A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
nem mindenáron horror áru eszköz kell hanem rohadtul a lehető legjobb ami a piacon van , a kazak "csoda" nem mérhető össze nem hogy egy piranhaval de még egy pandúrral se... látom nem értitek hogy most nem a foltozgatás ideje van , hanem az hogy végre esélyt adjunk a szerencsétlennek hogy túléljen egy ütközetet , nyilván lehetne akár a BTR-ekkel is kiküldeni őket , az végülis a legolcsóbb megoldás nem? :D gyerekek nemár ...

Igen, a biztonság terén teljes mértékben igazad van, mert én szívem szerint Boxert vagy Patriát vagy vegyesen mindkettőt látnám szívesen. A fórumban írták, hogy a cseh katonák nyilatkozták a Pandurról, hogy nagyon pöpec egy gép de leginkább csak tálib vadászatra jó.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A pandur meg a piranha ezekhez képest kissé erőteljesebb minőséget képvisel.
Kipróbáltad?Dél afrikai fegyverek azért nem a rossz minőségükröl hiresek.
Ami azt illeti,ez a Mbombe 8,a Mbombe család ifv tagja.
A Mbombe 6/8 páncélzatát az RPG kumulativ töltetek ellen hegyezték ki.Bár a 8as erősebb,mint a 6os.Egyszerűen egy más harcászati taktikára tervezték.Ami azonban eléggé (ős)magyaros.Az 57milis ágyú olyan messziről lövi ki az ellen nehéz technikáját,ahonnan annak fegyverzete még nem hatásos-elég ellene a könnyebb páncélzat is.Ha az ellen nehéz technikája ki lett iktatva,a járműveit vesztett gyalogsággal már nyugottan vivhat közelharcot.A gyalogsági fegyverek,RPGk és aknák ellen jol védettek.
Vagyis az adott súlyban a dél afrikaiak a fegyverzet-mozgékonyság-védettség rangsort preferálták.Bár ez is elég nehézkes megitélni,hisz RPG/IED/akna vonalon pont,hogy nagyon jol védettek.Kinetikus energia ellen viszont kevésbé.Tekintve,hogy manapság milyen jellegű háborúk folynak,lehet,hogy nekik van igazuk.
Naés úgy lettek tervezve,hogy a kafferek és kazakok is tudják üzemeltetni.Talán az MH is képes lenne rá.
És az ár,a költségek bizony szempont.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Szerintem ő másképp értette? Másodvonalba és kiegészítésként. Nem hiszem hogy olyan kazlakban állnának itt a források hogy több száz db os tétteleket meg tudunk engedni magunknak több milliós eurós harci eszközökben. Rengeteg helyre kellene forrás nem is kevés ha azt nézzük. Nem beszélve a közepes és a könnyű dandárok igényeiről. Azzal mit fogunk elérni ha a nehéz dandárron kívül a többi szegényesen fog futkosni. De a legfontosabb hogy legyen később azokra a modern eszközökre és dandárokba ember is.

Igen, úgy értettem ahogy írod, hogy másodvonalban ilyen harmadik országbeli gép is megfelelne nekünk. Mert sajnos szinte mindenre kell a pénz. Ezen a Barys-on az az 57-es csúzli nagyon bejön nekem. Na, meg hát ha Dél-Afrika keze is benne van, szóval egy próbát megérne, mégis mit tud ez a gép.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Igen, úgy értettem ahogy írod, hogy másodvonalban ilyen harmadik országbeli gép is megfelelne nekünk. Mert sajnos szinte mindenre kell a pénz. Ezen a Barys-on az az 57-es csúzli nagyon bejön nekem. Na, meg hát ha Dél-Afrika keze is benne van, szóval egy próbát megérne, mégis mit tud ez a gép.
Szerintem egy jó minőségi 30 al vagy 35 el jobban járnánk. Azzon gondolkodtam hogy az 57 et mire használnák fel. Mert nagyobb szírosabb célhoz viszont a test gyenge lehet. Nem minden az űrméret. Nem beszélve a lőszer igényről plusz 6-8 ember hogy fér el benne. Gyalogsági támogatáshoz inkább 30 as vagy 35 ös szerintem a tűzgyorsaság miatt. 57 es vagy felette inkább tank vagy nehéz ifv. Egy jó pszh jelegű 6x6 os vagy 8x8 as is elférne lentebb. 25-35 ös ágyúval.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Szerintem egy jó minőségi 30 al vagy 35 el jobban járnánk. Azzon gondolkodtam hogy az 57 et mire használnák fel. Mert nagyobb szírosabb célhoz viszont a test gyenge lehet. Nem minden az űrméret. Nem beszélve a lőszer igényről plusz 6-8 ember hogy fér el benne. Gyalogsági támogatáshoz inkább 30 as vagy 35 ös szerintem a tűzgyorsaság miatt. 57 es vagy felette inkább tank vagy nehéz ifv. Egy jó pszh jelegű 6x6 os vagy 8x8 as is elférne lentebb. 25-35 ös ágyúval.
Groznijban az oroszok kevésnek találták a 30milit,ezért szedték elő az 57milist.A gyalogság lefogására meg inkább ki kéne egésziteni egy 40milis ag+ngp arancsnoki toronnyl,mint a kinaiak új "könnyű"hk-ján.
thediplomat_2016-11-01_17-15-32-386x269.jpg
 
