A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
joker:

Lehet,hogy ott nem olyan vészes a helyzet, de Erdélyben különösen Székelyföldön, elég durva havazás szokott lenni tudtommal, szóval eszközparkjuk és tapasztalatuk alapból több lehet,mint nekünk. A mozgósításról pedig annyit,hogy a szurkolói vonatunkat, az állomásokon is csendőr,rendőr,katona(kutyával) és tűzoltók biztosították. Elég érdekes készültség volt és nem a hivatalos álláspont szerint,hogy minket védjenek. Ezek alapján ott azért könnyebb szerrel mozgósítják őket. Amúgy elvittek 1 srácot a SMURD-osok, oda lenne 1 offos kérdésem, a SMURD-ban kísérte 1 SQUAD FORCE nevezetű ,biztonsági őr kinézetű ember, az a mentősöknél van, mi a szerepe?

fip7:

Szerintem nálunk ruszki cucc nem jöhet szóba most, ha végül a szállítógépeket és a heliket is üzemidőhosszabbításra küldik beszerzés helyett.



Viszont harckocsibeszerzéssel "hál istennek" nem kapkodunk, bár nem lenne baj ,ha legalább modernizálnák őket. De ha már kicsit eljátszadozunk megint a gondolattal, tényleg figyelembe kéne venni az utak és hidak terhelését, bár van,hogy,hogy kb 80 tonnát visznek kamionnal (persze speckó trailerrel) közúton, na ilyenkor az is érdekelne,hogy mekkora a nyomáskülönbség az ilyen szállítmányok és a harckocsik között, bár nem tudom még,hogy mi befolyásolja a híd teherbírását, esetleg a szőnyeges módszerrel megoldható lenne? Mellesleg szerintem a ruszki tankbiatlon eredményeit sem ártana majd tanulmányozni, sőt én örülnék neki,ha ott megjelenne az Altay is,mert én nagyon kíváncsi vagyok rá.

Én a Leopardot és az Altayt tartom elképzelhetőnek a jövőben.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
A Leo2 az egyik kedvencem és tényleg örülnék neki, de én azért hiszek a hozzáértéknek is. Drága és szervizigényes.
Az Altay egyenlőre sötét ló, bár amiket olvastam róla, nem tűnik rossznak. Az áráról semmi infóm.
Az olasz fóbiáról még .
A Fiat multijet motorját többek közt a japánok és a németek is építik a saját autóikba, a Ferrarit se szaroznám agyon de én a haditechnikára voltam kíváncsi.
Azért gyártanak ott repülőt, helikoptert, lövész páncélost ,tankot ,kézi fegyvereket, önállóan és közös európai katonai cégeknek is beszállítói, résztulajdonosai.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 073
18 807
113
A belinkelt kiadványban, a témába vágó cikk, remek !!
Örülök hogy egy szakember is leírta végre a helyzetet és a lehetőségeket.
Rávilágított a gyengeségeinkre, valamint felvetette a lehetőségeket.
Részletes volt, szakmai és mégis emészthető a civil érdeklődőknek is.
Nem is részletezem, képzeletben nyomtam egy like-ot neki. :)
Sajnálom hogy nincs itt az oldalon, jókat tudnánk értekezni vele a páncélos fegyvernemről, összfegyvernemi harcról, stb.

Ami az Ariete harckocsit illeti, nem világhírű, de a Közép európai térségben szerintem felülmúlja a szomszédok által jelenleg birtokolt és tovább fejlesztett technikát. Amit a fejlesztések okán, feltehetően nem terveznek lecserélni a jövőben.
Most lehet fanyalogni, de a Gripen előtt is ez volt a közhangulat, ha jól emlékszem. :)
Valamint ha tényleg típust váltanánk, azért nemárt figyelembe venni, nekünk a pénzünk soha nem lesz sok a haderőre. A használt Leopárdok meg lassan elfogytak. :)
Új gyártású harckocsit a top modellekből nem hinném hogy tudnánk zászlóalj méretekben beszerezni. Max., Ariete, meg hasonló típusok jöhetnek számításba...
Ahogy egykoron képbe került a világmárkák között a Gripen...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 839
30 984
113
pela3

Székelyföldön köszönyjük szépen jól vagyunk, havazik de kibírjuk, (egyelőre) sokkal jobb a helyzet mint az alföldön. A helyi eszközparktól nem vagyok elájulva, viszont legalább annyi eszük volt, hogy Unimogokat vettek többek közt hótalanításra.
A vonatotok biztosítására nem tudom minek kellett a tűzoltó, ő valószínűleg tényleg a ti védelmetekért lehetett ott, mivel fegyverük nincs attól függetlenül, hogy pár éve még a hadsereghez tartoztak és kiképezték őket fegyverhasználatra. Nem rendfenntartó szerv. A többi meg azért volt ott, hogy ne legyen balhé, habár veletek valószínűleg csúnyábban viselkedtek volna mint a benszülöttekkel, ha valami baj van.
A SMURD az az ország legjobban felszerelt mentőszolgálata, ez azért van így, mert nem állami, így pénze is van. A SQUAD FORCE-os terminátor meg inkább csak a bádogember az Óz a nagy varázslóból, az egy biztonsági cég, egy az ezerből. Vagy a SMURD-nak vagy a szervezőknek épp ott és épp akkor velük volt szerződése.


alfa74

A Fiat multijet motorját többek közt a japánok és a németek is építik a saját autóikba
A japánok a Suzukiba, a németek az Opelbe. Tehán nem a Toyota / Honda / Lexus és a Mercedes / BMW / Audi. Az Opel is valószínáleg csak a General Motors kapcsolat miatt, a Suzuki meg az ára miatt.
a Ferrarit se szaroznám agyon
Szervízigényes és nem túl megbízható, ha úgy kellene világkörüli útra mennem, hogy egy új Ferrari vagy egy új Toyota és miután lerobban javíthatom meg zsebből / mehetek tovább gyalog, biztosan a Toyotaval mennék.
 

donpepe84

Well-Known Member
2013. március 5.
433
1 707
93
Azért ne akarjunk már no1 szintű technikát, a büdös életben nem fognak annyit a honvédségre költeni. Ami élvonalbeli abból is minimumnál kevesebbre telt (gripen). Úgy beszélünk itt leoról meg challenger-ről mintha csak a kedvünk szerint választhatnánk. Engem nagyon elszomorít a mai honvédség állapota (3 évig voltam szerződéses), ide nekünk bőven elég a másodvonalbeli technika (itt nem a lestrapált rozsdás dolgokra gondolok, hanem megfelelően karbantartott harckocsi, pszh, stb.). A szomszédaink sem rendelkeznek leo2 vel de még csak vadonatúj vadászgépekkel sem(itt most azokra gondolok akikkel szemben területi követeléseink lehetnek), mindenki azt modernizálja, abból fejleszt tovább amije van. Nekünk is örülni kell a Komondornak mert magyarok csinálták, legyen belőle még legalább 80 féle változat, próbálgassanak, csinálják, aztán a végén lehet kisül belőle valami használható, sok zsákutca kell ahhoz hogy valami jó dolog kisüljön belőle.!
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm.. ez sem mai mondat:





<b>ÁSZ jelentés:„"a haderő technikai felszereltsége, infrastruktúrája, illetve az állomány élet- és munkakörülményei a NATO-haderők átlag színvonalához való közelítésének belátható időn belül nincs realitása”.</b>
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Szerintem csak az olaszokkal történt szerződés miatt latolgatta annak esélyeit. Gyártásban vannak még egyáltalán? Van egyáltalán készleten eladó? Elég keveset gyártottak és a pontos info is kevés róluk.
Ha történne előrelépés akkor valami modernizált t-72 lenne a legolcsóbb, pl. az említett cseh változat, vagy az izraeliekkel együttműködve itthon feltuningolni (ha még maradt annyi).

Nekem a gall vasparipa a No.1 de asszem itthon csak képeken lesz látható :(
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 884
58 063
113
Nem értem itt ezt a merjünk kicsik lenni hozzáállást... 58 harckocsi kéne, ha egy minimális politikai akarat lenne bármelyiket meg tudnánk venni. Ugyan ez igaz a szállító helikopterekre és bármi másra is.
2012-ben költöttek a haderőre 190 milliárdot, a költségvetés meg volt 13918 milliárd forint...
2010-ben 213 milliárdot költöttek a haderőre, a költségvetés meg volt 13231 milliárd forint...
2002-ben 246 milliárdot költöttek a haderőre, a költségvetés meg volt 8819 milliárd forint.
Remélem érzitek mi itt a probléma. Az, hogy sz@rnak bele.
Ma simán 300-350 milliárd forint körül kéne lennie a HM költségvetésének!
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
joker: Én úgy tudtam,hogy arra felé szokott a legnagyobb havazás lenni,de akkor hamis info. A tűzoltók így visszagondolva a pyrotechnika miatt kellhettek,mert volt az is. :D Néha néztek is, rendesen a hanggránátoknál. Köszönöm, az infókat.


donpepe84: Azért nem feltétlenül, vannak olyan dolgok ahol pl a hk-k összege elenyésző lehetne,mint például Paks, vagy egy átfogó csomag,hosszútávra. Itt simán kivitelezhető lenne akár 1 államközi szerződéssel (csak SZERINTEM!!) Eurocopterrel kezdeni, a többi járművön és a személyi felszerelésig és kiképzésig.

Jó persze ez nem feltétlen jó,mert egyoldalúan függünk, de nekünk a lehetőségekhez mérten, szerintem ez lenne a legjobb. Persze ez nem fog megtörténni.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 136
7 206
113
A hiryu által korábban linkelt honvédségi szemlében
http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/40386/hsz_2013_5.pdf (130. oldal) a legdúrvább rész az alábbi:
Lőrincz Gábor ezredes írta:
"A nemzeti vagyont képező többi, hadrendben nem szereplő harckocsi Kalocsára a Központi Tárintézetbe került,
ahol méltatlan körülmények között, a szabad ég alatt, vagy beázó, romos színekben őrzik
azokat. Történt mindez annak ellenére, hogy a tatai laktanya 7 hektáros területén évtizedek
óta tárolnak harckocsikat – a kilencvenes években két teljes zászlóalj volt tartós tárolásba
helyezve hermetikusan, levegő- és páramentesen (természetesen másik két harckocsi-, egy
gépesített lövész-, több fegyvernemi alegység és utalt alakulat eszközei mellett)."

Tehát ott vannak a fedett tárolók Tatán, de inkább évtizedeken keresztül a szabad ég alatt tartották a T-72-eseket Kalocsán!
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
imike.
Igen, ezért nálam már fejbelövés járna (jó sok díszes vállaposnak)!

fip7
Leírtad a lényeget! Szerintem sem kell azzal foglalkozni, hogy mi mennyi, mert ha akarnánk tényleg legalább egy zászlóaljnyiból a legfrankóbb gépet vehetnénk!!
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Nem is emlékszem, volt- e valaha olyan aktív állományú magas rendfokozatú tiszt aki így ki merte mondani az igazságot. Ráadásul még a sajtó is leközli. Remélem ezzel elindítják a lavinát és egyre több kollégájuk csatlakozik. Aztán jöhet a média és a közvélemény. Csak így lehetne nyomást gyakorolni a politikára, hogy történjen már előrelépés.

Ezek a jelek bíztatóak, talán majd érdeme lesz az itt folytatott eszmecseréknek is.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 073
18 807
113
Vajon melyik média ? Sajnos ez nem bulvár hír, nem is belpolitikai kampányharc téma és nem biztos hogy kellő nyomulás nélkül érdekli az újságírókat. Néhány egykori tiszt kezd megszólalni, van aki rendszeresen, gondolok itt Kovács Gyulára például.
Viszont a hangjuk nem jut el túl messzire, az átlag közvélemény nem sokat hall a Honvédség sanyarú helyzetéről.
Van egy gát, amit nem tud átlépni az ügyben tenni akaró, véleményt formáló hozzáértő és nem jut el a megfelelő médiafelületre.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 073
18 807
113
Azért a sok negatív hang mellet, némi pozitívum. Illetve nem tudom, mert nekem a Komondor mellett, egy újabb hazai MRAP verziónak tűnik. Hova kell, mire is jó ? Misszióba. Majd kiderül, de legalább ez a miénk. Egyébként már csapatpróbán van, ellentétben a nem honvédségileg megrendelt Komondorral.

http://www.honvedelem.hu/cikk/42087_csapatlatogatas_hodmezovasarhelyen

http://www.raba.hu/jarmu/kutatas-fejlesztes.html
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 336
68 619
113
2 db van belőle. 2 DB. Kevés. Majd ha 100 db már rendszerben lesz az valami. Meg eladtak 300-at külföldre. Addig a 2 db teszt gép nem jelent fejlődést. Ja és remélem nem BTR-80 helyett akarják ugye,mert itthon sose tudni.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
2 db van belőle. 2 DB. Kevés. Majd ha 100 db már rendszerben lesz az valami. Meg eladtak 300-at külföldre. Addig a 2 db teszt gép nem jelent fejlődést. Ja és remélem nem BTR-80 helyett akarják ugye,mert itthon sose tudni.

Ez egy logisztikai jármű, lehetetlen vele kiváltani a BTR-t.
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
joker:"Déli népek sajátossága a hanyagság. Tudom, hogy általánosítás meg sztereotípia, de van alapja. Egy olasz autó sem egy minőségi kategória egy némettel vagy japánnal, se a motra, se az összeszerelés minősége, se a felhasznált anyagok, stb. Lehet az Fiat, Lacia, Ferrari, akármi. A Lamborghini is generációs ugrást hajtott végre minőség terén ahogy az Audi felvásárolta. Kb ez lehet az olasz tank és a Leo2A6/7 között is a különbség."

Hát igen általánosítás! az olasz autók diesel motorjai már 25 éve az élvonalat képviselik míg a németeknek volt nem egy zsákutcájuk, és az olaszok előrébb jártak a németeknél fejlesztésben! Az elektronika az a gyengéjük volt mint a franciáknak! A karosszéria meg régebben hitványabb volt most meg ugyan olyan fos az összesnek! Inkább a kedves felhasználó élettere döntő!
Mezőgazdasági gépgyártásban is megint az élvonalat képviselik! New Holland, Lamborghini , Goldoni, Merlo stb A dautz-fahr traktorokat együtt gyártják Olaszországban a Lamborghinikkel hozzáteszem dautz motorral!
Van még a gépgyártásban nem egy olasz világmárka!
De ahogy előttem is írták van nem egy hulladék szóval nem hiába az előítélet!
Ezek az autós példák amit eddig felhoztak ezen az oldalon azokat mindig könnyen meglehetett cáfolni! Amúgy én se örülnék egy olasz harckocsinak! :)