A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Az ülés fajtájától függően több embert is bezsúfolhatsz, kérdés a felszerelés befér-e.
A lynx eleve nagyobb kicsivel viszont még a Pumpához képest is kiforratlan.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Mindenkinek ajánlom:
Na.. erről olvastam- köszönet az index fórumozóinak:

"....

Az 1996-os Közlekedéspolitikai koncepció készítésekor, a tárcaközi egyeztetés szakaszában megkérdezték a Honvédelmi Minisztériumot, hogy védelmi szempontból mely vasútvonalnak milyen szerepet szánnak?

Leírták.

Igen rövid lett.

De van/volt benne egy ilyen mondat is :

....".....A fegyveres harcok megkezdését követően egységes vasúthálózat létével már nem számolunk és a védelmi szállítások tervezése során a vasút részvétele már nem opció...."

Elég kétértelmű mondat, míg minden kétkedő figyelmét (mert figyelmetlenül olvasnak) fel kell hívni az első mondatrész első négy szavára :...

......".....A fegyveres harcok megkezdését követően......


Tehát békeidőben, vagy a fegyveres harcok megkezdése előtt a MH még számol a vasúttal, de már nem a teljes hálózattal.

A fegyveres harcok megkezdése után már nem."
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=150693575&t=9098576
http://epa.oszk.hu/02700/02735/00042/pdf/EPA02735_katonai_logisztika_2002_3_124-139.pdf
http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2009_cikkek/Szaszi_Gabor.pdf
Lehet hogy így van, de azért vasúttervezésnél mindig kell menni egyeztetni a Katonai Közlekedési Központba mk. alezredes úrhoz hogy mi kell nekik az állomásra...(bár mintha az mk.-t már nem írná oda, volt valami változás? )
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 638
14 979
113
Akkor még 1x felteszem a kérdést, mi lesz a raj szerkezetével ha a puma lesz a befutó? Marad a mostani és akkor 2 puma szállít 1 rajt vagy átszervezik 6 fősre?

Pár éve még 8 fős volt egy lövészraj tatán 1 gépbe. Pk,pkh,sofőr,irányzó,gpus,rpgs,2karabélyos.

Külszolgálatban is szintúgy. Csak ott ha mercikkel vagy hummerel voltunk 2sofőr,2gpus(irányzó),2 lövész(rádiós,nem szervezetszerü eü),raj pk,helyettes.

Hogy ez van e most, vagy marad e így nem tudom.
Szerintem amúgy ez a felépítés egy picit sovány. De btr be 9 fő fér. Ha új jármű lessz átgondolhatnák.
 

kiskrumpli

Well-Known Member
2017. szeptember 29.
631
2 659
93
Majd március 14-én jelentik be elterelésként vagy 18-án "hangtompítónak".

Lassan be kell valamit megint jelenteni, mert nagyon hörögnek a németek az EP kampány miatt. Ezek szerint a tankok és az önjáró löveg nem volt elég, nem tart ki a kampány végéig a hatása.
Vagy pedig elég lenne csak befejezni a bugyuta és értelmetlen plakátkampányt.
OFF vége.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
Benko valamikor nyilatkozta hogy a szallitokapacitas is meg fogja hatarozni a hadsereg letszamat.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 638
14 979
113
Ez annyira lényeges kérdés?

Lényeges.

Ez a rajfelépítés nem igazán jó.(szerintem)

Ha desszantol a raj, 6 fő hagyja el a gépet.

A problémám, van 1 gpus. Neki az egyik lövész segít hisz a lőszert egyedül nem bírja el, vagy legalábbis nem túl mozgékony(konkrétan repeszálló, gpu,lőszer és az ember csak vánszorog).

Van 1 rpgs. Neki a másik lövész segít. Viszi a gránátokat. A szitu hasonló mint a gpusnál.

Nem maradt lövész. Pedig elvileg az viszi a rádiót.
Az a mai divatos nevén harctéri életmentő.

Maradt a pk és a pkh.

Szerintem így se a tűzerő, se a mozgékonyság nincs meg.

Mi álltalában az rpgt benthagytuk a gépben. Így volt valamilyen szintű mozgékonyság. Csakhát ez sem megoldható minden helyzetben.
Ezért IS volt jobb a bmp. Nemtudom a11 fő akkor hivatalos volt e, vagy csak mi csináltuk így.

Ha most akkora haderőreform van a rajlétszámon is elgondolkodhatnának.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 317
12 686
113
Mi álltalában az rpgt benthagytuk a gépben. Így volt valamilyen szintű mozgékonyság. Csakhát ez sem megoldható minden helyzetben.
Ezért IS volt jobb a bmp. Nemtudom a11 fő akkor hivatalos volt e, vagy csak mi csináltuk így.
BMP-1: 3+8 fő

BMP-1
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
"Der Stabschef der ungarischen Verteidigungskräfte, Generalleutnant Ferenc Korom, hatte am 14. Dezember das Deutsche Heer in Munster besucht und sich dort über die Ausrüstung der Bundeswehr informiert. Dabei habe der Schützenpanzer Puma und die Ausrüstung „Infanterist der Zukunft“ besonders im Fokus gestanden, heißt es in einem Beitrag auf der Internetseite des Heers"
- azaz Korom kif. a Puma után érdeklődött. (cikk: 2018.dec 20.), én bizakodó vagyok.

Ezt belinkeltem mar ide nektek még a megjelenese napjan... :)

Es hogy elotte oktoberben is volt mar egy hasonlo latogatas.

Ebbol indult el az egesz "akkor Puma lesz" itt a forumon.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and zeal

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 638
14 979
113
Melyik részét nem érted.
Nálunk a btr ben hátul ül 5 ember. A deszanttérben. Esetleg 6 ha a pk is ott utazik mert deszantolásnál nincs kedve hátramászni. Vagy 80/A ban bem is nagyon tud értelmesnidő alatt. Ezenkívül van a sofőr meg az irányzó.

Bmp pk,sofőr,irányzó,8fő desszanttér. Úgy 8 hogy el is férnek.
A cuccaik már nem.
Ja a pk itt is csak kínszenvedés árán tud hátramászni.
De az nem akkora gond. Mert ott a pkh aki irányíthatja, a deszantolt rajt.
A pk meg marad a gépben tartja a kapcsolatot a többivel, irányítja az irányzóját.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 638
14 979
113
Amúgy nem az a lényeg hány ülés van egy gépben. Hanem, hogy éppen hogy van az állománytábla.
Pl. Hummeeban sem 5en voltunk mert 4 ülés meg egy gpus hely van. De odakint btrben is 4 en voltunk. Max vittünk még valakit aki nem a raj tagja volt. De ő csak utas.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Ezt belinkeltem mar ide nektek még a megjelenese napjan... :)
Tudom,...azért ismételtem meg, mert erről legalább infó van, hogy hivatalból is nézegettük. Más típussal kapcs. tudtommal nem volt ilyen nyilvános infó...

Hozzáteszem, a német sajtóban rengeteget cikkeztek, hogy nagyon szipi-szupi gép, de 184cm-nél magasabb katona ülőpózban már nem fér el benne stb. stb. ,de ettől függetlenül ha a BMP-2 jó volt, ezt a terv. hiányosságot elnézhessük neki...
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator