A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Amúgy egy Dandárnak miért van zászlóalj méretű törzse?

Mert én oda teszek be elektronika, UAV-os felderítőszázadokat, SIGINT-et, jónéhány más dolog mellett. Lehetne művelettámogató az a támogató zászlóalj másfélszer akkora mérettel is és akkor a dandárnak csak század méretű törzse van. Úgy igyekeztem számítani a zászlóaljakat, hogy nagyjából hasonló méretű ellátó/támogató zászlóaljakat kapjak. Hogy a gyakorlatban az éppen aktuális szervezési elvek mentén milyen méretűek lesznek a valóságban annak semmi köze ehhez, itt létszámot becsültem, azért van így!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Akkor miért nem raksz bele egy felderítő zászlóaljat? Amiben mondjuk a felderítők (mindenféle) vannak.

A nehéz és közepesnek van saját nagy mobilitású könnyű osztálya (huszár) felderítő feladatokra. Ezt a két osztályt részben a Bornemissza állományából, részben a tatai páncéltörő rakétaosztály állományából szervezném, míg az eszközös (UAV, elektronikai, egyéb) felderítést erről leválasztanám, mert míg az előbbinek nem csak klasszikus felderítő feladatai vannak, hanem a nehezebb gyalogsággal közvetlenül együttműködve a könnyűgyalogos munkát is végzi, a nehéz terepen vívott harctól, az ATGM-es páncéltörő feladaton át a folyami átkelések biztosításáig (a nagy mozgékonyság miatt úszóképes 4x4 és néhány 8x8 tűztámogatóval szerelném fel őket), addig az utóbbi az egész dandár számára szolgáltat információt, de kifejezetten csak felderítő feladatkörben és azon belül is igen specifikusan.
 

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
221
243
43
Mert én oda teszek be elektronika, UAV-os felderítőszázadokat, SIGINT-et, jónéhány más dolog mellett. Lehetne művelettámogató az a támogató zászlóalj másfélszer akkora mérettel is és akkor a dandárnak csak század méretű törzse van. Úgy igyekeztem számítani a zászlóaljakat, hogy nagyjából hasonló méretű ellátó/támogató zászlóaljakat kapjak. Hogy a gyakorlatban az éppen aktuális szervezési elvek mentén milyen méretűek lesznek a valóságban annak semmi köze ehhez, itt létszámot becsültem, azért van így!
UAV bol lehetne meg elektronikai lefogo zavaro valamint csapasmero.....ma' elnezest
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
UAV bol lehetne meg elektronikai lefogo zavaro valamint csapasmero.....ma' elnezest

Annak a szintnek semmi köze a hadsereghez, az a légierőhöz tartozik. Ha egyáltalán szükségünk van rá. Nem tudom, hogy van e doktrínánk a közepes hatótávolságú pilóta nélküli eszközökre egyáltalán, vagy valami elképzelés legalább!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Most mondjam a nyilvánvalót?

Hát mivel leírtam, hogy statisztikai zászlóaljak ezek, inkább ne találgass. Harcoló: 6-800 fő, míg a támogató/ellátó 3-500 fő. Így egy harcoló hivatásos/szerződéses dandár a vázlatban 4500-6500 között van, míg egy tartalékos 4-5000 fő körül.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 500
79 577
113
Hát mivel leírtam, hogy statisztikai zászlóaljak ezek, inkább ne találgass. Harcoló: 6-800 fő, míg a támogató/ellátó 3-500 fő. Így egy harcoló hivatásos/szerződéses dandár a vázlatban 4500-6500 között van, míg egy tartalékos 4-5000 fő körül.

Nyilvánvaló,hogy nem értesz hozzá.Akik állománytáblát raknak össze azok nagyon komoly szakemberek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nyilvánvaló,hogy nem értesz hozzá.Akik állománytáblát raknak össze azok nagyon komoly szakemberek.

Én még mindig a létszámhoz számoltam az abból kigazdálkodható lehetséges erőt! Ennek semmi köze ahhoz, hogy te ebből a vázlatból mit értettél meg (annak ellenére semmit, hogy már a kiinduló hozzászólásomban jeleztem, hogy a korszerűen felszerelt dandár jelenleg hiányzó támogató erőinek század/szakasz méretű egységeit egy zászlóaljnak számoltam Tata esetében)! Ezért érdemes elolvasni egy párbeszéd előzményeit a kiindulópontig, mert ez a létszámemeléssel kezdődött és annak találgatásával, hogy a közel egy-másfél dandárnyi plusz katona mire kellhet! :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 500
79 577
113
Én még mindig a létszámhoz számoltam az abból kigazdálkodható lehetséges erőt! Ennek semmi köze ahhoz, hogy te ebből a vázlatból mit értettél meg (annak ellenére semmit, hogy már a kiinduló hozzászólásomban jeleztem, hogy a korszerűen felszerelt dandár jelenleg hiányzó támogató erőinek század/szakasz méretű egységeit egy zászlóaljnak számoltam Tata esetében)! Ezért érdemes elolvasni egy párbeszéd előzményeit a kiindulópontig, mert ez a létszámemeléssel kezdődött és annak találgatásával, hogy a közel egy-másfél dandárnyi plusz katona mire kellhet! :)

Hülyeség az a szervezeti felépítés amit leírtál.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Hülyeség az a szervezeti felépítés amit leírtál.

De ez nem egy szervezeti felépítés, hanem egy létszámbecslés, ahol az olyan szavak, hogy zászlóalj egy bizonyos embermennyiséget jelentenek függően attól, hogy harcoló vagy támogató! Ennyire nem lehetsz fafejű, ha már háromszor leírtam ezt!
 

hajós

Member
2018. március 3.
61
41
18
nevestéges és szánalmas a mostani helyzet 6 hadsereg hát hogyne van kb 2-2500 harcoló ne nevettesd már ki magad látszik hogy fogalmad sincs aMH-rol nem voltál katona aki volt vagy van az tudja miről beszélek
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Én a képek alapján, max egy zászlóalj létszámra tippelek, elsőre. Ezred létszám biztosan nem volt ott. :)

Van feljebb egy összesítésem a körzetben már megszervezett és még szervezetlen járási századokról! Az sokatmondó lesz, Szabolcsban gyakorlatilag nem léteznek járási századok, majd mindegyik borsodi, vagy hajdúsági, ahol viszont a járások többségben megtörtént a századok megszervezése! Legalábbis a hírek alapján. Lehet, hogy a szabolcsi önkormányzatok, helyi sajtó nem számol be a járási századok megalakulásáról olyan hévvel, mint a borsodi vagy hajdúsági, de nem hiszem. Valami gebasz van szabolcs-szatmárban!

Mindenesetre a megszervezett járási századok alapján azért jóval nagyobb létszám kellett volna jelen legyen, mégha e századok többsége nincs is teljesen feltöltve. Az lehetett a kisebb létszámban avatás oka szerintem, hogy borsodból és hajdúságból kellett volna utaztatni a tartalékosokat egy olyan megyében található körzeti központba, amely megyében viszont nagyon kevés tartalékos van. Ennyien értek rá, vagy valami hasonló.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
nevestéges és szánalmas a mostani helyzet 6 hadsereg hát hogyne van kb 2-2500 harcoló ne nevettesd már ki magad látszik hogy fogalmad sincs aMH-rol nem voltál katona aki volt vagy van az tudja miről beszélek

Öt gépesített gyalogos zászlóaljunk van és azon kívül még vannak különféle harcoló alakulatok a harckocsizótól a felderítőn át a tüzérekig. Az alapból vagy öt-hatezer harcoló katona, mégha nagy hiány van, akkor se lehet több mint ezer a betöltetlen beosztás, mert tűrhetetlen lett volna, hogy a harcoló állomány ötöde/hatoda hiányzik!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 500
79 577
113
De ez nem egy szervezeti felépítés, hanem egy létszámbecslés, ahol az olyan szavak, hogy zászlóalj egy bizonyos embermennyiséget jelentenek függően attól, hogy harcoló vagy támogató! Ennyire nem lehetsz fafejű, ha már háromszor leírtam ezt!

De nem így kell csinálni!Nem gombhoz veszünk kabátot értsd már meg.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
De nem így kell csinálni!Nem gombhoz veszünk kabátot értsd már meg.

Jó, akkor nem fogtad fel, hogy ezek nem alakulatok, hanem hozzávetőleges embermennyiség egy olyan számításban, hogy a most tervezett létszámból van annak néhány ezer fővel megemelt létszámából mit lehetne kihozni.

Nem, nem. Kell a kemény fej is a seregbe, a vasököl, ami oda csap ahova köll. Van akinek konkrét irányt kell mutatni, a pusztítás irányát és van akivel meg beszélgetünk az aktuális valóságtól elvonatkoztatott, absztrakt fogalmakat felhasználva! :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 500
79 577
113
Jó, akkor nem fogtad fel, hogy ezek nem alakulatok, hanem hozzávetőleges embermennyiség egy olyan számításban, hogy a most tervezett létszámból van annak néhány ezer fővel megemelt létszámából mit lehetne kihozni.

Nem, nem. Kell a kemény fej is a seregbe, a vasököl, ami oda csap ahova köll. Van akinek konkrét irányt kell mutatni, a pusztítás irányát és van akivel meg beszélgetünk az aktuális valóságtól elvonatkoztatott, absztrakt fogalmakat felhasználva! :D

De nem érted,hogy csak okoskodsz!Ezek a számok nem hasraütésszerűen nőttek.Fogták magukat akik értenek hozzá és megnézték,hogy milyen képességeket kell fejleszteni/kialakítani majd ahhoz rendeltek egy állománytáblát.Nem az történt,hogy találtak x milliárdot és kiokoskodták a pénzögyesek hogy abba belefér y tiszt z altiszt x legénység.Te meg pont fordítva gondolkozol,mint mondtam nem gombhoz veszünk kabátot!
 
  • Tetszik
Reactions: senki