A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
<blockquote>Sajnos amiről sehol nem találni írást, az a jármű rendeltetése. A páncélozott fülkés teherautó még érthető volt, ugyanis azt szállító feladatok végrehajtására szánták.
De mégis milyen jövőbeli feladatok jöhetnek számításba? Jelenleg a Magyar Honvédségnél kizárólag egy típus áll rendszerben, amely páncélozott szállító harcjárműként, illetve gyalogsági harcjárműként is funkcionál. Ez pedig a BTR 70 illetve a BTR 80-as.
Belátható, hogy ilyen feladatkörre a VZF alkalmatlan, mivel semmilyen fegyver rendszer nincs jelenleg rajta integrálva, tehát a gyalogság harcát nem tudja támogatni, csak szállítani tudja őket. Viszont a jelen viszonyok között, egy páncélozott szállító jármű az elég kevés.
Missziós feladatoknál azonban jól jöhet, ugyanis majd kétszer annyi embert tud szállítani mint egy Maxxpro, de a védelmet nem lehet csak passzív eszközökre bízni.
Szóval örültem, meg jó volt látni, hogy végre valamit összeraktak ide haza is, én csupán azt nem értem milyen feladatkörre szánták. Mert az világos, hogy hazai piacra készült, na de mégis minek?
Ha a körülöttünk lévő országokat vesszük, akkor szinte mindenhol rendszerben állnak szállító harcjárművek, de hasonló konstrukcióról nem tudok.
Esetleg a szlovák hadsereg páncélozott négy tengelyes Tátráit lehetne említeni, de ezek minden esetben valamilyen speciális feladatkörre készültek, tehát alapjáraton páncélozott szállító harcjárművek felfegyverezve, vagy tüzérségi járművek.
Bár a fegyverzet mellett a másik fő különbség, hogy a raktér összekötettésben van a vezetőfülkével, és nem különálló részegység.
A teherautóból épített páncélozott járművek amolyan fél megoldások. Bizonyos szerepkörben alkalmazhatóak, például missziós feladatok során, vagy ahogy azt a Kaukázusban láthatjuk az orosz <b>belügyi csapatok álta</b>l, de semmiképpen sem lehet kiváltani velük egy teljes értékű gyalogsági harcjárművet, vagy PSZH-t. Mindenesetre olcsóbbak.

http://combatgear.blog.hu/2013/09/12/raba_vedett_zart_felepitmeny</blockquote>

És megint ez az ökörség, hogy egy logisztikai járművel akarnak harcjárművet váltani. Valaki látta ezt már leírva, hogy a VZF a BTR-ek helyett jön, vagy csak kitaláljuk magunknak, hogy legyen min háborogni?

Szerintem ez egy teljesen új kategória lesz a Honvédségben (ha lesz) és nem valami helyett jön, viszonylag kis számban rendszeresítve, ami nem is gond, mert logisztikailag nem jelent akkora újdonságot, mivel már eleve vannak Rábák rendszeresítve. Ezt nehéz elképzelni?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 884
58 066
113
Amúgy ez a VZF nem hülyeség, ugyanis csapatszállító feladatokra tökéletes lehet még nálunk is, konvencionális háború esetén is.
Ez alatt nem azt értem, hogy a BTR-ek helyett.

Csak egy példa mire gondolok:
A szerbek ostrom alá veszik Szegedet, és tüzérséggel lövetik.
A várost nem zárták körbe. Be kell juttatni csapatokat a városon belülre, mert nemsokára támadás várható.
Te melyik verziót választanád?
1. 20 km-t gyalogolok a puszta közepén, miközben a szerb tüzérség megpróbál engem és a bajtársaimat kilőni.
2. Egy ponyvás teherautón robogunk a város felé miközben hullanak körülöttünk a lövedékek.
3. Egy VZF-ben próbálunk bejutni a városba, a szerb tüzérség meg próbálja megakadályozni.
Szerintem teljesen egyértelmű, hogy a 3-as pontot választjuk.
Szerintem ez a jármű erre való. Necces körülmények között odavinni/elhozni a katonákat egy adott helyre/ről, aztán lelépni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 073
18 807
113
A jármű egyértelműen missziós feladatra való. Konvencionális háborúban első vonalba semmiképp.
A tervezőknek, kivitelezőknek, gratulálok hozzá.
Még inkább gratulálnék, ha egy páncélozott gyalogsági harcjármű fejlesztésébe fektették volna azt a pénzt, amit erre költöttek.
Persze missziós akciókba biztos leszünk még a világ végén, oda biztosan szükséges egy ilyen jellegű szállító jármű is.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Ami elsőre eszembe jutott, lövegek vontatására kiváló, mivel a kezelőszemélyzet a védtelen platón utazik. És érheti őket tüzérségi támadás (megjegyzem, hogy szerintem nem tűnnek el a vontatottak a magasabbegységek álá tartozó osztályoknál) . Aztán mozgó vezetési pontként, műhelykocsiként, lőszerszállítóként. Nyílván nem a közvetlen frontvonalakra, hanem mögé.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
a lövegek vontatására nem alaklmas.
(iletve úgy ahogy egy Zetor)


anno... (megkeshetem hivatkozást) jelezték az egyik változatnál Rába felé, hogy a tüzérségnek mi kellene:
9 személyes kabin, és raktér a lőszereknek.-

-illetékes elvársak és urak sok csillaggala vállapon azt mondták hogy ez hülyeség, nincs értelme-

aztán nézhették ugyanazok egy gyakorlaton nemsokára az orosz IVECO ? ilyenkialakítású járművét.

Ez olyan húsz éve volt.

Igaz tényleg hülyeség,mert tüzérségünk sincs.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
hmm...ahogy elnézem, X-szer többértelmelett volan egy ilyesmit fejlesztgetni :
http://www.military-today.com/artillery/wr40_langusta.htm
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
de van azért konkrét magyar hír is:
http://www.origo.hu/itthon/20140127-szigorodnak-a-katonak-oltozkodesi-szabalyai.html?sec-1
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@honved Én ezt a Rába járművet kb. már fél éve beraktam , és hozzá fejlesztettek egy kompozit páncélzatott is aminek tapasztalatai és anyagai felhasználhatók a jővőben. lépésenként uraim. :D :D
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ja.... gondolom kell az elnöki limuzinba....

(gyártó: Schimitska SpezialAuto Offshore Ltd. Cayman Islands)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@Hiryu párszor már lehet céloztam rá , de ilyen formáknál mint Te konkrétan kell a képébe mondani az embernek.
Húzz már a francba peszímista szövegeiddel valami Öngyilkos leszek és szar a világ fórumba légyszi. KÖSZI
Vagy menj ülj be a kádba egy doboz xanaxxal és egy késsel és tudod mi dolgod.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Eljön hát számodra is a paradicsom cselekedeteiddel. :D

https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1725472_622376554476242_1258595156_n.jpg
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
hmm...ahogy elnézem, X-szer többértelmelett volan egy ilyesmit fejlesztgetni :
http://www.military-today.com/artillery/wr40_langusta.htm

Szerintem meg kár az energiáért ilyeneket továbbéltetni. 42 km-t már a legtöbb löveg is tudja és MRSI-vel képes területet szórni ( bár nem akorra területet de kétlem, hogy a mai viszonyok közt ilyen távolságon megérné nagyobb páncélozatlan összpontosítást végrehajtani). Ennél nagyobb lőtávra és rakétákra van már szükség.

"anno... (megkeshetem hivatkozást) jelezték az egyik változatnál Rába felé, hogy a tüzérségnek mi kellene:
9 személyes kabin, és raktér a lőszereknek."

Ezt megköszönném, tényleg érdekelne.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
természetesen olasz,és nem orosz járműről volt szó:

T<i>ulajdonképpen a tanulmány elején írtam, hogy a szoftverfejlesztők és a tüzér "szakemberek" folyamatosan elbeszéltek egymás mellett.Volt egy munkám az Artifex-szel a Baglyas szimulátor fejlesztésének elején. Egy hónap alatt megírtam a követelményeket és magát a matemetikai apparátust. A kolléga a cégtől egy hónap alatt ezt az adott - akkor világszinvonalú - hardverbe beleszoftverelte, két hónap alatt kész volt a fejlesztés azon része amelyért én voltam a felelős, vagyis D20-ra síkvidéken, hegyen lőelemeket számolt, a digitális terepmodellen megjelenítette a hallgatói vezényszó eredményét robbanóponttal, értékelte a hallgatói tevékenységet a gép által számított eredménnyel történő összehasonlítással, archíválta a teljes folyamatot. Így jogosan kérdezem, hogy mit lehet tökölni az ÁRPÁD-on 1982-től napjainkig.
A RÁBA ügy engem is érintett, a H-18 D-20 lövegvontatóként történő alkalmazásának csapatpróbáját mi hajtottuk végre. A csapatpróba végén leírtam, hogy nagyon jó a jármű, de 9 személyes fülke kell, a fülkén nem ártana némi páncélozás, a platóra görgők kellenének a lőszeres ládák könnyebb mozgatásához, heveder rendszer kellene a változó lőszermennyiség rögzítéséhez, stb.A legközelebbi C+D-n kérdeztem a RÁBA fejlesztőit, mit szólnak az általam leírtakhoz? Nem értették miről beszélek, ők annyit kaptak Pécsről, hogy a H18 így ahogy van, jobb mint az URAL. Kiderűlt, hogy a technikai főnök, meg a logisztikai főnök rábeszélték a parancsnokot, hogy amit a Gyula itt összekapirgált, azt hagyjuk figyelmen kívűl, mert a Rába úgysem hajtaná végre a kért módosításokat. Elégtételt jelentett számomra, hogy néhány év múlva az olaszokkal lőttünk közösen, és a parancsnokomnak megmutathattam az FH70-es vontatott löveg IVECO vontatóit 9 személyes fülkével, páncélozással. A lőszert nem is ládában szállították, hanem a plató helyén lévő columbáriumokban darabonként, és ugyanigy a tölteteket is. Ma azt mondanánk: erről beszéltem nyuszó muszó.
Láttam a jubileumi kiadványt, kackiás bajuszú főnökötöknek is elmondtam a véleményemet ennek apropóján, ráadásul Janza jelenlétében. Nem örült neki.
gyula</i>

a történetet a neten közreadta Kovács Gyula nyugállományú ezredes, gondolaom a neve ismerős.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Köszi szépen!

Nem tűnik olyan lehetetlen kérésnek egy ilyen vontató kialakítása.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
hiryu: az iveco típusát tudod,mert keresem de nem biztos,hogy azokról találtam képeket.


Ha már VZF: Akkor előnyök: páncélvédettség szintjét nem tudom (nekem ne STANAG szintet hanem kaliberméretűt légyszíves.) de a személyzetet védi, a tüzérséghez jó lehet, bár a vontatott tüzérség még mindig lassú szerintem. Van pár véleményem, de azokat majd kicsit később leírom,addig keresem az olasz testvérét.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 073
18 807
113
Igen, túl a missziós feladatokon, a vontatott tüzérség megtartása esetén, egy ilyen, páncélozott kabinnal ellátott vontató jó kialakítás lehet. Kérdés, a fejlesztők milyen verziók kialakítását tartják még lehetségesnek.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
IVECO után azért tettem kérdőjelet, mert annyi rémlik az a felirat volt a járművön....

régen volt...

addig is egy régi link:
http://www.zmne.hu/kulso/mhtt/hadtudomany/2000/4_8.html
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
na...nem Iveco, Fiat a jelek szerint:
http://shipbucket.com/images.php?dir=Misc%20Drawings/FD%20Scale%202/FD%20Ground%20-%20Real%20Designs/F/FH-70%20with%20FIAT%20TM69%20and%20Astra%2066.45CAD%20tractors%20-%20Italy.png
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 824
113
http://www.kozlonyok.hu/kozlonyok/Kozlonyok/13/PDF/2014/1.pdf

A Magyar Honvédség 2014. (2015–2016.) év kiképzési feladatairól..

110 oldal

"A Honvéd Vezérkar fõnökének 352/2013. (HK 1/2014.) HVKF intézkedése
a Magyar Honvédség 2014. (2015–2016.) év kiképzési feladatairól:

4. A kiképzés prioritásainak keretein belül az intézkedés hatálya alá tartozó HM és HVK közvetlen szervezetek:

b) Végrehajtják a Baltic Air Policing feladatra történõ felkészülést és a felkészültség ellenõrzését.
h) Végrehajtják a Gripen Training Needs Analysis megállapodásban foglaltakat.
i) Tervezik és szervezik a légiszállítási képesség modernizációjából fakadó kiképzési feladatokat.
j) Szinten tartják a helikopter képességet, ezen belül a repülõkiképzés folytatására a rendelkezésre álló helikopterek figyelembevételével, szinten tartják az elméleti fel-
készültséget, integrálják a beazonosított tapasztalatokat kiképzésbe.
k) Tervezik és végrehajtják a helikopter képesség hosszútávú biztosításával kapcsolatos kiképzési feladatokat.
l) Elõkészítik és végrehajtják a helikopter szimulátor 2014 évben Szolnok helyõrségben történõ telepítését.
m) Részt vesznek a TACEVAL program szakmai felügyeletében, az éves programterv összeállításában, véglegesítésében.
n) Tervezik és végrehajtják az 5A0109 jelû képességcsomagban szereplõ, a NATO új Légi Vezetési Irányítási Rendszerének (Air Command and Control System ACCS) hadmûveleti szintû vezetési elemének kialakításával
összefüggõ kiképzéseket.
o) Megtervezik és végrehajtják a Link-16 harcászati adatkapcsolat kiépítésének függvényében a szakállomány tanfolyamrendszerû képzését.
p) Megtervezik és végrehajtják az 5A0044 radar-képességcsomagban szereplõ nagy hatótávolságú felderítõ háromdimenziós (RAT-31DL típusú) lokátor instruktor képzését."



De érdemes az egész kiadványt végigolvasni, hogy legyen miről vitatkozni. (Értelmesebb, mint egymást b@szogatni.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 755
80 169
113
2003 M sivatagi hátizsákhuzat 6500 Ft...
Ugyan ilyen csak más a színe és nagyobb.

t1hu.jpg