A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?

https://www.cbc.ca/news/canada/cost...le-initial-estimate-o-connor-reveals-1.671562

12 éves hír

"The capital acquistion is $650 million and the support for 20 years is about $650 million; about the same range,"

Igaz, nem tudom hogy a 1.76 milliárdba van-e szerviz, csak belinkeltem hogy nyilvánvaló legyen hogy nem úgy van hogy megvettük a 44 tankot és ennyi... :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
https://www.cbc.ca/news/canada/cost...le-initial-estimate-o-connor-reveals-1.671562

12 éves hír

"The capital acquistion is $650 million and the support for 20 years is about $650 million; about the same range,"

Igaz, nem tudom hogy a 1.76 milliárdba van-e szerviz, csak belinkeltem hogy nyilvánvaló legyen hogy nem úgy van hogy megvettük a 44 tankot és ennyi... :D
Értem, csak amit belinkeltem, az egy pénzügyi report, ami teljesítés alapú. A supportot nem tudod beleszámolni a szektor éves, vagy féléves teljesítményébe, mert a support csak egy jövőbeni teljesítés. Egy support megállapodást fel is lehet bontani.
Én szolgáltatásra mint olyanra, a heliknél a különböző helikopter és földi személyzet kiképzést, szimulátorokat, üzemeltetési eszközöket, miegymást számítanék. A nehéz technikánál szintén. De ennyire előre ez szinte esélytelen, hogy kiszámlázták, és ki is fizettük... Ezért tűnik nekem soknak az 1,7MRD EUR.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nagyon fontos adalék, hogy - politikai cikk lévén - természetesen tartalmaz csúsztatásokat.
A 2020-as dátum alapvetően nem azt jelenti, hogy abban az évben, hanem hogy 2020-ig. Ezek a számok a járműcsereprogram számaival hasonlatosak.
Erről bővebben itt.
Gyakorlatilag azt jelenti, hogy szinte minden kőzúti jármű cserélve lesz 2020-ig.
Ez amellett, hogy komoly tétel, egyúttal komoly megtakarítás is tud lenni. (Szerviz, üzemanyag, idő)
Ráadásul ezek tekintetében lehet a legnagyobb magyarországi hozzáadott értéket realizálni.
900 jármű nagyon kevésnek tűnik. 2020 ig cserélve lesz az összes közúti jármű? Mégis hogyan?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
900 jármű nagyon kevésnek tűnik. 2020 ig cserélve lesz az összes közúti jármű? Mégis hogyan?
Olvasd el a linkelt tanulmányt!
Nem azt mondtam, hogy az összes, hanem "szinte minden". A tanulmány szerint 1594db közúti jármú van a rendszerben. Ahhoz képest tényleg kevés a 900db, azonban
ha azt veszed, hogy a rendszerben van jópár (210db) 10 év alatti (a tanulmány elkészítésekor) és 1000km/év futásteljesítményű jármű is (230db).
Természetesen ezek között lehet átfedés! Azt hiszem bármelyik fenti kritérium teljesülése indokolatlanná tesz egy esetleges cserét.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Aha.Szóval hülyék az oroszok,az amerikaiak,a zsidók és a dél-afrikaiak is.
Ezt nem mondtam. Amit felhoztál, a "rakjunk légvédelmi rakétát gyalogsági harcjárműre" egyértelmű kudarc, fentebb egy tájékozottabb kollega írta hogy mi lett a sorsuk az amcsi haderőben.
Azt tegyük rögtön hozzá hogy Izrael évtizedek óta gerillák ellen harcol, az alapján fejleszt, a ruszkik külön történet(mint régebben írtam egyszerűen azért 57mm-el próbálkoznak mert nincs ennél kisebb de 30-nál nagyobb űrméret náluk), Dél-Afrika meg teljesen más éghajlat. Azt nem hiszem hogy mondjuk a Rheinmetall vagy más cég nem harci tapasztalatok alapján fejleszt. :)
Véleményem szerint nekünk továbbra is elsősorban az ukrán konfliktus a fő támpont, az ottani konfliktusból kell kiindulnunk.
És kicsit nézz utána az angolai háborúnak.
Rendben megteszem, te pedig tanulmányozd az ukrán topikot amíg még elérhető. :)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Anonymus

Member
2019. február 6.
27
64
13
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/

Ez alapján már biztos a mesterlövész puska gyártás.

"A fegyvergyártás kapcsán kiemelte, hogy egyelőre a kézi fegyverek, pisztoly, géppisztoly, gépkarabély, majd hamarosan a mesterlövő fegyverek gyártását végzi a minisztérium gazdasági társasága."

Gondolom ez szintén valami licence gyártást takar Kiskunfélegyházán. Nekem eddig ez kérdéses volt...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 506
93 737
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?
Jó ez a cikk! Azon sír benne a Zöldek iráni bevándorló politikusa, hogy miért adnak el ennyi fegyvert a nacionalista Magyarországnak és fikázza a német szocikat, hogy ez ellen nem lépnek fel.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Ezt nem mondtam. Amit felhoztál, a "rakjunk légvédelmi rakétát gyalogsági harcjárműre" egyértelmű kudarc, fentebb egy tájékozottabb kollega írta hogy mi lett a sorsuk az amcsi haderőben.

Én nem feltétlenül mondanám az M6 Linebacker-re, hogy kudarc. Egyszerűen csak az is áldozatul esett a hidegháború végének, mint oly sok minden. Tevebaszók kergetésére nem kellett a Stinger, de most egy újabb hidegháború az oroszokkal és Kina térnyerése miatt, nem véletlenül találják fel újra a Bradley és Stryker alvázakon a hasonló feladatkörű új rendszereket...

Bradley%2BVSHORAD%2B1.jpg

ZLQQ4RXGPFEKRJ5VFXV6PQ2KUM.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 506
93 737
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/

"Elmondta, hogy komoly páncéltörőeszköz-beszerzés zajlik, kis és közepes, nagy hatótávolságú páncéltörő eszközökre van szükség."
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?

A németek szerint 1 milliárd Euro körül van a páncélos üzlet.
"Experten bewerten allein den Panzerkauf mit einer Milliarde Euro."


És ne felejtsétek el az Airbus SAMOC rendszerét sem. Azt is megvették.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A németek szerint 1 milliárd Euro körül van a páncélos üzlet.
"Experten bewerten allein den Panzerkauf mit einer Milliarde Euro."


És ne felejtsétek el az Airbus SAMOC rendszerét sem. Azt is megvették.
A Samoc rendszert ugyebár dec. 20-án jelentették be hivatalosan, de az stimmelhet, hogy idén szállítják, szállították le.
A Panzer üzlet viszont idei kifizetéssel meg elég meredek lenne, amikor az első (új) járművek vagy 2,5 év múlva érkezhetnek...Meglátjuk!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez alapján már biztos a mesterlövész puska gyártás.

"A fegyvergyártás kapcsán kiemelte, hogy egyelőre a kézi fegyverek, pisztoly, géppisztoly, gépkarabély, majd hamarosan a mesterlövő fegyverek gyártását végzi a minisztérium gazdasági társasága."

Gondolom ez szintén valami licence gyártást takar Kiskunfélegyházán. Nekem eddig ez kérdéses volt...
Szerintem ezzel a Bren BR-re akartak célozni.... (érted! egy puskára célozni... AHAHAHA:eek:)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/

A harmadik Airbus-t most elfelejtette megemlíteni...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?

A H145M viszont igen és az német. A H225M meg inkább francia szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/

Akkor a T-72-eseknek valószínű tényleg ennyi volt, üzemelnek amíg meg nem jönnek a LEO-k és vége, valószínű, hogy túl sokba kerülne rendbe rakni őket...
Érdekesen alakult ez a történet, először Benkő azt mondta nem dobunk ki semmit, mindent használunk amíg lehet. Aztán ugye volt a tavaly kiírt sikertelen pályázat, amit idén újra kiírtak, de már darabszám nélkül karbantartásra, meg volt egy olyan nyilatkozat, hogy a T-72-eseket nem modernizáljuk, de amíg van alkatrész hozzájuk addig maradnak üzemben, középtávon még számolnak velük, most pedig azt mondta, hogy “nem kívánjuk az orosz T-72-es harckocsiknak a hosszú távú fenntartását, üzemeltetését, tehát azokra nem költünk.”
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and borisz