A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 031
113
A gránátvetős 1 db gránátvetőjén ki sem akadsz? :) Semmi PDW. Fura.
Picit olyan II VH szovjetesnek tűnik. Egyiknél a lőszer, másiknál a puska.
Ez fel sem tűnt :) egyből a csóringer a pisztolyával volt szembetűnő, mondjuk a kínaiak elég furcsa harceljárásokat folytatnak mert ahogy mack által linkelt videókból látom nehéz gpu-t is cipelnek, meg a sárga lavórjaikat :D
 
H

Hummen23

Guest
Igen az a Szép puska de azok nem a lövész rajban vannak hanem támogató szakaszban vagy században.


Tudom. Írtam is, hogy a támogatókról még nem is beszélve.
Azóta utána néztem, tényleg a szép az. Elég hitvány fegyver.
De az örvendetes, hogy van szándék az olyan katonák kiképzésére, akik messzire is tudnak lőni.

A többi támogató fegyvezetével mi lesz? Lehet tudni valamit? Páncéltörők, aknavetősök..?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Tudom. Írtam is, hogy a támogatókról még nem is beszélve.
Azóta utána néztem, tényleg a szép az. Elég hitvány fegyver.
De az örvendetes, hogy van szándék az olyan katonák kiképzésére, akik messzire is tudnak lőni.

A többi támogató fegyvezetével mi lesz? Lehet tudni valamit? Páncéltörők, aknavetősök..?

Nem tudom mi a terv.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
https://index.hu/belfold/2019/03/05...googlenews&utm_medium=link&utm_source=editors

"Csiki Varga szerint nincs annak realitása, hogy a magyar honvédség külföldi beszállítóktól való függősége jelentősen csökkenjen. Itthon 30-35 vállalat rendelkezik védelmi ipari profillal is, nagy haditechnikai eszközrendszerek gyártására nem képes az ország. Ennek óriási költsége lenne, és nem is erre utalnak az európai folyamatok. Világszínvonalú technológiát gyártó német és francia hadiipari vállalatok olvadnak össze, annyira drága a kutatás és fejlesztés és olyan intenzív a verseny a piacokért. Az önellátásra törekvés egyes részterületeken üdvözlendő, de ennek egy kis ország esetében jól látható (anyagi-technológiai) korlátjai vannak."

Azért Puma/Boxer licenszet vehetnének :)
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
https://index.hu/belfold/2019/03/05...googlenews&utm_medium=link&utm_source=editors

"Csiki Varga szerint nincs annak realitása, hogy a magyar honvédség külföldi beszállítóktól való függősége jelentősen csökkenjen. Itthon 30-35 vállalat rendelkezik védelmi ipari profillal is, nagy haditechnikai eszközrendszerek gyártására nem képes az ország. Ennek óriási költsége lenne, és nem is erre utalnak az európai folyamatok. Világszínvonalú technológiát gyártó német és francia hadiipari vállalatok olvadnak össze, annyira drága a kutatás és fejlesztés és olyan intenzív a verseny a piacokért. Az önellátásra törekvés egyes részterületeken üdvözlendő, de ennek egy kis ország esetében jól látható (anyagi-technológiai) korlátjai vannak."

Azért Puma/Boxer licenszet vehetnének :)
Ha jól emlékszem olyasmit mondtak, hogy itt kiemelt szerepe van, hogy mennyit tehet bele a hazai ipar. Bár szerintem ez csak a kerekesre érvényes, de ki tudja.:)
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
Remélem csomagban gondolkodnak(APC + IFV), ez már lehetne akkora tétel hogy a gyártás legalább egy részét áthozzák.
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio
K

kamm

Guest
A Lynx a Marder upgradeje tulajdonképp, exportcucc, akinek nincs pénze Pumára

Kivaltani, igen, de teljesen uj design. Nekem ugy tunik, az eredetileg hazai piacra kozosen fejlesztett (KWM-Rheinmetall) Puma modularis rendszeret tovabbgondoltak, ugy szuletett a Rheinmetall Lynx, valoszinuleg kifejezetten exportra.

A Lynx-et meg senki még a németek se.

Az vadonatuj, nem biztos, hogy egyaltalan elindult mar a sorozatgyartas, a nehezebbik verziot (40+ tonna) csak valamikor tavaly mutattak be...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 317
12 686
113
Na meg ezt se felejtsük el.;)
https://jogalappal.hu/uj-vezetesi-strukturaval-jon-letre-a-magyar-honvedseg-parancsnoksaga/
"Talán újdonság lehet az is, hogy már van szerződés moduláris rendszerű páncélozott járművek beszerzésére"
Akkor ez viszont Boxert jelenthet.
"A distinctive and unique feature of the vehicle is its composition of a drive platform module and interchangeable mission modules which allow several configurations to meet different operational requirements."
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
A BMP gyalogsági harcjármű. A 3 fő(parancsnok, vezető, irányzó) bent marad, és a járművel harcol. Ergo máris csak 8 fő. A BMP 2 nél pedig csak 7 a bagyobb torony miatt.
Ha jól tudom a franciáknál is 3 fősek a csoportok valami trinom a megnevezése.
Ez gyhjnél egész jól működhet: Két lövésztrió+a harcjármű mint nehézfegyverzet.
Szerintem a Strykernél is hasonló lehet a felállás: ott 2 kezelő mellett 9 lövész van (esetleg 2x 4 fő+1x2fő, mondjuk géppuskás és kísérője)

Kérdés hol, mikor. A BMP-1 Néphadsereges lövész rajában, a raj pk is kint harcol. 9 fő így a kinti harcoló, ez volt egykoron nálunk. Én is így voltam, mint BMP-1 rpk. A járműben csak az irányzó és a veztő marad harcban, ha ki kell szállni. A század harcjárműveit, a század pk irányította, a vezetőket és az irányzókat is. A BMP-1 kialakítása nem is tette reálisan lehetővé, hogy a raj pk bentről érdemi munkát tudjon végezni. Maga a raj a vezetővel és irányzóval együtt 11 fő volt. Amiből nálunk 10 fő meg is volt. 1 fő volt az "M zárolt". Egy géppuskás jött volna minden rajba még, mozgósítás esetén. Tehát a békeidős feltöltésben is meg volt a teljes harcképesség. Szombatheéyen biztosan. Azt nem tudom, a rendszerváltás után, a BMP-1 harcjárművek harcászata változott-e érdemben. Illetve mikor jelent meg a Raj pk helyettes pozíció, mert nálunk még ilyen nem volt. Automatikusan harcban, ha elesik a raj pk, a géppuskás vette át az irányítást.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Akkor ez viszont Boxert jelenthet.
"A distinctive and unique feature of the vehicle is its composition of a drive platform module and interchangeable mission modules which allow several configurations to meet different operational requirements."
Tata láncost kap, Debrecen 8x8-at. Nem vagy-vagy, hanem is-is!
 
K

kamm

Guest
Akkor ez viszont Boxert jelenthet.
"A distinctive and unique feature of the vehicle is its composition of a drive platform module and interchangeable mission modules which allow several configurations to meet different operational requirements."

Kerdes, a magyarok mire ertettek - a Puma is modularis, legalabbis az A-B-C protection class kozotti valtast is ugy hivjak...
 
K

kamm

Guest
Tata láncost kap, Debrecen 8x8-at. Nem vagy-vagy, hanem is-is!

Szamomra ez mindig is logikus volt - ugyanaz a gyarto, ugyanaz a karbantartas stb -, de nem tudom, mennyibe fajna a ketto egyutt... viszont az halkan megjegyezem, hogy mindkettot pont elviszi az A400M... :p
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
Ahogy @blogen is írta nem vagy, hanem is-is. A közepesbe 8x8-as, a nehézbe láncos kell. Szerintem a modulárist az előbbire értették nem a pumára.
Ja és nem mellesleg nem árt, ha a 8x8-as tud úszni.;)
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ez le van írva valahol vagy te katona vagy és hallottad?
Igen, a Zrínyi2026-ban: lesz egy nehéz és egy közepes dandár.

Tehát még várunk a:
- lánctalpas gyhj-re
- 8x8-as gyhj-re
- önjáró aknavetőkre
- gumikerekes önjáró tüzérségre
- felderítő/pct járműre
- hidász géppark megújítására
- mrad/shorad csapatlégvédelemre
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Centurio