R

rejsz felügyelő

Guest
ezért szedték elő az 57milist.
És miért pont ezt szedték elő? Mert semmi más nincs a kettő között.
Jó lenne már felfogni végre hogy minden műszaki megoldás, minden koncepció kompromusszumos. Az 57-es baromi nagy, nehéz és sok helyet foglal a lőszere. A modern IFV páncélok a 35/40mm ellen sem nyújtanak védelmet, ezek is átlövik keresztbe-hosszába, sokkal kisebb méret, tömeg mellett, a lőszerjavadalmazás meg nagyobb mint az 57-nél.
Röviden: szerintem az 57-es overkill IFV főfegyverzetként.
Ezt érdemes átfutni. https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/04/bigger-guns-are-not-always-better.html?m=1
CTAammo.jpg
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Groznijban az oroszok kevésnek találták a 30milit,ezért szedték elő az 57milist.A gyalogság lefogására meg inkább ki kéne egésziteni egy 40milis ag+ngp arancsnoki toronnyl,mint a kinaiak új "könnyű"hk-ján.
thediplomat_2016-11-01_17-15-32-386x269.jpg
Ja szét is szedtek il lőtek vele mindent romhalmazra.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ja szét is szedtek il lőtek vele mindent romhalmazra.
30milissel?Nem éppen.A harccsoportokba beosztott önjáró lövegek lőttek romhalmazzá mindent.Fel is merült egy erős páncélzatú 152mm-es rohamlöveg kifejlesztésének igénye is.De a Terminátor lett helyette-pénzügyi okokbol.
Már afganisztánban kevésnek találták a 30milist.BMP-3 100milis lövege már az ottani tapasztalat nyomán kerűlt a gépre.
Az orosz koncepció is a tűzerő mozgékonyság védettség rangsort preferálja.
És miért pont ezt szedték elő? Mert semmi más nincs a kettő között.
Jó lenne már felfogni végre hogy minden műszaki megoldás, minden koncepció kompromusszumos. Az 57-es baromi nagy, nehéz és sok helyet foglal a lőszere. A modern IFV páncélok a 35/40mm ellen sem nyújtanak védelmet, ezek is átlövik keresztbe-hosszába, sokkal kisebb méret, tömeg mellett, a lőszerjavadalmazás meg nagyobb mint az 57-nél.
Röviden: szerintem az 57-es overkill IFV főfegyverzetként.
Ezt érdemes átfutni. https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/04/bigger-guns-are-not-always-better.html?m=1
CTAammo.jpg
Igen,a lőszer elhelyezés kihivás.Meg a lőszer váltás is.Az oroszok a karusszelt választották hozzá.
Mert nem csak ifv ellen van.És dolgoznak a svéd 3P lőszer másolatán,ami többcélú.És a 45milis lőszerrel is kisérleteztek
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Igen, a biztonság terén teljes mértékben igazad van, mert én szívem szerint Boxert vagy Patriát vagy vegyesen mindkettőt látnám szívesen. A fórumban írták, hogy a cseh katonák nyilatkozták a Pandurról, hogy nagyon pöpec egy gép de leginkább csak tálib vadászatra jó.
Na az kimondottan vicces történet lenne! :p:D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyetértési nyilatkozat Kazahsztánnal

"A katonai-technikai együttműködésről írt alá egyetértési nyilatkozatot július 5-én, pénteken a kazahsztáni Nur-Szultanban Maróth Gáspár nemzeti fegyverzeti igazgató, védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos Talgat Zhazhumenov kazah ipar- és infrastruktúra-fejlesztési miniszterhelyettessel.

