A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
más fórumról:

http://hvg.hu/itthon/20140128_Belugyminiszterium_evertekelo_Orban_Pinte

"29 ezer tiszthelyettes kap március 1-jétől – az év elejéig visszamenőleg – havi tízezer forintos bérkiegészítést – jelentette be nagy csinnadratta közepette a kormány döntését Orbán Viktor a Belügyminisztérium évértékelő értekezletén. A kormányfő szerint ugyanis sok rendőr nem keres eleget, a tiszthelyettesek béréből családos emberként alig lehet megélni."

A plusz 10 ezer gondolom sokat fog dobni...:(
Viszont a semminél több. Ó hány katona örülne havi + 10 ezernek! Mert a semminél több. Ezek szerint a rendőr nem tud a katona igen? Vagy lesz HM évértékelő is?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 755
80 173
113
hiryu

A rendőrök jobban keresnek mint a katonák(azonos rendfokozatnál).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 338
68 625
113
hiryu

A rendőrök jobban keresnek mint a katonák(azonos rendfokozatnál).

Azt mondják a volt kolegáim akik rendőrök lettek, hogy annyit keresnek most még mindig, mint mikor leszereltem 2008.
Jön a választás, egy kis alamizsna. De ez bevett gyakorlat, 4 évente dobnak egy kicsit. Egyébként külön örülök hogy a tiszthelyettesekre gondoltak nem a tiszt urakra.
Azért mondjuk 8-10 éve még kb ugyanannyit kerestünk fegyveresek. Bár a beosztás a lényeg nem a rendfokozat, az nem olyan nagy szorzószám.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Édes f..szom!
nálunk mennyi ideig tartana felkészülni egy ilyen menetre, hogy ne a kamerák előtt robbanjon le az ural?
Pláne honnan szednénk ennyi embert hozzá?

http://www.liveleak.com/view?i=e17_1390598624
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Nálunk ezt is képesek lennének 80 évre titkosítani!
Azért elgondolkodtató, hogy az az Ausztria, aki tényleg nincsen rosszban a szomszédaival, nincsenek területi igények és sérelmek oda-vissza, az milyen indokkal tart fent ilyen hadsereget?
Érdekes nem?
A mi titkosított banán-köztársaságuk -amely legendásan jó kapcsolatokat ápol a szomszédaival- pedig egy ilyen menetoszlopot sem tudna kiállítani!
Agyrém!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 840
30 988
113
Ha nincs harcképes sereg, akkor marad a titkosítás, mert így fenn tudnak tartani valami látszatot. Valami olyansmit próbálnak eljátszani, mint az atomfegyverekkel Izrael, csak kicsiben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 338
68 625
113
Édes f..szom!
nálunk mennyi ideig tartana felkészülni egy ilyen menetre, hogy ne a kamerák előtt robbanjon le az ural?
Pláne honnan szednénk ennyi embert hozzá?

http://www.liveleak.com/view?i=e17_1390598624

Hát már az 1/3-ánál azt hittem vége van. :) Nincs az ember hozzászokva na.
30 év. :) Nincs is ennyi katonánk aki nem íróasztal mögött ül. Na meg ilyen eszközök... IFV, működőképes tank, önjáró lövegek stb... :O
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Na tudom,hogy most kicsit a sógorékról fog szólni, de ígértem néhány észrevétel a VZF-hez.

Akkor kezdeném, szerint sok tervezési hiba van benne, az egyik legfontosabb,hogy a hátsóajtó,az rámpaként funkcionáljon,elsősorban hidraulikusan,de szükség esetén kézzel is nyitható/zárható kellene,hogy legyen,ha csak személyszállításra használnák,akkor a rámpába egy kisebb süllyesztett lépcsőt építenék. A fülke és a raktérközti átjárhatóság egy jó dolog lehet,ha kilövik a sofőrt.(Viszont tényleg megvan az átjárhatóság,vagy rosszul emlékszem?) Ha nem ,akkor erről a részről kikapnám a pótkereket, és a tetejére tenném, a üzemanyagtartály szintén könnyen sebezhető és nem elég magas,
a tengelyek elhelyezését is módosítanám,ahogy a Typhoonnál van, hiszen emelkedőre sokkal jobban van elhelyezve. Jelenleg a VZF terepjáróképessége sokkal korlátozottabb,mintha az első tengely elől helyezkedne el,mivel úgy könnyebben lépné át az emelkedőt, kisebb eséllyel akad fent a jármű hasa. Nem tudom miért kell 2 fő az első fülkébe, de ha elhanyagolható a második,akkor 1 embert hagynék,azt is középen,a sofőr mellet mindkét oldalt erősebb páncélzatot raknék,illetve a kéthelyre lehetne pakolni a hátizsákokat,ezeket esetleg kívülről nyithatóvá tenni,esetleg a sofőr mögé tenni a motort (magasabb hasmagasság),az üzemanyatartályt a raktér alá tenném,vékony hosszanti elrendezéssel, körülpáncélozva pár mm-el. kívülről alapból is védve lenne. A lámpatesteket (helyzetjelző) a sarkaknál helyezném el, a fék és tolatólámpákat pedig a rámpán, az irányjelzőket az alsó sarokban, csak ledeseket! Ez mellett az sem lenne baj,ha válasz(fedező)tüzet tudnának a katonák biztosítani.esetleg 1 géppuskát, éjszakai és hőképpel,számítógépes irányítással.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Nem voltam rest , megszámoltam.

11 db Tank
10 db IFV
4 db Személygépjármű Terepjáró
10 db Terepjáró
4 db MRAP
16 db Terepjárószerű kis tákolmány.
4 db számomra ism. Önjárólövegalap , de lövegcső nélkül.
9db Önjárólöveg
3db Teherszállító kamion. ( Beleszámoltam 1 tank +1 ifv++1 önlöveget

Igen erre nem vagyunk képesek , közelébe se vagyunk Atyaúristen itt ment át a fekete sereg. Talán egy kicsit kishitűek vagyunk , talán.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Folosleges a rampa. Meg amugyis a mgassag miatt a rampanak tul kellene nyulnia a jaru magassagan. /ebben az esetben semmi elonye nincs a rampanak az ajtoval szemben de hatranya a jidraulika miatt van./

A feepitmeny zart ahogy a kaszni is nincs atjaras de ha lenne az lenne a folosleges. Ugyanis ha kilovik a sofort akkor azt a jarmuvet senki nem vezetne tovabb a kulonbozo serulesek miatt. Ketto ha kilovik a sofort akkor a jarmu be van love ebben az esetben elhagyni celszeru.
Az uzemanyagtartaly pancelozott egyaltalan nem sebezheto. /harckocsikon is van kulso tartaly pedig arra nagyobb kaliberrel szokas loni./
A tengelyekhez se kell hozzanyulni merrt nem harcvonalba terveztek a jarmuvet /van lehetoseg az utvonal valasztasra./ emellett egy ekkora futomu attervezes dragabb lenne mint maga a felepitmeny. A H sorozat nem akad fet normal felepitmennyel ez se fog.
Nem hagyhto el a masodik szemely a veztofulkebol.
A hatizsakok johelyen vannak a katona kozeebe ne keljen mar korberohangalni a jarmuvet ha a felszerelesehez hozza akar ferni.
A lampak a hordozojarmu tartozeka es nem a felepitmenye /ez a civil kamionoknal is igy van meg van az oka.../
Nem kell fedezotuz mert nem ez a feladata /emellett megnyomna az arat akkor mar ha taviranyitott rendszere lenne penz nem egy frontvonal mogotti gepre kellene rakni hanem valamire aminek az a dolga./

Ennek a felepitmenynek a szerepe a hogy a front mohgott a katonak ne ponyvas felepitmenyen utazzanak. Parancsnoki jarmunek is alkalmas ahogy mentonek komunikacios es zavaro kocsinak. Ez nem harcjarmu.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Akinek erre celra nem felel meg vagy feleslegesnek tartja az gondolkozzon el azon hogy mit tartottak a Botond legnagyobb hatranyossaganak.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
szittya88 tökmindegy,hogy hova lett tervezve, ha csak hátsó vonalba szánják, akkor a 11! fő szállítására, csekély darabszám kell, olyan szintű önvédelem,hogy a katona ki tudjon lőni, annyira nem drága,kialakítani. A RÁBA H sorozat sem akad el.. vannak olyan terepek ahol igen és hiába mondod az utakat, amik talán elég jó célpontok lehetnek a tüzérségnek, nem minden utat tudsz használni + nem baj,ha tud terepet is mászni,szerintem..
A hátizsákokról meg annyi,hogy egyik képen sem láttam a katonáknál mivel a járműben ültek, ergo az ölükben kéne fogni,ami hosszabb utazásnál elég kényelmetlen lehet,mellesleg 1 fő hátra tudná adni,kívülről, ha úgy van nagyobb fedezékből is hozzáférnének. Bár én nem vagyok tervező. Az viszont érdekelne,hogy a sofőr melletti személy miért nem elhanyagolható?

Nem harcjármű,attól független nem ártana ha legalább a katonák viszonozni tudnák a tüzet, 2 irányból,védett helyről. A rámpával meg nem értek egyet, mivel nagy állásszögben rövidebb ajtó kell, a Komondornál is az szívás,hogy nehéz a páncélozott ajtót kézzel nyitni, főleg ha gyorsan kell elhagyni, menetfelszerelésben,no meg ez a lépcsős megoldás sem tűnik a legjobbnak, főleg ha sietős a be és kiszállás.

Oké, költsük olyanra az távirányított rendszereket, de abban az esetben a konvoyt sem ártana biztosítani,ha esetleg támadás érné,mivel az arcvonalak eléggé gyorsan változhatnak, főleg a mostani Honvédségnél.. elég hamar bezúzzák az eszközöket..
Nem harcjármű, rendben van, de hiába a civil felszerelés miatt van ott a lámpa, szerintem jobban látható lenne ott ahol leírtam.

Igen hozzáakartam írni,hogy miknek felel meg (parancsnoki..stb) mentőnél már viszont inkább MICU szinten,illetve,hogy a tüzérségnek azért érdekes jármű lenne,hiszen 11 fő-t képes szállítani, ha pedig oda 9 fő kell, akkor eléggé kevés lövedéket tudna vinni, bár ugye nem egyedül mennek, így kijelölhetnének pár plusz VZF-et amiben lövedékeket szállítanak,meg a szükséges felszereléseket.

Nem akarom leszólni,mert jobb mint a semmi és legalább fejlődünk,meg az alaprendeltetésének elvileg megfelel.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
A nyugati vilag hadseregeiben ezer szamra vannak pancelozott csapatszalito eszkozok egy szal geppuska nelkul...
Az a 11 fo 12 a felepitmenybe /kenyelmesen csomag. Szek alatt/ es 3 fo kabinba.
A H sorozat terepjaro kepesseggel rendelkezik /epp eleggel/
Ami az elonye ennek a felepitmenynek az az hogy ez egy felepitmeny nem egy harcjarmu a felepitmenyt egy mar rendszerben levo terepjaro tehergepkocsira tettek ra /a rendszeresitese egyszerubb/
Olcso.
A lenyeg az hogy ha a front mogott legyunk mi a vedok beszivarog egy kisseb csoport egy szal golyosoroval vagy par kilo trotillal ne irtson ki 14-15 embert. Ha mi vagyunk a megszallok szintugy. 100-200 db al ki lehet valtani a ponyvas teherautokat. /mert ha baj lenne behivaslenne/ ebben az esetben szerintem te is inkabb a vzf ben utaznal mint egy ponyvason.
Persze az apc jobb lenne.
De ne felejtsuk el hogy baj eseten szamolva van a tartalekosokkal es a behivottakkal is es nekik is kell valamit biztositani hogy az elfoglalt teruleteken megszalloi tevekenysegeket folytassanak :)
De ha minket er tamadas is kell valami amivel biztonsagosan meg sajat teruleten megerositesnek tudod oket kuldeni.
Ez atartalek kepzes miatt ezzel a jarmuvel konnyebben olcsobban megoldhato mint apc vel amikor arra nincs pwnz hogy a valodii katonaknak legyen normalis apc-ifv... Ez a felepitmeny eltavolithato esfelhelyezheto viszonylag gyorsan. A Hm meg igen nagy szamban rendelt a rabtol /pancelozott kasznival is/ szamold ossze mennyit es rajossz hogy igencsak tulvan meretezve a Honvedseg mereteihez kepest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 755
80 173
113
Az Uralok 1000x megbízhatóbbak mint egy BTR vagy T-72 szóval nem az fog lerobbanni!
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Ez a titokvédelmi megállapodás csak nekem furcsa időzítésű?
Most hogy 30évre titkosítottak valamit. Akkor szoktak ilyet kötni, ha valami beszerzés készűl azt hiszem.
Remélem, igazam van!
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
azért van fejlesztés a Magyar Honvédségben:


Szentendrén az altisztképzőn a különböző rajok, épületen kívül úgy közlekedhetnek (2 főnél több), hogy kicsike, háromszögű, színes zászlócskákat visz egy hosszú boton az első ember.

(seggnyalás az amcsi hadseregnek amikor a segg tulajdonosa nem kéri)