A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Nem tisztem megvédeni az Index-et, de!
Nem szakmabeli írta a cikket és ami a legfőbb nem olyanoknak akik éjjel-nappal haditechnikát bújnak. Normális, hétköznap embernek íródott, akinek talán még az is mindegy, hogy a Puma nem tank hanem "gyalogsági szállító harcjármű". Az átlag ember szerint lánctalpas akkor már tank. Teljesen mindegy. Ne az index meg origo szintű újságíráson kérjétek már számon a szakmaiságot. Itt a lényeg a tájékoztatás volt, akit meg érdekel utánanéz jobban.[/QUOTE]
Pont a tájékoztatás miatt fontos,hogy pontos legyen a cikk. 100-ból egy ember,ha utánanéz,a többi meg nyomja,hogy minek 200 harckocsi géppuskával felszerelve. Ez kimondottan igaz az indexre,mivel a legolvasottabb oldal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Nem tisztem megvédeni az Index-et, de!
Nem szakmabeli írta a cikket és ami a legfőbb nem olyanoknak akik éjjel-nappal haditechnikát bújnak. Normális, hétköznap embernek íródott, akinek talán még az is mindegy, hogy a Puma nem tank hanem "gyalogsági szállító harcjármű". Az átlag ember szerint lánctalpas akkor már tank. Teljesen mindegy. Ne az index meg origo szintű újságíráson kérjétek már számon a szakmaiságot. Itt a lényeg a tájékoztatás volt, akit meg érdekel utánanéz jobban.
Pont a tájékoztatás miatt fontos,hogy pontos legyen a cikk. 100-ból egy ember,ha utánanéz,a többi meg nyomja,hogy minek 200 harckocsi géppuskával felszerelve. Ez kimondottan igaz az indexre,mivel a legolvasottabb oldal.[/QUOTE]

Ez akkor os totális baromság.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Pont a tájékoztatás miatt fontos,hogy pontos legyen a cikk. 100-ból egy ember,ha utánanéz,a többi meg nyomja,hogy minek 200 harckocsi géppuskával felszerelve. Ez kimondottan igaz az indexre,mivel a legolvasottabb oldal.

Ez akkor os totális baromság.[/QUOTE]
Én is ezt mondom,csak szarul sikerült az idézés.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Amúgy ha valamit megszelőztetnének a gyhj. beszerzésről,az nem kormánypárti oldalon jelenne meg? Népszava,index,24.hu írt eddig Pumákról.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Vajon itt meg fognak állni majd a beszerzésekkel?
Vajon apc lesz e beszerezve a későbbiekben? Én elképzelhetőnek tartanám itt hogy a későbbiekben valamit szereznének be. Mondjuk a németeket szerintem ezekkel a beszerzésekkel már letudhatuk. Értve ezalatt hogy lehetséges szétnéznének az olcsóbb piacokon. Vagy megállnánák itt hogy most már ok a nehézdandár kiállítva. A kötelezetségvállalás letudva.
 
M

molnibalage

Guest
Vajon itt meg fognak állni majd a beszerzésekkel?
Vajon apc lesz e beszerezve a későbbiekben? Én elképzelhetőnek tartanám itt hogy a későbbiekben valamit szereznének be. Mondjuk a németeket szerintem ezekkel a beszerzésekkel már letudhatuk. Értve ezalatt hogy lehetséges szétnéznének az olcsóbb piacokon. Vagy megállnánák itt hogy most már ok a nehézdandár kiállítva. A kötelezetségvállalás letudva.
Lehet, hogy nem úgy kéne kezelni a beszerzéseket fejben, hogy ez "gazdasági és politikai ellentételezés". Én azt látom, hogy a döntéshozók papíron korszerűnek, hosszútávon használható járműveket szereztek be a piacról. Nem csak azért, hogy lekenyerezzenek bárkit. Ahogy meg már mondtam is. Komolyan azt hiszi, hogy 1-2 mrd EUR az a német gazdaságnak tétel?

