A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Az biztos, hogy a modernebb kompelxebb rendszer is egyben, tehát több alkatrész, stöbb szerelnivaló stb. Tehát drágább. De ezen kívül szerintem köze lehet a jármű tömege is.

Kíváncsi lennék mondjuk egy Adners/Marder (könnyű harckocsi)/CV90120 vs. Leopárd összehasonlításra üzemeltetés szempontjából. Tudva, hogy az előbbiek utólagos páncélzattal meghaladják a 41 tonnát, ami ugyebár T-72 tömege.
 
D

danielblack

Guest
Az az alapvető baj, hogy a jelenlegi Magyar Honvédség, a 30-35 évvel ezelőtti Magyar Néphadsereggel sem bírna el. Persze más volt akkor és most a magyar fegyveres erő ellenségképe, feladata, támogatottsága, de ez akkor is egy szomorú dolog :-/ pedig az azóta beállt hihetetlen nagy technikai fejlődés (főként elektronikai téren) által ez elvárható lenne szerintem.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 122
2 051
113
Persze, hogy nem bírna el. Kb. 6* volt nagyobb a haderő+nehézfegyverzet. A Gripeneket leszámítva nem volt generációváltás a fegyverzetben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 079
18 827
113
"Az az alapvető baj, hogy a jelenlegi Magyar Honvédség, a 30-35 évvel ezelőtti Magyar Néphadsereggel sem bírna el."

Sajnos, ez az állítás igaz. A 80-as évek végi Néphadsereg harcértéke, messze felülmúlja a mostani Honvédségét. Igen, a helyzet most más, azonban a meglévő haditechnika szinte mind hadrendben volt, már akkor is. Na ez a szomorú igazából.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 820
80 399
113
Persze,hogy nem ajánlom!Leírta,hogy az 5,45-ös lőszer nem olyan hatékony mint a 7,62-es pusztán a kisebb átütés miatt!Ez kb akkora ferdítés mintha azt írnám,hogy az F-15 C nem jobb mint az alap SZU-27 mert kevesebb kerozin fér bele...Emberek ez nem ilyen egyszerű dolog!

A legmeredekebb állítás viszont az,hogy összességében rosszabb fegyver az AK-74 mint az AKM.

 
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 079
18 827
113
Teljesen igazad van dudi, már anno, nekünk is 2 tártáska volt rendszeresítve "közvetlen háborús veszély harci riadó" elrendelésekor. Az pedig 10 tár, vagyis 300 db lőszer egy javadalmazásra. ( 1987-88 ) Egy tártáskát használtunk, ez igaz, a kiképzések és gyakorlatok alkalmával.
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Hát azért hallottam én elég érdekes dolgokat a határőrökről (70' években),hogy ugye a gyakorlatok tökéletesen mentek de az éles bevetés alkalmával... hát volt olyan aki eltévedt... (azért rendelték ki őket,mert valaki kiugrott a vonatból Biatorbágynál vagy Bicskénél azt hiszem,mikor igazoltatni akarták...)      Szóval...       de számbeli fölény az lényeges, viszont lehet,hogy a mostani katonák harcértéke nagyobb. :) De nem esküdnék fel rá, mellesleg nagyon hiányzik a tüzérség ...
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Srácok/Uraim. Honnan veszitek, hogy a Rába tényleg fejleszt egy 6x6-os/8x8-as pszh-t? Erről van hivatalos közlemény amiről csak én nem tudok vagy csak itt is az ismerősöm ismerősének az ismerőse mondta? Nem kötekedni akarok, hanem tényleg kérdezem mert azt tudom, hogy kísérleteznek kerámia vagy kompozit páncélokkal náluk, ez fel is van tüntetve a honlapjukon. Viszont én még nem olvastam olyat, hogy a Rába márpedig serényen dolgozik az új hazai gyártású megatranszformer pszhkon. Mert én ezt az olasz Freccia és Centauro együttműködést a magyar állammal és azon belül is a Rábával a nagyon jaj de jó lenne ha lenne de valójában (sajnos) nem lesz semmi se szinten kezelem, persze ha erről van szó.

Lemaradtam valamiről? Na csicseregjen a bennfentes! :)

Mondjuk lehet, hogy ezt inkább a Rába pszhs topikba kellene kitárgyalnunk, de itt írtatok róla, szóval nem teljesen offolok :).

