A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Mi más van még a V4-ben, ami szóba jöhet (IFV/APC)?
Pandur és a Rosomak V4 vonalon mint APC. (szlovak is van) Szerintem Rosomak lesz az. Elméletileg láncos is lesz? Vagy csak gondolkodnak benne?
Remélem lengyel beszerzések lesznek. Mert ha beindulnak még nem is kiemelkedő mennyiségben, akkor esélyes lehet további beszerzés, (modernizálás)? pl HK vonalon. Ar-érték arányba mindenkép jól járnánk a V4 vonalal.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Vagy amerikai,vagy emirátusi.Politikailag semleges döntéés lenne a Mbombe.A gyártástechnologia átadásában is benne lennének.A 8as változat IFV,ASG feladatkörre is megfelel.Nem nézzném le a dél-afrikaiaiakat,van tapasztalatuk
Ahogy Krisss irta V4 felé húznak. Már több éve gondolkodnak V4 hadi iparban csak eddig az elszántság, akarat nem volt meg hozzá. Meg úgye közben a csehek,lengyelek,szlovàkok elhúztak.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Elméletileg láncos is lesz? Vagy csak gondolkodnak benne?
Remélem lengyel beszerzések lesznek. Mert ha beindulnak még nem is kiemelkedő mennyiségben, akkor esélyes lehet további beszerzés, (modernizálás)? pl HK vonalon. Ar-érték arányba mindenkép jól járnánk a V4 vonalal.
Hát, a "nehézdandár" egyik koncepciójában lenne helye 2 láncos IFV zászlóaljnak. Mi aláírtunk a V4-en belül egy dokumentumot láncos platform közös fejlesztésének támogatásáról (majd megpróbálom megkeresni és beszúrni), nomármost ebben a lengyelek jutottak a legtovább - ANDERS, BORSUK.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 900
4 469
113
Vajon a Krab platformja mennyiben azonos a K-21-el?
Ha vannak közös alkatrészek, akár arra is lehetne alapozni a lánctalpas igényeket, vagy annak a bázisán kifejleszteni egyet V4 együttműködésben.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
0512b752b82b82a7-600x400.jpg
?


Farkas?

;).
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Személy szerint örülök, hogy a lehetséges Leo lízingen kívül nem nagyon lesz német cucc, így minimalizálódik a német pol. bef
Hát, a "nehézdandár" egyik koncepciójában lenne helye 2 láncos IFV zászlóaljnak. Mi aláírtunk a V4-en belül egy dokumentumot láncos platform közös fejlesztésének támogatásáról (majd megpróbálom megkeresni és beszúrni), nomármost ebben a lengyelek jutottak a legtovább - ANDERS, BORSUK.

Na végre megtaláltam: "Jelenleg már az évente megrendezendő V4-es hadgyakorlatok részleteinek kialakítása folyik, illetve dolgoznak lánctalpas platformról és kerekes szállítójárművekről szóló közös projekten is."
https://www.honvedelem.hu/nyomtat/45045
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 020
2 826
113
Személy szerint örülök, hogy a lehetséges Leo lízingen kívül nem nagyon lesz német cucc, így minimalizálódik a német pol. bef


