A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 233
4 795
113
Amit mi meg tudunk fizetni,azt a környező államok is,vagy többet.És nem vagyunk amerika,hogy a leginkább várható hibridháború szabadcsapatainak kergetésére harcászati vadászgépeket vessnk be.Súlyponti kérdés a légierő,de nem kizárolagos.
Nem írtam hogy kizárólagos, azt írtam mint amit Te is hogy annyira súlyponti hogy eldönt még egy ki nem alakuló konfliktust is :) kell a szárazföldi erő, tüzérség, MBT, stb.... de a súlypontot a légierőre tenném, azon belül is a multiroll gépekre.... saját vélemény, nem feltétlenül van igazam....
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nem írtam hogy kizárólagos, azt írtam mint amit Te is hogy annyira súlyponti hogy eldönt még egy ki nem alakuló konfliktust is :) kell a szárazföldi erő, tüzérség, MBT, stb.... de a súlypontot a légierőre tenném, azon belül is a multiroll gépekre.... saját vélemény, nem feltétlenül van igazam....
Új Gripent nem vennék.Akkor inkább az F35.Legújabb bejelentés szerint már "csak" 80milka.De nemnagyon hiszem,hogy ennyire kinyilna a buksza.Szerintem is kevés az az 1század.Több kellene.Konkrét tipust nem jelölök meg.Amit meg tudunk fizetni,és a leginkább megéri ebben a körben a pénzét.És felszerelés,fegyverzet,kiképzési keret is jut reá.
Kiegészitésképpen meg a támogató gépek,de már irtam
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 815
6 929
113
Az F-35 hirtelen valahogy nekem annyira esélytelennek tűnik itthon de a Leo2-k után bármit eltudnék képzelni.Viszont abban biztos vagyok hogy akármi is lesz ( +Gripen / F-16V/F-35/más) az 26 után , addig max fejlesztik még a Gripeneket.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 815
6 929
113
@Shadow
Én úgy tudom c-295 képes légi utántöltésre:
https://www.airbus.com/defence/c295.html

^
Air-to-Air Refueling
With a removable refueling kit, the C295 can be easily transformed into a tanker aircraft that is able to provide up to 6000kg of fuel to fixed and rotary wing receivers.^

Vagy te valami másra gondoltál?

Karácsony előtt volt itt a Spanyol külügyminiszter tárgyalni és akkor is elnyomták a szokásos dumát hogy fókuszáljunk arra aminben egyetértünk ne pedig arra amiben nem stb stb. Ez ugyan így történt a franciákkal meg a németekkel a bejelntések előtt.És hát ráadásul ez is airbus termék.

https://888.hu/article-szijjarto-spanyolorszag-fontos-szovetsegese-magyarorszagnak

Ár a neten 22-28 millió dollár között szór. Az olyan 7 milliárd/db újonnan de ugye szó volt használt gépekről is. Szóval ha tényleg 75 milliárdot kapott rá akkor azért ezt meg lehet oldani szerintem. Meglátjuk :)

Én abból indultam ki amit a cikkben olvastam :D ha képes a légi utántöltésre akkor sry most nem volt időm utána olvasni csak bedobtam a cikket.Így viszont + a látogatással meg a jó kapcsolattal + még az hogy airbus is szerintem eldőlni látszik. Remélem nem egyet kettőt veszünk hanem legalább négyet. Ha használt gépek jönnének akkor meg még több ,mondjuk a spanyoloktól venni használt cuccot elég rizikós.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow
M

molnibalage

Guest
Romania felol a jovoben megepulo "deli autopalya" szeged nyiregy szakasza /vagy gyorsforgalmi/ lessz az elso vedheto pont.

Az uton keresztul halado alacsonyabb utak /kozlekedesi csomopontok vedelme/ a legfontosabb egy adott szituacioba./ a koztuk levo terepszakaszokat akar raj szintu harcallas pontokkal ellenorzes allatt lehet tartani. Ha at is tornenek adott szakaszon foldutra jutnanak ami elott bozotost arkot toltest szallagkorlatot kellene lekuzdeni majd a tuloldalt ugyan ezt. /ez ido./ ez ido alatt jol elhelyezett tartalek nagy tuzerovel konnyuszerrel vissza tudna tolni az ellent./ ha olyan buta lenne hogy megprobalna attorni./...

Ehhez jon hozza a megkozelitesi utvonalak rongalasa robbantassal arasztassal robbano es nem robbano muszaki zarassal.


Bozotos konnyeden mokasithato. Vadhalo tovabbi drotakadalyal konnyeden gyorsan kiegeszitheto a tobb meter mely arok elarasztasa konnyeden megoldhato de hk arokka valo atalakitasa se igyenyel tulzott erofeszitest. /hisz a szukseges anyag szallitasa magan az uton konnyeden megoldhato./ a szallagkorlat szinten konnyen kiegeszitheto fekvo heszkobastyakkal ami feltoltes az utnak hala szimten egyszeru es gyors. Es ott a tuloldal....

A tobbmeteres toltes takarasaba a szervizut /murvas betonos aszfaltos./ a logisztika futo vonalanak es a csapatok rejtett mozgasanak tokeletes utvonalat biztosit./ termeszetesen nem csak arra hagyatkozva./ maga a 250 km es szakasz ellenorzese nem kot le kulonosebben nagy erot igy. /a hangsuly az ellenorzesen van ha elveszik elveszik megy az ellentamadas es kessz. Ezeken a szakaszokon attorni felesleges kiepitett ut hianyaba./

A kiepitett kersztezo utak vedelmere kell az erok egy reszet koncentralni. /buborek./ ami feluljaro es keresztezo ut lehajto felhajto vedhetetlen valami oknal gogva ott robbantani kell.../

Mimdez a vedelem elso vonala viszonylag gyorsan kiepitheto.

Viz villany meglete az elso szakaszban hatalmas elony a vedekezo fel szempontjabol /meg ha kesobb ezeket ki is kell valtani nem mimdegy mikor./

A varosok lehajtoinal kell komolyabb vedelmet kialakitani de nagy valoszinuseggel a tartalek logisztika es a tobbi ott is fog allomasozni./

Masodlgos vedelmi vonal kialakitasara az alacsonyabb rndu uthalozatok vasuthalozat vagy termeszeti adottsagai reven jol vedheto termeszetes akadalyok megeroditese fontos elengdhetetlen szukseges de megse elsodleges feladat./

A mocsarasitasnak hala mind az elsovonal elott mind az elso es masodik /pihenteto vonal/ kozotti szakaszok vedelme tovabb fokozhato./

Aki sziriat vagy ukran konfliktust veszi alapul az is lathatja hogy a jol kiepitett kozuthalozatra epulo vedelmi vonal igen hasznos. Atalakitasa ellenorzese viszonylag konnyen megoldhato./ a tamadas fo varhato irany konyeden behatarolhato.

Tehat lepeselonyt biztosit...
Ne haragudj, de ennyi bugyutaságot egy kommentben... Meg bokorugronak sem kell lenni annak felismeresehez, hogy nyilt terepen te nem ugy védekezel, ahogy felvázoltad.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 233
4 795
113
Új Gripent nem vennék.Akkor inkább az F35.Legújabb bejelentés szerint már "csak" 80milka.De nemnagyon hiszem,hogy ennyire kinyilna a buksza.Szerintem is kevés az az 1század.Több kellene.Konkrét tipust nem jelölök meg.Amit meg tudunk fizetni,és a leginkább megéri ebben a körben a pénzét.És felszerelés,fegyverzet,kiképzési keret is jut reá.
Kiegészitésképpen meg a támogató gépek,de már irtam
Svédeknél hamarosan lesz felesleg C/D kellő upgrade után szerintem nekünk hosszú távon megfelelne... Meteor rakéta, sisakdisplay, Irist stb.... beszerzésével mint platform tökéletes lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 975
80 704
113
Hát ez elég baj.Tüzel való manőverezés,szárnybiztositás,blokkirozás nem ismerős fogalmak?

Dudi buborékai a manőverdandárok.Statikus védelemre elpazarolni őket szimpla hülyeség.
Nem véletlen erőltetem a Nemzetörség szükségességét.
A leginkább várható harccfórma a hibrid háború.Már a jugó polgárháború is az volt.Szabadsapatokat reguláris haderők támogatják,és vica-versa.
Nem tudunk akkora légierőt kiépiteni,hogy az folyamatosan mindenhol jelen legyen,a szükséges erővel.És pénzügyileg sem a leghatékonyabb megoldás.Azonkivűl van egy halom más dolga is,nemcsak a csapatok közvetlen támogatása a szerepe.
Tankere meg nagyon is szükség lenne.A két(3?) A319 adja magát erre a szerepre.Dehát azok VIP gépek,csapatutaztató szerepük is másodlagos.AWACS is kellene,de drága jószágok.Védelmi szerepben a lufiradarok viszont kiválthatják.

Értem a szavak jelentését de ettől még érteometlen amit írsz.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 115
124 628
113
Ne haragudj, de ennyi bugyutaságot egy kommentben... Meg bokorugronak sem kell lenni annak felismeresehez, hogy nyilt terepen te nem ugy védekezel, ahogy felvázoltad.
Részben amúgy nem mond hülyeséget. Az az egyelen hibája a dolognak, hogy a tüzérség a vonalas tereptárgy miatt könnyen belövi a töltést kihasználó egységeket.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Új Gripent nem vennék.Akkor inkább az F35.Legújabb bejelentés szerint már "csak" 80milka.De nemnagyon hiszem,hogy ennyire kinyilna a buksza.Szerintem is kevés az az 1század.Több kellene.Konkrét tipust nem jelölök meg.Amit meg tudunk fizetni,és a leginkább megéri ebben a körben a pénzét.És felszerelés,fegyverzet,kiképzési keret is jut reá.
Kiegészitésképpen meg a támogató gépek,de már irtam
Most még nincs jelenleg F-35-ös 80 millió dollárért. Az előzetes kalkuláció szerint kb. 2020-ra megy majd le az F-35A ára 80 millióra vagy esetleg alá. Most az F-35A ára kb. 89 millió dodó, a többi jelenleg csak drágább, F-35B 115 millió, F-35C 107 misi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 975
80 704
113
Nem értek egyet. A teljes dandár harctéren van, de már a zl is rendelkezik minden képességgel, kivéve közepes hatótávolságú SAM-mel, az kb. dandár szintű légvédelem lenne itthon, ha lenne NASAMS2.

A zl-nak van Mistralja és reméljük lesz MANPAD-ja is. Hk, APC/IFV, ATGM is mind mind van. A VSz alatti s az zl volt tudtommal a legkisebb önálló manőverező egység és nem az ezred. Lásd HTÖ. Ha normálisan fel van szerelve a zl. akkor ez most sem változik.




Számoljunk le még több mítosszal akkor.

Nincs hadászati mélysége? Mihez és kihez képest? Izraelhez képest van. Oroszországhoz képest nincs. Csak megint ott tartunk, hogy a mélység fogalma az a támadó erők nagyságától is függ. Ha az ellenfél támadó ereje is legfeljebb 1 db dandár, akkor milyen mélységet akarunk és hova? A támadónak is pont az lesz a zizje, hogy baromi jó felderítés és helyzetkép alkotás kell, mert semmiféle szárnyfedezet nincs, ahogy a logisztikát sem védi semmi, ha nem adnak mellé direkt harcoló erőket.

Ha trianoni előtti határok lennének vagy bármelyik Bécsi döntés utáni, akkor sem lenne semmivel jobb a helyzet, mert a távolságok még nagyobbak az erő koncentráció még kisebb. Az is érdekes, hogy a határ nyitottságát egyoldalú hátránynak fogod fel. Ellentámadás során számunka is nyitott a másik oldal felé. Hoppá...

Egy folyó is csak addig ad védelmet, amíg az átkelés megakadályozásra van elegendő erőd. Szóval tök jópofa, hogy lenne mondjuk természetes akadály, ha az kétszer távolabb és 2-szer hosszabb védendő szakaszt jelentene. A CAS is lassabban érne oda. Szerintem ez nem előny adott paramétereken túl, ez nem ennyire definitív. Ameddig azonos erőviszonyok vannak, amit nagyon fel tud borítani egy gyors és effektív CAS addig bizony a támadó is aggódhat azon, hogy mi fog nagyhirtelen a hátába kerülni nyíltabb terepen.

Az meg csak egy mítosz, hogy egy modern mozgó háborúban mindent meg lehet védeni. Lehet, hogy egyesek számára kijózanító pofon, de ez fizikai képtelenség. Tessék már megnézni, hogy a HAWK vonal hol volt az NSZK-ban. Izé... Na ennyit a realitásokról. Csak akkor lennél képes minden egyes települést pár km-re védeni a határtól, ha 5-10-szer erősebb vagy, mint a támadó. De igazából talán még akkor sem. Ha meg ennyivel erősebb vagy akkor meg miről is beszélünk? Ilyen esetben pirézia fővárosáig meg sem állna a "védekező" fél támadása. A realitás az, hogy a feladott területek a győztes konfliktus után/alatt visszakerülnek az eredeti tulajdonosához. Aki szerint lehet úgy védekezni és védelmi erőt építeni, hogy nem adunk fel semmi területet az nincs magánál egészen szerintem. Ez több száz éve sem volt realitás, amikor lábon meneteltek a seregek nemhogy ma.

Szar ez a civileknek, ha lőnek vagy csak odamennek? Igen az. Csak lehetetlen feladatra nem készítünk fel haderőt, mert azt Isten pénze sem elég rá. Furcsa, hogy más téren milyen kockázatokat képesek felvállalni szívbaj nélkül az emberek - lásd autóvezetés és közlekedés - de egy ilyen megközelítésnél egyesek mégis verik a tamtamot, hogy ez elfogadhatatlan...

Most sanszosan ezzel a kommenttel nem aratok babérokat, mert ez nem szimpatikus álláspont és könnyű a határoktól messzebb pampogni, de szerintem ez jobb, mint illúzióban élni.


Bizony. Ezért volt ökörség anno a 200 db Pacír és teljesen lényegtelen városok védelme katonailag. Nem a II. vh-t éljük, ahol tömeges légitámadás volt n+1 város ellen. Erre ma senkinek nincs kapacitása és értelme is 0.
Lehet, hogy megint szemétnek tűnök, de ha pl. szomszédos pirézia arra használná a légierőjét, hogy random bombázzon városokat akkor nagyon szépen megköszönnénk, mert KATONAILAG lényegtelen hülyeségre pazarolja erőjét és meg lehet így semmisíteni azt. Igen, sajnos ebbe civilek belehalnának, csak éppen az jönne ki, hogy a magyar katonai kapacitás megmarad és odabasz, a piréz meg nem. Konkrét példa kell? Angliai csata. 300 vadász tájára csökkent a bevethető erő és a radarlánc is megsérült. Aztán eltévedt bombák miatt kezdődött London bombázása. ---> Bukta az egész.

A támadásnak van egy fontos axiómája: nyílt terepen háromszoros túlerőben kell lenned az ellenséggel szemben, beépített területen pedig ötszörös túlerő kell ahhoz, hogy reális esélyed legyen a sikerre.
Ebből az alapigazságból következik,hogy egy zászlóaljal önállóan támadni nem nagyon lehet századerőnél nagyobb ellenséget. Egész egyszerűen a zászlóaljban nincs elég technika,ember és tűzerő.Az pedig,hogy csak állod az "ütéseket" de nem tudsz "visszaütni" halálra ítélt dolog.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 899
35 405
113
Az uthalozatot vedeni egyaltalan nem butasag. Attol hogy egy fel lehajtot vedenek az alegysegek nem jelenti azt hogy egy loveszteknobe ucsorog a delikvens egesz ido allatt...

A csomopontok ellenorzese nem hogy az utobbi evtizedekbe hanem evezredekbe is fontos volt a varak nem veletlen epultek regen se oda ahova mindig a kozlekedesi csomopontokat vedtek.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 963
58 524
113
Ez a téma minden évben előjön, és sosincs egyet értés. Bár ahogyan nézem végre kezd elmozdulni a társaság a nyílt terepen folytatott manőverező harcászat irányába ami részemről dicséretes.
Viszont a legyen még nagyobb légierőnk dolgot nem értem...
Ha lenne 1 milliárd Euróm akkor tuti nem 14 Gripenre költeném. Inkább Aster lenne belőle+skyshield, meg a szárazföldieknek MLRS. Százszor hasznosabb kombináció!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 899
35 405
113
Ha a varosokba vezeto utakat meg vannak vedve azzal a varosok vannak megvedve. Es mint irtam nem a teljes uthalozatot kell vedeni hanem a csomopontokat. Az egyensen futo utakat eleg ellenorzes allatt tartani. /az utkeresztezodesek mindig kiemelt celpontok voltak mimden haboruba./nem a var miatt epult ut hanem az ut miatt var.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 416
56 278
113
?????.Miért,a sár nem lehet vendégmarasztaló?A hk-szállitó tréler nem foglalja el amúgy is azt a másfél sávot?


Lehet vendégmarasztaló,de oda még üresen sem megy be épeszű tgk sofőr,póttal,és nem foglal el 1.5 sávot a mi trélerünk,sem a vontató Man.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 441
8 023
113
Zavart érzek az erőben,hogy kerül a Törökökhöz Belorusz vontató? :eek:
Majdnem mondtam,hogy kellene nekünk is,de láthatóan ez sivatagi kivitel,ezért ilyen széles a kereke/gumija,ehhez szélesebb alváz,és tengelyek is dukálnak,meg láthatóan van redukciós áttétel a kerékagyakban is,gondolom a homokban kapcsol a pilóta valami rettenthetetlen fokozatot,és szépen kimászik mindenhonnan.Ezért viszon nálunk ez nagyon széles,a mi útjainkon ez csak korlátozottan használható,lévén 1.5 sávot foglalna el,a mieink elviszik a kiépített út végére az A7+-ainkat,ahonnan lábon utaznak tovább a nagy macskák.
Ahogy pár éve itthon is árultak új Maz okat. Egyébként az Új Leo ok Pzh miatt nem lennének túlméretesek? Súlyra+ szélesség?
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez a téma minden évben előjön, és sosincs egyet értés. Bár ahogyan nézem végre kezd elmozdulni a társaság a nyílt terepen folytatott manőverező harcászat irányába ami részemről dicséretes.
Viszont a legyen még nagyobb légierőnk dolgot nem értem...
Ha lenne 1 milliárd Euróm akkor tuti nem 14 Gripenre költeném. Inkább Aster lenne belőle+skyshield, meg a szárazföldieknek MLRS. Százszor hasznosabb kombináció!

Én a rakétás légvédelemre fektetnék nagy hangsúlyt. Többrétegűen, decentralizáltan, ezen belül minden megyeszékhely körül fixen és/vagy mozgó platformon telepítve, hogy legalább a megyeszékhely szintű városok (és környékük) védve legyenek ellenséges légierő bombázásaitól.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A támadásnak van egy fontos axiómája: nyílt terepen háromszoros túlerőben kell lenned az ellenséggel szemben, beépített területen pedig ötszörös túlerő kell ahhoz, hogy reális esélyed legyen a sikerre.
Ebből az alapigazságból következik,hogy egy zászlóaljal önállóan támadni nem nagyon lehet századerőnél nagyobb ellenséget. Egész egyszerűen a zászlóaljban nincs elég technika,ember és tűzerő.Az pedig,hogy csak állod az "ütéseket" de nem tudsz "visszaütni" halálra ítélt dolog.
Kivéve,ha a támadó harcértéke pótolja a létszámhiányt.
Hogy a többit nem érted,az meg sajnálatos
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Szia
Szerintem ez lesz az:
https://www.complexmania.com/mzkt-74135-volat/

"Minsk Wheel Tractor Plant (MZKT) Volat (Hero) 74135 is a massive 8×8 tractor designed for use with a 70-ton semi-trailer or a 60-ton drawbar trailer"

Ez egy Belorusz cég.
http://www.vpk.gov.by/en/companies/detail/mzkt/

Elvileg traktorgyár :D
Tényleg elég faszán néz ki.

Egyébként gyártanak maguknak a törökök is csak hát az ennyire nem fasza. Ez az övék:
https://defence.pk/pdf/threads/tank-carrier-by-hema-industry.172751/

Scania motor van benne.


Majdnem, de mégsem! ;) :p :)
Ez egy módosított MZKT-74295 egy 500 LE -ös Mercedes-Benz dízelmotorral, Volat néven.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow and tonyo

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 899
35 405
113
Gazvezetek melyik kiesese okoz nagyobb gondot egy csovezeteke egy tarozoe vagy egy csomoponte /elosztoe./ a csovezetek egy adott teruleten okoz kimaradast egy tarozo kiesese a csomopontok/vagy elosztok/ nem tudom mi a megnevezese / nak hala potolhato. Masik tarozobol jovo gazzal./ de ha az eloszto esik ki ahova tobb tarozobol megy a gaz akkor nagy a gaz. Nem? /nem a legjonb pl mert a gaz tobbszorosen biztositott kiepitett halozat de kozel van./