A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nincs másik hadsereg a világon ahol ok nélkül elveszti az ember a rendfokozatát.Képeztem én ki hadnagy rendfokozatú alezredest meg szakaszvezető századost is...
Nincs másik hadsereg a világon ahol ok nélkül elveszti az ember a rendfokozatát.Képeztem én ki hadnagy rendfokozatú alezredest meg szakaszvezető századost is...
Csak nem Táborfalván tetszett tevékenykedni? Mert ott hallomásból előfordult ilyesmi...:rolleyes:
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Hja és azt még nem is vettem, hogy elvileg a tartalékosok számára (Igen ide értendő a leszerelt sorállományúakat is, mert ők még mindig tartalékosnak számmítanak) így is, úgy is be kell raktározni az alap felszereléseket, és most amikor mindent lecserélünk ez nem jelentene + költséget. Tudtommal korábban egy 200.000-es állománynak megfelelő ruha, fegyver, stb. volt M zárolva.
A még volt sorkatonák azokon kívül akik tartalékos szerződést kötöttek, nem tartalékosok már 2004 óta!
1990-ig volt egy kb: 300 ezer fősre tervezett hadilétszám, a tartalékok kb: 500 000 főre voltak tervezve, 2002 körül már elfogyott, felélte a hadsereg.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 593
79 784
113
Csak nem Táborfalván tetszett tevékenykedni? Mert ott hallomásból előfordult ilyesmi...:rolleyes:

Szolnokon.De ez a jelenség teljesen általános a tartalékosok közt.Gondolj bele,visszakényszerítettek egy halom főtisztet azért,hogy megkapják a jogos járandóságukat, de nem kell ennyi főtiszt így berakták őket legénységi meg altiszti helyekre,ennek megfelelően nem is hordhatták az eredeti rendfokozatukat.

Néha bajban is voltam,hogy akkor most hogy szólítsam meg szakaszvezető vagy őrnagy.
Bár hozzá kell tenni,hogy elképesztően korrektek voltak az öregek,csináltak mindent,nem derogált nekik alezredes meg őrnagyként náluk jóval alacsonyabb rendfokozatúak (törzsőrmester,őrmester vagy akár szakaszvezető)parancsait végrehajtani.Azzal viszont volt problémájuk,hogy nem kapták meg az eredeti rendfokozatukat amit meg is tudok érteni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
El is olvastad az egészet?Arra a részre gondolok,hogy ezek bázisvédelmi fegyverek voltak?Vagy te tényleg úgy gondoltad,hogy 15 géppuskával ment a század járőrözni?
Az azt jelentette volna,hogy a géppuskák kiszolgálására elment volna 45 ember...Nem gondoltad ezt át rendesen.
Jaja, a PKM esetében nem csak maga a fegyver van, de a tartalék csövet, esetleg állványt, meg lőszer javadalmazást is vinni kellett valakinek.
Emlékeim szerint 8 fő volt az alap, de ettől lehetnek eltérések. Új jármű esetén új gyakorlat is kialakítható szerintem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szolnokon.De ez a jelenség teljesen általános a tartalékosok közt.Gondolj bele,visszakényszerítettek egy halom főtisztet azért,hogy megkapják a jogos járandóságukat, de nem kell ennyi főtiszt így berakták őket legénységi meg altiszti helyekre,ennek megfelelően nem is hordhatták az eredeti rendfokozatukat.

