A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 757
113
Nem tudjuk, hogy van e! A saját kis szakterületéhez értenie kell és ennyi. Itt most arról van szó, hogy egy korszerű haderőben hány járművet lehet és kell is a dandár, zászlóalj és századtörzsekben és támogató erőkben páncélozottra cserélni.

Ez egy páncélgránátos zászlóaljtörzs a kilencvenes évekből:
pzgren951.jpg


Ez egy közepes vadászzászlóalj törzse szintén az ezredforduló előttről:
bw_jgbtl_292_1akp.jpg


Itt ma már hány páncélozattlan G-Merci helyett lenne páncélozott 4x4-es jármű! És hány lesz az újjáépülő magyar haderőben!

Elárulok egy titkot te nagyonte!Azért van ott G Merci mert oda az kell nem pedig páncélozott jármű.De ha jobban megnézed a parancsnoknak van páncélozott gépe és nem teljesen eltérő mint ami a századoknál van hanem ugyan olyan.Mert ezt nem hülyék rakták össze,hanem olyanok akik értenek hozzá...
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 715
17 056
113
Hát ez az. Nem véletlenűl nem pakolják teli a harcjárműveket.
Prt-ben nekünk letiltották az aláöltözeteket is mivel jópár Ami úgy halt meg, hogy ráolvadt.

Kicsit elkenődtem ezeken a gépeken. Nem tudom mire szánják, hány darabot vesznek. De szerintem az első kimondottan rossz beszerzés a 2026ban.
Oké, de egy humvee-t ha megnézel, ott is műanyag a beltér. Egy üléstömés is az...ezzel nem tusz mit kezdeni. De ha egy ilyen ég, ott mindegy mi vesz körül, mert mi is jól égünk. Oskosh?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and krisss

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 715
17 056
113
Hm, az ember azt hiszi naivan hogy egy ilyen gepnek nyugodtan kiveretheti slaggal a belsejet, aztan rajon hogy inkabb megse... A szovjet vasaknal Uaztol Brdm - en at, Gaz 66-ig sehol nem volt ilyen szep csicsas muanyag, csak fem...
Volt főnököm (osztrák) a zsír új jumper belsejét csapatta le slaggal...nem hálálta meg a gép. Modern elektronika meg a barbarizmus sosem lesznek cimbik, még ha haditechnika, akkor sem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Elárulok egy titkot te nagyonte!Azért van ott G Merci mert oda az kell nem pedig páncélozott jármű.De ha jobban megnézed a parancsnoknak van páncélozott gépe és nem teljesen eltérő mint ami a századoknál van hanem ugyan olyan.Mert ezt nem hülyék rakták össze,hanem olyanok akik értenek hozzá...
Igen, hozzáértők akkor, amikor még nem volt általános az IED veszély!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 002
113
Speciel ez alapján nagyjából tudjuk. Ahol BRDM és G-Merci van a gépesített zászlóaljaknál, felderítőknél és a tüzérosztályoknál, ott ez lesz helyette. Ha esetleg van BTR-80 még valahol ezeknél az erőknél, akkor azt is ez váltja, de nem mint APC! Tehát a BTR-80-nak tuti, hogy 8x8-as utódja lesz az MH-5-nél!

Az MH 2. dd. kap sok NMS-t BTR és G-Merci helyett.
Az MH 5. és 25. dd. kap EY-t támogató feldatkörökbe (pk. jármű, híradó, stb.) és feltehetően NMS-t felderítőnek, meg ATGM hordozónak.
Az MH 24. ezr. kap NMS-t felderítő és ATGM hordozónak és EY-t különféle támgató feladatkörökbe (pk., híradó, stb.)
Az MH 43. ezr. kap EY-t különféle támogató feladatkörökbe (pk., híradó, stb.)
Az MH 101. zlj. kap NMS-t ATGM hordozónak a BRDM helyett.

Ezenkívül a 64. és 37. ezr. kaphat szerintem EY-t támogató feladatkörökbe, a katonai rendészet NMS-t bevetési járműnek, stb.

Jó ezres tételről beszélünk ez egy félmilliárd dolláros megrendelés lehet adott esetben. Persze az is lehet, hogy nincs logika a dologban és nem alapjárművek lesznek ezek a török csodák!

Aztán az is lehet persze, hogy ÖMT zászlóaljak lesznek, amin már én is gondolkodtam még Otokar Cobra alapján:

De rohadtul irigyellek, hogy ennyi időd van:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Na még a legvégén megvolt nekem is a kiállítás része.
Srácok ezek a török járművek nagyon nem G Merci meg Humwee szintű járművek. Gyakorlatilag kapuzárás utánig maradtunk, és amikor már mindenkit elzavartak a környékéről, akkor beröffentették őket, gondolom, kellett bele a levegő. Hát apám... Ott azért hallatszott, hogy hasznosan töltötték ki azokat a kurva nagy motortereket.
Ezek harcjárművek. Nem személyautókból átmókolt járgányok.
NMS 4X4-nek (ez a kisebb) az alap tömege 10t (gondolom már felpáncélozva), max. 12t-ásak. A "Jelcin" meg 14t és max. 4t a hasznos terhe.
A kisebbik 300LE, a nagyobbik 375LE.
A miheztartás végett: A BTR-80 13-14t, és csak 260LE!!!!
Nagyon durva lenne, ha ezeket G Merci helyett használnánk. Már csak a fogyasztásuk miatt sem. Ezek szigorúan harci körülmények között használatos "funkció" járművek lesznek.
A legbiztosabb tippem: a felderítők kapják őket, de az is lehet, hogy a kerekesek mellé belőlük olcsóbban lehet kiegészítő járműveket összehozni, mintha az IFV (nálam a kerekes is az :p) ide vonatkozó verzióit vesszük meg.
Pl. a hollandoknál a Fennek-eken vannak a Stinger rakéták.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 728
113
Úgy tűnik, akkor mégsem volt véletlen az a januári parlamenti kérdés-válasz amit akkor belinkeltem....

2019. január 29

Tegnapi parlamenti írásbeli kérdés-válasz:

Milyen védelmi ipari együttműködést folytatnak Törökországgal?

1. Mi az oka annak, hogy a 2017. november 23-án aláírt egyezmény csak 2018. december 22-én
került benyújtásra az Országgyűlésnek?

2. Mi az oka annak, hogy míg a Magyarország Kormánya és a Török Köztársaság Kormánya között
a védelmi ipari minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló nemzetközi szerződés
létrehozására adott felhatalmazásról szóló 81/2017. (VIII. 14.) ME határozat a nemzetgazdasági
minisztert jelölte ki az egyezmény létrehozására, addig most az egyezmény kötelező hatályának
elismerésére irányuló javaslat benyújtója a honvédelmi miniszter?

3. Milyen terjedelmű és tartalmú védelmi ipari együttműködés zajlik Törökországgal, ami indokolta
ennek az egyezménynek az aláírását?

4. Tervezik-e a magyar-török védelmi ipari együttműködés bővítését, ha igen, milyen területeken?

5. Hol tart a Simicskó István ankarai látogatásán 2017. november 23-án aláírt védelmi
együttműködésről szóló szándéknyilatkozatban foglaltak megvalósítása a védelmi ipar, a logisztika,
a gyakorlatok, a képzések és tanfolyamok területén?

6. Beszállítóként vagy közvetítőként részt vesznek-e török védelmi ipari vállalatok a Magyar
Honvédség beszerzéseiben?

És a válasz...
(sajnos nem lehet úgy kimásolni, mint a kérdést.)

Röviden

3-4-5: nem nyilvános információ

6: igen
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az most sincs csak asszimetrikus háborúkban és amióta megjelentek az IED elleni védelmi rendszerek(nem páncélzat) drsztikusan visszaestek az IED támadások
Donbaszban azért használnak IED-eket, mutatva, hogy nincs többé szimmetrikus vagy asszimetrikus háború, csak háború van, amiben már minden van! Ráadásul Szíriában ott tanul a fél orosz hadsereg! Szándékosan nem akartam a hibrid jelzőt használni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
És akkor minek fejlesztették a Komondort? Pont az MRAP kategória volt ahol van (volt?) saját fejlesztés

Próbáljunk már tisztázni egy alapvető tényt. A Komonodort nem a Honvédség maga, nem a Honvédség kérésére fejlesztette ki a cég, aki megalkotta. Saját elgondolásból, hogy készít egy bázisjárművet, a saját vegyi sugár felderítő eszközeinek. Ez az alaphelyzet szerintem a Komondorral. Aztán készítettek még pár protót, más felszereltséggel. Ennyi. Ebből a Honvédség szerintem semmit nem kért. Nem is érdeklődik, hisz fegyverhordozó platformot a mai napog nem tudtak felmutatni. Amennyiben később Fehárvárra kell is vegyi sugár felderítő jármű, akkor is max egy tucat vagy annyi sem ebből az eszközből, honvédségi szinten, szerintem. Ráadásul kisipari módon készül, feltehetően komoly logisztikai gondokkal majd a későbbi felhasználók számára. Szerintem zsákutca. Jobban járt volna a cég, ha jó hírű eszközeinek, egy szintén jó hírű alapjárművet vásárol és arra építkezik.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 002
113
Oké, de egy humvee-t ha megnézel, ott is műanyag a beltér. Egy üléstömés is az...ezzel nem tusz mit kezdeni. De ha egy ilyen ég, ott mindegy mi vesz körül, mert mi is jól égünk. Oskosh?


Persze. De ahol nem muszáj oda nem tennék. Az ülésbe persze kell. De nem tudom ezeknek a huzata mennyire bírja a hőt.
Nem csak arra gondolok amikor már bent nyaldossák a lángok az arcát a harcosoknak.
Hanem hogy a külseje ég. Esetleg egy borulás után.
Az ekkor megolvadó műanyag elfolyhat, rá az emberre. Mérgesgázokat képez.
Persze ha van egy hatékony tűzoltórendszer akkor az oks.
Bár a múltkor láttam egy rallys balesetet. Ahol baszhatták a beindított tűzoltórendszert. Porrá égett az R5.

Az ülésekre visszatérve én ezekkel soha nem voltam megelégedve.
Értem, hogy egy land cruiser vagy egy g merci ülése nem repeszállós faszikra van kitalálva.
De mintha a humvee,maxpro,cougar tervezésénél sem vették volna figyelembe.
Azt meg végképp nem, hogy esetleg van seggzsákod vagy camelbackod. Így ezekben nem igazán komfortos az utazás.

A török csodát meg meg tudom hová akarják beilleszteni a hadrendbe. Külszolgálaton kívűl én max a rendészeknél,tűzszerészeknél látom értelmét egy mrap-nak.
Az nms-t meg valami könnyű alegységnél. Ha jó a terepjáróképessége.
A promóvideóknak nem hiszek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Egy körbesétálós videó az új földi eszközökről (nem saját, a youtube ajánlotta az előbb)

A videón látszik is, hogy az NMS meg a Jelcin nyitott ajtajain, hogy ezeken már rajta van a pótpáncél.
Az NMS-esen kívülről vannak rögzítve a lemezek, a Jelcinen, meg belülről, és az nekem nem holmi hagyományos acélnak tűnik (mármint a Jelcinen), hanem valami kompozitnak (vastag fekete tömbök). Érdekes, hogy nem minden elem van felrakva. A zsanér felőli oldalról hiányoztak a panelek. Ott látszik, ahol a vezető ülés lőréstakaróinak zárómechanizmusa majd 10cm-rel beljebb van emelve, mint indokolható lenne.