A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
27 436
21 890
113
Nem szóltam egy szót sem, arról, hogy melyik dandárról beszélek, amit írtam általánosságban érvényes a dandárokra vagy leendő dandárokra!
Honnan tudod előre, hogy mi lesz és mit kell majd csinálni! A hadsereg vezetésének ezért kell minél több eshetőségre felkészülnie és az alegységeknek minél nagyobb önállóságot biztosítania! Lehet, hogy olyan a feladat, hogy nagyon el kell aprózni az erőket, majd koncentrálják őket újra!

Mi ellen hatékony az ha elaprózod az erőidet?Ilyen nincs a világon.Ki támadna meg minket elaprózott erőkkel amik ellen nekünk is el kellene aprózni az erőinket?

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
6 221
6 546
113
Mi ellen hatékony az ha elaprózod az erőidet?Ilyen nincs a világon.Ki támadna meg minket elaprózott erőkkel amik ellen nekünk is el kellene aprózni az erőinket?

Esetleg egy támadásunk esetén, ellenséges kötelékek szakadnak el, maradnak le, saját főerőiktől. Azok felszámolása is erőket igényel.

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
312
63
Lehet, hogy akiket felapróztunk! De van ilyen a világon, csak te nem hallottál róla!
Meg kellene értened, hogy fel kell mindenre készülni, a dandároknak alárendelt zászlóaljak önállósága pedig ezt segíti! Nem a VSZ-ben vagyunk, ahol egy ágyú eldörrentéséhez egy marsall engedélye kellett!

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
27 436
21 890
113
Esetleg egy támadásunk esetén, ellenséges kötelékek szakadnak el, maradnak le, saját főerőiktől. Azok felszámolása is erőket igényel.

Szetinted erre az egyetlen olyan erőnket kell elaprózni amivel támadni lehet?Egyáltalán hogy támadsz tovább ha a támadó erőd harmadát elvezényled?Onnantól kezdve megáll a támadád!

Lehet, hogy akiket felapróztunk! De van ilyen a világon, csak te nem hallottál róla!
Meg kellene értened, hogy fel kell mindenre készülni, a dandároknak alárendelt zászlóaljak önállósága pedig ezt segíti! Nem a VSZ-ben vagyunk, ahol egy ágyú eldörrentéséhez egy marsall engedélye kellett!

Nem,nem a VSZ-ben vagyunk,hogy megengedhessük azt a luxust magunknak,hogy elaprózzuk az erőinket!
Vagy koncentráltan támadunk/védekezünk vagy végünk van mielőtt bárki is lőni kezdene.Nincs annyi erőnk,hogy elaprózzuk őket!

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
27 436
21 890
113
Egyébként legalább öt variációt leírtam! Olvasd el újra!

Egyik sem életszerű,mert egyik szomszédunknak sincs annyi ereje,hogyha kis alegységeket vet be akkor marad neki annyi nagy,hogy azzal bármit is kezdjen.

A kis adseregek nem tudnak úgy háborúzni mint a nagyok mert nincsenek annyian.

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
312
63
Egyik sem életszerű,mert egyik szomszédunknak sincs annyi ereje,hogyha kis alegységeket vet be akkor marad neki annyi nagy,hogy azzal bármit is kezdjen.

A kis adseregek nem tudnak úgy háborúzni mint a nagyok mert nincsenek annyian.
Mind életszerű! Kicsit olvass utána! Még az amerikai hadsereg is volt olyan helyzetben, hogy el kellett apróznia az erőit!
Amit írsz érvként arra meg nem reagálnék, mert evidencia!

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
27 436
21 890
113
Mind életszerű! Kicsit olvass utána! Még az amerikai hadsereg is volt olyan helyzetben, hogy el kellett apróznia az erőit!
Amit írsz érvként arra meg nem reagálnék, mert evidencia!

Az amerikai hadsereg el tudja aprózni az erőit mert marad neki bőven nekünk nem maradna!

• Tetszik
Reactions: borisz

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
312
63
Az amerikai hadsereg el tudja aprózni az erőit mert marad neki bőven nekünk nem maradna!
Ne haragudj, de én hét évet tanultam szárazföldi harcászatot, csak azt tudom leírni amit láttam háborúban (Irak), amit tanultam a katonai főiskolán mint harckocsizó parancsnok hallgató (És láttam gyakorlatokon is.), a törzstiszti tanfolyamon (A volt ZMKA-n.), és az akkori Nemzetvédelmi Egyetem mesterképzésén.
Biztos, hogy arról nem tudsz meggyőzni, hogy zászlóalj önállóan nem tud harctevékenységet folytatni!
Úgy gondolom, hogy ez meddő vita.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 518
113
Csak megjegyzem,hogy a hibridháború lényege,hogy nem csak konvencionális reguláris gépesitett erők vivják.Az irreguláris egységek minimális reguláris megerősitéssel vagy a nélkül szétrajzanak,jobbára azért központi koordinálással.Ha nem akarjuk kényükre kedvükre kiszolgáltatni a lakosságot,ha nem akarjuk,hogy átszivárogva szétzilálják a háts összeköttetési vonalakat egyszerüen kénytelenek vagyunk a hadsereg nagyrészét szétaprózni.Miközben a támadó összefogva tudja tartani a nagyobb harcértékű reguláris erőit.Ha elég nagy az erőfölénye,ezt tisztán a reguláris erőkkel is meg tudja csinálni.3 kósza dd,amikböl ráadásul csak egy lesz páncélgránátos,egyszerűen kevés életképes önálló honvédelmi erőnek-Nemzetörség nélkül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
27 436
21 890
113
Ne haragudj, de én hét évet tanultam szárazföldi harcászatot, csak azt tudom leírni amit láttam háborúban (Irak), amit tanultam a katonai főiskolán mint harckocsizó parancsnok hallgató (És láttam gyakorlatokon is.), a törzstiszti tanfolyamon (A volt ZMKA-n.), és az akkori Nemzetvédelmi Egyetem mesterképzésén.
Biztos, hogy arról nem tudsz meggyőzni, hogy zászlóalj önállóan nem tud harctevékenységet folytatni!

Arról akarlak meggyőzni hogy a mi ks hadseregünk dandárjai erre képtelenek mert ha elveszel egy dandárból egy komplett zászlóaljat akkor az a dandár kb arra marad alkalmas,hogy egyhelyben maradjon valameddig.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
10 553
9 467
113
Arról akarlak meggyőzni hogy a mi ks hadseregünk dandárjai erre képtelenek mert ha elveszel egy dandárból egy komplett zászlóaljat akkor az a dandár kb arra marad alkalmas,hogy egyhelyben maradjon valameddig.
Azért kell teljes értékű dandárokat felépíteni német és amerikai minták alapján, hogy az a két dandárunk, ami jelen tudásunk szerint lesz, az a lehető legsokoldalúbban legyen alkalmazható!

therob

Active Member
2012. december 26.
874
162
43
Az ilyen jó képzett emberekről jut eszembe amikor a frissen avatott tisztek lekerültek az alakulatokhoz csak néztek, hogy mennyire más a valóság, mint amit nekik tanítottak évekig.

• Tetszik

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
312
63
Nem tudsz meggyőzni, mert az élet tele van váratlan és változó helyzettel. Erre kell készülni! Egyébként a várhatóan új szervezetű dandárok felépítése sem ismert!
Honnan tudod, hogy mi lesz majd, ez számomra megfejthetetlen! Majd a dandár alá át-alárendelnek egy ŐTT lövész zászlóaljat (Persze majd 10 év múlva, ha alkalmasak lesznek rá!). Elengedtem a témát!

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
1 164
1 728
113
A zlj. a legkisebb összfegyvernemi magasabegység amely önálló harctevékenységre képes. A jelenlegi zászlóaljaink (amelyik CREWAL minősítésen átment a bizonyosan, a probléma, hogy minden dandárból hiányoznak olyan képességek amelyeknek támogatni kéne a zászlóaljat (ezért is nem zászlóalj, hanem zászlóalj harccsoport elnevezése amelyik képes az összefegyvernemi harcra, mert megerősítő alegységekkel kéne rendelkezni, ami dandár szinten nincs meg mindenhol nálunk, ezért kvázi ki kell fosztani a dandár többi zlj-t, és más dandárokat is, hogy legyen egy amelyik bevethető lenne.
A NATO csatlakozáskor egy dandár harccsoportot igértünk a NATO-nak, majd ezt a mindenkori kormányok, tehát a szocik, és az első és második orbán kormány zászlóalj harccsoportra redukálta.. Majd a közeljövőben lesz ismét a dandár harccsoport (elöször, közepes, majd nehéz) de a fejlesztés fordítva folyik. Nem a tüzérséget és páncélosokat hanem elször az IFV-ket kellett volna beszerni, mert a másik kettő csak megerősítő erő. (közepes dandárnál) a nehéz meg későbbre lett igérve

• Tetszik

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
27 436
21 890
113
Azért kell teljes értékű dandárokat felépíteni német és amerikai minták alapján, hogy az a két dandárunk, ami jelen tudásunk szerint lesz, az a lehető legsokoldalúbban legyen alkalmazható!

Két dandárt nem lehet így alkalmazni mert ha az egyiktől elveszel egy zászlóaljat az kb semmire nem lesz jó.

• Tetszik

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
312
63
Két dandárt nem lehet így alkalmazni mert ha az egyiktől elveszel egy zászlóaljat az kb semmire nem lesz jó.
Mindent lehet és mindent meg kell tenni az ellenség ellen! Ha kell a katonai zenekarokat is be kell vetni! Ez a Hazánk kötelesek vagyunk minden erőnkkel és eszközünkkel megvédeni! A háború pedig sajnos ilyen, egy ilyen kicsi, de életrevaló népnek mint a miénk!