A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
251
63
<a title="danielblack profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/danielblack/">danielblack</a>

Valóban azok állnak ma katonának akiket érdekel és szeretnék ezt csinálni, de mikor az alakulathoz kerülnek a többségnek elmegy a kedve az egésztől. Ez nem csak az eszközök színvonala miatt van hanem azért mert megismerik a "rendszert". Mindenki sz*rik mindenre   és ha te valamit örömmel csinálsz megoldják , hogy ne örülj. Sajnos még elég sokan vannak akiknek nem esett le, hogy ez már nem sorkatonaság. Ja  és a legszörnyűbb amikor egy lövész őrnagynak 30 percig kell magyarázni, hogy a BTR-80 nem tud egy helyben megfordulni, vagy h az aknavetőnek nincs toronyszáma. Ezek után bennem egy világ omlott össze. De most már ti is nyugodtam aludhattok, hogy ilyenek óvják a hazát...
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Unio:

http://www.raba.hu/jarmu/kutatas-fejlesztes.html

Szerintem itt a Rába általi fejlesztés elsődlegesen erre ment,úgyhogy a szállítójárműveken kívül mást egyenlőre felejtsünk el.

Bár én arra sem emlékszem,hogy a Kommondor fejlesztését annyira publikálták volna,míg el nem készült..

 

therob : Mindenhol van 1-2 hülye, viszont mire vannak a hadnagyaink? :)) Azokra azért szerintem senki sem mondhatja,hogy hülyék.. a kis katonáknál nem biztos,hogy mind ilyen hülye,de ha az okos parancsát végrehajtják és jól akkor szerintem nincs olyan nagy baj, ha végre tudják... :D

 

 
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
251
63
Lehet félreérthető voltam. Nem az őrnagy volt az okos, neki kellett megmagyarázni ezeket. A hadnagyok még oké..többségük fiatal, elszánt, de mikor belekerülnek ebbe a káoszba (MH) 1-2 év és beállnak a sorba...
 
D

danielblack

Guest
Ismerősöm a felderítő zászlóaljnál volt BTR sofőr, és aztmondta, hogy itt nem a morállal volt gond hanem azzal, hogy elég üzemanyag sem állt rendelkezésre a járművekhez. Ezt 1 éve mondta kb... Azt is mondta, hogy a számukra rendelkezésre bocsájtott éves üzemanyag mennyiséget már az első fél évben elhasználták....
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="Pela profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/pela/">Pela</a>

Igen én is erre gondoltam, hogy fejlesztenek/gyártanak kiegészítőelemeket a Rába teherautókra, az Unimogokra meg mondjuk a G mercikre oszt csókolom. Bár egy páncélzat fejlesztése még lehet előjele egy nagyobb dolognak de remélem, hogy nem azt a "járművet" építik meg (ha építenek bármit is) és nevezik el pszhnak, mint ami ott a tervrajzon van, mert akkor berosálok :).

A Komondorral kapcsolatban a bemutatása előtt fél évvel, talán 1 és fél évvel keringtek infómorzsák a neten meg a gamma oldalán is "reklámozták". Lehet, hogy itt is csak az utolsó pillanatban fogják rábáék bemutatni a 10x10-es 250mm-es ágyúval és négy 30mm-es gépágyúval felszerelt 20 embert szállító MPV-12-őt, becenevén a Predatort :), de erre az esély 1-5% talán. Bizakodok meg remélem, hogy tényleg hegesztenek ott valamit a szakik, de csak akkor hiszem el ha a saját szememmel látom, addig nekem ez csak fantasy meg kacsa kategória.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Én a spártai modell híve vagyok. Naponta 1 óra kemény testnevelés meghozná az eredményét pár év alatt. És nem olyan f@szságokkal kellene törődni a testnevelés órákon mint a fejen állás és a magas ugrás, hanem az állóképességet kellene felhozni.

nincs is jobb mint ha valaki olcsó közhelyeket puffogtat... miközben azt sem tudja mit beszél..

Egy klis klasszikus történelem...

7 éves korukban kellett elhagyni családjukat, és bekerültek az agogi-nak nevezett rendszerbe. Az agogi nevelést jelent, de ne a klasszikus görög nevelésre gondoljunk; itt a gyerekeket csak kicsivel tartották jobban, mint az állatokat. A városon kívül, a hegyekben lévő táborokban éltek, a paidanomosz (gyermekfelügyelő) felügyelete alatt és úgynevezett tabui-kba szerveződtek, ez volt a csorda szó spártai megfelelője

..Minden gyermek egyetlen ruhát kapott egész évre, ami nyáron még csak-csak megfelelt, de télen akár tartósan is nulla fok alatti hőmérsékletek uralkodtak. A hajukat lenyírták és mezítláb járatták őket. Fekhelyük szalmazsák volt, melybe ők maguk törtek puszta kézzel nádat. Az ennivaló szándékosan kevés volt, a táplálék kiegészítéséhez lopásra bíztatták a gyerekeket. Ha elkapták őket, akkor korbácsot kaptak, de nem a lopásért, hanem az ügyetlenségük miatt. Az egész inkább egyfajta próbatétel volt, semmint nevelés.

..ű

A feljebbvalóknak való feltétel nélküli engedelmességet, a parancsok kétkedés nélküli végrehajtását követelték meg azok a gyakorlatok is, melyeket krüpteia-nak (rejtőzködésnek) neveztek. Ez először a közösségből ideiglenesen kivetett ifjak túlélési gyakorlata volt, később egy harcias szertartássá, gyakorlatilag mészárlássá vált. Lényegében abból állt, hogy az idősebb fiúk a helóták (szolgasorba taszított, leigázott népek tagjai) táborát óvatosan megközelítették, becserkészték, majd egy adott jelre megrohamozták őket, válogatás nélkül lemészárolva férfiakat és nőket, gyermekeket és aggastyánokat egyaránt.
A krüpteia kettős célt szolgált: egyfelől erkölcsi aggályok nélküli kegyetlen magatartásra szoktatta a fiatalokat, másfelől állandó rettegésben tartotta a rabszolgákat. Hogy a krüpteia-ban résztvevők teljesítményét pontosan hogyan mérték, az máig rejtély. De az biztos, hogy a vérszomjas kamaszokból álló, vidéken garázdálkodó halálkommandókról szóló pletykák önmagukban is elegendőek voltak a rettegés fenntartásához a helóták között.
Ennek az állandó harckészségnek a fenntartását az a tény is indokolta, hogy a hódító spártaiak nem tudtak és államilag szabályozott szinten nem akartak a leigázott helótákkal összeolvadni. Ahogyan a francia történész, Maurice Croiset írja: "a spártai uralkodó osztály ennélfogva sohasem tehette le a fegyvert; egyszer s mindenkorra nem volt egyéb, mint megszálló hadsereg ellenséges területen". És ez az ellenséges terület saját államuk volt egyben! 

http://crowland.uw.hu/images/sparta/kikepzes.html
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Cáfolja a Honvédelmi Minisztérium a Magyar Nemzet mai híradását arról, hogy üzemanyaghiány miatt veszélybe került a Gripen vadászgépek idei kiképzési programja.

A honvédelmi tárcának a Független Hírügynökséghez eljuttatott közleménye úgy fogalmaz, hogy "a kiképzéshez és a védelmi képességhez szükséges üzemanyag rendelkezésre állt és a továbbiakban is rendelkezésre áll a Kecskeméten szolgálatot teljesítő Gripen vadászrepülőgépek számára".Ehhez még azt teszi hozzá a minisztérium, hogy a jövőben is biztosítja a Gripen vadászgépek alapfeladatainak ellátásához szükséges feltételeket.

 
 

elmentek

Member
2013. február 3.
46
7
8
Sziasztok!

Teljesen új vagyok, mindenkit üdvözlök!

Követtem itt az eseményeket és eddig bírtam. Csatlakoznom kellett :)

Mindenféle nagy álom nélkül és mert sok minden szóba került lenne néhány kérdésem:

Tankok:

Mit gondoltok, mi lenne jó ezek közül? (ha majd egyszer leváltjuk a T-72, és nem orosz utódja lenne?)

Ariete   http://hu.wikipedia.org/wiki/Ariete

Leclerc   http://htka.hu/2008/05/02/leclerc/

Leo2 na ezt mindenki ismeri

Abrams, Challenger

Én az első háromból választanék. Az utolsó kettő vagy nagyon sokat eszik, vagy nagyon nehéz, (sokkal nehezebbek a jelenleginél, tudom sokkal jobbak is) és ez nem tudom mennyire nyerő.

Az Ariete nem gondolom, hogy visszalépés, Leclerc ugyan úgy 3 fővel működik, ilyen szempontból nem lenne nagy váltás, és mindkettő 55 tonna alatt van. Szerintem az se mindegy mennyire nehéz egy tank. Csak vannak hidak, folyók, logisztika és békeidőben sem mindegy, hogy 10 tonnával nehezebb vagy könnyebb eszközt kell mozgatni.

A Leo2 az biztos tuti csúcsragadozó, ott is csak a súlyába és a+1 főbe tudok belekötni.

Ahogy nézegettem mindegyiken tisztességes ágyú van, megspékelve elektronikával és alapvetően mindegyik korszerűbb a T-72-nél. Árakról, lehetőségekről nem tudok semmit.

Más: Az An-26 (egyszer majd esedékes) utódjaként sokan a C27J-t pártolják, csak nem értem miért? C-295 nem jó? Értem, hogy kisebb és más a hajtómű is, de biztos, hogy olcsóbb fenntartani az utóbbit,ami itthon nyomós érv szokott lenni. Valamiért a Lengyeleknek is jobban megéri.  Ráadásul van valamennyi repóránk a C17-ben, szóval a nagy dolgokat ott le lehet tudni, már amennyi kell.

Fejlesztés szerintem:

-Tisztességesen felöltöztetni a katonákat (cipő, ruha, mellény, sisak, heveder, fegyver, lásson este is) Ti jobban tudjátok itt mi a jó, de szerintem ez alapvetően fontos, és ha ez sincs meg, kár belefogni bármi másba is)

- teherautó flotta csere program kiterjesztése és végig vitele

-Grippen szerintem elég, csak repüljenek, gyakoroljanak, használják!

-An-26 helyett C-295 mondjuk 2+1+2 opció verzióban. (mert most is csak 2 An 26 repül tudtommal, a C-295 majd kétszer akkora terhelést bír, a +1 vip kialakításban, vagyis ha kell, lehessen vele fejeseket szállítani, de ne csak erre legyen jó, a +2 pedig opció.)

-heliknél megfogtatok, ott már nem tudom mi a jó, de szállítani biztos kell, és jó lenne ha a Mi-24 képesség sem  tűnne el nyomtalanul.

-tüzérség: ennek nem olvastam utána, de biztosan nem baj ha van...

-tank: Ariete vagy Leclerc,  mert 55 tonna alatt van mindkettő és elvileg tudják is a modern kori követelményeket.  (ezért mit fogok kapni Tőletek...)

Mindezt persze tök laikusan, próbálva nem teljes halva született koncepció felé menni.

 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 676
77 687
113
<a title="elmentek profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/elmentek/">elmentek</a>

Üdv!

"-tank: Ariete vagy Leclerc,  mert 55 tonna alatt van mindkettő és elvileg tudják is a modern kori követelményeket.  (ezért mit fogok kapni Tőletek…)"

Semmi extrát csak leanyázunk mint mindenki aki nem azt mondja,hogy Leopard 2 :D
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Megbeszélést folytatott Hende Csaba honvédelmi miniszter Ehud Barak izraeli védelmi miniszterrel a magyar-izraeli együttműködés bővítésének lehetőségeiről szombaton a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
47260 said:
Baromi erős ez a 120mm-es löveg.

Szerintem nekünk ide nem lenne rossz kis jármű, főleg ezzel a 120-as kályhacsővel :). Viszont ahogy nézegettem a róla azt a pár videót (szinte mindegyik egy reklámanyagból van), ott egy olyan felvételt se láttam, hogy menet közben mondjuk 20-40-60km-el lőne oldalra is a Centauro. Nyilván azért mert ha eldurrantaná a löveget, akkor felborulna. Szerintem ez azért hátrány, mivel nem mondhatjuk meg az ellenségnek, hogy hé öcsém ne oldalról támadj már meg minket és mozogva, hanem szemből mert nekünk csak úgy jó vagy állj meg :D.  A másik, hogy nagyon dülöngél a jármű és azért van egy pár 10-ed, 100-ad mp visszaállása az egész kaszninak meg a lövegnek is, legalábbis nekem lassabbnak tűnik, mint mondjuk egy Leónál. De lehet, hogy csak nekem fura és amúgy minden rendben van:), mindenesetre nem rossz ötlet ez a 120-as verzió az olaszoktól, én elfogadnám páncélvadász szerepkörben a honvédségnek, ha már nagymacskákat nem tudunk/fogunk "használni" :S.

<a title="elmentek profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/elmentek/">elmentek</a>

Üdvözöllek!;)

Én nem sokat tudok a Leclercről, pláne az Arieteéről (a nyers adatokon kívül), de valahogy nem tudom elképzelni őket a honvédség színeiben :). Nem rosszak mert tuti, hogy hozzák az elvárható szintet, de maradok a Leónál meg az K2/Altay kombónál (tudom az K2 se bizonyított :)), de ha rendszeresítenénk végre valami nyugati páncélost, én tárt karokkal fogadnám őket, és bemutatókon/nyílt napokon ott ölelgetném a kicsikéket, meg pózolgatnék velük :D.

Amúgy neked is ugyanúgy jó ötleteid vannak mint a többieknek, csak talán a C-295-el nem értek egyet.  De meg is válaszoltad, mert kisebb. Ez itt a gond szerintem, sokan azért C27J pártiak mert ha már veszünk szállítógépeket és ha megyünk missziókba, akkor olyan gépet használjunk már, amibe belefér több felszerelés, netalán egy terepjáró+ ne kelljen már többször ingázni. Persze lehet, hogy én tévedek + nem nagyon ismerem a két gép tudását/befogadóképességét, de szerintem a C-295-ös nagyon "kicsi" gép.

47264 said:
Semmi extrát csak leanyázunk mint mindenki aki nem azt mondja,hogy Leopard 2 :D

:D :D :D És ő is mehet a sarokba :D.

 
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
A legzavarbaejtőek a hat és nyolc kerekű járműcsaládoknál egyre inkább terjedő 'páncélvadász' vagy 'tűztámogató' elképzelések, ahol 105 vagy 120 mm-es löveg kerül beépítésre. Ilyenből több is előkerül a különféle haditechnikai kiállításokon, ám ezekért sem kapkodnak a vásárlók.

 

...

Az természetesen a programot igazgató szakemberek figyelmét sem kerülte el, hogy egy 20 tonnánál is könnyebb jármű nem fog tudni olyan védelmet biztosítani a személyzetnek, mint a 60 tonnánál is nehezebb M1A2 Abrams. Amíg egy M1A2 Abrams a torony frontrészét (a találatnak legjobban kitett, és ezáltal a legjobban páncélozott része a harckocsinak) nehéz átütni addig az FCS páncélzata szemből legfeljebb a 45mm-es gépágyúk lövedékeit képes megállítani. 

Ilyen fegyverzettel a lövészpáncélosok rendelkeznek, egy harckocsi által kilőtt nyíllövedék, vagy egy páncéltörő rakéta számára az FCS páncélzata nem akadály. Abban bíznak, hogy a modern rétegelt páncélzat és az új, aktív védelmi rendszerek, amelyek a közeledő rakétákat és nagy űrméretű páncéltörő lövedékeket biztos távolságban megsemmisítik, majd megoldják ezt a problémát.


Az FCS MCS, vagyis a 'könnyű' harcjármű / harckocsi elképzelés
A harckocsi-utód FCS jármű a frappáns Lovassági Harc(jármű) Rendszer (Mounted Combat System - MCS) elnevezést kapta. Fő fegyverzete egy speciális, könnyű 120 mm-es löveg, amely nagyobb torkolati energiával rendelkezik, mint az Abrams 120 mm-es lövege. Emellé jöttek az egyre hosszabb igénylisták, különféle elektro-optikai felderítőeszközök, kommunikációs eszközök, távirányított, illetve önműködő géppuska / gépágyú (esetleg lézer, ha ne 'adj isten valaki letesz egy használható verziót belőle az asztalra).

Ennek az lett a vége, hogy az FCS egyfelől egyre bonyolultabb és drágább lett, másfelől hízni kezdett. 2007-ben az eredetileg 17 tonnásnak elképzelt jármű már közel volt a 30 tonnához - és még mindig csak egy "papírtankról" beszélünk, amelyik a tervezőasztalon formálódik, márpedig a gyakorlati megvalósítás az a fázis, ahol általában az előkerülő problémák miatt növekedni kezd a jármű tömege.


Egy improvizált robbanóeszköz által harcképtelenné tett Abrams - viszont a személyzet túlélte a támadást
A tömeg növekedésére még egy dolog volt kihatással: a 2003 utáni iraki tapasztalatok. A rendfenntartásra ottmaradt katonai egységek a gerilla harcmodort alkalmazó iraki ellenállók támadásaival szembesültek. A vállról indítható RPG-7 páncéltörő rakéták, illetve a kézifegyvertűz komoly problémákat okoztak a könnyen páncélozott járműveket használó egységeknél. Az Abrams, és a brit hadseregnél a Challenger 2 harckocsi, noha igazából nem erre a hadszíntérre készült, mégis népszerű eszköz lett hirtelen, mert vastag páncélzata kellő védelmet nyújtott, a lövege pedig elég komoly tűzerőt képviselt, hogy a házakba elbarikádozott felkelőket hatékonyan leküzdjék.

http://fegyverlabor.com/822_a-meg-se-szuletett-harckocsi-generacio.html
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 107
1 991
113
Tudom, hogy előítélet, de az olasz katonai eszközök rendszeresítéséről mindíg az Ansoldo "harckocsigyilkos" jut eszembe.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="hiryu profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/hiryu/">hiryu</a>

Ezt olvastam én is, és igaz, hogy ezek a kerekes meg lánctalpas 20-40 tonnás "páncélvadászok" nem a védettségükről híresek + nem is nagyon ugrálnak értük a vásárlók (a la Anders), de nekem ezek "reálisabbak" idehaza a honvédségünknek mint pl a 50-70 tonnás nagyvadak.  Lehet ezen is vitatkozni/agyalni, hogy melyik a jobb-rosszabb párosítás, de itten kérem szépen nem lesz leo jégkrém (pedig de jó lenne:)). De hülye vagyok, még ilyen olasz bádogdoboz se lesz :).


Az Andersről egy kis bemutató:

http://www.youtube.com/watch?v=h356BY7UKrU

A videó végén 9 verziót/lehetőséget mutatnak be róla, szerintem nem egy olyan rossz jármű, csak ugye a páncélvédettsége nem ér fel egy tankkal. Amúgy mik azok a rudak, amik kijönnek oldalt belőle? Valami aktív védelmi rendszer vagy ruhaakasztó? :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 676
77 687
113
<a title="Unio profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/unio/">Unio</a>

A sarok az alap :D
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
A videó végén 9 verziót/lehetőséget mutatnak be róla, szerintem nem egy olyan rossz jármű, csak ugye a páncélvédettsége nem ér fel egy tankkal. 

 

szép reklámvideo...

ugye az is van, hogy a Calgonnal a mosógép is tovább él..

 
 
D

danielblack

Guest
Ezek a Centauro és Anders kategóriájú járművek szerintem elég igéretesek. Azonban ekkora erővel egy T-72 is jó lenne nekünk modernebb célzó cerendezéssel és lövedékkel....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 676
77 687
113
<a title="danielblack profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/danielblack/">danielblack</a>

A T-72 modernizált elektronikával 1000x jobb mint ezek az öszvérek.