Tehát ők a lövész rajhoz kérik a gépet és nem a géphez szervezik a lövészraj létszámát. Nem tudom nálunk mi lesz az elgondolás, amikor kiválasztjuk melyik IFV lesz.
Ha jól emlékszem Benkő valahogy úgy fogalmazott valamikor hogy az állomány létszámát a beszerzett technika paraméterei is befolyásolják. Ez valahol plusz pont lehet a Pumának.
Mondjuk 200x(3+8) fő helyett elég lenne 200x(3+6).
Jó, hogy szóba hoztátok az IFV-k kapcsán a lövészek szállíthatóságát...Ami szerintem az egyik legfontosabb feladata egy IFV-nek. Nem tudom nálunk hány fős most egy raj a gépesített gyalogságnál és voltak e korábban ilyen problémák. A Regiment 2018/4-es számában mindenesetre volt egy cikk a Bradley-ről. Amelyben az új Bradley fejlesztésen és jövőképén kívül szintén erre az eddig megoldatlan problémára hívták fel a figyelmet.
Szállítható lövészek száma vs. egyéb szükséges fejlesztések...
"Azaz lövész katonák szállítása a műveletek helyszínére, majd harcuk támogatása, illetve a megerősített ellenséges állások, járművek megsemmisítése. Ugyanis bár nagyon hatékonynak bizonyult irakban mint szállító jármű (pedig előzetesen sokan kritizálták az M2-est, hogy a tűzereje és pontossága miatt nincs is szükség a szállított katonákra). Hiába a tanknyi méret (33 tonnás harci tömeg) csak hét (a korai változatoknál csak 6) lövész fér el a küzdőtérben. Az amerikai gépesített alakulatok pedig a 9 fős rajra épülnek. Ez azt jelenti, hogy a raj mozgatása két lánctalpast igényel. A lövész szakasz három raját pedig négy járműbe lehet elhelyezni - azaz a rajok képtelenek egy egységként utazni, s úgy megkezdeni a harcot.
Ezen a 2012-ben megkezdett és mostanában záruló programban az M2A4-et ugyan modernizálják. Javul a mozgékonysága, IED védelme, hatótávja, hűtő rendszere, és elektronikája is. Több embert viszont nem terveznek ebbe belerakni.
Azonban az ötödik generációs "szuper bradley" M2A5 is készülőben van, mely a meghosszabbított testnek köszönhetően már egy teljes raj szállításár alkalmasnak kellene lenni, de úgy néz ki végül csak 8 ember fog elférni benne. Azaz marad a 4 lánctalpas/szakasz felosztás."
Ütős fegyverzet...
Igaz a fegyverzet terén viszont nem lesznek problémák az új A5-ös esetén. " Figyelembe véve az új orosz és kínai vetélytársak felbukkanását, a toronyba is egy erősebb, nagyobb átütőképességű lőszerekkel dolgozó 30 mm-es XM813 Bushmaster II gépágyú kerülne. Ennek lövedéke közel kétszer akkora tömegű, így jóval komolyabb páncélátütő és nagyobb repeszhatású romboló képességet jelent (a fegyver kettős betáplálású lesz, váltható lőszertípussal). Később a kilövés során előre beprogramozott távolságban elműködő repeszromboló lőszereket is megkaphatja. Viszont a korábbi 200 db őszer helyett csak 180 db lesz így. Elemzések szerint a 3 kilométerre növelt effektív hatótávolság mellett 30 %-al vastagabb páncélzat leküzdésére lesz képes, ami már elegendő az újabb generációs vagy modernizált orosz csapatszállító és gyalogsági harcjárművek homlok páncélzata ellen.
Persze lesz új aktív védelem is az izraeli-amerikai fejlesztésű Iron Fist. A toronyban új modernizált felderítő és célkövető optikai eszköz kerül mind a parancsnok, mind az irányzó számára, ráadásul ethernet alapú hálózati kapcsolattal összekötve. Plusz egy távirányítású 5,56 mm-es könnyű géppuska, mely a közelben felbukkanó gyalogság ellen lesz hatásos. A tömeg és a méret növekedése természetesen hátránnyal is jár kb. 40 tonna lesz. 2020 közepére várják a rendszeresítést."
Új utakon...
"Természetesen ez csak időhúzás és szükség lesz új váltó típusra az M1 és M2 esetében is. Már program is készült a cserére, a NGCV (Next Generation Combat Vehicle) tervezése már zajlik is méghozzá a hadsereg hat, legfontosabb projektjének egyikeként. Az első prototípust 2020-ra várják kigördülni a gyakorló térre...azonban nem egyedül. Az eleve csak opcionálisan ember vezette NGCV-ket távolról vezérelt, nagyfokú autonómiával ellátott, az igényeknek és a taktikai helyzetképnek megfelelő szintű önirányításra képes társ követi majd a harcmezőre.15 évnyi tapasztalat gyűjtés és durva tesztelés után a rendszeresítés valamikor 2035 után várható."
Nem tudom mi milyen IFV-t veszünk, de fontos, hogy megfontolt - minden ami egy modern IFV-vel kapcsolatos harctéri igényt a lehető legkorszerűbb és kiegyensúlyozottabb módon kiszolgáló, illetve a benne szállítandó emberéletet is figyelembe vevő - döntést kellene hozni.