Na végre megtaláltam: "Jelenleg már az évente megrendezendő V4-es hadgyakorlatok részleteinek kialakítása folyik, illetve dolgoznak lánctalpas platformról és kerekes szállítójárművekről szóló közös projekten is."
https://www.honvedelem.hu/nyomtat/45045
Kiváncsi vagyok h mit szólnak majd ezekhez a dolgokhoz a FELSÖBBRENDÜ ÁRJA politikusok.Vajon lesz-e demokrácia deficit?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ahogy Krisss irta V4 felé húznak. Már több éve gondolkodnak V4 hadi iparban csak eddig az elszántság, akarat nem volt meg hozzá. Meg úgye közben a csehek,lengyelek,szlovàkok elhúztak.
A Rozsomák(torkosborz) drága.Kiegészitsként mehetne a Mbombe6.A BTR80 ideje dandár alapjárműként régen lejárt,Márpedig 1 reménybeli nehézdandár mellé kéne 2közepes is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 468
120 944
113
A Rozsomák(torkosborz) drága.Kiegészitsként mehetne a Mbombe6.A BTR80 ideje dandár alapjárműként régen lejárt,Márpedig 1 reménybeli nehézdandár mellé kéne 2közepes is.
Mihez képest drága? Boxerhez képest olcsó. Meg a horvátoknak telik rá? A nehézhez meg mindig láncos kell... A rozsomák meg kerekes (APC és IFV felépítésben is vásárolható, bár én már APC-re raknék 30 milinél kissebbet)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 468
120 944
113
Mihez képest drága? Boxerhez képest olcsó. Meg a horvátoknak telik rá? A nehézhez meg mindig láncos kell... A rozsomák meg kerekes (APC és IFV felépítésben is vásárolható, bár én már APC-re raknék 30 milinél kissebbet)
Meg ha azonos platform az APC, kerekes önjáró, felderítő APC, önjáró aknavető, valamint az ATGM hordozó, azért elég jó csomagárat lehet kialkudni. A Rosomak platform meg tudja mindezt.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Koncepcionális kérdés,ki mit gondol róla.
Szerintem vissza kéne térni ahoza 90nes elgondoláshoz,hogy a véderő több részből tevődjön össze.Legyen egy könnyűfegyverzetű,svájci miliciarendszer szerint felépitett sorköteles,területvédő Nemzetörség.Rövid,lényegretrő kiképzés,alapszintű fegyverzet.
Hivatásos kb 4dandárnyi Honvédség.1nehézdandár(2zl.hk;3zl.kerekes GyHJ,pl.Enigma;támogató tüzérség,csapatlégvédelem,felderitő,müszaki szakcsaptok;logisztika)3könnyűpáncélos dandár(1zl.kerekes GyHJ,3zl PSZH,támogató szakcsapatok)1tüzérdandár(messzehordó kerekes/rakétás eszközökkel,szükséges felderitő-tüzvezető rendszerekkel,légvédelemmel)1müszaki dandár,ami kisegységekre bontható,erös zár és aknatelepitő képességgel;logisztika és egyébb szükséges support

Ezt én már többször felvetettem itt. Többnyire nem aratott sikert, mert sokan itt őskövületnek tekintik a sorkatonaságot, és az elmúlt idők módszereit vizionálják vissza.
Szerintem logikailag jó elképzelés, hozzá téve, hogy a sorkatona, amennyiben szeretne, könnyebben szerelhessen fel a szerződésesekhez, illetve a rendszerből leszerelt katonák 3-5+ évig tartalékos állományban maradjanak.
Modern, modulszerű, célorientált kiképzési rendszerrel volna értelme, egy kb 9-12 hónapos kiképzési/sorkatonai alap után x év tartalékos rendszer, évenkénti 15-30 nap szintentartó, továbbképző időszakokkal (akár egyben, akár több részre osztva) békeidőben. Területi szinten tartalékos központokkal, ahol a kiképzéshez, gyakorlatokhoz szükséges minimális technika eszköz üzemképesen rendelkezésre áll. A szerződéses laktanyákban pedig a többi szükséges felszerelés, ami mozgósítás esetén gyorsan kijuttatható a tartalékos központokba.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and tonyo

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mihez képest drága? Boxerhez képest olcsó. Meg a horvátoknak telik rá? A nehézhez meg mindig láncos kell... A rozsomák meg kerekes (APC és IFV felépítésben is vásárolható, bár én már APC-re raknék 30 milinél kissebbet)
Nekünk drága.Inkább költenek stadionokra,meg számitsd rá a korrupciós felárrat is.És Dél-Afrikában is a Patria AMV helyi változatát egésziti ki.APC-MRAP keverék a Mbombe6.És ha a zulukaffer legénységet kibirja,talán a MH üzemeltetési kulturáját is kibirja.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ezt én már többször felvetettem itt. Többnyire nem aratott sikert, mert sokan itt őskövületnek tekintik a sorkatonaságot, és az elmúlt idők módszereit vizionálják vissza.
Szerintem logikailag jó elképzelés, hozzá téve, hogy a sorkatona, amennyiben szeretne, könnyebben szerelhessen fel a szerződésesekhez, illetve a rendszerből leszerelt katonák 3-5+ évig tartalékos állományban maradjanak.
Modern, modulszerű, célorientált kiképzési rendszerrel volna értelme, egy kb 9-12 hónapos kiképzési/sorkatonai alap után x év tartalékos rendszer, évenkénti 15-30 nap szintentartó, továbbképző időszakokkal (akár egyben, akár több részre osztva) békeidőben. Területi szinten tartalékos központokkal, ahol a kiképzéshez, gyakorlatokhoz szükséges minimális technika eszköz üzemképesen rendelkezésre áll. A szerződéses laktanyákban pedig a többi szükséges felszerelés, ami mozgósítás esetén gyorsan kijuttatható a tartalékos központokba.
Sorkteles hadseregnek a régi formában szerintem sincs nálunk értelme.Milicia rendszer 2-3honapos,lényegre törő kikézés elég.Nemzetőrnek nem a sorgyalogságnak a szintjét kell elérni,nem hyilt csatára valók
 
  • Tetszik
Reactions: Telak2 and tonyo