A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
most ajánlották a cikket nekem is:
http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/40386/hsz_2013_5.pdf

129. oldalon
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 160
113
Az nem lehet érv valami ellen,hogy a kiszolgálási igénye nagyobb egy faéknél!!!A 21. században élünk már nincsenek "Ladák"csak "BMW"-k.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 335
68 612
113
Az nem lehet érv valami ellen,hogy a kiszolgálási igénye nagyobb egy faéknél!!!A 21. században élünk már nincsenek "Ladák"csak "BMW"-k.
Ebben az országban? Ebben az agyonfinanszírozott stb honvédségben? A griffek fenntartása elviszi az összeg nagy részét, a másikat meg elvinné egy harckocsi zászlóalj. Akkor mi maradna a helikoptereknek?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 160
113
antigonosz

A használhatatlanságig elavult dolgokra költeni pedig tökéletes pénzkidobás!
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Nagyon tanulságos és egyben meglepő, amit a harckocsizókról ír.
Eléggé éles kritika van benne. Csodálkozom, hogy egyáltalán meg jelenhetett.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Valóban érdekes elgondolás az olasz vonalról a C-1 Ariete és a Centauro párosítás!
http://www.youtube.com/watch?v=rHTmT-U-E-k

http://hu.wikipedia.org/wiki/Ariete

http://defense-update.com/wp-content/uploads/2012/05/HITFIST_30_OWS.jpg

http://defense-update.com/wp-content/uploads/2012/05/HITFACT_120.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=tJCKIZ3BhaE
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 335
68 612
113
Ez is igaz dudi, az optimális megoldás nem egyszerű dolog. De nem döntünk egy esetleges beszerzésről hanem a parlament. Tank beszerzésről viszont nem hallottam még az utóbbi 20 évben hogy tervben lenne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 883
58 062
113
alfa74

"Valóban érdekes elgondolás az olasz vonalról a C-1 Ariete és a Centauro párosítás!"

Az, de én egy Leo2+Puma, vagy egy T-90+BMP-3 párosítást kicsit erősebbnek érzek.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
fip7
A fent említett anyagban elég jól kifejti, hogy miért nem lesz egyik se az általad említett 2 páros beszerzéséből sem.
Másrészt pedig ( amit már a Leo2 topikban kitárgyaltunk), elfogytak az eladó használt Leo-k.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 839
30 983
113
Azért írom ide, mert innen indult a történet. Tavaly március 15.-ei havazásra és a vele kapcsolatos töketlenkedésekre gondolom mindenki emlékszik még. Akkor szóba került, hogy a honvédség mit tud mozgósítani és mennyire tud kezelni egy ilyen - háborúnál jóval kisebb - vészhelyzetet. Jelenleg egy hasonló hófúvásos történet van Romániában (nálam közepesen havazik, inkább az alföldön szopják a f***t emiatt). A helyzet szerintem nem annyira drámai, mint tavaly Magyarországon, de azért szarul néz ki. Szóval itt is mozgósították a hadsereget, kereken 40 katonát. Most lehet ha a helyzet kisebb súlyossága, vagy a tűzoltóság, SMURD (rohammentők), katasztrófa-elhárítás dolgozik jobban vagy van több embere, de érdemes a napokban megfigyelni, hogy milyen mennyiségben mozgósítanak / tudnak mozgósítani embereket / járműveket ebben a történetben. Adhat egy összehasonlítási alapot, mert mindig előjön, hogy "az összes szomszéd jobban áll hadsered téren".
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 883
58 062
113
alfa74

Sőt azt is kifejti a cikk, hogy az olasz vasról alig tudunk valamit. A cikk csak ötletelget ezen a téren, ugyanis semmi támpontot nem kapott a politika részéről, maximum annyit, hogy nem szeretik a harckocsikat.

Én nem tartanám jó megoldásnak az olasz járműveket, NATO ide vagy oda. Sőt, hogy őszinte legyek a NATO sem érdekel, ha nem ajánlanak föl valami használhatót.

Az egyetlen egy vitathatatlan harcértékű NATO harckocsi a Leopárd 2A6/7.

Van ezen kívül ez az olasz valami, amiről semmit nem tudni,csak azt, hogy a kutya nem érdeklődik iránta. (maximum mi itt a fórumon)

Van a francia vas (Leclerc), ami közel 10 tonnával könnyebb, mint a többi nyugati harckocsi, csak épp ugyan akkora méretű. A motorja nem bírja a nagyon meleget (Finn) ezért arab exportra MTU motorral készült, hogy el bírják adni. A lövege, tűzvezetése, automata töltője állítólag jó.

Van a brit harckocsi (challenger 2) aminek a páncélját szemből átlőtte egy RPG-29. Ugyan olyan nehéz, mint a többi harckocsi csak közben 0.6 méterrel hosszabb a páncélteste, mint a Leo2-nek. Az ágyúja huzagolt, (azóta lehet cserélték), és csak 1200 LE egy ekkora batár testhez.

Van még az USA szupertankja az M1A2 ami hihetetlenül jól páncélozott ha szemből lősz rá, máshonnan meg a lovagiasság jegyében ne lőj! A gázturbinája miatt "világít" a sötétben, csak annyira forróak a kilépő gázok, hogy egyszer egy dokufilmben ahol a típust bemutatták még az a hely is percekig látszott az IR kamerán ahol egy pár pillanatra megállt. Meg persze szerencsére keveset is fogyaszt, valós körülmények között olyan 200-300 km-re jutsz el vele, ha szerencséd van.
Ágyúja, érzékelői egyébként jók.

