A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 086
113
<a title="hiryu profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/hiryu/">hiryu</a>

Az,hogy a gázdugattyú össze van építve a zárkerettel feleslegesen nagy mozgó tömeget eredményez ami a pontosság és gyakorlati tűzgyorsaság rovására megy,a modern karabélyokhoz képest ergonómiai rémálom,modern szerkezeti anyagok(műanyag)hiánya.

A műanyaggal kapcsolatban:az egy jó dolog mert könnyebb minta  fém,igénytelenebb minta fém,olcsóbb mint a fém és azt az igénybevételt amit egy karabélynak ki kell bírnia azt bőven ki is bírja.Senki ne jöjjön nekem azzal,hogy az AK-val falat lehet bontani meg simán lehet dobálni és nem lesz semmi baja mert egy karabély nem faltörőkos vagy labda,hogy dobáljuk.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
dudi

Nem az AKM-ről beszéltem. A 100-as széria (és felette) már műanyag. A NATO tagság nem érv, mert használják a kalibert, fegyver meg ahány ország, annyiféle.

Ergonómia: Az általad nagyra becsült G-36-nak mivel jobb? Szerintem rendkívül kényelmetlen.  (Az AKM-hez képest is, új szériás Kalasnyikov még nem volt a kezemben.) A SCAR meg dögnehéz.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 122
2 051
113
"három százalékkal magasabb összegből"

Mennyi volt az infláció?

Nominális összegének szinten tartását?

Akkor, hogy is van ez?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
<a title="silirusglanis profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/silirusglanis/">silirusglanis</a>, ha úgy vesszük az AK74 széria is műanyag, csak mégse úgy mint a G36. Ez utóbbinál a fegyver tokja is műanyagból van a zárszerkezet, ha jól olvastam két acél sinen mozog stb. Az AK szériánál beleértve a 100-ast is a tok még mindíg acélból van, csak az előagy és a váltámasz műanyag.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 086
113
<a title="silirusglanis profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/silirusglanis/">silirusglanis</a>

G36?Kétkezes használat,betolható válltámasz,ergonomikus kezelőszervek(tűzváltó kar),van zárakasztója.A műanyaggal kapcsolatban pedig Mackensen leírta amit én akartam.

Az alig több mint 3kg-s(3,3kg)SCAR L miért nehéz?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Több téma is terítékre került itt, amióta a nagyérdemű ír a haderő lehetséges jövőjéről, alapvetően mindenki szubjektív hangon. Kíváncsian várom a 2013-as évet, a helikopter ügy biztosan végkifejletéhez és, valami történni fog ott, agy vagy úgy. Érdekes lehet, hogy ebben az évben végre realizálható lesz-e valamilyen "olcsóbb" beszerzési lehetőség harckocsi ügyben. Valamint, nagy a várakozás, a Rába páncélozott gyalogsági járműjével kapcsolatban, amit ha jól gondolom, szintén ebben az évben várhatunk. Meglátjuk, ha megérjük. Optimista vagyok, mert Hende a kormányváltáskor hitet tett a Honvédség megerősítése mellet. Amit, látva a nyomorúságos lehetőségeit, mégis megpróbál valamilyen szinten végigvinni. A 2010 előtti elmúlt 20 év történéseinek tükrében, az elmúlt 2 év szinte sikersztori...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 086
113
honved

Te vak vagy ha azt hiszed,hogy lesz itt más a helikoptereken kívül.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
nabzmeg

 

http://www.honvedelem.hu/cikk/36189_uj_kepesseg_a_magyar_honvedsegnel

 

2013
A Magyar Honvédség új típusú feladatainak megjelenése, nemzetközi feladatokban való részvétele szükségessé teszi a NATO-szabványok – STANAG-ek – pontos ismeretét, illetve azok tartalmának gyors, szakszerű bedolgozását a nemzeti szakmai szabályzókba. Ennek elősegítésére az MH VDK kezdeményezte egy olyan részleg felállítását, amelynek feladata a szabványok angolról magyar nyelvre történő fordítása. Ez megkönnyíti a NATO-szabványok, illetve az egyéb ismeretanyagok teljes körű feldolgozhatóságát és nemzeti okmányrendszerben való megjelenítését.

A központ elképzelését „STANAG fordítóképesség kialakítása”  tárgykörben terjesztette fel, amelynek koncepcióját a Honvéd Vezérkar főnök elfogadta. Ezt követően kezdődhetett meg a feladat szakmai előkészítése, amely magában foglalta a szükséges állomány, valamint a számítástechnikai és informatikai háttér biztosítását. Ebben az évben várhatóan 24 önkéntes műveleti tartalékos vonul be az MH VDK-hoz, akik az MH Hadkiegészítő és Nyilvántartó Parancsnokság által biztosított önkéntes műveleti tartalékos állományból, vezényléssel kerülnek a központhoz. Ebből a létszámból 18-an az új képességként megjelenő fordítótevékenységet végzik, négyen a tapasztalat-feldolgozói és módszertani kidolgozói munkában vesznek majd részt, míg ketten november hónapban a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer témavizsgálatát segítik.

 

 
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
47023 said:
honved A sikersztori erős túlzás, ezzel a Miniszter úr is tisztában van.

 

naakkor.. apolitikus olyan élőlény, ami tűzálló, hiszen nem égett le az arcáról  a bőr...

jelezték ezt a cikket adjam tovább. A  hozzászólásokban kiegészítették néhány mélyen elhallgatott dologgal.

 

Pld:

 

"Ha megnézed a cikknél a crusader kommenteket, leírtam, hogy a 2012-es 234Md a NATO szerint 2000-es árindexen számolva mindössze 130Md. Pont most, amikor elvesztette a támogató helikopter képességet, akkor mondja, hogy vége a képességek elvesztésének"

http://nol.hu/belfold/nott_a_koltsegvetes__egy_reszet_megis_zaroljak_a_honvedelmi_tarcanal

 
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Gondolom, mióta vártál arra hogy ezt begépelhesd...

Eddig sem dörgölőztem párthoz, ezután sem fogok. Van kérdés?
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
dudi elsősorban tőled kérdezném : Itthon melyik lenne nekünk ütősebb cucc M1A1 vagy L2A6 esetleg T-90?

 

Mellesleg az Abrams ha jól tudom nagyon sokat fogyaszt,mivel gázturbinás.. szóval eléggé sokat ihat akár csak a T-80-as...

A tüzérséggel kapcsolatban miért csak az önjáró lövegekben gondolkodunk? Szerintem beleférne még a rakéta-sorozatvető is, a vontatott tarackokkal..
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Pela

Bár nem tőlem kérdezted , de szerintem egyértelműen a Leo a legjobb , nekünk is meg másnak is.

A T-90 se volna rossz , de nekünk ki van jelölve az út , és az nem az Orosz haditechnika felé mutat.
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
independence: Mindenkitől kérdeztem,csak duditól reméltem valami nagyobb okfejtést.. :DD

 

A francia tankal mi a helyzet? A Leclerc-el?

 

 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 086
113
Kisebb tömeg mellett ugyan olyan védettség, az elektronikában nincs különbség,az új változatok lövege erősebb a régieké megegyező képességű mint az Abrams lövege(a kettő ugyan az),a Dízel jobb mint a gázturbina(kisebb fogyasztás,kisebb szervizigény).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Szia Pela !

Volt a Leopárd fejlesztéskor egy közel fél éves összehasonlító teszt az USA-ban. Ahol az Abrams volt a vetélytárs. A Leopárdot hozták ki győztesnek az amerikai szakemberek is. Azonban az USA haderő, némileg presztizsből, de inkább jól felfogott védelemgazdasági érdekből, saját gyártású harckocsit rendszeresített, a régebbi típusok után. Egyébként később, az Abrams is a Leopárd ágyúját kapta standard fegyvernek. Mozgékonyságuk nagyjából azonos. Páncélvédettségben, a  kinetikus energiájú (KE charge) töltettel szemben a Leopard 2 páncélzata sokkal hatásosabb védelmet nyújt. A Leopárd dízelmotoros, ami zajosabb, de megbízhatóbb, és ugyanakkora teljesítményt ad le mint az Abrams gázturbinás hajtóműve. Az USA már a tesztek előtt eldöntötte, hogy az M1A1 Abrams-et fogja rendszeresíteni ( írtam miért ), de nem vetették el a Leopard 2 átvételét sem, ezért került sor erre a hosszú tesztsorozatra. Nagyjából ennyi, a leclerc tankról nem sokat tudok, bár ami még ütősebb, az a Brit Challenger.