 
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Unio: Én is rákerestem pár órája,de szintén nem találtam semmit, csak az itt lévő hozzászólásokban. Viszont nem ártana,ha suttyomban megtáltosodott volna a RÁBA és harckocsikat,meg IFV-ket gyártana nagy titokban... :D (Látszik,hogy fáradt vagyok... :D) De   szerintem az egy hatalmas pozitív meglepetés lenne, természetesen ha minőségi terméket állítanának elő,bár én rosszat nem igazán láttam tőlük.

 

De te ezekre a Freccia és Centaurorókra nagyon rá vagy állva.. :) Bár én az olasz harcjárművekben nem bízom inkább... :)
 
D

danielblack

Guest
Pela:
Szerintem manapság, az áll katonának, aki ezt a szakmát a szívéhez közel állónak tartja, és maximális erőbedobással akarja végezni a feladatát. Az alapkiképzésen még mindenki meggondolhatja magát, akinek mégsem fekszik a téma. Ebből a szempontból nagyon nagyon helyes dolog az önkéntes alapon működő haderő szerintem. Ezen felül lehetne esetleg belecsempészni a diákok mindennapjaiba egy kis honvédelmet :) Én a spártai modell híve vagyok. Naponta 1 óra kemény testnevelés meghozná az eredményét pár év alatt. És nem olyan f@szságokkal kellene törődni a testnevelés órákon mint a fejen állás és a magas ugrás, hanem az állóképességet kellene felhozni. Természetesen ezt megelőzné egy alapos orvosi kivizsgálás, és terhelhetőségi felmérés. Következőnek pedig  fizikai edzettség szerint állítanám össze a tesiző csapatokat, és az ő igényeik szerint hoznék létre egy edzési tervet. Azaz ne legyen olyan egy osztályon belűl, hogy majd bele hal két kör futásba, miközben a másik mégcsak meg sem izzad.
Nem a tüzérség hiányzik a honvédségnek, hanem összességében a teljes, modern tűztámogatás.



 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="Pela profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/pela/">Pela</a>

Remélem, hogy azért nem csak kacsa az egész, hanem valami készül ott sunyiba, de ugye sajnos nem ez a jellemző itthon.

Azért vagyok ráállva mert ugye felmerült, hogy akkor hazánk talán az AW-t fogja beszerezni az olaszoktól mert ugye ők hajlandók arra, hogy államilag is támogatják a mi sürgős tűzoltásunkat, ezt ugye te is tudod meg itt mindenki. Na most valaki régebben belinkelt itt valahol valami egyezményt hazánk és az olaszok között, és én abban reménykedek, hogy nem csak a helikopterek beszerzéséről van/volt ott szó, hanem más fegyverintegrációkról is :). De az is lehet, hogy ez marad álom kategória, sőt sajnos biztos, hogy az marad :S. Tetszik a két jármű nem tagadom, de azt is hozzáteszem, hogy felőlem jöhetne a Patria AMV meg a Boxer is, én azokat is örömmel látnám hazánk "színeiben", de ennek az esélye kb Fantasy kategória. Az olasz beszerzést még "úgy ahogy" reálisnak is látom de tudjuk jól, hogy a politika minden csak nem az aminek látszik. Az is lehet, hogy bejelenti viki, hogy jó lesz nekünk az M113-as első szériája is :).

Amúgy ő még talán jó is lenne nekünk: http://www.youtube.com/watch?v=rP2q-WlPE8g Tudom még csak prototípus, de azért a 120-as kaliber már nem egy meggymaglövő (tudom, nagyon dülöngél :S), nem úgy mint a 105-ös csúzli :).

<a title="Mackensen profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/mackensen/">Mackensen</a>

Amúgy az WPB Anders szerintem is jól jönne nekünk, ha már nem ereszthetjük el magunkat nagymacskákkal.


 

 
 
D

danielblack

Guest
Én érdekesnek vélem egyébként, hogy az olasz Dardo IFV-nek és a Centauro-nak megeggyezik a páncél védettsége.  A centauronál egyébként hátrányként kezelem, hogy nem tud úszni :-/
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<a title="luperator profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/luperator/">luperator</a>

AK-200?  Úgy tudom, hogy annak a fejlesztési iránynak (egyelőre?) vége, az AK-12 lett a befutó, amit személy szerint nem is bánok, mert sokkal korszerűbb.

AK-200:  http://www.thefirearmblog.com/blog/2010/05/27/ak-200-rifle-the-21st-century-ak/

http://htka.hu/2010/06/07/2011-ben-megkezdodik-az-ak-200-tesztelese/

AK-12: http://www.thefirearmblog.com/blog/2012/01/26/kalashnikov-ak-12-unveiled/