Tudomásom szerint ez a NATO felhozatal. Én a Leopárd 2-őt választanám, akármennyibe kerül. A többi csak félmegoldás szerintem.

Az orosz T-90MS pedig szerintem a Leopárd 2-őt leszámítva jobb, mint a NATO harckocsik. Ami részben nem véletlen, hiszen teljesen új csomag az MS.
Alacsonyabb a nyugati tankoknál legalább fél méterrel, rövidebb a páncélteste 1 méterrel, mégis 48 tonna a súlya, vagyis csak 5 tonnával könnyebb, mint a francia vas. Ezen azért el lehet gondolkodni.
Motorja 1130 LE, ami elég erős ilyen kis súlyhoz.
Van hozzá modern ERA, Arena-E, és nyugati színvonalú tűzvezetés+modern ágyú.
Szerintem jó választás mivel megfizethető.

De ne hagyjuk ki a távol-keleti masinákat sem.

Van a K2 ami elég jónak tűnik, csak meglepően könnyű (55 tonna), de alacsony. A legnagyobb baja, hogy nagyon drága. De tény, hogy modern.

Aztán van még a Japán Type 10 ami szintén egy kisméretű, továbbgondolt Leopárdnak tűnik. Hasonló súlya, motorereje és méretei vannak, mint a T-90-nek, csak picit könnyebb! Pedig a tornya szemre még nagyobb is... Meg hát szegényke szintén egy vagyonba kerül.

Van még ezen kívül kínai és ukrán tank amiket én nem akarok számításba venni, illetve van még a Merkava 4 ami nagyon jó csak nem adják el.

Szóval NATO ide vagy oda én a Leopárd 2-őt és a T-90-et látom csak reális alternatívának!
(Armata majd lesz, valamikor...)
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Az orosz fegyverzetről kár álmodozni!
Az olasz,ha jól látom ugyan azt tudja, mint a német, csak lehet, hogy olcsóbban.
A francia úgy tudom heroin árban van.
Az angol se túl olcsó és mindenben alul múlja az olaszt.
Itt egy régi htka cikk:
http://htka.hu/2008/05/19/c-1-ariete/

Néhány összehasonlítás:
http://www.youtube.com/watch?v=FtogF0fuYbQ

http://es.answers.yahoo.com/question/index?qid=20100209032355AArH2fY

http://www.youtube.com/watch?v=TOjJxXC4lUM

Nem állítom, hogy teljesen objektívek e linkek, de érdekességként jó.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 883
58 062
113
alfa74

"Az orosz fegyverzetről kár álmodozni!"

Az olaszról meg rossz álmodozni XD

Ez a tank szerintem egy tuningolt Leopárd 1A5.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Leopard_1

Kapott némi kerámiát az acél alá, egy erős Fiat dízelt, meg betették azt a 120 mm-s ágyút amit a németek már lusták voltak, pedig az A5 tornya elő volt rá készítve.
Én ezt látom amikor erre az olasz masinára ránézek. Szerintem ennyi van benne, és azért titkolóznak ennyire, hogy ez nehogy kiderüljön.
Nem igazán veszi be a bögyöm ezt a gépet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 883
58 062
113
Amúgy erre alapozom az állításomat:
" Olaszország: 600 darab Leopard 1A2 és 120 darab Leopard 1A5 (nagyrészt helyben, licenc alapján gyártva); hadrendből kivonva."

Fent már linkeltem a forrást.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 335
68 612
113
fip7 teljesen egyetértek az összefoglalóddal. Egyébként valahol olvastam egy bővebb elemzést úgy fél éve az Ariete tankról, valami difi van vele. (Azon kívül hogy olasz) Utánanézek.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Nem értem az olasz fóbiátokat! Kifejtené valamelyikőtök, hogy miért rossz az ami olasz? Tényleg érdekelne.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 839
30 983
113
Nem értem az olasz fóbiátokat! Kifejtené valamelyikőtök, hogy miért rossz az ami olasz? Tényleg érdekelne.

Déli népek sajátossága a hanyagság. Tudom, hogy általánosítás meg sztereotípia, de van alapja. Egy olasz autó sem egy minőségi kategória egy némettel vagy japánnal, se a motra, se az összeszerelés minősége, se a felhasznált anyagok, stb. Lehet az Fiat, Lacia, Ferrari, akármi. A Lamborghini is generációs ugrást hajtott végre minőség terén ahogy az Audi felvásárolta. Kb ez lehet az olasz tank és a Leo2A6/7 között is a különbség.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 883
58 062
113
alfa74

Nem azért rossz mert olasz, hanem rossz és olasz. Én ezt állítom. :)
Olvasd el a fentebb leírt véleményem, szerintem egyértelmű a helyzet. Gyártották a Leopárd 1A5-öt majd továbbfejlesztették. Ez lett az Ariete. Olvasd el a fejlesztés történetét. 1984-ben lett meg a követelmény rendszer, 1986-ban már lőttek vele. Hol hallottál még ilyet csont új tankkal kapcsolatban? Aztán 1995-ben állt hadrendbe addig reszelgették. Ez a tank nem jó. Tized ennyi pénzből a T-72-ink is tudnának ennyit.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 335
68 612
113
Nem értem az olasz fóbiátokat! Kifejtené valamelyikőtök, hogy miért rossz az ami olasz? Tényleg érdekelne.
Volt egy diesel Alfa 33-asom, két gyárban is olasz gépsorokkal szenvedek és szenvedtem, valamint ha az olasz haverom is úgy beszél a digó verdájáról hogy kicsit szarakodik de tudod olasz na az nekem elég már bőven.