A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 702
5 573
113
"Szervusztok Uraim,



a 11. Hunyadi Mátyás Harckocsizászlóalj parancsnokhelyettese vagyok. Látom, nem akármilyen szakembergárda gyult itt össze. Kérdéseiteket várom akár itt a fórumon, akár a tankerg
01@hotmail.com e-mail címen.

Néhány gyors info csak az alapján, amit ezen az oldalon láttam.

- A zászlóalj október 1-én alakult meg Tatán, mint önálló katonai szervezet. Honlapunk egyenlore nincs, de a www.honvedelem.hu szárazföldi parancsnokságot bemutató oldalaiból ki lehet keresni a zászlóaljra vonatkozó adatokat, Pk-i állományt, stb.

- Az állománytáblás 58 harckocsinkból jelenleg 30 van meg, 2 hk. századunk van feltöltve, ezek az 1996-ban belorusz államadósság fejében kapott eszközök. M1 típusnak lehetne nevezni, bár ezekk között is van vagy 5 féle modifikáció.

- A mostani lövegstabilizátor is tudja a 30 km/h sebességet, csak a vezetonek az irányzó "lövés" figyelmeztetésére ki kell nyomnia a kuplungot, hogy csökkenjen a motorra az ágyú visszalökö ereje.

- A tank és tankos kifejezés nem hibás. A tank az elsö világháborúban a vasúton, leponyvázva szállított hk-k fedöneve volt, angolul, ugye tartályt jelent. Mi is nevezzük a gépeket tanknak és magunkat tankosnak... :))

- A miénk az MK és az MH EGYETLEN, UTOLSÓ HK ZÁSZLÓALJA így a páncélos fegyvernemi kultúra örököse és átörökítöje...



Várom megtisztelö kérdéseiteket.


Lörincz Gábor örnagy
Cifu 2004.12.01 06:38:36 © "


Sziasztok!

A T-72-es topikban lévő (idézett) nyilatkozat alapján ötleteltek? A legalján lévő dátum ha helyes, akkor az egész vonatkozhat attól mostanra is?
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
A jelenlegi zászlóalj, nem a Hunyadi Mátyás zászlóalj, igaz annak a hadrendi számát vették fel, szóval bármi lehet. Talán van 30, talán jut hozzájuk ember és üzemanyag is. Szentendrén és Várpalotán is tartanak párat, ha jól tudom, a kiképzés miatt.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Nem kell mas oldalra menni suletlensegekert az alitolagos harckocsizonk tankman is egyfolytaba azt hiresztelte ezen azoldalon hogy jonnek a leok visszakene keresni :) ha jol emlekszek joparan el is hittek neki az almodozasait.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 122
2 051
113
Ne keverjük össze a 11. Hunyadi János Harckocsi Zászlóalj egységet (amely önálló volt, 30 kocsival) a mostani Harckocsi Zászlóalj alegységgel (2 század = 2*7 kocsi+1 db pk. kocsi).

2007-ben feloszlott a 11. HJ HK Zlj. és egy század hk. átkerült az újonnan felállított Harci Támogató Zászlóalba (15 kocsi, ill. 25. Klapka Lövész Dandár). Azt hiszem 2010-ben; feloszlatták a HTZ-t és Harckocsi Zászlóalj lett a 15 hk-ból.

Javítsatok ki, ha tévedek.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 122
2 051
113
Nem kell mas oldalra menni suletlensegekert az alitolagos harckocsizonk tankman is egyfolytaba azt hiresztelte ezen azoldalon hogy jonnek a leok visszakene keresni :) ha jol emlekszek joparan el is hittek neki az almodozasait.

Jól emlékszel. A legmaradandóbb élményem tankman-nal a <b><b>2014-</b>ben rendszerbeállító éleslövészet a német Leo2-kel.</b>
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 161
113
Nincs igazad!Egy NATO kompatibilis harckocsi zászlóalj felépítése a következőképpen néz ki:
-1 szakasz 4 harckocsi
-1 század 14 harckocsi(három szakasz+szpk. és szpkh. harckocsi)
-1 zászlóalj 58 harckocsi(4 század + zlpk. és zlpkh. harckocsi)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Szia ms07!

Köszönjük a hiteles infokat, mert néha már itt sokan annyira peszimistán állnak a dolgokhoz , hogy hihetelen :( Persze nem rozsás a helyzet és nem a legújabb leoink vannak , de legalább vannak embereink akik értik az adott területen a dolgukat.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 136
7 206
113
Íme összeszedtem:
A Magyar Honvéd 2012 márciusi számában van egy cikk arról, hogy újra van külön páncélos, tüzér és páncéltörő zászlóalj. A cikk címe: KÉPESSÉGNÖVELÉS.
Ebben a cikkben külön bemutatják mind a 3 zászlóaljat és a harckocsizóknál ezt írják:
"A zászlóalj két századában
hét-hét T–72-es közepes harckocsi
található, a tizenötödik rendszeresített
lánctalpas pedig a zászlóalj-parancsnoki
harcjármû."
Ez meg is felel annak, hogy a net szerint a korábbi HTZ-ben (harci támogató zászlóalj, amibe össze voltak vonva a tüzérek, harckocsizók, ...) 15 db T-72-es volt.

Majd 2013.11.24.-én (tehát 1,5 évvel a HK zászlóalj megalakulása után olvashattuk az alábbit):
http://www.honvedelem.hu/cikk/41155_harckocsik_atcsoportositasa
"A harcjárművek átcsoportosítás után kerültek Tatára, <b>ezáltal növelve a tataiak gépparkjának létszámát</b>."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 161
113
imike

Azóta nyilatkozta vagy a dandár parancsnok vagy a zászlóalj parancsnok,hogy feltöltötték két teljes századra a harckocsi zászlóaljat.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 136
7 206
113
Dudi, én is azt mondom, hogy (ellentétben azzal amit többen állítanak) NEM csak 15 aktív T-72-es van.
Ezért szedtem össze a fenti infókat.
Ha 2012 márciusában volt 15 db és 2013 novemberében azt írják, <b>hogy növelték a tataiak gépparkjának a létszámát</b>, akkor ...
Szóval én is 30-at mondok, ahogy pár bejegyzéssel korábban is 30-at írtam.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Hozzászólnék én is a Szlovákia vs Magyarország részhez.
Oké valószínűleg igazad van blogen, a földi egységeknél,legyen több és jobb,mint az MH-nak,viszont te a BMP-kel érvelsz, azt viszont elfelejted,hogy nálunk nem a BMP,hanem a BTR maradt rendszerben és ezek is estek át korszerűsítésen, a szlovák BMP-ket nem ismerem, viszont a típusnak van/volt egy hatalmas hátránya, mégpedig,hogy a hátsónál voltak az üzemanyagtartályok így ha seggbe lőtték,akkor bizony annak annyi.

Na de akkor lépésről lépésre: A szlovák-magyar viszony már közel sem olyan mérges,mint volt. Mindkét fél rájött,hogy egyik sem akarja a másikat kiírtani.

Emberek: Senki sem akar háborút, pár "powerslovak" és "nagymagyar" kivételével,meglepő de van olyan magyar aki a szlovákok oldalán harcolna,mivel felvidéki és van olyan is aki az anyarország oldalán. Ebből kérdés,hogy hányan vannak és milyen képzettséggel,no meg az is,hogy hány magyar szolgál a szlovák hadseregben,mert gyaníthatóan több,mint fordítva. Mellesleg ha megtámadnák Magyarországot, esélyes,hogy a lengyelek segítenének nekik biztonságosan leszállíni a még nem lelőtt szlovák Migeknek, talán itthon vagy Lengyelországban.. :) Hülye vagyok,mit vízionálok,a lengyelek nem akarnak háborút. Hát igen,hülye vagyok,mint a történelem,nem nagyon volt olyan háború ahol ne lett volna lengyel-magyar összefogás, akár csak gazdaságilag. Senki sem gondolja,hogy a Lengyeleknek akadály lenne Szlovákia... Lengyelország a Bulgáriáig simán lenyom bárkit. A lengyelekre pedig jellemző,hogy sem magukat,sem minket nem hagynak cserben. Ha a lengyel hadsereg nem is avatkozik be, akkor jó párezer lengyel jönne a magyar Honvédséghez,ha csak a focidrukkerekről beszélünk (tőlük BIZTOS) jönne 5000 és elég biztonságos számot mondtam. Emellett nekünk ott van a felvidéki magyarság és a székelység.

Sk Fegyveres erők: Náluk a rendőrség és a polgári védelem, még akiket be lehet szervezni és esetleg a vámosok.

Nálunk: Rendőrség, Tek, NAV, Polgári védelem és a tűzoltóság egy része szintén mozgosítható, kevesen tudják de rendelkeznek valami féle alapkézéssel, például a rendőrök és a vámosoknál alapvető dolog,hogy tudja használni a hatóságnál rendszeresített összes fegyvert, ami kevésbé tér el a honvédségétől! Nálunk voltak határőrök és határvadász századok is, ezért elég kemények tudunk lenni ilyen védelmi szempontból. Persze a szlovákot nem ismerem,de gyaníthatóan gyengébb. A rendőrörsökön pedig valóban nagyobb fegyver lerakatok vannak és itt nem a PA sorozatra gondolok,mert van AMD is, amik a rendőrgyilkosságok idején előkerülnek, no meg a határrendészeknél is.

Az általad hazaárulónak emlegetett rendőröket pedig gondolom nem ismered, nekem van több rendőrismerősöm, tudod más amikor csinálni akarsz valamit és szemétkednek kell,de azért csinálod,mert máskor pár pillanat örömet okoz,mikor életeket menthetsz vagy éppen gyilkosokat kapsz el. Nekem több olyan rendőrismerősöm van, akik háború esetén azonnal hadba állnának. Továbbá vannak olyan emberek akik orvosik okokból (nekem pl.:fog) nem felel meg, viszont én molotov szeretettel várnám az ellenséges harcjárműveket. Lőni és csapatban mozogni is tudnék,igen lehet összesz*rnám magam,de az hazánál nincs nagyobb érték...

Az árvíz és a hóhelyzet idején is bebizonyosodott,hogy képes összefogni a magyar a magyarral.

NA de nézzük a hadseregeket: Papíron mi többen vagyunk, a szlovákok meg igazán kevesen, a behívható emberek egy része MAGYAR.

Ha a légierőt nézzük a légifölényt ki tudjuk vívni. Legalábbis a gépeiket le tudjuk szedni, a Kubok nem mozognak olyan gyorsan,mint a Gripen, légvédelem itt is és ott is van, a mienk közelebb van hozzájuk, az S 300 valóban kemény cucc,de mennyire is működik? Harckocsikból kb azonos szinten állunk, a tűzérségből nekik több van, a lövészekből pedig talán nekünk van több. Náluk kevés a technika és alacsony a létszám. Persze van jó pár ütős technika, kérdés,hogy a két állam mennyi eszközt tudna visszahozni? Nálunk pl ha jól láttam újra megjelent a BRDM.

Véleményem szerintem, azért nem tudnának lenyomni minket. Csak sajnos nagy veszteségek árán..
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
<blockquote rel="dudi">blogen

A szlovák haderő per pillanat még rosszabb állapotban van mint a magyar.
...
Ez nem igaz. Működőképes önjáró tüzérségük van, modern személyi felszerelése van a harcoló alakulatoknak, amely harcoló alakulatok nehézgyalogságot jelentek BMP-el, stb. Nyilván csak töredéke működőképes az elméleti számoknak, de az a töredék pontosan száz százalékkal több, mint amivel a magyar "hadsereg" rendelkezik.</blockquote>

Blogen!
Attól a pár löveges fotótól meg az egyébként nálunk közröhely tárgyává tett "szuperkatona" cuccoktól én nem esnék hanyatt...
Netán Te is felvidékről vagy,hogy jártas(abb) vagy a szlovák hadigépezetben?!
A Dana meg a Zuzana lövegekből készült pár darab, olyan legyártottuk hátha jó lesz valakinek valamire (és hogy elérjük vele Pestet persze), igen nagyot szól...ennyi. Hi-tech kommunikációjuk is van Mokis néven, nézz utánna...sírni fogsz.Ja, 3 Mig29 kb, kivont tankok, kivont Mi-24-esek,motor nélküli qrvadrága motorcsónakok, felfújható natointeroperabilis vagy mifene...,igen,az a talán két üteg rakétakomplexum az talán ér valamit,ha ép üzemel...
Ilyen hülyeséget ne írj, plz.
A szándék, egy Mo.-gal szembeni konfliktusra minden mezei talpasban meg van, ezt az egyet elismerem...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 136
7 206
113
Szia Pela én úgy tudom, hogy a BMP-k hátsó ajtóba épített üzemanyag tartályai csak tartalék üzemanyagnak kellenének, ezért is volt, hogy Afgánban a ruszkik telerakták a két nagy üres tartályt homokkal és jó kis golyófogó lett a korábban a mudzsahedek átal még könnyen lángra lobbantható részből.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 122
2 051
113
Dudi, én is azt mondom, hogy (ellentétben azzal amit többen állítanak) NEM csak 15 aktív T-72-es van.
Ezért szedtem össze a fenti infókat.
Ha 2012 márciusában volt 15 db és 2013 novemberében azt írják, <b>hogy növelték a tataiak gépparkjának a létszámát</b>, akkor ...
Szóval én is 30-at mondok, ahogy pár bejegyzéssel korábban is 30-at írtam.

Nem kell mindent elhinni. Néhány kocsi Gödöllőn volt javításon. Szerinted, ha Mo. páncélosereje megduplázódott volna, nem lenne belőle nagy hírverés? Sehol egy újságcikk, egy riport stb., még a szakmai sajtóban sem. Gondoljunk csak vissza a finn MI-8 -akra, mekkora visszhangja volt (és azok már nem is repülnek).

Persze lehet, hogy tévedek.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 702
5 573
113
Hende mondta nemrég, hogy év elején be akarják zárni, kiürítettni Isaszeget, Kalocsát, lehet, hogy onnan szemezgettek pár 72-est. De én is inkább csak nagyjavításban hiszek. Mondjuk ha úgy tárolják, mint Várpalotán, akkor felesleges is volt hozzajuk nyúlni. Volt pár kép talán facebookon, hát valami szörnyű. Drótkerítéses depó, kb a semmi közepén... Könnyüszerkezetes tető mennyibe kerülne? 1millió kb. És házon belül meg tudnák csinálni...