Tehát ilyen eszmefuttatás helyett vagy előtt első körben azt lehetne megnézni, hogy milyen IFV jöhetett volna egyáltalán szóba, aminek nem hidegháborús gyökerei vannak. Érdemeik elismerése mellett azért 2018-ban nem olyan IFV beszerzése a cél, amit az '60-as vagy '70-es években terveztek és azóta "pimpelnek". Gondolok itt az M2 Bradley vagy a német Marder 1 családra. Tehát ezt nézve vegyünk elő egy listát és nézzük meg, hogy reálisan mi jön szóba, ha az sokak által mantrázott szuverenitás és az európai védelmi ipar és kapcsolatok erősödése is játszik. Nekem úgy tűnik, hogy egy kézen megszámolhatónak tűnnek a lehetséges opciók.
  • Puma
  • Boxer (csak ez kerekes, a nehéz dandár meg lánctalpas...)
  • Pandur (nekem finoman szólva túl pehelysúlyú a nehéz dandárhoz)
  • K21 (dél-koreai, messze van, nem európai, nem ismerem, Pumához képes könnyű súlycsoport)
  • CV90 (időben hh/poszt hh határa, ezt sem ismerem annyira, de ennek is van felhizlalt változata)

Félkövér dőlt betűvel jeleztem nálam a két igazán lehetséges alternatívát. A több vagy túl könnyű, vagy nem túl széles körben használt vagy még "egzotikusabb" országból van. A jenki M2 és Strykert nem tekintem opciónak sem.

A könnyű dandár könnyebb IFV vagy akár APC-re ellenben sokkal több jelölt lehetséges. Legalábbis szerintem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Lehet, hogy nem úgy kéne kezelni a beszerzéseket fejben, hogy ez "gazdasági és politikai ellentételezés". Én azt látom, hogy a döntéshozók papíron korszerűnek, hosszútávon használható járműveket szereztek be a piacról. Nem csak azért, hogy lekenyerezzenek bárkit. Ahogy meg már mondtam is. Komolyan azt hiszi, hogy 1-2 mrd EUR az a német gazdaságnak tétel?

Tehát ilyen eszmefuttatás helyett vagy előtt első körben azt lehetne megnézni, hogy milyen IFV jöhetett volna egyáltalán szóba, aminek nem hidegháborús gyökerei vannak. Érdemeik elismerése mellett azért 2018-ban nem olyan IFV beszerzése a cél, amit az '60-as vagy '70-es években terveztek és azóta "pimpelnek". Gondolok itt az M2 Bradley vagy a német Marder 1 családra. Tehát ezt nézve vegyünk elő egy listát és nézzük meg, hogy reálisan mi jön szóba, ha az sokak által mantrázott szuverenitás és az európai védelmi ipar és kapcsolatok erősödése is játszik. Nekem úgy tűnik, hogy egy kézen megszámolhatónak tűnnek a lehetséges opciók.
  • Puma
  • Boxer (csak ez kerekes, a nehéz dandár meg lánctalpas...)
  • Pandur (nekem finoman szólva túl pehelysúlyú a nehéz dandárhoz)
  • K21 (dél-koreai, messze van, nem európai, nem ismerem, Pumához képes könnyű súlycsoport)
  • CV90 (időben hh/poszt hh határa, ezt sem ismerem annyira, de ennek is van felhizlalt változata)

Félkövér dőlt betűvel jeleztem nálam a két igazán lehetséges alternatívát. A több vagy túl könnyű, vagy nem túl széles körben használt vagy még "egzotikusabb" országból van. A jenki M2 és Strykert nem tekintem opciónak sem.

A könnyű dandár könnyebb IFV vagy akár APC-re ellenben sokkal több jelölt lehetséges. Legalábbis szerintem.

Melyik Pandurra gondolsz?Mert a Pandur II amennyire én tudom csak gumikerekes így alkalmatlan a nehéz dandárba.

A CV-90 egy jó dolog de erősen meggondolandó rendszeresíteni 2018-ban.Tíz évvel ezelőtt a tökéletes választás lett volna de ma márnem feltétlen lenne az.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Mindenkinek ajánlom:
Na.. erről olvastam- köszönet az index fórumozóinak:

"....

Az 1996-os Közlekedéspolitikai koncepció készítésekor, a tárcaközi egyeztetés szakaszában megkérdezték a Honvédelmi Minisztériumot, hogy védelmi szempontból mely vasútvonalnak milyen szerepet szánnak?

Leírták.

Igen rövid lett.

De van/volt benne egy ilyen mondat is :

....".....A fegyveres harcok megkezdését követően egységes vasúthálózat létével már nem számolunk és a védelmi szállítások tervezése során a vasút részvétele már nem opció...."

Elég kétértelmű mondat, míg minden kétkedő figyelmét (mert figyelmetlenül olvasnak) fel kell hívni az első mondatrész első négy szavára :...

......".....A fegyveres harcok megkezdését követően......


Tehát békeidőben, vagy a fegyveres harcok megkezdése előtt a MH még számol a vasúttal, de már nem a teljes hálózattal.

A fegyveres harcok megkezdése után már nem."
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=150693575&t=9098576
http://epa.oszk.hu/02700/02735/00042/pdf/EPA02735_katonai_logisztika_2002_3_124-139.pdf
http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2009_cikkek/Szaszi_Gabor.pdf
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 031
113
Van még az ascod, meg a lengyel anders esetleg az angol warrior ami szóba jöhetne, igaz a warrior a hidegháború vége előtt született egy kicsivel.
 
M

molnibalage

Guest
Melyik Pandurra gondolsz?Mert a Pandur II amennyire én tudom csak gumikerekes így alkalmatlan a nehéz dandárba.

A CV-90 egy jó dolog de erősen meggondolandó rendszeresíteni 2018-ban.Tíz évvel ezelőtt a tökéletes választás lett volna de ma márnem feltétlen lenne az.
Bármelyikre.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Van még az ascod, meg a lengyel anders esetleg az angol warrior ami szóba jöhetne, igaz a warrior a hidegháború vége előtt született egy kicsivel.

Olyat ne vegyünk ami csak papíron van a Warrior az egy az egyben HH-s igényeket elégít ki nem véletlen cserélik az ángílusok.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
"Der Stabschef der ungarischen Verteidigungskräfte, Generalleutnant Ferenc Korom, hatte am 14. Dezember das Deutsche Heer in Munster besucht und sich dort über die Ausrüstung der Bundeswehr informiert. Dabei habe der Schützenpanzer Puma und die Ausrüstung „Infanterist der Zukunft“ besonders im Fokus gestanden, heißt es in einem Beitrag auf der Internetseite des Heers"
- azaz Korom kif. a Puma után érdeklődött. (cikk: 2018.dec 20.), én bizakodó vagyok.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 031
113
Mindenkinek ajánlom:
Na.. erről olvastam- köszönet az index fórumozóinak:

"....

Az 1996-os Közlekedéspolitikai koncepció készítésekor, a tárcaközi egyeztetés szakaszában megkérdezték a Honvédelmi Minisztériumot, hogy védelmi szempontból mely vasútvonalnak milyen szerepet szánnak?

Leírták.

Igen rövid lett.

De van/volt benne egy ilyen mondat is :

....".....A fegyveres harcok megkezdését követően egységes vasúthálózat létével már nem számolunk és a védelmi szállítások tervezése során a vasút részvétele már nem opció...."

Elég kétértelmű mondat, míg minden kétkedő figyelmét (mert figyelmetlenül olvasnak) fel kell hívni az első mondatrész első négy szavára :...

......".....A fegyveres harcok megkezdését követően......


Tehát békeidőben, vagy a fegyveres harcok megkezdése előtt a MH még számol a vasúttal, de már nem a teljes hálózattal.

A fegyveres harcok megkezdése után már nem."
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=150693575&t=9098576
http://epa.oszk.hu/02700/02735/00042/pdf/EPA02735_katonai_logisztika_2002_3_124-139.pdf
http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2009_cikkek/Szaszi_Gabor.pdf
Az indexes link egy pdf-re mutat, a pdf végén szó van a katonai mobilitásról és ott az uszályhidat 2 képen is szerepelteti, ez a képességünk még mindig él vagy nosztalgiaképp kerülhetett bele?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha Pandurrol beszélünk akkor szerintem az = ASCOD = AJAX család (General Dynamics)
Ajax-variants-1120x301.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 031
113
"Der Stabschef der ungarischen Verteidigungskräfte, Generalleutnant Ferenc Korom, hatte am 14. Dezember das Deutsche Heer in Munster besucht und sich dort über die Ausrüstung der Bundeswehr informiert. Dabei habe der Schützenpanzer Puma und die Ausrüstung „Infanterist der Zukunft“ besonders im Fokus gestanden, heißt es in einem Beitrag auf der Internetseite des Heers"
- azaz Korom kif. a Puma után érdeklődött. (cikk: 2018.dec 20.), én bizakodó vagyok.
Akkor még 1x felteszem a kérdést, mi lesz a raj szerkezetével ha a puma lesz a befutó? Marad a mostani és akkor 2 puma szállít 1 rajt vagy átszervezik 6 fősre?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz