Nem értek egyet. A teljes dandár harctéren van, de már a zl is rendelkezik minden képességgel, kivéve közepes hatótávolságú SAM-mel, az kb. dandár szintű légvédelem lenne itthon, ha lenne NASAMS2.
A zl-nak van Mistralja és reméljük lesz MANPAD-ja is. Hk, APC/IFV, ATGM is mind mind van. A VSz alatti s az zl volt tudtommal a legkisebb önálló manőverező egység és nem az ezred. Lásd HTÖ. Ha normálisan fel van szerelve a zl. akkor ez most sem változik.
Számoljunk le még több mítosszal akkor.
Nincs hadászati mélysége? Mihez és kihez képest? Izraelhez képest van. Oroszországhoz képest nincs. Csak megint ott tartunk, hogy a mélység fogalma az a támadó erők nagyságától is függ. Ha az ellenfél támadó ereje is legfeljebb 1 db dandár, akkor milyen mélységet akarunk és hova? A támadónak is pont az lesz a zizje, hogy baromi jó felderítés és helyzetkép alkotás kell, mert semmiféle szárnyfedezet nincs, ahogy a logisztikát sem védi semmi, ha nem adnak mellé direkt harcoló erőket.
Ha trianoni előtti határok lennének vagy bármelyik Bécsi döntés utáni, akkor sem lenne semmivel jobb a helyzet, mert a távolságok még nagyobbak az erő koncentráció még kisebb. Az is érdekes, hogy a határ nyitottságát egyoldalú hátránynak fogod fel. Ellentámadás során számunka is nyitott a másik oldal felé. Hoppá...
Egy folyó is csak addig ad védelmet, amíg az átkelés megakadályozásra van elegendő erőd. Szóval tök jópofa, hogy lenne mondjuk természetes akadály, ha az kétszer távolabb és 2-szer hosszabb védendő szakaszt jelentene. A CAS is lassabban érne oda. Szerintem ez nem előny adott paramétereken túl, ez nem ennyire definitív. Ameddig azonos erőviszonyok vannak, amit nagyon fel tud borítani egy gyors és effektív CAS addig bizony a támadó is aggódhat azon, hogy mi fog nagyhirtelen a hátába kerülni nyíltabb terepen.
Az meg csak egy mítosz, hogy egy modern mozgó háborúban mindent meg lehet védeni. Lehet, hogy egyesek számára kijózanító pofon, de ez fizikai képtelenség. Tessék már megnézni, hogy a HAWK vonal hol volt az NSZK-ban. Izé... Na ennyit a realitásokról. Csak akkor lennél képes minden egyes települést pár km-re védeni a határtól, ha 5-10-szer erősebb vagy, mint a támadó. De igazából talán még akkor sem. Ha meg ennyivel erősebb vagy akkor meg miről is beszélünk? Ilyen esetben pirézia fővárosáig meg sem állna a "védekező" fél támadása. A realitás az, hogy a feladott területek a győztes konfliktus után/alatt visszakerülnek az eredeti tulajdonosához. Aki szerint lehet úgy védekezni és védelmi erőt építeni, hogy nem adunk fel semmi területet az nincs magánál egészen szerintem. Ez több száz éve sem volt realitás, amikor lábon meneteltek a seregek nemhogy ma.
Szar ez a civileknek, ha lőnek vagy csak odamennek? Igen az. Csak lehetetlen feladatra nem készítünk fel haderőt, mert azt Isten pénze sem elég rá. Furcsa, hogy más téren milyen kockázatokat képesek felvállalni szívbaj nélkül az emberek - lásd autóvezetés és közlekedés - de egy ilyen megközelítésnél egyesek mégis verik a tamtamot, hogy ez elfogadhatatlan...
Most sanszosan ezzel a kommenttel nem aratok babérokat, mert ez nem szimpatikus álláspont és könnyű a határoktól messzebb pampogni, de szerintem ez jobb, mint illúzióban élni.
Bizony. Ezért volt ökörség anno a 200 db Pacír és teljesen lényegtelen városok védelme katonailag. Nem a II. vh-t éljük, ahol tömeges légitámadás volt n+1 város ellen. Erre ma senkinek nincs kapacitása és értelme is 0.
Lehet, hogy megint szemétnek tűnök, de ha pl. szomszédos pirézia arra használná a légierőjét, hogy random bombázzon városokat akkor nagyon szépen megköszönnénk, mert KATONAILAG lényegtelen hülyeségre pazarolja erőjét és meg lehet így semmisíteni azt. Igen, sajnos ebbe civilek belehalnának, csak éppen az jönne ki, hogy a magyar katonai kapacitás megmarad és odabasz, a piréz meg nem. Konkrét példa kell? Angliai csata. 300 vadász tájára csökkent a bevethető erő és a radarlánc is megsérült. Aztán eltévedt bombák miatt kezdődött London bombázása. ---> Bukta az egész.