A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 526
113
Páran emlegették a Fenneket és mikor elkezdtem utánna nézni és akkor találtam ezt:
http://www.defense-aerospace.com/ar...s,-kmw-team-for-turkish-market-(june-16).html

Szóval a törökök gyártják licence-be ez nekik a pars 4X4. Bár meglepődnék ha ez lenne a török beszerzés de elindított bennem 1 gondolatsort... Én azt olvasom ez a Pars család nem rossz bár manapság a 20 mm-es löveget amit az apc-re raknak kevésnek érzem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 099
18 865
113
Amiről egy éve beszélt itt mindenki. Valahogy bentmaradt a köztudatban hogy kettő lesz, vagy három. Aztán álmodozunk na. Nemrég még a Leo2A7 is álom volt.
Igaz ember nem tudom hogy lenne a kettőhöz. Aztán volt itt szó úgy fél éve hogy Tatán egykor két hkz-t akartak. Vagy mi. Aztán hogy lehet hogy ez visszatérhet 2hkz, 2 glz felállásban. Na meg azért azt te is beismerheted hogy 44 harckocsi édeskevés egy ekkora országban. Se tartalék se semmi. Kb ugyanolyan harmatgyenge mennyiség mint ami most van. Akkor is ha ezek nagyon modernek meg biztos kilőhetetlenek, stb. Na meg pár napja a Currusos projekt a kb 35-20 hk felújításról ami holnap lejár. Szóval beszélgetünk na.

Én is a kiírt pályázatból indúltam ki. Mármint, hogy 30 valahány páncélos jármű felújítására írtak ki pályázatot még. Csemegéztünk is rajta, hogy a Currusra írták ki, BTR esetében nem 30 valahány jármű lenne. PTSZ esetében meg lehet nincs is még 30 valahány felújítandó mennyiség, a múltkori felújítás után. Tehát logikusan marad a T-72 mint felújítható mennyiség, a kiírt pályázat szerint. Valamint ott lesz a 12 db Leopárd 2A4 harckocsi, a 44 új gyártású mellett. Vagyis lehet buta gondolat, de szerintem ez így összeáll. A 2.hkz képe jött elő, egy Leopárd 2A4, T-72, vegyes alakulat formájában. Csupán az információmorzsákból kiindúlva.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Én nem gondolnám ennyire túl a dolgot. Remélem a T-72 megy a kukába minden régi sz*rral végre.
Van ugye a 2 lövészzászlóalj (csak jön valami új láncos technika), a 11. hk zászlóalj kapja a Leo2-ket, 101-es tüzéreknek megy Pzh 2000. Az a kérdés, hogy a 36-os páncéltörősök mit kapnak? Ha már a KMW palettáról vásárlunk jöhetne a Fennek Spike-al. Sőt akkor már a győri Mistralokat is át lehetne tenni Fennek alapra.

Valószínűnek tartom, hogy a nehéz dandár megszervezését komolyan gondolja a HM, NATO kötelezettséget is vállaltunk rá. Még egy ilyen átgondolt átszervezésre és átfegyverzésre nem emlékszem és nem azért mert kormánypárti vagyok (Egyáltalán nem érdekel a politika.), hanem azért mert nem volt 1987 óta! Szerintem a nehéz dandárban a harckocsik számának vagy többnek vagy ugyanannyinak kell lennie mint a láncos IFV-nek, hiszen az ilyen felépítésű dandárt a védelemből, támadásba átmenet időszakában szokták bevetni (Legalábbis a harcászati szabályzatok szerint.), ekkor a gyalogság támogatja a harckocsikat, nem a harckocsik a gyalogságot. Amennyiben 2 hk z és 2 gl z van egy szervezetben nincs szükség dandár közvetlen páncéltörő osztályra, hiszen a legjobb páncéltörő fegyver megfelelő lőszerrel a hk löveg, ha van elég páncélos (A 44db A7+ szerintem kevés, az átmenetre írtam azt, hogy a 2. hk z 44 T-72.) ezt én valamikor így tanultam és most is így tanítják. A közepes és könnyű dandár szervezetbe pedig nem lehet, hanem kell páncéltörő osztály, a harckocsi veszélyes irányok biztosítására! A T-72 kidobásával még egy A7+ zászlóalj felállítása után teljesen egyetértek. Szerintem, ha nem lesz még egy hk z akkor a térség erőegyensúlyán csak módosítunk és nem kiegyensúlyozzuk valamilyen szinten. Persze ennek is örülni kell, de szerintem a kormány ennél többet akar.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 099
18 865
113
Nem hiszem, hogy vegyes alakulat létrejönne. Szerintem a kiképző század lesz a negyedik százada az A7es zászlóaljnak.

Jó lenne pontosan tudni, miben egyezik és miben tér el, az A4, A7+ verzió. Mert a kiképzést is csak addig lehet az A4-en végezni, ami egyezik. Gondolom a belső műszerezettség elég eltérő lehet. A német szervezeti rendet átvesszük a 44 db-os zlj létrejöttével. Akkor gondolom, a harcászati eljárásokat, harcászatban használt alakzatokat is. Ez ok, az A4-el. De a többi kiképzési rész ? Azért azt ne gondolja senki, hogy az A4-el minden kiképzés le lesz tudva, mert biztosan nem. Vagyis az A4-et kezeljük úgy, mint egy következő zlj része, amikor az új 44 db. A7+ megérkezik.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Jó lenne pontosan tudni, miben egyezik és miben tér el, az A4, A7+ verzió. Mert a kiképzést is csak addig lehet az A4-en végezni, ami egyezik. Gondolom a belső műszerezettség elég eltérő lehet. A német szervezeti rendet átvesszük a 44 db-os zlj létrejöttével. Akkor gondolom, a harcászati eljárásokat, harcászatban használt alakzatokat is. Ez ok, az A4-el. De a többi kiképzési rész ? Azért azt ne gondolja senki, hogy az A4-el minden kiképzés le lesz tudva, mert biztosan nem. Vagyis az A4-et kezeljük úgy, mint egy következő zlj része, amikor az új 44 db. A7+ megérkezik.

A jövő kérdése és úgymond nem prioritás, de remélem úgy terveznek, hogy a4-ből szereznek be annyit, hogy kilegyen ismét a 44 + tartalék esetleg és ezeket korszerűsítik a7+ szintre. De majd miután minden haderőnem esetében megvan a korszerű alap és esetleg látják mire van még mód és keret.
 
  • Tetszik
Reactions: Dactilus

Dactilus

Active Member
2018. november 10.
89
175
33
A jövő kérdése és úgymond nem prioritás, de remélem úgy terveznek, hogy a4-ből szereznek be annyit, hogy kilegyen ismét a 44 + tartalék esetleg és ezeket korszerűsítik a7+ szintre. De majd miután minden haderőnem esetében megvan a korszerű alap és esetleg látják mire van még mód és keret.
Teljesen egyetértek, ha szabad. Ezzel a mennyiséggel akár teljesen elégedettek lehetnénk. Nem szükséges most azonnal megvenni azt a 2-3 hk. zlj.-t, szerintem a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy amikor lesz megfelelő állapotú A4 a használtpiacon, például norvég, akkor majd vásárolunk belőle, de ezt lehet egy-két év múlva tudjuk csak megejteni, addig a 12 A4, meg a valószínüleg nagyjavított T-72 jók lesznek nekünk. Más területeken is sokat kell fejleszteni, így is csodaszámba megy, hogy volt pénz erre is.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator
T

torsen

Guest
Jó lenne pontosan tudni, miben egyezik és miben tér el, az A4, A7+ verzió. Mert a kiképzést is csak addig lehet az A4-en végezni, ami egyezik. Gondolom a belső műszerezettség elég eltérő lehet. A német szervezeti rendet átvesszük a 44 db-os zlj létrejöttével. Akkor gondolom, a harcászati eljárásokat, harcászatban használt alakzatokat is. Ez ok, az A4-el. De a többi kiképzési rész ? Azért azt ne gondolja senki, hogy az A4-el minden kiképzés le lesz tudva, mert biztosan nem. Vagyis az A4-et kezeljük úgy, mint egy következő zlj része, amikor az új 44 db. A7+ megérkezik.

Az A4 és az A7 közös halmaza talán a löveg "kezelése" és a jármű vezetése. A teknő mechanikai üzemeltetése (motor, hajtómű, felfüggesztés, lánc) is hasonló lehet. Olyan ez mint a Golf I. és a Golf 7. közötti hasonlóság/különbség...elnézve a belső tér képeit.

https://www.tankograd.com/cms/website.php?id=/en/publikation-Leopard-2A4.htm
https://defence-blog.com/army/photo-of-mbt-technology-platform-is-germanys-most-modern-tank.html
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 283
8 239
113
Az azért nem írtam, mert írták fentebb, hogy a csehek lecsaptak a gyártására, mivel szerintem mi akarunk legalább az ifv-be komolyabban gyártani hazai egységeket és nem csak összeszerelni.
Én nem látom, hogy döntés lenne a cseh tenderen, és a cseh gyártásra sem találtam utalást. Ettől még magunknak gyárthatunk, főleg, ha az ausztrál tenderen nyer a Rheinmetall
 
  • Tetszik
Reactions: tacticool

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Az azért nem írtam, mert írták fentebb, hogy a csehek lecsaptak a gyártására, mivel szerintem mi akarunk legalább az ifv-be komolyabban gyártani hazai egységeket és nem csak összeszerelni.

Még mindig nem csaptak le semminek a gyártására. Csak most írták ki nemrég a tendert hivatalosan és nem született döntés egyenlőre.