Néha bajban is voltam,hogy akkor most hogy szólítsam meg szakaszvezető vagy őrnagy.
Bár hozzá kell tenni,hogy elképesztően korrektek voltak az öregek,csináltak mindent,nem derogált nekik alezredes meg őrnagyként náluk jóval alacsonyabb rendfokozatúak (törzsőrmester,őrmester vagy akár szakaszvezető)parancsait végrehajtani.Azzal viszont volt problémájuk,hogy nem kapták meg az eredeti rendfokozatukat amit meg is tudok érteni.
Ez mikori ügy? Nekem ez teljesen kimaradt! Ezeknek a szerencsétleneknek miért kellet visszatérni?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Hát lehet, de két hete az ÖMT-s unokaöcsém szakaszszpk-ként szerelt. Engem tavaly megkerestek, hogy alapítsam meg a helyi századot (Azóta is gondolkodok.), akkor,azt mondták, hogy a szdpk, szpk-k szolgvez (ello tts) biztos, hogy ŐMT-s lesz. A katonai rendfokozatot meg hagyjuk, mert tudnék példákat mondani! Vicc!
A szakasz pk, sőt a század pkh is ÖTT-s.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Amilyen pocsék a névmemóriám... :D
Viccet félretéve. Rám sem a korkedvezményes nyugdíj, sem az önkéntes tartalékos állomány nem vonatkozott. Éltem/lem a nyugodt kis civil életem...
Ugyanakkor azért ez egy elég érdekes eljárás. Mert azt megérteném, hogyha betartják a mi időnkben megszabott +-2 rendfokozat-beosztási viszonyt, és ennek megfelelően osztanak szerencsétleneknek beosztást. Ezt úgy kellett volna megoldani szerintem, hogy ha már kényszerből visszakerülnek a rendszerbe akkor a beosztáshiányra való tekintettel a további szolgálat alól határozatlan időre felmentik őket. PFFF.
Csak lehetett itt valami élvezeti érték is ebben, ha tömegesen elvállalták ezt...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Plussz tűzerőnek gondoltam hogy elférne esetleg
Dehát egy 7.62-es géppuska, meg egy 30+mmes gépágyú, meg tipustól függően több opcionális irányított páncéltörő rakéta alatt/mellett csücsülnek. (A raj szintű gyalogsági páncéltörő fegyver is ott kóborol valahol a jármű harcterében) Minek ide még +tűzerő? Egy ilyen rajnak egy egész ország megadja magát! :D
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
El is olvastad az egészet?Arra a részre gondolok,hogy ezek bázisvédelmi fegyverek voltak?Vagy te tényleg úgy gondoltad,hogy 15 géppuskával ment a század járőrözni?
Az azt jelentette volna,hogy a géppuskák kiszolgálására elment volna 45 ember...Nem gondoltad ezt át rendesen.
Valóban nem, de azért jól jön néha egy kis rakkenroll
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 333
113
Szerintem a 8+3 optimalisabb volna. A 3 ugye adott, fix. A masik reszenel viszont kivetelesen a jenki szisztemat partolom. Kint van 8 fo, akik ugye valojaban 2x4 team. A 4 viszont meg tovabb oszthato 2x2-re, igy valojaban jobban ellenorizheted a teruletet, mert vagy 5 poziciobol tuzelhetsz mig a 6+3 eseten 3-nal lejjebb nem tudsz realisan osztani.
1 team
1. fo, PKM, nem volna rossz valami konnyebb fegyver kb 10 kg vagy alatti.
2. fo, AK aki a gpuskas ala dolgozik, a loszert cipeli neki, bar a zome a jarmuvon marad.
3. fo, Ak, szanitec, de o a team "szeme" is, megfigyel, helyesbit, hivja az IFV - t ha talal valamit vagy tamogatas kell.
4. fo, SVD, o osszedolgozik a szaniteccel, neki a jarmuvon lehet egy AK cso alatti granatvetovel, igenytol, helyzettol, tereptol fuggoen viszi, a jarmuben vagy azon meg elfer.

2. team
1. fo, PKM, lasd mint fent.
2. fo, AK, lasd mint fent.
3. fo, RPG+AK
4. fo, AK, RPG kiszolgalo es team "szeme".

IFV.
1. fo, vezeto
2. fo, fegyver kezelo
3. fo pk, aki jon megyha kell, es tarja a kapcsolatot, dont.
Jarmu mozgekony jo terepjaro kepessegu, alacsony felepitesu, kelloen pancelozott a kozepes urmeretu fegyverek ellen. Gyakorlatilag egy celpont igyis ugyis, 30-35 mm fo fegyverrel+1geppuska.

Szakasz pk jarmu.
3 fo "bent" adott. A jarmu pk a szakasz pk elso helyettese.

1. Team
1. fo, Ak, szakasz pk
2. fo, Ak, szakasz pk keze ala dolgozik
3. fo, a dedikalt mesterlovesz
4. fo, Ak, a mesterlovesszel osszedolgozik, megfigyelo.

2. Team az alabbi tamogatokbol valaszthato, reszemrol passz hogy melyik jobb kozvetlen a szakasz melle, talan az aknavetos nem.

a, valtozat inkabb ez.
Itt a team egy kozeli legelharito/dron elharito csapat. A jarmun elfer a manpad, dronok ellen passz hogy mi az optimalis 4-600m magasan. Valami elektronikai zavaro, vagy lezer, vagy valami granatveto beallitott magassagban robbano vagy passz.

b, valtozat pct raketas egyseg.

c, valtozat AGS, vagy aknavetos egyseg, talan az AGS jobb volna kozvetlen a szakasz melle mig az aknavetos a szazad tamogato szakaszba.
Valami ilyesmi most igy hirtelen munka kozben.
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio