A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 031
113
Ez annyira lényeges kérdés?
Annyiban fontos, hogy K. Ferenc nem csak a puma után érdeklődött kint hanem a "jövő gyalogosa" fantázianevű felszerelés miatt is. Ezután gondolom csak 1 lépés átformálni a raj felépítését 6 fősre, mondjuk fater eje volt szolnokon, Ő szerinte 7 fő alá menni már hülyeség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Lényeges.

Ez a rajfelépítés nem igazán jó.(szerintem)

Ha desszantol a raj, 6 fő hagyja el a gépet.

A problémám, van 1 gpus. Neki az egyik lövész segít hisz a lőszert egyedül nem bírja el, vagy legalábbis nem túl mozgékony(konkrétan repeszálló, gpu,lőszer és az ember csak vánszorog).

Van 1 rpgs. Neki a másik lövész segít. Viszi a gránátokat. A szitu hasonló mint a gpusnál.

Nem maradt lövész. Pedig elvileg az viszi a rádiót.
Az a mai divatos nevén harctéri életmentő.

Maradt a pk és a pkh.

Szerintem így se a tűzerő, se a mozgékonyság nincs meg.

Mi álltalában az rpgt benthagytuk a gépben. Így volt valamilyen szintű mozgékonyság. Csakhát ez sem megoldható minden helyzetben.
Ezért IS volt jobb a bmp. Nemtudom a11 fő akkor hivatalos volt e, vagy csak mi csináltuk így.

Ha most akkora haderőreform van a rajlétszámon is elgondolkodhatnának.

Nagyon jól látod a hibát csak nagyon rosszul mondod!8 fő a raj,3 ember marad a gépben(harcjárművezető,irányzó és a rajparancsnok helyettes)azaz 5 fő száll ki úgymint 1fő rajparancsnok,2 fő géppuskás(nem 1 fő géppuskás és egy segédirányzó hanem 2 darab géppuskás),1 fő lövész és 1 fő RPG irányzó azaz még rosszabb a helyzet mint amiről te beszélsz...A harctéri életmentő nem beosztás az bárki lehet a lövészek közt akár a segédirányzó is.Erről a felépítésről inkább nem írnám le a véleményemet bár nem titkolom,hogy ez szerintem nem jó.
 
M

molnibalage

Guest
Nagyon jól látod a hibát csak nagyon rosszul mondod!8 fő a raj,3 ember marad a gépben(harcjárművezető,irányzó és a rajparancsnok helyettes)azaz 5 fő száll ki úgymint 1fő rajparancsnok,2 fő géppuskás(nem 1 fő géppuskás és egy segédirányzó hanem 2 darab géppuskás),1 fő lövész és 1 fő RPG irányzó azaz még rosszabb a helyzet mint amiről te beszélsz...A harctéri életmentő nem beosztás az bárki lehet a lövészek közt akár a segédirányzó is.Erről a felépítésről inkább nem írnám le a véleményemet bár nem titkolom,hogy ez szerintem nem jó.
Ha jól értem, akkor a magyar rendszerben 6 fős a raj és jármű 3 fős személyzetének semmi köze hozzájuk.
Arra jól emlékszem, hogy a jeni raj (fire team?) az ma 9 fős?
 
H

Hummen23

Guest
Néhány éve az egyik helyőrségnél az a rendszer volt a BTR-nél, hogy harcjármű vezető és torony irányzó maradt a gépben.
A desszantoló raj két részre oszlott:
1: pk, géppuskás, lövész
2: pkh(rpg), géppuskás, lövész

Nagy teljesítményű rádió nem kell raj szinten, csak szakasz szinten.
Ez így jól működött. És a CG-val, Bren 2-vel (esetleg +1 gránátvető/raj) pkm-mel, Pumával is jól tudhat működni a 21.században. Elég nagy tűzerőt, és védettséget képviselne egy ilyen kombó.
És akkor a támogatókról nem is beszélve.

Mostanában csináltak "mesterlövész" kiképzéseket valamilyen forgó tolózáras fegyverekkel. Képről nem ismertem fel a típust, de a lényeg, hogy ilyen is van. (és nem SZVD)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Ha jól értem, akkor a magyar rendszerben 6 fős a raj és jármű 3 fős személyzetének semmi köze hozzájuk.
Arra jól emlékszem, hogy a jeni raj (fire team?) az ma 9 fős?

Az Army-nál a könnyű és gépesített igen. Amúgy a fire team az tűzcsoport a rajon belül, 4 fő. A raj = squad

image0187.gif
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ha jól értem, akkor a magyar rendszerben 6 fős a raj és jármű 3 fős személyzetének semmi köze hozzájuk.
Arra jól emlékszem, hogy a jeni raj (fire team?) az ma 9 fős?

Először ami itthon van.

A rajhoz tartozik a jármű személyzete is azaz a vezető és az irányzó is éppen ezért van az is,hogy a rajparancsnok helyettes marad a gépben és tölti be a járműparancsnok szerepét.Ha nem tartozna bele a rajba jármű személyzete akkor értelemszerűen nem a rajparancsnok helyettes töltené be a járműparncsnok szerepét hanem egy járműparancsnok.Mondhatod,hogy ez csak játék a szavakkal de nem az mert elég szerteágazó és fontos lényegi különbségek vannak aközött,hogy a rajhoz tartozik-e a jármű kezelőszemélyzete vagy sem.

Az amerikaiaknál ha a Strykerrel felszerelt alakulatokból indulunk ki akkor ott 11 fős a gép amiből 9 fő a deszant(aki kiszáll)és két fő marad a gépben a vezető és az irányzó aki egyben a gép parancsnoka is.Amennyire én tudom a rajhoz tartozik a gép személyzete is de nem a rajparancsnok helyettes a gép parancsnoka(ez nagyon fontos különbség).A rajparancsnok helyettes(náluk team leader és kettő van)az kiszáll a gépből.

Miért van az,hogy a rajhoz tartozik a gép személyzete annak ellenére,hogy nem száll ki?Azért mert nem csak olyan feladatok vannak amiket géppel együtt kell végrehajtani.
Ilyen feladatok többek közt a légideszant műveletek(az ARMY-nál minden szárazföldi magasegységnek legyen az harckocsizó,közepes vagy nehéz gyalogos van helikopteres képessége mert minden hadosztálynak és dandárnak van helikopter ezrede vagy zászlóalja).Ezen kívül ugye ha a járművet kilövik akkor aki éledben marad a személyzetből az csatlakozik a kirakott rajhoz nem pedig leül a gép mellé és sír.

A fire team az tűzcsoportot jelent azaz egy fél squad-ot(rajt).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ha jól értem, akkor a magyar rendszerben 6 fős a raj és jármű 3 fős személyzetének semmi köze hozzájuk.
Arra jól emlékszem, hogy a jeni raj (fire team?) az ma 9 fős?

De jól láthatod,hogy ahány ház annyi szokás hisz amikor nekünk kellett BTR-ezni így csináltuk mások meg ezek szerint másként.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Az a SZÉP mesterlövészpuska lehetett .
Néhány éve az egyik helyőrségnél az a rendszer volt a BTR-nél, hogy harcjármű vezető és torony irányzó maradt a gépben.
A desszantoló raj két részre oszlott:
1: pk, géppuskás, lövész
2: pkh(rpg), géppuskás, lövész

Nagy teljesítményű rádió nem kell raj szinten, csak szakasz szinten.
Ez így jól működött. És a CG-val, Bren 2-vel (esetleg +1 gránátvető/raj) pkm-mel, Pumával is jól tudhat működni a 21.században. Elég nagy tűzerőt, és védettséget képviselne egy ilyen kombó.
És akkor a támogatókról nem is beszélve.

Mostanában csináltak "mesterlövész" kiképzéseket valamilyen forgó tolózáras fegyverekkel. Képről nem ismertem fel a típust, de a lényeg, hogy ilyen is van. (és nem SZVD)

Igen az a Szép puska de azok nem a lövész rajban vannak hanem támogató szakaszban vagy században.
 
M

molnibalage

Guest
Először ami itthon van.

A rajhoz tartozik a jármű személyzete is azaz a vezető és az irányzó is éppen ezért van az is,hogy a rajparancsnok helyettes marad a gépben és tölti be a járműparancsnok szerepét.Ha nem tartozna bele a rajba jármű személyzete akkor értelemszerűen nem a rajparancsnok helyettes töltené be a járműparncsnok szerepét hanem egy járműparancsnok.Mondhatod,hogy ez csak játék a szavakkal de nem az mert elég szerteágazó és fontos lényegi különbségek vannak aközött,hogy a rajhoz tartozik-e a jármű kezelőszemélyzete vagy sem.

Az amerikaiaknál ha a Strykerrel felszerelt alakulatokból indulunk ki akkor ott 11 fős a gép amiből 9 fő a deszant(aki kiszáll)és két fő marad a gépben a vezető és az irányzó aki egyben a gép parancsnoka is.Amennyire én tudom a rajhoz tartozik a gép személyzete is de nem a rajparancsnok helyettes a gép parancsnoka(ez nagyon fontos különbség).A rajparancsnok helyettes(náluk team leader és kettő van)az kiszáll a gépből.

Miért van az,hogy a rajhoz tartozik a gép személyzete annak ellenére,hogy nem száll ki?Azért mert nem csak olyan feladatok vannak amiket géppel együtt kell végrehajtani.
Ilyen feladatok többek közt a légideszant műveletek(az ARMY-nál minden szárazföldi magasegységnek legyen az harckocsizó,közepes vagy nehéz gyalogos van helikopteres képessége mert minden hadosztálynak és dandárnak van helikopter ezrede vagy zászlóalja).Ezen kívül ugye ha a járművet kilövik akkor aki éledben marad a személyzetből az csatlakozik a kirakott rajhoz nem pedig leül a gép mellé és sír.

A fire team az tűzcsoportot jelent azaz egy fél squad-ot(rajt).
Pongyolán fogalmaztam. Senki nem számol azzal, hogy a jármű 3 fős személyzete az lövészként operálna, nem feladatuk, nem is értenek ehhez. Ha jól értem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Pongyolán fogalmaztam. Senki nem számol azzal, hogy a jármű 3 fős személyzete az lövészként operálna, nem feladatuk, nem is értenek ehhez. Ha jól értem.

De kiképzett lövészek és értenek is hozzá de amikor a géppel(jelen esetben Stryker meg BTR) hajt végre feladatot a raj akkor velük nem számolnak mint olyan állománnyal aki elagyja a gépet .Ha nem a jáművel hajt végre feladatot a raj akkor bizony ugyan úgy számolnak velük mint azokkal akik mindig kiszállnak a járműből.Ez az egyik nagy különbség aközött,hogy a raj tagja-e a kezelőszemélyzet vagy sem.Ha nem lenne a raj tagja a kezelőszemélyzet akkor soha nem számolnának velük.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
3+8 nálam 11. Ha nálad nem nem az én problémám.
A BMP gyalogsági harcjármű. A 3 fő(parancsnok, vezető, irányzó) bent marad, és a járművel harcol. Ergo máris csak 8 fő. A BMP 2 nél pedig csak 7 a bagyobb torony miatt.
Ha jól tudom a franciáknál is 3 fősek a csoportok valami trinom a megnevezése.
Ez gyhjnél egész jól működhet: Két lövésztrió+a harcjármű mint nehézfegyverzet.
Szerintem a Strykernél is hasonló lehet a felállás: ott 2 kezelő mellett 9 lövész van (esetleg 2x 4 fő+1x2fő, mondjuk géppuskás és kísérője)
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Így a páncélgránátos felállással szerintem reális a 200db, mivel legalább 1 század kell a kiképzésre + pár db M zárolt készletbe
Olyan, hogy "M" zárolt készlet 2004. 01. 01. -től nincsen (Mivel az "M" egységek megszűntek.). Harcjárműből a pc és gjmű. 127. szabályzat szerint 2,5%-ot kell javítási tartaléknak és 2,5%-ot központi készletben kiképzőnek kellett képezni. Ez 10db. De ha a dandár önállóan végez harctevékenységet akkor csak kell egy felderítő század, aminek harcjárművek is kellenek. Lövész és hk századonként egy páncélos felderítő járőrt szoktak számolni, ez egy négy zászlóaljas (3 százados szervezettel) dandárnál 12 harcjármű+szdpk és pkh harcjárműve, összesen 14db. A dandárnak legalább 160 harcjármű szükséges.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
M

molnibalage

Guest
De kiképzett lövészek és értenek is hozzá de amikor a géppel(jelen esetben Stryker meg BTR) hajt végre feladatot a raj akkor velük nem számolnak mint olyan állománnyal aki elagyja a gépet .Ha nem a jáművel hajt végre feladatot a raj akkor bizony ugyan úgy számolnak velük mint azokkal akik mindig kiszállnak a járműből.Ez az egyik nagy különbség aközött,hogy a raj tagja-e a kezelőszemélyzet vagy sem.Ha nem lenne a raj tagja a kezelőszemélyzet akkor soha nem számolnának velük.
Viszont akkor ők az átlag lövésznél képzettebbek, ha jól értem, hiszen akkor van köztük sofőr és nehézfegyverzet kezelő is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Viszont akkor ők az átlag lövésznél képzettebbek, ha jól értem, hiszen akkor van köztük sofőr és nehézfegyverzet kezelő is.

Gyakorlatilag igen bár a fiftyhez minenki ért meg valószínűleg ha nem is készség szinten de mindenki tudja kezelni a Stryker tűzvezető rendszerét(bekapcsolni meg lőni vele)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Lehet, hogy nem úgy kéne kezelni a beszerzéseket fejben, hogy ez "gazdasági és politikai ellentételezés". Én azt látom, hogy a döntéshozók papíron korszerűnek, hosszútávon használható járműveket szereztek be a piacról. Nem csak azért, hogy lekenyerezzenek bárkit. Ahogy meg már mondtam is. Komolyan azt hiszi, hogy 1-2 mrd EUR az a német gazdaságnak tétel?

Tehát ilyen eszmefuttatás helyett vagy előtt első körben azt lehetne megnézni, hogy milyen IFV jöhetett volna egyáltalán szóba, aminek nem hidegháborús gyökerei vannak. Érdemeik elismerése mellett azért 2018-ban nem olyan IFV beszerzése a cél, amit az '60-as vagy '70-es években terveztek és azóta "pimpelnek". Gondolok itt az M2 Bradley vagy a német Marder 1 családra. Tehát ezt nézve vegyünk elő egy listát és nézzük meg, hogy reálisan mi jön szóba, ha az sokak által mantrázott szuverenitás és az európai védelmi ipar és kapcsolatok erősödése is játszik. Nekem úgy tűnik, hogy egy kézen megszámolhatónak tűnnek a lehetséges opciók.
  • Puma
  • Boxer (csak ez kerekes, a nehéz dandár meg lánctalpas...)
  • Pandur (nekem finoman szólva túl pehelysúlyú a nehéz dandárhoz)
  • K21 (dél-koreai, messze van, nem európai, nem ismerem, Pumához képes könnyű súlycsoport)
  • CV90 (időben hh/poszt hh határa, ezt sem ismerem annyira, de ennek is van felhizlalt változata)

Félkövér dőlt betűvel jeleztem nálam a két igazán lehetséges alternatívát. A több vagy túl könnyű, vagy nem túl széles körben használt vagy még "egzotikusabb" országból van. A jenki M2 és Strykert nem tekintem opciónak sem.

A könnyű dandár könnyebb IFV vagy akár APC-re ellenben sokkal több jelölt lehetséges. Legalábbis szerintem.

A Pumat ki hasznalja meg a nemeteken kivul?