A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
260
290
63
:oops::cool::confused:
Persze-persze elkúrtam nagy igyekezetembe, de még egy nagyságrend sem változtat a helyzeten. A hadiiparban minden elképesztően túlárazott. Tehát bármelyik dologi kiadás nagyjából kidobott/elégetett pénz. Aztán azt már rá sem merem bízni a számológépemre, hogy a NASAMS-hoz szükséges mennyiséget felszorozzam! ;)
Azért az a 3 milla kicsit sok rakétánként. AMRAAM 120D ár 1,3 millio USD/1 db 2017
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
majd ha egyszer nagyon pihent leszek, akkor levezetem, hogy még lehet hogy a 3500Milliárddal is alálőttek az illetékesek. Mert ugye 2024-re kellene elérni a 2%-os GDP-t. Addig pedig a GDP is emelkedni fog....
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 356
113
Azért az a 3 milla kicsit sok rakétánként. AMRAAM 120D ár 1,3 millio USD/1 db 2017
ennek nincs konkrét ára , mindig mindenkinek pofára ment az árazás....
majd ha egyszer nagyon pihent leszek, akkor levezetem, hogy még lehet hogy a 3500Milliárddal is alálőttek az illetékesek. Mert ugye 2024-re kellene elérni a 2%-os GDP-t. Addig pedig a GDP is emelkedni fog....
óóó mennyire de mennyire alálőttek :rolleyes::rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Az aláírási pénzt szerinted egy 20-onéves majd megőrzi a nyugdíjra? Az kérlek el fogja költeni. (akár értelmesen, akár "plazmatévére") Ennek a költésnek van egy úgynevezett Áfa tartalma, ami nettó nyereség. És akkor még nem beszéltünk a belső fogyasztást élénkítő hatására. De ha cska azt veszed, hogy a fő tételek a ruha és a fegyver, akkor láthatod, azok "már" mind "hazai" termékek.
Ez az ördögien zseniális a jelenlegi kormány családtámogatási rendszerében is, hogy közvetve ez inkább egy tőkeinjekció a gazdaságnak. Ha akarod levezetem neked ezt részletesen is, de az nagyon OFF lenne.
Azért mondtam, közvetve. A jelenlegi állomány ruházati ellátása sem megoldott és nincs egységes málhafelszerelés nagyjából 20 éve. A ruházati raktárak meg üresek.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 356
113
Az megvan, hogy egyetlen (1db!!!!) AMRAAM rakéta több mint 3 millió DOLLÁR?
Azaz úgy nagyjából 9.000.000.000Ft (9 milliárd forint). Ennek van szavatossága, és egyetlen gombnyomásra elfüstölhető! Hja és nem a magyar GDP-hez járul hozzá, hanem az amerikaihoz! :rolleyes:
az megvan ugye hogy 3 millió USD az MAX 900 millió HUF ugye ? nem 9 milliárd meg hasonlók
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
neeem nem :D több embert is hatalmas nagy szarba raknék ha itt most elkezdenék csicseregni de 2 dolgot mondhatok
1.) több olyan dolog annyira hülyeség amit itt beszélünk a vsz technikák maradásáról illetve új technikák beszerzéséről hogy azt el sem tudjátok képzelni
2.) néhány ember kishitű :)
(+1 kiegészítés : a bejelentésről egyébként pont nem esett szó de ha abból indulunk ki hogy ennyire tudják már hogy mikor mi fog érkezni illetve hogy a tatai harckocsisok eléggé előre tudták hogy jönnek a Leo-k akkor szerintem a kövi 6-8 hónapban jönniük kell a bejelentéseknek)

Aztán karbantartás, meg ilyenek? Lesz-e?

A valóság úgy működött eddig, hogy a politikai szint hozta a döntéseket. Hiába magyarázod nekem a törvényt. Ez így működött egész eddig. A VKF pedig max szépen kérhetett a minisztertől :)
És most hogy működik? :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Azért mondtam, közvetve. A jelenlegi állomány ruházati ellátása sem megoldott és nincs egységes málhafelszerelés nagyjából 20 éve. A ruházati raktárak meg üresek.
Szerintem a HM EI varrodáit nem zavarják szét, miután a jelenlegi gyakorlókat legyártják. Legalább évekre meg lesz oldva a megrendelés állomány...
Ráadásul a nem ripstop-os anyagból sokkal olcsóbban és hamarabb legyártható a 2.-3. gyakorló.
Türelem. Az üzemeknek is vannak gyártási korlátjai. Mindemellett a tartalékos állomány feltöltése (különösen, ha 50-60000-es létszámról beszélünk), nem egyik napról a másikra fog összejönni. Ráadásul az ütemezés is könnyen megoldható éves limitekkel. Így pedig a költségek is jobban eloszlanak.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Salgótarján helyett mondjunk Balassagyarmatot, a komcsik meg emlékeim szerint megszervezt(ett)ék a Vörös Hadsereget, ami jól elp@csázta a cseheket északon. Mellesleg sok későbbi tábornok is szolgált benne (Stromfeld miatt).

Aztán a komenyisták jól félre is állították Stromfeldet.

De adodhatnak erdekes szituk. Pl. kerekesszekes allampolgar konnyu celpontnak erezne magat (kirabolhatjak stb., vagy szimplan otthon) es szeretne onvedelmi fegyvert. Azzal, hogy lenne?

Sztem sok a magyar jogrendben a "kivetel ez", de ha "ez" meg "az" is telesul akkor megint maskepp. Pl. mindenki esznelkul szerezne be a rokkantigazolvanyokat, ha fegyvert akar, de nem akar katona lenni stb. pedig most csak egy kulonos szitut hoztam fel.

Vagy ha valaki alergias az se lehet katona, es a statisztikak azt mutatnak kesobb, hogy nagyobb az alergiasok aranya a fegyvertartasosoknal mint az orszagos atlag stb.

+ valamiert a hozzaszolas masodik resze csak idezeskor llathato nekem..

Fegyverviselésid most is csak akkor lehet, ha kb. van egy tábornok haverod.
Még a budapesti rendőröktől is begyűjtötték.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Szerintem a HM EI varrodáit nem zavarják szét, miután a jelenlegi gyakorlókat legyártják. Legalább évekre meg lesz oldva a megrendelés állomány...
Ráadásul a nem ripstop-os anyagból sokkal olcsóbban és hamarabb legyártható a 2.-3. gyakorló.
Türelem. Az üzemeknek is vannak gyártási korlátjai. Mindemellett a tartalékos állomány feltöltése (különösen, ha 50-60000-es létszámról beszélünk), nem egyik napról a másikra fog összejönni. Ráadásul az ütemezés is könnyen megoldható éves limitekkel. Így pedig a költségek is jobban eloszlanak.
Hű, jó optimista vagy koma :D. Egyelőre a 2 éve leszerződött mennyiséget sem sikerült leszállítaniuk amit arra az évre ígértek :) Nem úgy megy ez az egész, ahogy ti azt elképzelitek :D Főleg ott a probléma, hogy nincs elég varrónő az országban. Az Ei-nek se nagyon.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
Segítsetek nekem, mert kicsit elakadtam.
Bár sok más topicba illene a dolog (Gripen, légvédelem, NASAMS, stb.) de mégis az aktuális fejlesztésekhez és ezek irányában tapogatózom.
Nincs most nekem annyi energiám már erre, hogy többezer oldalt végigtúrjak, ezért segítsetek megfejetni a rakétáink és az ebből fakadó egyéb problémákat.
Szóval van a jelenlegi helyzet:
  • Tudtommal a AIM-9L/M szériás rövid hatótávolságú IR légiharc rakétáinknak reszeltek, mert lejárt a "szavatosságuk". Ezidáig nem történt meg az élettartam meghosszabbításuk
  • Nemsokára kezdődik a balti légi-rendőri feladat, és jelenleg korlátozott számú AMRAAM és a fedélzeti ágyúk állnak a rendelkezésünkre (akarom mondani ezekkel most baj volt ugye, de szerintem ez elhárítható addig). Szerintem óriási para nincs abból, hogy mondjuk nincs AIM-9, mert akár kölcsön is kérhetjük ezeket (pénzért persze), és bár ez hülyén hangzik, lehet, hogy logikus lenne. De ha nincs más maradhatnak az AMRAAM-ok is a pilonokon...
  • Jelenleg gőzerővel folyik az utolsó simítgatás a NASAMS rendszer beszerzése körül. Ez elvileg amerikai üzlet is a felhasznált AMRAAMok miatt, és kívülállóként nem tudom, hogy az amerikaiak húzódoznak, vagy mi kéretjük magunkat, a lényeg az, hogy még mindig nincs bejelentve, holott mi az amerikaiaknak szabad kezet adtunk
  • Tudtommal megszületett (2017) a szerződés a Gripenek MS20-as szoftverfrissítésére, bár nem tudom, hogy ezek rendszeresítése lement-e már.
  • Ugyebár ez az MS20 teszi lehetővé - többek között - hogy az IRIS-T-t, és a METEOR-t hordozhassák a gépeink. Az IRIS-T német, a METEOR viszont eu koprodukció, benne az AIRBUS-szal. Honnan is rémlik most ennek a cégnek a neve? Hja hogy lassan minden repképes eszközünk tőlük fog származni.
  • És a legfontosabb. Az amerikaiak rakétái (AIM-9, AMRAAM) lényegesen drágábbak, mint az európai megfelelőik. (Wikis árak lesznek, de más forrásokból is hasonlókat találtam)
  1. AIM-9: US$603,817[2] (AIM-9X Blk II FY15)
  2. AMRAAM: $3,250,000(FY2018) for 120D
  3. METEOR: GBP 2,000,000 (as of 2008) (még ha kompenzálom a devizát, és a dátumot, akkor is jó ár)
  4. IRIS-T: €0.38m[1] (~US$455,000)
  • Ugyebár az európaiak nem csak olcsóbbak, de korszerűbbek és egyértelműen jobbak is.
  • És akkor itt a csavar: Bár tudom, hogy még nincs, de szerintem 110%, hogy a nagyon közeli jövőben ki fog jönni a METEOR NASAMS kompatibilis verziója.
Szóval egyáltalán nem értem, hogy miért szarakodunk még a Reytheon rakétáival. Bár korábban itt - talán egy másik fórumban - volt egy olyan ötlet kifejtve, hogy a NASAMS-hoz az elején csak a legszükségesebb mennyiséget rendeljük be és az európai rakéták Gripenre történő rendszeresítése után, az alap AMRAAM-okat átpasszoljuk a NASAMS-nak. Közben pedig azon dolgozunk, hogy az AMRAAM-ok üzemidejének lejárta után már METEOR kerüljön a NASAMS indítóira.
És akkor az AIM-9-ek újraélesztését még el is felejtettem. Mert ha ott is kaptunk egy új ár 50%-a magasságú ajánlatot, akkor érthetően nem akarunk annyit rá költeni, mert azt a pénzt az IRIS-T-be is pakolhatnánk.
Ezeknek mondjuk politikai következményei is lehetnek, de nekem a mostani csikicsuki az amerikaiakkal a 2026-os vadászgép dilemmát is előhozza.
Ugyebár előkerült (lehet, hogy csak nyomásgyakorlás minden félre), hogy esetleg a 2026-ban lejáró Gripen szerződésekkel együtt elköszönünk tőlük, de ez valahogy nagyon nem áll össze.
Ha tényleg nem fogunk direkte AH-t beszerezni (maradunk a H145M+H-Force megoldásnál), akkor logikus lenne a 14 Gripen-es flotta bővítése. De ott is több megoldás lehetne. Szerintem jelenleg és 10 éven belül nem igazán lesz alternatíva számunkra a Gripen-F35A párosnak. Minimum ennyi kell még az európai közös 5. generációs géphez (de a 15-20 éven sem lennék meglepve). A Rafale-lal és bármelyik másik elérhetőbb géppel nem lennénk előrébb.
A most futó gépeink (JAS-39 EBS HU) tulajdonképpen A/B használt gépek C/D szintre (és egyedi igényekre alakítva). Tehát ezekbe a sárkányokba már nem csak mi tettünk repülési órákat, hanem még A/B-ként a svédek is. Ennek ellenére, szerintem óriási pazarlás lenne ezeket a gépeket elengedni ellenszolgáltatás nélkül.
Ami biztos jelenleg az E/F széria ára olyan magasra van pozicionálva, hogy nagyon nagy fasírtban kellene lennünk az amerikaiakkal, ha nem az F35-öt választanánk kettejük közül. Ha a mostani gépeinket viszont vagy valamilyen konstrukcióban beszámítatnák, vagy tovább reszeltetnénk, akkor kihúzhatnánk a közös EU gépig. Ennek alternatívái lehetnének:
  1. a mostani gépet elektronikailag (radar, szoftver, vezérlés, stb.) az E/F szintjére hoznánk. Tudom nehéz lenne beszuszakolni az AESA lokátort, de szerintem egy új orrkúp legyártása filléres és viszonylag gyors megoldás lenne. Mondjuk itt elkerülhetetlen egy alapos szét, és összeszerelés is az öreg sárkány miatt.
    Az E/F többi fejlesztése nem biztos, hogy kellene, mert a mostani feladatokra a kisebb hatótáv is elég, mint ahogy 3-4 rakétával több sem kell, hogy kötelékben repüljenek balfasz utasszállítókkal. Ugyanakkor jóval drágábbak, és szerintem a szélesebb géptörzs miatt nagyobb a radarkeresztmetszet, és a IR rakétáknak is nagyobb célpont az erősebb hajtómű.
  2. a mostani gépeinket beveszik a svédek (majd valami akcióban elpasszolják olyan országnak, akik még Mig-eket használnak :p), és elhozzuk tőlük a most rendszerből kikerülő eredetileg is C/D-nek épített gépeket, akár E/F elektronikai korszerűsítéssel, akár anélkül. Itt sem kellene a gép többi részéhez hozzányúlni.
  3. Beszámítják a mostaniakat és E/F-re cserélünk. Ez szerintem csak akkor lehet bugi nekünk, ha drasztikusan csökkentenek az áron a svédek.
Az első 2 esetben simán el tudnám képzelni, a 3.-ban nehezen, de az az opció is járható lenne, ha a második 14 gépet F-35A formában realizálnánk. Bár itt kétségtelen hátránya lenne a logisztikának, ugyanakkor az F-35 fejlettsége erősen versenyképes lehetne a tenderen. A típusok változatossá tételével pedig a feladatokat is hatékonyabban tudnánk leosztani (készenlétre nem kellene F-35, az biztos). Ugyanakkor ha 28 Gripenünk lenne, akkor nem lenne szükség csak 2 régebbi kétülésesre, mert a kiképzési feladatokat annyin is el lehet végezni. Az együlésesekkel pedig pénz takarítunk meg. Egy légi-rendőr feladatot a mostani technikai háttérrel (1-2. eset) is meg lehetne oldani. Ha meg missziós repülést vállalunk, akkor meg mehetnének a korszerűbb Gripen E-k/F-35A-k.

Szóval most már a rakéták kapcsán is ügyesen kell lavírozni, ha nem akarjuk bezárni magunk előtt a többféle választás lehetőségét, mert azzal anyagilag is rosszabbul járunk.
Biztos sok dolog felett elsiklottam (hiányos ismereteim miatt), ezeket légyszi javítsátok, hogy tisztuljon a kép!
Esetleg, ha a mostani Gripenek szerződéséről többet tudtok azt is osszátok meg , mert a szaksajtóban megjelent részletekkel is max 60%-os a kép.

Pár napja volt itt valahol belinkelve egy országgyűlési kérdez-felelek, ott azt mondta Tibi bá', hogy nem tervezik a Gripen rakétákat lecserélni... Nem teljesen A/B gépeink vannak, csak a szârnyak régiek, a törzs új gyártású.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Pár napja volt itt valahol belinkelve egy országgyűlési kérdez-felelek, ott azt mondta Tibi bá', hogy nem tervezik a Gripen rakétákat lecserélni... Nem teljesen A/B gépeink vannak, csak a szârnyak régiek, a törzs új gyártású.
Nem nyugtattál meg. o_O A szárnyak súlyozottan számítanak, de asszem ezt úgy is a svédek és a magyar repülésbiztonsági szakemberek fogják kiszámítani, ellenőrizni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Pár napja volt itt valahol belinkelve egy országgyűlési kérdez-felelek, ott azt mondta Tibi bá', hogy nem tervezik a Gripen rakétákat lecserélni... Nem teljesen A/B gépeink vannak, csak a szârnyak régiek, a törzs új gyártású.
Rakétákról: Értem, de azért történt egy ráutaló magatartás az új szoftver megrendelésével. Ráadásul a NASAMS rendszerhez minimális alakítással nem csak a most készleten lévő AMRAAMokat tudnák elpuffogtatni, hanem a lejárt de felújított AIM-9-et is. Szerintem az AIM-9 M/L változatok modernizálása egy nagyon sok nullás összeg lenne/lesz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Hű, jó optimista vagy koma :D. Egyelőre a 2 éve leszerződött mennyiséget sem sikerült leszállítaniuk amit arra az évre ígértek :) Nem úgy megy ez az egész, ahogy ti azt elképzelitek :D Főleg ott a probléma, hogy nincs elég varrónő az országban. Az Ei-nek se nagyon.
Ezek szerint te meg nem vagy elég öreg koma! :D (no offence)
A boci bevezetése ezek szerint nem volt meg neked. Hidd el nekem, csak röhögni tudok az olyan most bentlévő embereken (igazság szerint nem az embereken, hanem, hogy vannak már ilyen igények), akik panaszkodnak, hogy nincs váltás bakkancs, meg 3. Gyakorló. Hja és az elején még kimenőnek is azt kellett használni, mert más nem volt. Aztán váltottak civil ruhára. Persze a bakkancs nem új volt ám, hanem használt, úgy égettük ki dezodorral...:hadonaszos::D:D:D
Ezzel senki sem több, vagy kevesebb, inkább csak más világ.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 812
113
Ezek szerint te meg nem vagy elég öreg koma! :D (no offence)
A boci bevezetése ezek szerint nem volt meg neked. Hidd el nekem, csak röhögni tudok az olyan most bentlévő embereken (igazság szerint nem az embereken, hanem, hogy vannak már ilyen igények), akik panaszkodnak, hogy nincs váltás bakkancs, meg 3. Gyakorló. Hja és az elején még kimenőnek is azt kellett használni, mert más nem volt. Aztán váltottak civil ruhára. Persze a bakkancs nem új volt ám, hanem használt, úgy égettük ki dezodorral...:hadonaszos::D:D:D
Ezzel senki sem több, vagy kevesebb, inkább csak más világ.

A különbség annyi akkor és most közt,hogy akkoriban volt ruházati anyag szarásig csak nem adták ki.Surranóból pár éve mindenkinek tudtak volna mérethelyeset adni...