A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ha már az orosz tiszti akadémiáról osztottam meg videót, akkor illik a miénkről is, mellesleg van közös pont köztünk: mindkét intézményben DELL monitort használnak :D

Nemzeti Közszolgálati Egyetem promo
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 966
8 468
113
Aki FA-50-ről álmodozik, annak sajnálattal jelentem, hogy a LM európába nem engedélyezni a FA-50 eladását, mivel F-16V/35 piac, és nem akarnak egy olcsóbb konkurenciát. A lengyeknél azért is volt egyébként a Paki JF-17, (amit már szinte teljes egészében ŐK gyártanak), hogy a Szu-22 MiG-29 helyett, olcsóbb és költséghatékonyabb repülőgépet kínáljanak a F-16 helyett. Nos ezért is voltak Deblinben, mert népes katonai küldöttséget teikintették meg a gépeket stb. Más kérdés, hogy a Lengyelek politkailag kiszolgáltatottak az USA mellet, az otthoni és amcsi lengyel közösség és a komoly politikai lobby és ezért szinte minden tekintetben USA fegyverzetet "kell" beszerezni..
 
M

molnibalage

Guest
Viszont olcsóbb mint a Gripen és csak találnak egy vállalkozót, akinek sok betonja van!
Egy betonfedezék valójában sokkal több, mint beton, valójában komoly vasbeton szerkezet.
A 24-esek helyett bármire lehetett volna költeni...
A Honvédség eddig annyira csóró volt,hogy minden szó szerint minden drága volt neki.
Most hirtelen lett pénz A319-re, Falconra is. Talán ésszel is lehetne költeni pénzt.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
sztem avval a 3%al nagyon fölé löttél...
Ez a cukorsiló hárommilliárd Forintból épült. Saccra annyi anyag és munkaóra van benne, mint egy korszerű vasbeton fedezékben:
67__m__1.jpg
  1. A siló sokkal nagyobb belső terű.
  2. A tömege miatt alapja is sokkal nagyobb.
  3. Gépészet is van hozzá.
  4. Annak meg ipari vezérlő szoftvere.
Szerintem nagyon rossz példa volt.

Egy betonfedezék alapterület sokkal kisebb és a befoglaló mérete, tehát a tömege is. A kérdés az, hogy mennyire kemény fedezéket építesz? 500, 1000 vagy 2000 fontos kalapácsot bírjon ki, (Utóbbira tudtommal nincs példa, a szerbeknél még a hegyben levő támaszpontot is használhatatlanná tették.
Az én véleményem az, hogy annyira komoly betonfedezék kell, hogy aknavető gránát RPG, ATGM és tüzérségi csapás ellen védjen és legalább 1000 fontos PGM kelljen hozzá. Afelett értelmetlen erőlködés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 500
79 577
113
  1. A siló sokkal nagyobb belső terű.
  2. A tömege miatt alapja is sokkal nagyobb.
  3. Gépészet is van hozzá.
  4. Annak meg ipari vezérlő szoftvere.
Szerintem nagyon rossz példa volt.

Egy betonfedezék alapterület sokkal kisebb és a befoglaló mérete, tehát a tömege is. A kérdés az, hogy mennyire kemény fedezéket építesz? 500, 1000 vagy 2000 fontos kalapácsot bírjon ki, (Utóbbira tudtommal nincs példa, a szerbeknél még a hegyben levő támaszpontot is használhatatlanná tették.
Az én véleményem az, hogy annyira komoly betonfedezék kell, hogy aknavető gránát RPG, ATGM és tüzérségi csapás ellen védjen és legalább 1000 fontos PGM kelljen hozzá. Afelett értelmetlen erőlködés.

Egy kb 2 méter vastag vasbeton tetőt ütöttek át az amerikaiak amivel eltorlaszolták a kijáratot maga a hegyben lévő gépek épek maradtak(igazából még a bejárati ajtónak sem lett baja).
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
  1. A siló sokkal nagyobb belső terű.
  2. A tömege miatt alapja is sokkal nagyobb.
  3. Gépészet is van hozzá.
  4. Annak meg ipari vezérlő szoftvere.
Szerintem nagyon rossz példa volt.

Egy betonfedezék alapterület sokkal kisebb és a befoglaló mérete, tehát a tömege is. A kérdés az, hogy mennyire kemény fedezéket építesz? 500, 1000 vagy 2000 fontos kalapácsot bírjon ki, (Utóbbira tudtommal nincs példa, a szerbeknél még a hegyben levő támaszpontot is használhatatlanná tették.
Az én véleményem az, hogy annyira komoly betonfedezék kell, hogy aknavető gránát RPG, ATGM és tüzérségi csapás ellen védjen és legalább 1000 fontos PGM kelljen hozzá. Afelett értelmetlen erőlködés.

Ez alapján ha 1milliárd Ft mondok akkor felül tippeltem a költségeket és Tiborcz cége csinálja.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
  1. A siló sokkal nagyobb belső terű.
  2. A tömege miatt alapja is sokkal nagyobb.
  3. Gépészet is van hozzá.
  4. Annak meg ipari vezérlő szoftvere.
Szerintem nagyon rossz példa volt.

Egy betonfedezék alapterület sokkal kisebb és a befoglaló mérete, tehát a tömege is. A kérdés az, hogy mennyire kemény fedezéket építesz? 500, 1000 vagy 2000 fontos kalapácsot bírjon ki, (Utóbbira tudtommal nincs példa, a szerbeknél még a hegyben levő támaszpontot is használhatatlanná tették.
Az én véleményem az, hogy annyira komoly betonfedezék kell, hogy aknavető gránát RPG, ATGM és tüzérségi csapás ellen védjen és legalább 1000 fontos PGM kelljen hozzá. Afelett értelmetlen erőlködés.

A bedolgozott acél és beton volt az összehasonlítás alapja és a nagy belterületű zsaluzás +gépészet van a fedezékhez is, hiszen az nem csak egy betondarab, hanem abban található minden, ami a gép üzemeltetéséhez kell.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egy kb 2 méter vastag vasbeton tetőt ütöttek át az amerikaiak amivel eltorlaszolták a kijáratot maga a hegyben lévő gépek épek maradtak(igazából még a bejárati ajtónak sem lett baja).

Alapvetően nem a PGM-től kell védjen, az ellen nagyon nehéz lenne, hanem a rácsapástól, repeszhatástól, stb. Az a lényeg, hogy minden egyes gép megsemmisítéséhez egy PGM-et kelljen felhasználni a légvédelemmel erősen védett körzetben és egy-egy becsapódás ne okozzon kárt a többi gépben a fedezékek és tartalmuk szétrepülő darabjaival!
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 305
12 664
113
Szerintem az nagyon sok egy ilyen fedezékért.
Én ingyen is tudok.
Át kell telepíteni az egész repülőezredet Kiskunlacházára, ott vannak betonfedezékek.
Illetve az eredeti ruszki betonfedezékek modulárisan lettek kialakítva, áttelepíthetőek.
De ezeket már megtárgyaltuk.
Végső esetben pedig ott van a NATO biztonsági beruházási programja, amelyben 50 év alatt 2000 betonfedezék építéséhez járult hozzá:
https://www.nato.int/structur/intrastruc/50-years.pdf
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 347
11 291
113
Én ingyen is tudok.
Át kell telepíteni az egész repülőezredet Kiskunlacházára, ott vannak betonfedezékek.
Illetve az eredeti ruszki betonfedezékek modulárisan lettek kialakítva, áttelepíthetőek.
De ezeket már megtárgyaltuk.
Végső esetben pedig ott van a NATO biztonsági beruházási programja, amelyben 50 év alatt 2000 betonfedezék építéséhez járult hozzá:
https://www.nato.int/structur/intrastruc/50-years.pdf

Ha modulárisak, akkor a MiG-21-hez valókat miért nem építették át?
 
M

molnibalage

Guest
Én ingyen is tudok.
Át kell telepíteni az egész repülőezredet Kiskunlacházára, ott vannak betonfedezékek.
És n+1 dolog meg nincs. Ez nem ilyen egyszerű....

Illetve az eredeti ruszki betonfedezékek modulárisan lettek kialakítva, áttelepíthetőek.
De ezeket már megtárgyaltuk.
Igen, meg. A hozzáértők meg közölték, hogy egy fenéket, nem áttelepíthetőek.

Végső esetben pedig ott van a NATO biztonsági beruházási programja, amelyben 50 év alatt 2000 betonfedezék építéséhez járult hozzá:
https://www.nato.int/structur/intrastruc/50-years.pdf
Tart még a program?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 810
57 648
113
A betonfedezékhez gondolom speciális beton kell.
De az egyszerűség kedvéért számoljátok ki, hogy hány köbméter anyag lenne egy ilyenbe.
Aztán nézzétek meg a C35-ös beton árát/köbméter, meg nézzetek hozzá betonvas árat.
Azt ne felejtsétek el, hogy a padlózatba is kell vagy egy méter vasbeton , két rétegben, közé pedig lépésálló gyapot vagy XPS , mert így lökéshullám álló csak.
A vízszigeteléshez meg nézzetek némi kátrányt.
Aztán ha megszorozzátok az egészet 3-al akkor kijön a munkadíj is.
Ez persze nem 100%-osan korrekt és pontos árképzés, de azért nagyjából mutatna valamit.
 
  • Tetszik
Reactions: tomka03

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 261
68 073
113
Ha a tetejére fákat ültetünk annak lehet némi haszna védelmi szempontból? Mert a volt reptereinken mindet benőtte az erdő.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A betonfedezékhez gondolom speciális beton kell.
De az egyszerűség kedvéért számoljátok ki, hogy hány köbméter anyag lenne egy ilyenbe.
Aztán nézzétek meg a C35-ös beton árát/köbméter, meg nézzetek hozzá betonvas árat.
Azt ne felejtsétek el, hogy a padlózatba is kell vagy egy méter vasbeton , két rétegben, közé pedig lépésálló gyapot vagy XPS , mert így lökéshullám álló csak.
A vízszigeteléshez meg nézzetek némi kátrányt.
Aztán ha megszorozzátok az egészet 3-al akkor kijön a munkadíj is.
Ez persze nem 100%-osan korrekt és pontos árképzés, de azért nagyjából mutatna valamit.
Egy m3 vasbeton ára 50e, mivel direkt fedezék/bunkerromboló eszközök úgyis átviszik a betont 4-5-6méterig felesleges speciális betont használni. Szerintem kár ezt túlgondolni...