A kétoldalú együttműködés kereteinek lefektetése mellett konkrét megállapodás született arról, hogy Magyarország és Kazahsztán közös erőfeszítéseket tesz az elektronikai hadviselési szakterületen.

A találkozó során szó esett arról is, hogy a közeljövőben további fegyverzeti kategóriák tekintetében is konkretizálják az együttműködést a két ország védelmi szektora között, ezzel is hozzájárulva a nemzeti haderő- és hadiipar-fejlesztési programok, hazánk esetében a Zrínyi 2026 céljainak megvalósulásához."
UTYOS - NSV?
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én látok a Barys 8x8-ban fantáziát, főleg az 57 mm-es torony miatt. Nagy elrettentő erő lehetne. Nem hiszem, hogy bármelyik ellenséges katona nyugodtan ülne be a saját harcjárművébe, amikor tudja, hogy ilyenek lesekednek rá. Persze a 30-as is potens atgm-el kiegészítve. De ez olcsóbb, többet és gyorsabban tud lőni. Atgm-nél mindössze 2-3 lehetőséged van megsemmisíteni a célt. Ne felejtsük el, hogy a dél-afrikaiaknak benne van a keze.
Az a baj, hogy én meg ebbe a Barys/MBombe járműbe nem ülnék be szívesen. Egy sima 12,5-essel átlövik? Magyarul, egy sima rombolópuskával? Hát nem tudom...
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Az a helyzet a T5-52-ben legkevésbé a d.afrikai szakemberek tudását dicséri.
Sokkal inkább ennek az úriembernek a zsenije kellett hozzá..
Gerald Bull
Tudok róla de maga az önjáró löveg és az egyedi talpalásos megoldása nem hozzá köthető.
A lényeg hogy valószínűleg pusztán politikai és gazdasági megfontolásból érdeklődünk az EVA iránt, ha egyáltalán igaz a dolog és komolyan vehető.
És a 45milis lőszerrel is kisérleteztek
Igen, én is olvastam arról hogy 45mm-es teleszkópos lőszeres löveget terveznek ahogy a francia-angol cuccnál is, de ismerve a viszonyokat vagy 20 év múlva lesz belőle valami vagy választanak valami szarabb de olcsóbb megoldást. Pl az általad favorizált modellt. Hogy tovább bonyolódjon, olvastam egy másik 57mm-es változatról is, ami hasonló koncepció mint az M230, rövidebb, könnyebb, kompaktabb, kisebb lőszerrel és csökkentett visszarúgással.
Mert nem csak ifv ellen van.
Akkor most gyalogsági harcjárműre, tűztámogató járműre vagy légvédelmi járműre akarod ráaggatni? IFV-re szerintem továbbra is overkill, nagy helyet vesz el vagy brutális méretű kaszni kell alá. Légvédelemre az általad mutatott tornyokkal alkalmatlan, arra valami ilyesmi kell:
lvkv_90.jpg

Tűztámogatásra alkalmasabb egy nagyobb űrméret, mondjuk 105mm, az jó all-arounder. Én a honvédségnek ilyesmit is vennék(ha már ebben a topikban vagyunk...) a közepes dandárba, a kerekes APC-k mellé beosztva.
Na az kimondottan vicces történet lenne!
Ja, a lehető legdrágább és legrosszabb megoldás lenne többfélét rendszeresíteni ugyanazon kategóriájú járműből.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Én STANAG 3-at találtam rá balisztikus védelemre, és Stanag 4-et akna elleni védelemre. A 14,5mmes AP ellen védett lenne, akkor már STANAG 4 lenne, nem?
A gyári oldalon STANAG 4a és b az alap kialakitás.De kérhető erősitett páncélzattal,illetve szerelhető rá kiegészitő páncél-de akkor már közel 30tonna.
Akkor most gyalogsági harcjárműre, tűztámogató járműre vagy légvédelmi járműre akarod ráaggatni? IFV-re szerintem továbbra is overkill, nagy helyet vesz el vagy brutális méretű kaszni kell alá. Légvédelemre az általad mutatott tornyokkal alkalmatlan, arra valami ilyesmi kell:
A 90es években tervezet magyar(svájci.izraeli) BMP modernizáció is alkalmas lett volna légvédelmi feladatra 25milis gá-val,és Stinger rakétával-de hatékonyan csak légvédelmi AVR kapcsolattal.Mert azért nem lett volna dedikált légvédelmi jármű,felderitő lokátor nélkül.
Van más célpont is épen elég.Fedezék,épület,de gyalogság is.A nagyobb lövedék légi robbantással több repeszt eredményez.Egy 57milis fajtától függően 3-4 30milis lövedékkel is felér.Svédek ha jol emlékszem 2,5x tartják hatékonyabbnak az 57milis 3P lőszert a 40milis 3P lőszernél.
IFVvel szemben előnye a nagyobb lőtáv.Az ellen hatásos lőtávján kivülről vadászhat.Oldalrol még egy hk is vakarózhat tőle.
Orosz BMP-3ba is belefér 500db 30milis,és 40db 100milis lőszer,és mind a torony alatt.Nem vesz el helyet a deszanttérből.A Bajkál toronynak ugyanúgy a torony alatt van a lőszerkészlete.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
A gyári oldalon STANAG 4a és b az alap kialakitás.De kérhető erősitett páncélzattal,illetve szerelhető rá kiegészitő páncél-de akkor már közel 30tonna.

A 90es években tervezet magyar(svájci.izraeli) BMP modernizáció is alkalmas lett volna légvédelmi feladatra 25milis gá-val,és Stinger rakétával-de hatékonyan csak légvédelmi AVR kapcsolattal.Mert azért nem lett volna dedikált légvédelmi jármű,felderitő lokátor nélkül.
Van más célpont is épen elég.Fedezék,épület,de gyalogság is.A nagyobb lövedék légi robbantással több repeszt eredményez.Egy 57milis fajtától függően 3-4 30milis lövedékkel is felér.Svédek ha jol emlékszem 2,5x tartják hatékonyabbnak az 57milis 3P lőszert a 40milis 3P lőszernél.
IFVvel szemben előnye a nagyobb lőtáv.Az ellen hatásos lőtávján kivülről vadászhat.Oldalrol még egy hk is vakarózhat tőle.
Orosz BMP-3ba is belefér 500db 30milis,és 40db 100milis lőszer,és mind a torony alatt.Nem vesz el helyet a deszanttérből.A Bajkál toronynak ugyanúgy a torony alatt van a lőszerkészlete.
most akkor Te az 57mm-es mellett vagy?
Az a baj, hogy én meg ebbe a Barys/MBombe járműbe nem ülnék be szívesen. Egy sima 12,5-essel átlövik? Magyarul, egy sima rombolópuskával? Hát nem tudom...
amúgy ez a kazak csoda miért keltett ekkora buzgóságot ? bejelentettük hogy megvesszük vagy mi ? :D a hivatalos nyilatkozatban ha jól emlékszem csak megállapodás volt , semmi extra , vagy csak érdekesség maradt meg a Barys ?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
R

rejsz felügyelő

Guest
A 90es években tervezet magyar(svájci.izraeli) BMP modernizáció is alkalmas lett volna légvédelmi feladatra 2
Igen de minek? A főfegyverzet elég a helikopterek,esetleg alacsonyan repülő lassú gépek ellen de ennyi. Nem gondolom hogy egy gyalogsági harcjárműnek feladata a légvédelem.
Svédek ha jol emlékszem 2,5x tartják hatékonyabbnak az 57milis 3P lőszert a 40milis 3P lőszernél.
IFVvel szemben előnye a nagyobb lőtáv.Az ellen hatásos lőtávján kivülről vadászhat.Oldalrol még egy hk is vakarózhat tőle.
Szépen leírkáltad az előnyeit, én meg fentebb a hátrányait. A kettőt össze kell vetni és az alapján mérlegelni.
amúgy ez a kazak csoda miért keltett ekkora buzgóságot ? bejelentettük hogy megvesszük vagy mi ?
Csak a szokásos. Valaki belinkelt valamit és továbbgondoltuk.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus