A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 078
5 698
113
Június 3.-án még ezt nyilatkozta Benkő:
"A T–72-es harckocsik viszont már más elbírálás alá esnek. Amíg ezek az eszközök gazdaságosan rendszerben tarthatók, gondoskodunk az állagmegóvásukról. Persze az alkatrészellátás öt-tíz-tizenöt év múlva már kérdéses lehet – ám ezt most még nehéz előre látni."

Valószínű rosszabb állapotban vannak, mint gondolták és sokkal drágább lett volna rendbe rakni őket, mint amennyit ésszerű lenne még költeni rájuk...
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 513
2 547
113
Ezt nem mondtam. Amit felhoztál, a "rakjunk légvédelmi rakétát gyalogsági harcjárműre" egyértelmű kudarc, fentebb egy tájékozottabb kollega írta hogy mi lett a sorsuk az amcsi haderőben.
Azt tegyük rögtön hozzá hogy Izrael évtizedek óta gerillák ellen harcol, az alapján fejleszt, a ruszkik külön történet(mint régebben írtam egyszerűen azért 57mm-el próbálkoznak mert nincs ennél kisebb de 30-nál nagyobb űrméret náluk), Dél-Afrika meg teljesen más éghajlat. Azt nem hiszem hogy mondjuk a Rheinmetall vagy más cég nem harci tapasztalatok alapján fejleszt. :)
Véleményem szerint nekünk továbbra is elsősorban az ukrán konfliktus a fő támpont, az ottani konfliktusból kell kiindulnunk.

Rendben megteszem, te pedig tanulmányozd az ukrán topikot amíg még elérhető. :)
Én meg megirtam,hogy miért lett az a sorsa.Eredetileg sima átalakitó készleteknek indult,hogy bármelik Bradly hordozhassa.A mai datalink rendszerek meg már megoldják a célfelderités roblémáját.
Oroszok már Afganisztánban kevésnek találták a 30milit.Igy került a 100milis 2A70 a BMP-3ra.És kisérleteztek a 37 és 45milis lőszerekkel is.
Az éghajlat korántsem olyan nagy korlátozó tényező.A növényzeti viszonyok már inkább.Pl az esőerdei harcok tapasztalatai nekünk kevésbé fontosak,de még azok sem lényegtelenek.Kazakok kemény telekkel búszkélkedhetnek,és a Mbombe családot választották.Dél Angola nagy része meg erdős szavanna,ami jellegében nagyon is hasonlatos egy európai kultúrtájhoz.Csak szántóföldek helyett füves térségeket szakit meg az erdő,bozót.Az elefántfű meg van olyan magas,mint a kukorica.De nem minden tapasztalat releváns ma már.Pl az a 90milis F1 lóveg,amivel a Ratel90 kilőtte 2km-röl a kubai T55öket,a mai modern/modernizált hk-kal szemben tehetetlen.
Ukrajnai harcok nagyon is relevánsak.De az sem minden szempontbol.Nálunk nincsennek meg azok az elfekvő fegyverkészletek,és főleg azok a kiképzett embertömegek,amik ott megvoltak.Számomra,szerintem a nekünk leginkább releváns tanulság,hogy továbbra is a tüzérség a csataterek királya-ha nincs hatalmas és modern légierőd.Ami nekünk nem lesz.Hogy fontos a tüzérség csöves és rakétás ága egyaránt-meg a kiegészitő eszkzök.Felderitő/célmegjelölő drónok,radarok,stb-és a REH.A gyalogságnak kell olyan ppc-törő eszköz,ami a korszerű hk-k ellen is hatásos.Meg hogy szükségünk lenne egy jolszervezett Nemzetörségre.(Éshogy egy 80as évek szintjén lévő Mihu semmirevaló,használhatatlan eu-i harctéren)
Különben az ottani harcokra a Mbombe 6 ifv változata sokkal jobban megfelelt volna,mint a BTR/BMP járgányok,amik ott harcoltak.
Emlitettem a zsidó reesz-kumulativ pct/légvédelmi lőszert.Neten semmit nem találtam róla.Gondolom már kivonták.Még a 82es háború után csinálták,105milis volt,amilyen löveges hk-juk már rég nincs.Szir Gazelle páncélvadász helik mély benyomást tettek rájuk,azért fejlesztették.De mai,120mm-es APAM-MP-T többcélú löszer egyik funkciója a helik leszedése,és a LAHAT rakéta is alkalmas helivadászatra.De az orosz csőböl inditott ATGMek is alkalmasak heli elleni harcra.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 579
20 399
113
Akkor a T-72-eseknek valószínű tényleg ennyi volt, üzemelnek amíg meg nem jönnek a LEO-k és vége, valószínű, hogy túl sokba kerülne rendbe rakni őket...
Érdekesen alakult ez a történet, először Benkő azt mondta nem dobunk ki semmit, mindent használunk amíg lehet. Aztán ugye volt a tavaly kiírt sikertelen pályázat, amit idén újra kiírtak, de már darabszám nélkül karbantartásra, meg volt egy olyan nyilatkozat, hogy a T-72-eseket nem modernizáljuk, de amíg van alkatrész hozzájuk addig maradnak üzemben, középtávon még számolnak velük, most pedig azt mondta, hogy “nem kívánjuk az orosz T-72-es harckocsiknak a hosszú távú fenntartását, üzemeltetését, tehát azokra nem költünk.”

Minden kikerül a rendszerből, ami régi orosz technika. Ez eldőlt szerintem. Viszont akkor később, további beszerzések kellenek, mindenféle nehézfegyverből.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 341
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/
Most gyorsan átnéztem a PESCO projekteket, és ezek után egyértelműnek tűnik az EVA beszerzése:
Indirect Fire Support (EuroArtillery)Slovakia, Italy, Hungary
Adopted on 6 March 2018 (érdekes, hogy ez a dátum a program kezdete, de egy tavaly decemberi táblázatban még csak az olaszok és a szlovákok voltak benne):
The Indirect Fire Support (EuroArtillery) will develop a mobile precision artillery platform, which would contribute to the EU's combat capability requirement in military operations.This platform is expected to include land battle decisive ammunition, non-lethal ammunition, and a common fire control system for improving coordination and interoperability in multi-national operations. This project aims at procuring a new capability / platform of a key mission component for land forces in the short to mid-term.
forrás
Lehet vele barátkozni! :rolleyes:
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 337
24 888
113
Most gyorsan átnéztem a PESCO projekteket, és ezek után egyértelműnek tűnik az EVA beszerzése:
Indirect Fire Support (EuroArtillery)Slovakia, Italy, Hungary
Adopted on 6 March 2018 (érdekes, hogy ez a dátum a program kezdete, de egy tavaly decemberi táblázatban még csak az olaszok és a szlovákok voltak benne):
The Indirect Fire Support (EuroArtillery) will develop a mobile precision artillery platform, which would contribute to the EU's combat capability requirement in military operations.This platform is expected to include land battle decisive ammunition, non-lethal ammunition, and a common fire control system for improving coordination and interoperability in multi-national operations. This project aims at procuring a new capability / platform of a key mission component for land forces in the short to mid-term.
forrás
Lehet vele barátkozni! :rolleyes:

Érdekes a többi is:
  • Indirect Fire Support (EuroArtillery) Slovakia, Italy, Hungary Adopted on 6 March 2018
  • Integrated Unmanned Ground System (UGS) Estonia, Belgium, Czechia, Spain, France, Latvia, Hungary, Germany, Netherlands, Poland, Finland Adopted on 19 November 2018
  • Cyber Threats and Incident Response Information Sharing Platform Greece, Spain, Italy, Cyprus, Hungary, Austria, Portugal Adopted on 6 March 2018
  • Military Mobility Netherlands, Belgium, Bulgaria, Czechia, Germany, Estonia, Greece, Spain, France, Croatia, Italy, Cyprus, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Hungary, Austria, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Slovakia, Finland, Sweden Adopted on 6 March 2018
  • Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Surveillance as a Service (CBRN SaaS) Austria, France, Croatia, Hungary, Slovenia Adopted on 19 November 2018
  • Network of logistic Hubs in Europe and support to Operations Germany, Belgium, Bulgaria, Greece, Spain, France, Croatia, Italy, Cyprus, Hungary, Netherlands, Poland, Slovenia, Slovakia Adopted on 6 March 2018
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 513
2 547
113
Egy cikk a mostani Honvédségi Szemléböl
Kiss Álmos Péter:
A HIBRID HADVISELÉS TERMÉSZETRAJZA
Szerintem kicsit nyugati szemszögűre,és a hibrid hadviselés reguláris katonai elemeit teljesen kihagyóra sikeredett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 341
113
Érdekes a többi is:
  • Indirect Fire Support (EuroArtillery) Slovakia, Italy, Hungary Adopted on 6 March 2018
  • Integrated Unmanned Ground System (UGS) Estonia, Belgium, Czechia, Spain, France, Latvia, Hungary, Germany, Netherlands, Poland, Finland Adopted on 19 November 2018
  • Cyber Threats and Incident Response Information Sharing Platform Greece, Spain, Italy, Cyprus, Hungary, Austria, Portugal Adopted on 6 March 2018
  • Military Mobility Netherlands, Belgium, Bulgaria, Czechia, Germany, Estonia, Greece, Spain, France, Croatia, Italy, Cyprus, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Hungary, Austria, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Slovakia, Finland, Sweden Adopted on 6 March 2018
  • Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Surveillance as a Service (CBRN SaaS) Austria, France, Croatia, Hungary, Slovenia Adopted on 19 November 2018
  • Network of logistic Hubs in Europe and support to Operations Germany, Belgium, Bulgaria, Greece, Spain, France, Croatia, Italy, Cyprus, Hungary, Netherlands, Poland, Slovenia, Slovakia Adopted on 6 March 2018
Talán a legérdekesebb az UGS lehet. Ennek a mérete lehet elsősorban kérdés. Mert ha egy amolyan Mission Mastert fejlesztenek a résztvevők, mint amilyen a Rheinmetallnak már van, akkor annak felhasználása egy tényleges nagy újdonság lehet a Honvédség kötelékében.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
758
918
93
Június 3.-án még ezt nyilatkozta Benkő:
"A T–72-es harckocsik viszont már más elbírálás alá esnek. Amíg ezek az eszközök gazdaságosan rendszerben tarthatók, gondoskodunk az állagmegóvásukról. Persze az alkatrészellátás öt-tíz-tizenöt év múlva már kérdéses lehet – ám ezt most még nehéz előre látni."

Valószínű rosszabb állapotban vannak, mint gondolták és sokkal drágább lett volna rendbe rakni őket, mint amennyit ésszerű lenne még költeni rájuk...
Igen,de mi az a hosszú táv? Lehet 5-10 évig még maradnak. Akkor viszont kell egy felújítás. Mondjuk jobb lenne minnél elöbb megszabadúlni tőlük.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 591
132 794
113
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and zeal

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 876
12 636
113
Akkor a T-72-eseknek valószínű tényleg ennyi volt, üzemelnek amíg meg nem jönnek a LEO-k és vége, valószínű, hogy túl sokba kerülne rendbe rakni őket...
Érdekesen alakult ez a történet, először Benkő azt mondta nem dobunk ki semmit, mindent használunk amíg lehet. Aztán ugye volt a tavaly kiírt sikertelen pályázat, amit idén újra kiírtak, de már darabszám nélkül karbantartásra, meg volt egy olyan nyilatkozat, hogy a T-72-eseket nem modernizáljuk, de amíg van alkatrész hozzájuk addig maradnak üzemben, középtávon még számolnak velük, most pedig azt mondta, hogy “nem kívánjuk az orosz T-72-es harckocsiknak a hosszú távú fenntartását, üzemeltetését, tehát azokra nem költünk.”

Lehet, hogy túl sokba lenne?

Talán a legérdekesebb az UGS lehet. Ennek a mérete lehet elsősorban kérdés. Mert ha egy amolyan Mission Mastert fejlesztenek a résztvevők, mint amilyen a Rheinmetallnak már van, akkor annak felhasználása egy tényleges nagy újdonság lehet a Honvédség kötelékében.

A robot szamár?
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 582
4 660
113
Én nem feltétlenül mondanám az M6 Linebacker-re, hogy kudarc. Egyszerűen csak az is áldozatul esett a hidegháború végének, mint oly sok minden. Tevebaszók kergetésére nem kellett a Stinger, de most egy újabb hidegháború az oroszokkal és Kina térnyerése miatt, nem véletlenül találják fel újra a Bradley és Stryker alvázakon a hasonló feladatkörű új rendszereket...

Bradley%2BVSHORAD%2B1.jpg

ZLQQ4RXGPFEKRJ5VFXV6PQ2KUM.jpg

A Bradley tornyán az oszlop árulkodó dolog. Kisméretű drónok elleni eszköz. Sokkal inkább EW mint hagyományos légvédelem.
A Linebackernek az volt a legnagyobb gondja, hogy igazán semmiben sem volt jó. SPAAG-nak harmatos a tűzereje, VSHORAD-nak feleslegesen túlbonyolított és nehézkes, IFV-nek alkalmatlan, mert csak 2 ember fért bele. Egyébként a plusz feladatok miatt kellett bele még egy kezelő. A kommunikáció a Sentinel radarokkal, az automata célkövető torony jelentősen megdrágította a gépet. Tűzoltás volt, mert az ADATS rendszer nem került rendszeresítésre.
Arról nem beszélve, hogy házon belül ott volt akkor már a LAV-AD. GAU 12/U, 8 Stinger. A továbbfejlesztett Blazer toronyra már Thales TLS 2630P radar is került. Ezzel jött a Mistral rakéták integrálása is.
blazer5.jpg

Továbbfejlesztett Blazer toronnyal.
blazer8.jpg

Itt meg egy Blazer toronnyal szerelt Bradley. Ezen az úton kellett volna tovább haladni, de mindenki az ADATS-ban látta a jövőt.
m4oit4elkds21.jpg


Én ezt az IFV legyen egyben légvédelem is megoldást két dolog miatt nem tartom jónak.
1. Jelentősen megdrágítja az egyébként is eszméletlen drága IFV árát.
2. Jobban leterheli a kezelőszemélyzetet.