMARS, csak közvetlen harcérintkezésbe, de akkor meg "rá kell fordulni", ilyen esetben már az ellenség "hátában" van valahol az alakulat.

Akit lehet, meg kell lepni.

Mindjárt a támadó kerül lépéskényszerbe, kezdeményezése elvesztve, utánpótlás logisztika veszélyben, ha ezért a célért elég 50 km-t meg tenni, és nem kell 500-t az jó.

A háborúban, hogy 50 km biztos legyen 500-ra kell méretezni! :( Ez van!
Ha felfedezik,nyomonkövetik a vonulást,végük.Ha van 1 müködöképes HIMARS üteg,szanaszét lövik öket.Kissebb,mozgékonnyabb,rövidebb távú portyákban van lehetőség.Messzehordó tüzérség fedezete alat,de nekünk az sincs.D20ok csak disznek jók.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Ha felfedezik,nyomonkövetik a vonulást,végük.Ha van 1 müködöképes HIMARS üteg,szanaszét lövik öket.Kissebb,mozgékonnyabb,rövidebb távú portyákban van lehetőség.Messzehordó tüzérség fedezete alat,de nekünk az sincs.D20ok csak disznek jók.
e


Hetek óta emlegetem "valamiért" a T-55/72-re telepített 70km-es lőtávos BM-21(.Hu)-t!!!

Én is így látom!

Ha van egy csepp sütnivaló, a kellő helyen, lessz "párb db." ;)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az 50 km említésnél az üzemanyag igény re utaltam: túlméretezés!

Még mindig, és ismét megemlítem, az aktív védelemre próbáltam javaslatot tenni, és örülök neki, hogy más is próbál kihozni a dologból valamit, ami segíthet a - ne történjen meg, de ha mégis- esetben, esetben,áthelyezni a hadműveletek helyszínét a támadóhoz/ra!

Én látok benne lehetőséget a 2. VH-s német példák alapján, pedig ott még a légifölény sem volt meg mindig!

A modern esetben pont azt látom a legnagyobb veszélynek: ellenséges légifölény!

Ha az nincs meg/elvész/visszavettük, akkor jól lehet kijönni egy ilyen történetből.

Végre nem Mo-n ér (rossz) véget egy történet!
Mint emlitettem a búrok csináltak ilyen nagymélységű portyákat,századerővel.De hatalmas üres területeken,saját légierejük minőségi fölénye mellet.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Autopalyara gyorsforgalmi utra igen nem tudsz fat donteni. De buli az egeszbe az hogy nem is kell ott dontes nelkul km es torlaszt keszitessz pillanatok alatt/biztos volt mar benne reszed/

Es ha maria t nem rendeli el.... De elremdelte es a kesobbikeben beepult a doktrinaba... Innettol kezdve lemyegtelen a de
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Folosleges bm 21 et t72 re 55 re telepiteni foloslegesen megdragitlya. 70 km es meg nekunk nem volt beszerezni meg szinte csak embargos orszagbol lehetne
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Folosleges bm 21 et t72 re 55 re telepiteni foloslegesen megdragitlya. 70 km es meg nekunk nem volt beszerezni meg szinte csak embargos orszagbol lehetne


Lengyelek!!! Manguszta???

Ha nincs/rosszul emlékeztem, akkor végre egy nyereséggel kecsegtető gyártási terület a hazai hadiipar felélesztéséhez!!

Ha "kis okosítás"-t és pontosítást is hozzácsapnak(fejlesztenek), akkor tuti üzlet!!!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Az hogy betor beszivarog ellenseges teruletre nem eggyenlo azzal hogy azt a teruletet el is foglalja meg is tartsa
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
En is jovot latok a bm 21 hez hasonlo meretu raketak okositasaba... Persze olyan csoro janos modszerrel. Kicsit nagyobb cepp el vagy az elso raketa gps alapjan megy a tobbi utanna az elozot kovetve
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 280
68 309
113
Igen azt akartam.

Nem mellesleg nekem meg van a muszaki akadaly telepito es felsza!olo atjaro gyito kepzesem. Mar egy ilyen gepjarmuvekbol allo uttorlasz felszamolasa se kis mello ido es emberigenyes.
Felderites
Biztoaitas
Megkozelites
Atvizsgalas
Felszamolas megkezdese

Kozbe felderites melysegbe
Kozbe folyamatos biztositas /ertsd nem a jarmube dekkolas vagy a jarmutol 2 m re ucsorges...

Es meg nem is irtam le mimdent mert nem tudom szabad e...
Ne baxx ilyen képzés is van?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Autopalyara gyorsforgalmi utra igen nem tudsz fat donteni. De buli az egeszbe az hogy nem is kell ott dontes nelkul km es torlaszt keszitessz pillanatok alatt/biztos volt mar benne reszed/

Es ha maria t nem rendeli el.... De elremdelte es a kesobbikeben beepult a doktrinaba... Innettol kezdve lemyegtelen a de
Zártelepitst kell elrendelnl.Rendőrségi betonkorlát is kevés katonai célra.Katonai zártelepitő képesséégünk pedig elég csekély.MN rkségét itt sem a leggondossabban kezelték