Egy - szerintem -érdekes cikk arról hol is tart az Insitu cég RQ-21 Blackjak drónja a fejlődésben
http://www.thedrive.com/the-war-zone/20862/marine-rq-21-blackjack-drones-are-flying-three-times-more-than-expected-in-iraq-and-Syria
Azért ebbe a topicba teszem, mert a MH lemaradását ezen a téren (taktikai felderítő képesség) nem is igazán lehet mérni mert ez a fegyver kategória (drónok) - néhány primitív eszköz kivételével - egyszerűen még meg sem jelent az MH alkalmazásában.
Annál is inkább érhetetlen számomra mert nem milliárd USD-os eszközökről van szó. A Lengyelek most vásároltak RQ-21 rendszert 11 millió USD-ért.
Mi tud az RQ-21?
•
Tactical Electro-optical/Infrared (EO/IR) Ez az alapváltozat EO/IR kamerával
Ez elsősorban a célpontok kijelölését végzi a tüzérségnek és a többi PGM fegyvernek. Több mint 16 óra az őrjárati ideje.
•
Tactical Nighttime Wide Area Surveillance (TNWAS) Ez egy taktikai éjszakai üzemmódra kihegyezett széles spektrumú nagy terület megfigyelésére, mozgó célpontok követésére alkalmas változat
•
Spectral and Reconnaissance Imagery for Tactical Exploitation (SPRITE) Ez is egy speciális taktikai hirszerzésre, felderítésre kihegyezett változat.
•
AN/PDY-2 Split Aces radar. Egy SAR radarral felszerelt változat amely rossz időjárási körülmények között is alkalmas SAR képek készítésére mozgó célpontok azonosítására, követésére.
•
AN/DSY-4 Spectral Bat. SIGINT/ES feladatú változat. Képes a aktív elektronikus eszközök észlelésére pozíciójuk bemérésére valamit légi relé állomásként működhet.
Ezen kívül fel is fegyverezhető két db kisméretű (20 kg-os) G
BU-44/B Viper Strike bombával
A fenti képességek en bloc hiányoznak a MH ből. A MH jelenleg taktikai szinten vak és süket. Ilyen taktikai felderítési képesség nélkül szerintem a tüzérség fejlesztésének sincs sok értelme.
A legszebb a dologban hogy Trump most oldotta fel a USA drónok külföldi eladására vonatkozó elég szigorú korlátokat úgyhogy most kéne felszállni erre a vonatra...